| IF45e a întrebat:

Salut,sunt fan al serialului Supernatural de mult timp urmaresc acest serial aproape de cand a aparut si l-am urmarit pana in prezent, adica in sezonul 8.Doresc sa stiu daca toate numele de ingeri folosite in acest serial sunt adevarate de exemplu:
-Castiel
- Naomi
-Metatron
-Uriel

Si mai sunt si alti. Oricum dau funda pentru raspunsul cel mai bun

10 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Da, ar fi trebuit sa intrebi la Religie... Uriel cred ca este Arhanghel, dar nu sunt sigur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dreamer):

Da,asa se presupune

| danay72 a răspuns:

Nu e nici unul.Singurul nume in Biblie a unui inger e Gabriel, iar cel de arhanghel e Mihael.

| milan9 a răspuns:

Nu! Acelea sunt nume fictive!

În Sfânta Scriptură apar: Rafael în Cartea lui Tobias, Gabriel în Cartea lui Daniel, şi în final pe Mihail în Cartea lui Daniel.
Foarte devreme, Predania (sf. Tradiţie) creştină i-a desemnat pe aceşti îngeri ca fiind trei arhangheli, un termen care s-ar traduce astăzi prin "conducători ai îngerilor".

| ErrorFound a răspuns:

Nu, nici unul nu e real.

P.S.De ce ai postat aici? Aia de la religie le au cu ingerii si zanutele.

| SarcasmBoy a răspuns:

E doar un TV Show, nu sunt adevarate.

| IF45e explică:

De fapt din cate am gasit doar Uriel e real pana acuma...si apropo zanutele le visezi tu, da poate am gresit categoria dar eram in graba si cred ca o puteai spune mai frumos

| Nicoleta4000 a răspuns:

Din câte am înțeles la religie, Uriel, Raphael, Gabriel, Mihail şi Metatron sunt arhangheli.