| cocolinosef a întrebat:

"Daca Isus uraste pacatul, uraste si pe cel ce a pacatuit?" Vreau explicatii.

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus uraste pacatul dar iubeste pe pacatos.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Un medic poate urî o boală, dar crezi că va urî şi o persoană care este bolnavă de acea boală?

| vitbsk a răspuns:

Hristos nu urăşte păcătosul, el a venit pe pământ pentru a lăsa un exemplu desăvârşit al luptei împotriva păcatului, tot pentru păcătoşi.
De ce nu urăşte păcătosul?
În pilda demonizatului din Gadara ( cap 5 Marcu versete 1-20) Hristos salvează un om de o legiune de draci pe care o trimite într-o turmă de cca. 2000 porci.
Evreii, nu consumau carne de porc dar, o vindeau romanilor care-i ocupaseră.
Asta ca dovadă că, pentru Hristos un om valorează mai mult decât avutul obştesc al unei comunităţi- (turmele de porci erau o sursă mare de venit).