| anonim_4396 a întrebat:

ce credeti voi ca se intampla dupa ce mori?

27 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Treci într-o altă formă a existenţei creaţiei.

| OOOLEOOO a răspuns:

Te-ai folosit de natura, acum natura se foloseste de trupul tau.

| RAY a răspuns:

Eu personal sunt convins 1000% ca nu exista absolut nimic dupa moarte sunt extrem de convins de asta de ce?

lipsa dovezilor ca ar exista
stiinta a demonstrat ca nu exista nimic dupa moarte
este ilogica o continuare dupa viata asta, referitor la asta am auzit ieri la irealitatea tv ca stiinta a dovedit ca sufletul e cuantic, este o imensa mare minciuna stiinta a spus clar ca creierul cand moare numai mergem nici unde, fi fericit ai o viata, bucurate de ea ai avut o sansa la 20 de milioane ca altcineva sa existe in locul tau

| RAY a răspuns:

"Am trăit cu spectrul unei morţi iminente în ultimii 49 de ani şi nu îmi mai este frică de moarte, dar nici nu mă grăbesc să mor, mai am încă multe de făcut", spune Hawking.

Viaţa trebuie trăită cu folos

"Văd creierul ca pe un computer care încetează să funcţioneze atunci când componentele sale se defectează. Nu există Ceruri sau viaţă de apoi pentru computere stricate, e doar un basm pentru cei care se tem de întunericul final", a adăugat Hawking.

| NuMaContrazice a răspuns (pentru RAY):

Am vazut inerviuri cu Stephen Hawking, a intrat in razboi cu toti popii dupa ce a spus lucrurile astea laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

1. Esti plans de rude -daca ai-;
2. Ti se citesc rugaciunile de inmormantare
3. Ti se face autopsia
4. Esti ingropat. Asta ce se vede.
5. Judecata particulara.
6. Sentinta Dreptului Judecstor.
7. Raiul sau iadul pe veci. Asta e partea care nu se vede.

| Thunderstruck a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Sa fii trimis in iad sau rai pe vecie pentru ce-ai facut in 80 de ani e ca si cum te-as judeca toata viata pentru ce-ai facut intr-o milisecunda oarecare.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pai daca n-ai facut nimic toata viata.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pai daca n-ai facut nimic toata viata si nu se judeca decat bune si rele in balanta.

| M25M a răspuns:

Exact ceea ce a fost inainte de nastere.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Depinde.
Daca esti incinerat, esti scrum.
Daca esti ingropat, esti in stare de putrefactie.

| dragos9234 a răspuns:

Te plang cei apropiati.

| WR104 a răspuns:

Dispari.

| Zenit313 a răspuns:

Se termina totul, ne descompunem si intram in circuitul naturii.
Doar oamenii fricosi inventeaza sau cred in povesti copilaresti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa-ti spun.dupa.inainte nu am cum.logic.NU?

| NuMaContrazice a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am intrebat "ce credeti ca se intampla?", vreau sa va stiu parerile, pentru ca e normal ca nimeni sa nu stie ce se intampla precis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ce vrei ma povesti din biblie? le poti ceti singur.da cu vrezi in ele asa e? atunci vezi ce spun maiasii? ori egiptenii? ori indienii despre vesnicele plaiuri ale vanatorii?

| NuMaContrazice a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu v-am cerut parerea, nu raspunsuri puse d'ampulea, si nu vorbesc din Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai puiule? in problema respectiva iti va raspunde religia ce o ai si credinta ta. celelalte pentru tine sant doar povesti. ceia ce crezi este adevarat.di e bine ca sa te satisface ceia ce crezi.alminteri vei cauta raspuns toata viata si-l vei afla cand vei muri. si asta nu e d-ampulea.

| Iulian922 a răspuns:

Daca ai fost bun te duci in rai, daca ai fost rau te duci in iad. Doar sufletul se duce in aceste doua locuri.

| riri2 a răspuns:

Poti sa te documentezi aici ce spune Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia, referitor la aceasta tema:

http://www.jw.org/......r%C5%A3ii/

Răspuns utilizator avertizat
| Qzert a răspuns:

Nu spuneti ca nu exista nimic dupa moarte, chiar si fizica spune ca energia nu moare. Sufletul este de fapt aceasta energie a corpului. Cand mori sufletul se desparte de corp deoarece corpul si organele numai functioneaza. Asa acum mai departe: Dumnezeu exista ..cum iti explici totul..tot ceea ce este, omul, creierul, acest sistem complex. Oamenii de stiinta nu au o teorie exacta cum din nimic s-a creeat ceva asa de minunat: fiinta umana. Dovezi sunt multe nu stau sa le scriu. In plus nu strica cu nimic daca te rogi si crezi. Daca prin absurd am evidentia ca Dumnezeu nu exista nu am avut nimic de pierdut in viata ca ne-am rugat. E ca si cu centura de siguranta. Nu esti sigur ca faci accident dar macar incearca sa previi. sper ca ai inteles ideea. Eu unul sunt cred in viata vesnica si in existenta sufletului

| Thunderstruck a răspuns (pentru Qzert):

Prezinta-ne si noua dovezile cu care te mandresti...Fizica spune ca energia nu moare, dar nu poti dovedi ca avem vreo energie in noi. Spune-mi ce tip de energie e sufletul.Omul, creierul, sistemul acesta complex a evoluat in 3, 5 miliarde de ani, ti se pare putin? Nu ai reusit nici-o data sa incepi un proiect cu ceva mic si apoi sa dezvolti proiectul? Uite asa e si cu omul, de fapt, cu tot ce ne inconjoara, de la ceva simplu, s-a ajuns la ceva complex. Daca oamenii de stiinta n-au o teorie exacta despre asta, nu inseamna ca exista Dumnezeu...Acum 500 de ani oamenii credeau ca Pamantul e plat, ai vazut, s-au inselat toti, asa-i si acum.Istoria se tot repeta.Si credinta asta, de genul "centurii de siguranta" se numeste ipocrizie, crezi doar ca sa nu ajungi in iad. Si de pierdut, tot pierzi, timp, daca mergi la biserica pierzi si bani, si in primul rand, nu mai esti tu daca incerci sa crezi obligat.Te bati cu ratiunea ta in momentul in care ratiunea iti zice ceva si tu crezi altceva.

| Qzert a răspuns (pentru Thunderstruck):

Eu cu mana mea am facut o fotografie verisoarei mele cu aparatul cand am dat sa vad poza in spate a aparut clar jumatate de corp alb cu chip de femeie care plutea. Nu mi-am putut explica nici pana in zi de azi ce ar fi putut fi daca nu un inger. Alt motiv este mama mea care va naste in curand un copil. Eu am 15 ani ea are aproape 40. De cand eram eu mic sau cel putin de cand ma rugam de ei pentru un frate sau o sora si nimic. timpul trecea ea a avut si o problema cu uterul. Avand in vedere si varsta si problema aceea nu o stiu exact doctorii nu prea mai dadeau sperante unui nou copil. Am inceput sa ne rugam am fost la mormantul lui Arsenie Boca ( al 3-lea motiv al existentei lui Dumnezeu te voi ruga sa cauti despre el pe internet nu stau sa mai scriu ) de cateva ori si ne-am rugat din tot sufletul si uite ca intr-un final a functionat. Stiinta nu a dat roade aici niciun medicament sau inventie nu era folositoare trebuiau doar niste cuvinte spuse din inima. Un alt motiv ar fi oamenii care au stat in moarte cerebrala si au povestit tot. nu se cunosteau dar povesteau lucrurui care se leaga si care i-a marcat pe veci. Si ce bani consumi tu la biserica? Eu merg duminica si nu consum nimic ba chiar de sarbatorile mari ne da icoane, vin, mancare mai mult pentru cei saraci. Toti spun ca biserica e profitoare dar sa stii ca nu toti sunt asa. Este acea minoritate care apare mereu la TV ma face sa cred ca cei de la Tv sunt masoni. In fine. te las sa urmaresti reportajele despre Arsenie Boca si oamenii care au inviat. Nu am sa te conving stiu dar totusi se va intampla ceva in viata ta la un moment dat care te va face sa privesti lucruruile din alta perspectiva la unii e prea tarziu. Muta sanatate!

| AlexaSexoasa a răspuns:

Faki k vrei... shin cazul meu sexcontinu.

| NicN5 a răspuns:

Simplu:Nimic,putrezesti.Sunt 100% convins ca nu exista viata dupa moarte, sunt convins de oameni de stinta. BUCURA-TE DE VIATA CAT POTI.