| anonim_4396 a întrebat:

Scopul bibliei a fost de a da legi pentru eliberarea hotilor de pedepsele aspre ale autoritatilor umane si inca functioneaza farsa asta?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu și iar nu.

| Celcestietot a răspuns:

Nu. Care farsa, nu crezi in Dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Daca sustin pe indienii contra religilor evreriesti, inseamna ca nu cred eu intr-un dzeu superior lor? Sau ce logica e in ce spui?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca este superior, dar cine stie... l-ai vazut de crezi ca este superior sau doar crezi? Avem nevoie de dovezi ca sa demnostram puterea, cel putin existentiala. Unde apare in religia hindusa cuvantul,, Dumnezeu''? Deci, are logica ceea ce spun.

| Irinel15123532 a răspuns:

Romani 13 ''Oricine să fie supus stăpânirilor celor mai înalte, căci nu este stăpânire care să nu vină de la Dumnezeu. Şi stăpânirile care sunt au fost rânduite de Dumnezeu. 2 De aceea, cine se împotriveşte stăpânirii se împotriveşte rânduielii puse de Dumnezeu, şi cei ce se împotrivesc îşi vor lua osânda. 3 Dregătorii nu sunt de temut pentru o faptă bună, ci pentru una rea. Vrei dar să nu-ţi fie frică de stăpânire? Fă binele şi vei avea laudă de la ea. 4 El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tău. Dar, dacă faci răul, teme-te, căci nu degeaba poartă sabia.''

Informatiile din intrebarea ta sunt eronate, Dumnezeu spune sa ne supunem autoritatilor, tot El spune ''sa dati cezarului ce este al cezarului si Lui Dumnezeu ce este al Lui Dumnezeu''.
Cand omul ne cere sa facem ceva impotriva legii Lui Dumnezeu, spre exemplu, sa furam, atunci noi ascultam de Dumnezeu si nu de om, dar asta este o paranteza, nu are legatura cu intrebarea ta.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Toata faza cu pomana si sarbatorile sunt pentru a sustine hotii, mos craciun este un hot care aduce cadouri cu lucruri furate. Si n-o sa mai citesc ce scrieti, n-are rost sa-mi stric starea enervandu-ma eu cu mentalitatea voastra, religia asta globala nu este biblia originala care a aparut in imperiul hindus-tiganesc cu 1700 de ani in urma (adica ain jurul anului 300). Asta a fost scopul si functioneaza pentru ca oamenii nu stiu ce se intampla de fapt si cum, ei au de invatat de mici aceste lucruri ca fiind "bune" si nu au habar ce sunt de fapt.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta-i nouă, de unde ai scos-o?
Parcă Isus spunea ceva de respectarea autorităților..., ia vezi, ce scrie în Evanghelie?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, asa scrie.
Dumnezeu spune sa respectam autoritatile. Si autorul intrebarii stie asta doar ca, cauta motiv sa denigreze aceasta carte.