| Andresso a întrebat:

Salut TPU!

Pentru ortodocși:
Stiti cumva daca canoanele pot fi citite de orice persoană sau trebuie încuviințare de la duhovnic?

2 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

Îți recomand să iei binecuvantare de la duhovnic înainte sa citesti canoanele pentru că s-a intamplat de multe ori ca oamenii sa le interpreteze gresit și să-și facă foarte mult rău prin asta.

| PaterLivius a răspuns:

Ce canoane? Au mai multe intelesuri:
1. Indreptarea primita in urma spovedaniei, in care trebuie sa citesti un acatist/paraclis sau alte rugaciuni.
2. Rugaciuni inchinate Maicii Domnului, unor sfinti mai importanti, sfantului inger pazitor sau chiar Canon de pocainta pe care il gasesti in anumite carti de rugaciune.
E bine sa ne rugam, dar sa o facem cu masura ca sa nu cadem in ispita.