| FilipSorin a întrebat:

Salut fraților. Am nevoie de cateva sfaturi sa pot spune cuiva evanghelia pe placul lui si sa înțelega sa fie interesat de evanghelie. As vrea câteva sfaturi daca de poate. Mulțumesc.
As dori sa se răspundă frumos si bine, as prefera răspunsuri bune si de la oricine, si pocăiți/creștini. Dar sa fie răspunsuri de bun simt.

Răspuns Câştigător
| DEVdani a răspuns:

Draga Filip, inainte sa vestim Cuvantul Lui Dumnezeu, unui prieten, unui amic, unei persoane dragi inimii noastre, este bine sa aducem acel suflet inaintea Domnului pentru maintuire.
Adica sa ne rugam pentru acel suflet, ca Domnul sa lucreze la inima lui si sa il scoata la mantuire.
Evanghelia trebuie sa o vestim asa cum o cere Fiul Lui Dumnezeu, asa cum este scris in Biblie, nu cum doresc anumiti oameni.

Sunt oameni pentru care ne vom ruga pana la sfarsitul calatoriei noastre, ca Domnul sa ii scoata la mantuire.

Depinde si cum ne daruim noi, inaintea Domnului.

Oamenii din ziua de azi, sunt foarte legati de Diavol, prin RELIGIE, TRADITIE si CULT!

O mare parte din oameni, cred ca daca sunt membri intr-un anumit cult religios, vor avea parte de MANTUIRE!

Dar se inseala amarnic!
Mantuirea nu este prin CULT, RELIGIE sau TRADITIE!
Mantuirea este prin Fiul Lui Dumnezeu,
adica o RELATIE PERSONALA cu El.

Citirea Cuvantului in fiecare zi.
Implinirea Cuvantului lui Dumnezeu.
O viata de rugaciune, comunicare in fiecare zi cu Domnul.
Sfintire, curatire, lepadare.
Marturisirea pacatelor, parasirea lor.
Botezul cu Duhul Sfant.

Multi oameni prefera viata RELIGIOASA si TRADITIILE!
Nu vor sa citeasca Biblia, prefera filmele artistice, filmele pornografice, muzica lumeasca.

DAR, daca dorim ca Domnul sa scoata la mantuire un suflet prin noi, atunci noi trebuie sa ne rugam pentru acel suflet.

In fiecare zi? DA, in fiecare zi!
Pana cand? Pana cand acel om, face legamant cu Fiul Lui Dumnezeu.

Nu putem vesti Evanghelia cum doresc oamenii, o vestim asa cum o cere Dumnezeu.

Chiar daca cineva se supara pe noi?
Da, chiar daca cineva se supara pe noi!

Este alegerea omului respectiv, daca el doreste sa se impace cu Fiul Lui Dumnezeu sau nu!

Sa nu uitam:
Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa se impace cu Fiul Lui si sa il ia in SERIOS!

Fiecare om, trebuie sa aleaga!
Mantuirea este PERSONALA si fiecare om trebuie sa aleaga!

Domnul sa te binecuvanteze cu lumina si cu putere.

Citeste Cuvantul Lui si inalta in fiecare seara rugaciuni inaintea Domnului.

Rugaciunea si postul inaintea Domnului schimba o decizie!

| FilipSorin explică (pentru DEVdani):

Foarte adevărat ce spui, mulțumesc mult dar eu ma refeream sa le zic pe intelesul lor, cum ar fi sa le aduc beneficii si chestii de genul, e putin mai complicat dar na. Domnul sa te binecuvânteze si pe tine cu lumina si putere

26 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"sa ii dau motivație ca sa faca ceva, sa faca antrenamntele, etc. "
La ce antrenamente te referi? Să facă un sport? Sau să meargă la sală?

| FilipSorin explică (pentru sabin89):

Da si asta dar as putea spune cuiva care face sala sau un sport, sa aiba motivație

| Mayhem666 a răspuns:

De ce ai vrea sa indoctrinezi pe cineva?

| FilipSorin explică (pentru Mayhem666):

Nu asta vreau, vreau doar sa le arat calea cea dreapta si daca vor sa fie pe calea cea dreapta, este foarte interesanta sa stii viata cu Dumnezeu si as vrea sa le arat asta

| Mayhem666 a răspuns (pentru FilipSorin):

Si de ce crezi tu ca aia e calea cea dreapta? Exista multe religii in lume, de ce crezi ca a ta e cea buna?

| FilipSorin explică (pentru Mayhem666):

Frate, nu religia ci relația, te rog, vreau doar răspunsuri care sa ma ajute la întrebare

| Mayhem666 a răspuns (pentru FilipSorin):

Atunci bafta, dar ma indoiesc ca o sa primesti raspunsuri folositoare la ce ai intrebat.

| FilipSorin explică (pentru Mayhem666):

Mulțumesc, la fel si tie, vreau doar sa ii fac pe oamenii sa asculta evanghelia, este interesanta totuși, nu vreau sa oblig sau ceva, doar sa spun, de ex in Biblie sunt versete adica cuvinte de incurajare, îmbărbătare, motivație si pot ajuta pe cineva cu aceste cuvinte sa ii dau motivație ca sa faca ceva, sa faca antrenamntele, etc. Daca ma înțelegi ce zic. Si daca este pot sa ii ajut sa citească biblia, ajuta mult la suflet, sunt oamenii care sunt în depresie, trist iar Dumnezeu, biblia, rugăciunea ar fi foarte perfect pentru ei, ajuta mult sa treaca peste depresie.

| Mayhem666 a răspuns (pentru FilipSorin):

Am suferit de despresie si anxeitate de ani de zile si crede-ma, ce vrei tu sa faci nu ajuta. Decat sa-i dai cuiva sa citeasca o carte ca sa ii faci sa se simta mai bine, eu zic ca mai bine ai incerca sa le fi alaturi in momentele grele, asta poate sa insemne opentru ei mult mai mult.

| FilipSorin explică (pentru Mayhem666):

Pai da, prin caracterul Lui Isus eu ii ajut, trebuie doar sa ai credința, ajuta mult rugăciunea, citirea bibliei, acum depinde de persoana.
Eu pot veni la tine ca caracterul lui Isus

| Vasso a răspuns (pentru FilipSorin):

Roagă-te lui Dumnezeu să te călăuzească

| Vasso a răspuns (pentru Mayhem666):

Cunoșteam un frate care suferea de anxietate, atacuri de panică și depresie de cel puțin 7 ani. Avea întrebări existențiale precum de ce existăm și altele de genul acesta, dar Dumnezeu l-a eliberat de toate

| Mayhem666 a răspuns (pentru Vasso):

La cum ai spus-o, zici ca a murit.

| FilipSorin explică (pentru Vasso):

M am rugat

| Vasso a răspuns (pentru Mayhem666):

Este bine astăzi, nu am spus că a murit dar Dumnezeu l-a izbăvit de acele probleme pe care le-a avut.

| Vasso a răspuns (pentru FilipSorin):

Roagă-te mereu, rugăciunea dă suflare sufletului?

| Vasso a răspuns (pentru Vasso):

Fără întrebări, scuze, greșeală de ortografie

| FilipSorin explică (pentru Vasso):

Adevărat, asta fac happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, spune I ca Dumnezeu a făcut totul pentru El prin jertfa Domnului Isus și prin învierea Lui, ca dacă se întoarce la El va fi mântuit. Încearcă sa ii dai versete de îmbărbătare și mângâiere ca să ii placa Biblia și sa Îl descopere pe Dumnezeu și sfătuiește l sa o citească