| iKronstadt a întrebat:

Care este scopul Bibliei?

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu care ne invata, ne mustra, ne da intelepciune pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si destoinic pentru orice lucrare buna.

| iKronstadt explică (pentru EmaS):

Ce lucrare?

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Lucrarile bune pregatite de Domnul ca sa umblam in ele.Sa cautam vaduva si orfanul, sa ducem o vorba de incurajare, de mangaiere celor bolnavi.

| iKronstadt explică (pentru EmaS):

Ema, nu ne știm de acum 2 secunde. Te rog să nu-mi răspunzi evaziv! Care sunt acele lucrări?

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Sa spunem si altora despre vestea cea buna a Evangheliei.

| iKronstadt explică (pentru EmaS):

Dezvoltă, te rog.

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Chemarea primordiala a crestinului este sa duca vestea cea buna si altora. Adica vrei sa te evanghelizez? O fac cu multa placere!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

"Mergeti si va inmultiti"... asta e cuvantul de ordine al Domnului, din cate stiu eu. Eu am inmultit tribul meu cu 3 noi adepti al cuvantului sau de ordine, asa ca sunt chit, eu si Dumnea-Lui.
PS. Bine ca n-a pogorat Dumnezeu in China, ca eram vreo 40 de miliarde deja rolling on the floor

| iKronstadt explică (pentru EmaS):

Ema, eu cred că există un creator a ceea ce numim noi omenire. Aș putea să-l numesc "Tom și Jerry", sau aș putea să-l numesc "Dorin". Numele este absolut neimportant, din pdv-ul eu. Nu consider că am nevoie de evanghelizare, pentru că nu sunt în totalitate de acord cu explicațiile care au ca subiect evangheliile. Totul este ascuns, cu substrat. Sunt un simplu om (și am spus-o de foarte multe ori pe site) care caută să înțeleagă ce legături există între om și ACEL CEVAwinking

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Exista o relatie intre noi si Creator.Prin credinta El este Tatal tau iar tu esti Fiul Sau.El te iubeste cu o iubire vesnica si te vrea cu El in vesnicie!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca tu trebuie sa dai alta conotatie acestui verset!'' Asa e Poneii!''

| FucktheSystem a răspuns:

Poi luând în considerare grosimea e bună la supraviețuire, dacă n-ai cu se să faci focul. În rest mai are niște informații istorice și învață omul prost să nu își ucidă nevasta că ajunge în iad. (Bine, asta dacă era virgină când s-a căsătorit, altfel poate să o ucidă).

| iKronstadt explică (pentru FucktheSystem):

Aha! D-aia ai păstrat un 0. 0000000003 % apreciere pozitivă, că te apără Biblia de un eventual "out of life" venit din partea drăguțului tăuwinking

| FucktheSystem a răspuns (pentru iKronstadt):

Exact, am vrut să zic cât de nasoală e Biblia dar m-am gândit că se supără Niezo pe mine și intră în viața mea sentimentală fără milă. Te pricepi la citit oamenii.

| sandra2012 a răspuns:

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu. Ea ne invata cum sa traim frumos, cum au trait oamenii dinaintea noastra si lucrurile ce vor urma. Biblia este sau ar trebui sa fie modelul de urmat al tuturor crestinilor. Pe langa faptul ca trebuie sa o citim trebuie sa o si intelegem si sa incercam sa urmam exemplul ei.

| Shaoran a răspuns:

Pe langa complexitatea ca si carte istorica, deoarece nu trebuie sa negam aceast lucru. Ex. Din biblie se stie ca neamul Tracilor (al lui Iafet) este aici de peste 5000 de ani, are un scop spre o desavarsire spirituala. Daca vrei, un ghid spre Dumnezeu, care este inutil fara traire.

| IMC90 a răspuns:

Ai ramas vreodata fara hartie igienica?

| iKronstadt explică (pentru IMC90):

laughing Noaptea trecută, pe DN1, pe la ora 1 laughing În niciun caz n-aș folosi foile alea la care te gândești. Sunt scorțoase, dă-le-n foc big grin

| kamykaze88 a răspuns:

Sa te invete... istorie filozofie si sa te faca sa crezi ca exista omul invizibil

| sabin89 a răspuns:

Scopuri isi pot propune numai oamenii. Biblia nu e un om. E o carte. Ne putem gandi ce scopuri si-au propus cei ce au scris in aceasta carte. Ce scop o fi avut Isaia, ce scop o fi avut Ieremia, Matei, Marcu. Cam greu de spus, pentru ca sunt multi. Daca ar fi numai un scriitor ar fi mai usor. Multi dintre ei, in special cei din V.T., se pare ca si-au propus pur si simplu sa scrie istorie (1 Regi, 1 Cronici...). Cine cu cine s-a batut, cine pe cine a omorat, razboaie si evenimente de toate felurile, cum se intampla in istoria fiecarui popor. Atata ca ei asociau evenimentele cu interventia divina. Scopul Psalmilor se pare ca a fost pentru a fi folositi in ritualurile religioase (cântări). Eclesiastul a fost un fel de filosofie, a la Cioran (totul este desertaciune si goana dupa vant). Ce scop a avut Isaia? Cuvantarile lui par a fi fost un rechizitoriu la adresa societatii de atunci, atat guvernanti, cat si oameni de rand. La fel si ceilalti profeti. Despre Noul Testament ii mai las si pe altii sa scrie. Scriitorii de care ziceam nu au trait nici in aceeasi perioada de timp. Ei nu s-au vorbit intre ei sa scrie o lucrare, cu o introducere, un continut si o concluzie. Scrierea unuia nu are intotdeauna legatura cu scrierea altuia. Biblia este de fapt o culegere de carticele.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

De a invata din ea ca sa nu calcam stramb in viata. Biblia a fost scrisa cu un scop si anume supravietuirea speciei umane pentru ca acolo spune cum va fi sfrasitul speciei umane, vom ajunge sa ne distrugem intre noi exact cum scrie acolo.
Suntem in jungla iar sfarsitul va veni in momentul in care gandirea umana se va inmulti foarte mult astfel incat resursele se vor termina iar organismul nostru va ceda din cauza vietii pe care o avem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uniformizarea politico-sociala a maselor.

| iKronstadt explică (pentru anonim_4396):

Cu scopul bine definit de a?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iKronstadt):

Din cate stiu eu, orice manual de instructiuni are scopul bine definit de a utiliza in mod eficient utilajul laughing

| iKronstadt explică (pentru anonim_4396):

Păi, dacă-i așa... cu plăcere. Că doar nu mi-oi lăsa mândria să veștejească degeaba laughing

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Mandria este un pacat, sa stii ca lucifer a fost cel mai impodobit si imbracat cu slava, si din aceasta cauza inima i s-a umplut de mandrie si a dorit sa ajunga mai mare decat Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De informare in privinta lui Dumnezeu(Yahwe)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia, consemnează relaţia omului cu Dumnezeu de la Geneză proorocind până şi Vremurile de pe urmă. Biblia, conţine valorile fundamentale pe care omul trebuie să le îndeplinească pentru a se mântui. Trecerea de la Vechiul la Noul Testament este echivalentă cu trecerea de la era veche(antichitatea) la era nouă. Din acest motiv Mântuitorul Hristos pune în lumină o nouă interpretare a legii lui Moise, prin principiul iubirii aproapelui, el desăvârşeşte astfel scripturile spre un nou nivel de subtilitate şi de înţelegere. Spre exemplu despre cum trebuie făcut darul : "Dacă, îţi vei aduce darul tău la altar şi acolo iţi vei aduce aminte că, fratele tău are ceva împotriva ta, lasă darul acolo, înaintea altarului, şi mergi întâi şi împaca-te cu fratele tău şi apoi, venind, adu darul tău"(Matei 5, 23-24). Aşadar omul nu se poate înfăţişa lui Dumnezeu cu mâinile pătate de sângele nevinovat al aproapelui său şi nici cu cugetul întinat de vrajbă altfel darul nu e primit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-i faca pe unii sa creada ca exista D-zeu. Sa influenteze viata anumitor persoane, de afi aceeasi cu cea a sfintilor.Mie una mi se pare o vrajeala abureala, acum cam reproduc un comentariu pe carem al postat acum 5-6 minute laughing. Adica frate, oameni iti spun "ba, fi tu" dar cand e vorba de sfinti "fi ca ei". Credinta nu se masoara doar prin biblie, poti sa fi necunoscatorul ei si sa fii credincios. happy Sa crezi in D-zeu, sa iubesti, nu are nici cea mai mica legatura cu biblia parerea mea.

| JuStRoXaNa1297 a răspuns:

Scopul ei este ca sa ne ghideze in viata. fara ea nu putem face nimic. ar fi un haos pe pamant