| bogdan2012 a întrebat:

Salut mai exista acel "ordin" sau nu stiu cum sa ii numesc "ILLUMINATI"? si daca da ei chiar conduc o mare parte din planeta sau e doar o legenda? dau funda.

Răspuns Câştigător
| anonymous00702 a răspuns:

Iluminati, ei stiu ca cred tot in dumnezeu, sunt cele 6 porunci care din 1 mai 1776 incearca sa le indeplineasca, ultima porunca este "daca nu puteti ai cucerii de partea mea, omorati".
"De partea mea" :: daca va dati seama dumnezeu nu ar putea admite, dar noi stim un, RAU,( satana) care sarda drept dumnezeu, in fata unor oameni slabi de ingerii.
Ochiul a tot vazator(exista) : si a fost dat de catre el spre sclavii care ne calca pamantu, "Va dau o povara care va poate ajuta imi a indeplini spusele"
Iluminati conduct aproape 65% din planeta.
Este un ordin inceput de catre Johann Adam Weishaupt pe 1 mai 1776, deoarece nu multi dintre noi stiu dar era dator diavolului.
Pentru ce a fost dator? Johann Adam Weishaupt: " sufletu si inima iti apatrine"

10 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Sunt mai multe familii care se folosesc de religii pentru manipulare.Am auzit ca una detine aproape 50% din averea totala a planetei

| T0T a răspuns:

Probabil.

| Doub a răspuns:

Da, exista. "da ei chiar conduc o mare parte din planeta"-Da.

| Mayar a răspuns:

Illuminati nu exista, masoneria da, illuminati, nu, si e o mare diferenta intre cele doua : "Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt[1], care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt[2]. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa."

Deci NU MAI EXISTA ILLUMINATI! Macar atata sa stiti! Se numesc masoni - masonerie.
Ei vor sa controleze lumea, deci desigur ca incep cu fiintele tinere, crude care pot fi usor manipulate. Cauta pe internet. Sunt atatea documente scrise pentru a fi predate in scolile masonice, sau carti scrise de masoni ajunsi la un grad destul de inalt. Cauta si o sa gasesti atatea, incat nici nu o sa iti ajunga timpul sa le citesti!

Nu stiu cum de voua vi se pare un mit, cand totul e atat de clar si evident..adica, numai daca esti orb nu vezi, Nu sti uce sa zic,,,
In fine. Daca vrei sa citesti ceva pe intelesul tuturor, uite aici >> http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=4401&lang=RO

| drutzix a răspuns:

Illuminati nu mai exista, grupul a fost desfiintat in 1785. Nu exista nici o dovada ca si-ar fi continuat existenta sau ca ar avea o influenta uriasa, desigur conspirationistii cred ca lipsa de dovezi pentru existenta si puterea lor este chiar o dovada pentru existenta si influenta lor (stiu nu are logica dar asa se manifesta paranoia).
Credinta asta in conspiratii este explicata usor folosind psihologia umana. 1. Avem nevoie de un tap ispasitor (diavolul nu mai este de ajuns in lumea asta). Si 2. Individul care crede in conspiratii este un narcisist intelectual (in sensul ca se crede destept, in nici un caz nu i-am facut un compliment) care nu are cu ce sa se laude (doar se crede inteligent) asa ca mintea lui creaza un scenariu fantastic in care doar el si cativa initiati (ceilalti care cred) stiu ceva secret, pe care restul lumii nici nu viseaza sa il descopere. Dupa un timp incearca sa ii convinga si pe altii pentru a-si valida credintele.
Sper ca raspunsul meu a fost folositor.

| vampyremisa a răspuns:

Ei sunt masoni. Nu se poate spune ca masonii sunt buni sau rai, pentru ca ei fac ce vor cand vor. Liderul lor decide tot ce se intampla, El dicteaza FMI-ului si fiecarul sef de stat. Cine nu se supune este inlaturat, asa cum au fost toti cei ce au murit inexplicabil, inclusion Michael Jackson, care intr-un interviu este intrebat de ce isi protejaza copii asa. El raspunde' Pentru ca ma urmaresc'.
Ei sunt peste tot si continuu.

| Mayar a răspuns (pentru vampyremisa):

Masonii il venereaza pe diavol - cum nu se poate spune ca masoonii sunt buni sau rai? Atatea de putine stii? Deranjeaza-te sa te documentezi oleaca pe internet, nu doar sa intri pe TPU.

| vampyremisa a răspuns (pentru Mayar):

Nu pot spune ca toti fac asta, dar nici ca nimeni nu o face. Ei fac ce vor si lucreaza cu magie mai puternica decat ne putem imagina.

| Mayar a răspuns (pentru vampyremisa):

Nu poti spune ca toti fac asta?,,,,,,,,,,,,, deci deranjeaza-te sa te documentezi despre masoni, si nu spune prostii. Tot nu inteleg oamenii astia. Sunt atatea chestii evidente! Ca mai ca iti sar in ochi, si ei tot nu se prind! Oarecum si-o merita! Prostia se plateste.

| KawaiiiPanda a răspuns:

Unii se lasa influentati de ei fara sa-si dea seama. Atunci tu ce zici? Daca pana si desenele animate au continut ILLUINATI(Ciudateni). Dar Dumnezeu are grija de noi. De ce crezi ca e atat rau in lume? Dumnezeu nu vrea ca acest lucru sa se intample. Doar ca pentru a fi bine noi trebuie sa apelam la El. Si el cu siguranta ne va ajuta.