| Steregoi a întrebat:

Se spune ca "speranta moare ultima". Insa cine isi pune speranta in Dumnezeu care nu are sfarsit atunci nici speranta unui astfel de om nu va muri niciodata chiar daca un astfel de om ar muri.

Ce spuneti despre asta?

5 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Speranta omului respectiv moare odata cu omul respectiv. Din moment ce-i mort, n-are ratiune, deci nici speranta.

| Steregoi explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Asa este cum spui tu. Cat timp e mort nu are nici o speranta in creierul mancat de viermi sau de bacterii insa speranta lui e la Dumnezeu care il va readuce la viata in viitor.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Steregoi):

Ma bucur ca ne putem contrazice civilizat.

| percutor a răspuns:

Spun ca Dumnezeu e in fiecare dintre noi si lucreaza direct proportional cu vointa noastra. Daca stai si speri sa realizezi ceva este cumva egal cu a lupta si a lua atitudine in a infaptui? Dumnezeu....esti tu pentru tine, ai incredere in tine nu in ceva ce ai fost instruit sa crezi

| Steregoi explică (pentru percutor):

Ce logica mai au cuvintele tale? Sunt multi dumnezei care trec la fapte si mor intr-un accident necauzat de ei si ei mor odata cu speranta lor si cu dumnezeu sau cu mintea lor "stralucita". Asa vrei sa fii si tu?