| Tian44 a întrebat:

Acum cateva zile am visat ca vine apocalipsa, s-a facut totul alb, iar apoi strabunicamea care a murit recent era vie, dar totusi batrana.In fine, dupa asta m-am informat despre apocalipsa.De ce toata lumea crede ca chiar se va intampla asa ceva? Adica singura apocalipsa posibila e dupa mine un razboi cu bombe nucleare.La religie ni s-a spus ca vine satana pe pamant si ne distruge.Imi poate explica cineva ce e cu apocalipsa asta care apare si in biblie si daca e aleasa de Dumnezeu, de ce ar face asa ceva?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Apocalipsa este ultima carte a Bibliei. În ea se vorbește despre distrugerea sistemului rău de lucruri și despre salvarea oamenilor care fac voința lui Dumnezeu arătată în Biblie. După distrugerea a ceea ce e rău va fi un paradis pe tot pământul unde vor fi oameni drepți și vor fi înviați oamenii buni. Apocalipsa 21:3-5,20:14,15

| mentholinks a răspuns:

Nu satana ne va distruge ci chiar Dumnezeu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Biblia a fost inventata cuvant cu cuvant de niste evrei.
Exista atata prostie pe planeta aceasta, incat doar o apocalipsa atomica ar reusi sa o starpeasca.

| 6684464 a răspuns:

Pai da, in Apocalipsa(cartea din Biblie) cam despre asta este vorba, despre un razboi sau mai multe.
Oricum, visezi ceea ce acumulezi. Nu ai cum sa visezi o cioara daca nu ai vazut vreodata o cioara.

Cine de ce sa faca? Dumnezeu de ce ar face asta? adica de ce ar face o apocalipsa?

| Guest10 a răspuns (pentru 6684464):

Din cate stiu eu, cand oamenii vor deveni prea rai, dumnezeu va trimite apocalipsa.
De ce? Pentru ca cei rai sa ajunga unde le e locul, iar cei buni unde e si lor locul. Cei rai, in iad, cei buni, in Rai. Eu cred ca pentru a disparea raul, sa nu mai atraga binele dupa el. Nu te teme, Apocalipsa nu inseamna neaparat moarte, ci mutarea intr-o lume mai buna. Viata e si dupa moarte! Zice intr-o rugaciune ca,,, Noi cei vii care vom fi ramas, vom fi rapiti impreuna cu ei in nori", adica, doar vom trai in lumea cea buna, fara pacate, slavindu-L pe Dumnezeu.

| 6684464 a răspuns (pentru Guest10):

Asta ca ce a fost? Ca o completare sau contradictie?
Daca este o completare, atunci sunt de acord. Trebuie sa se implineasca un numar al celor "rai" si/sau a celor "buni".
Daca este o contradictie, atunci nu inteleg(de ce si pentru ce)...

Mai demuuult, cand am studiat Apocalipsa am inteles ca noi facem deja parte din ea si ea a inceput mai devreme decat credem. De acum nu mai avem de asteptat, decat sa fie luati credinciosii si sa vina Sfarsitul pe Pamant, cel mai probabil cu un ultim razboi.
Ce e drept este ca in Biblie, Isus spune ca Ilie a si venit. Marc. 9:13. Cine stie? poate mai vine o data. laughing

| immortalfaith a răspuns:

Parere personala, here we go:
De ce ar face o? pentru ca in lumea noastra nu poate sa inceapa ceva fara sa se sfarseasca, orice inceput are si un sfarsit
Nu te intrebi cateodata care e scopul nostru pe Pamant?
Probabil intrebi un ateu si iti spune : scopul meu pe Pamant e sa fac sex, sa am urmasi, sa ma uit la filme si sa studiez maimutele
Tind sa cred ca un om, o faptura asa complexa trebuie sa aiba un destin magnific, un test intr o lume in care nu reuseste sa gaseasca niciun raspuns
Dupa testul asta urmeaza moartea sau "sfarsitul" (tind sa cred ca moartea e doar inceputul, e prea banal sa traiesti viata asta de nimic si sa se termine totul)
Prin urmare, daca moartea e doar inceputul, trebuie sa murim cu totii intr o zi ca sa trecem la pasul urmator(de aia nevoia de apocalipsa, altfel cum s ar sfarsi lumea? )
Oricum, daca un profesor (un tip obisnuit) spune parerea lui despre apocalipsa (ca vine satana pe pamant cu o armata de zombie si ne distruge pe toti) nu inseamna ca se intampla chiar asa
Pun pariu ca daca intrebi 1000 de profesori de religie sau ce categorie sociala vrei tu o sa ti dea pareri diferite despre apocalipsa

| Grigore666 a răspuns:

Visul poate fi interpretat ca o amintire din trecut in care strabunica ta era vie, nu are nicio legatura cu apocalipsa.

| Iliotropion a răspuns:

Mai degrabă lumea va accepta să se închine unui alt mesia care o va conduce spre auto-distrugere, iar sub stăpânirea aceluia pământul nu-și va mai da roadele.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Iliotropion):

Care Messia? Profetul Isus?(Pacea lui Allah
fie asupra sa!)

Evreii spun ca Dumnezeu omnipotent nu avea nevoie sa faca un copil cu o femeie maritata.
Tarziu s-au trezit biblistii sa faca o genealogie si pentru Maria care sa demonstreze ca este din neamul lui David.Pana atunci toata lumea avea o idee clara despre cum se fac copiii si genealogia era stabilita din partea lui Iosif.

| ShREKT a răspuns:

Salut. Diavolul nu poate veni pe pământ deoarece Dumnezeu nu îl lasă. Dacă l-ar lasă ne-ar distruge si noi, creația lui Dumnezeu am dispărea, iar Dumnezeu nu vrea asta pentru că fiecare om are un scop pentru Dumnezeu. Dacă te gândești de ce ești pe Pământ, ești din cauza ca Dumnezeu are un scop pentru tine si ca sa îți afli scopul trebuie să îl cunoști pe Dumnezeu cu adevărat. Religia nu te va ajuta să îl cunoști, dar dacă te rogi personal la El îl poți cunoaște cu adevarat. Multe ori Dumnezeu îți vorbește prin alti oameni si vrea să te facă să îl urmezi pe Isus, să fi un ucenic al lui Isus. Sper ca te-am lămurit cu apocalipsa.

| Sava_Vlad_1997 a răspuns:

Apocalipsa asta de care vorbeste toata lumea nu cred ca o sa se intample din cauza lui Dumnezeu, ai dreptate, mai degraba o sa o creem noi apocalipsa.Nu stiu ce v-a spus doamna de religie dar nu cred ca o sa vina apocalipsa din cauza Satanei, Dumnezeu ar putea face asa ceva fiindca ne-ar trece pe 2 categorii (buni si rai), cu toate ca exista aceste categorii, atunci El ne va randui in Rai si Iad. Asta zic majoritatea oamenilor dar eu nu cred in asa ceva, nu cred ca Dumnezeu ar lasa oameni sa sufere in Iad ..eu cred intr-un sfarsit cu final fericit laughing)