| anonim_4396 a întrebat:

Solicit raspunsuri STRICT de la credinciosi(indiferent de religie).
Credeti ca Dumnnezeu te obliga sa faci ceva(adica credeti in destin) sau considerati ca Dumnezeu te lasa mereu sa alegi? Exemplificati cat mai pe larg ca sa inteleg! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Am citit ceea ce ai scris.
Sfatul meu este sa mergi pe mana lui Dumnezeu, si nu pe ce-a a oamenilor.
Acum dar, daca baiatul este vagabond, crezi ca Tatal ceresc doreste ca fiica Lui -care se teme de El si pazeste poruncile Lui- sa se casatoreasca cu un asemenea baiat?
Parerea mea este sa nu te incurci cu un baiat a carui inima este atrasa mai mult spre lume decat spre Dumnezeu. Nu lua seama la toate prezicerile acelor oameni. "Nu lua nici tu seama la toate vorbele care se spun." (Eclesiast.7:21)
Daca ei inca sustin lucrul acesta, atunci cere-le un semn -ca ceea ce au spus sa fie vrednic de crezut. Intreaba-i: "Cum pot sa va cred ca ceea ce ati spus se va intampla? Dati-mi un semn ca sa cred ca ceea ce ati spus se va intampla!" Si daca Dumnezeu a vorbit prin ei, atunci semnul se va implini.

Primele 4 versete din Deuteronom cap.13 spun asa:
"Daca se va ridica in mijlocul tau un proroc sau un visator de vise care-ti va vesti un semn sau o minune,

2. si se va implini semnul sau minunea aceea de care ti-a vorbit el zicand: "Haidem dupa alti dumnezei" - dumnezei pe care tu nu-i cunosti - "si sa le slujim!"

3. sa n-asculti cuvintele acelui proroc sau visator de vise, caci Domnul Dumnezeul vostru va pune la incercare ca sa stie daca iubiti pe Domnul Dumnezeul vostru din toata inima voastra si din tot sufletul vostru.

4. Voi sa mergeti dupa Domnul Dumnezeul vostru si de El sa va temeti; poruncile Lui sa le paziti; de glasul Lui sa ascultati; Lui sa-I slujiti si de El sa va alipiti."
Exista si prooroci mincinosi carora li se implinesc prevestirile, dupa cum spune versetul 2 ca "se va implini semnul sau minunea aceea de care ti-a vorbit el". Spune-le acestor prooroci ca Dumnezeu nu incurajeaza casatoria cu un partener a carui inima este atrasa mai mult spre lume decat spre El.
In rest, Dumnezeu nu cere altceva de la noi decat ceea ce a cerut de la inceput: "Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om." (Eclesiast.12:13)

Nota: duhul de care sunt condusi proorocii bisericii penticostale nu este Duhul lui Dumnezeu; chiar daca in biserica penticostala Dumnezeu are oameni care Ii slujesc cu inima curata.

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta credeam si cred si eu.
In plus cand am intrebat ca cine ia prorocit a evitat sa raspunda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Iti/Va multumesc din suflet pentru explicatiile date!
Acum cred ca stiu mai bine ce am de facut!

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Lui Dumnezeu multumeste-I.
Te incurajez ca sa imi vorbesti cu "iti", si nu cu "va"; ca unui frate. Si nu numai mie, ci si tuturor de pe aici -numai in cazul in care persoana respectiva da de inteles ca este cu mult mai in varsta decat tine.
Multe binecuvantari!

| ZambetDeGheata a răspuns:

Dumnezeu iti da mereu voie sa alegi

| cornelmarius a răspuns (pentru cristimihailov):

Dar cel care se naste handicapat ce alegere mai are?

| cristimihailov a răspuns (pentru cornelmarius):

Gandeste-te ca biserica a gasit raspunsul la asta prin pacatul parintilor.
Altii spun ca e de reincarcare (problema de karma sau cum mai vrei sa o numesti).
Altii spun ca ai avut o deviatie de gene.

Alege un raspuns. Toate in lumea lor sunt corecte.