| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru crestini! Considerati ca Dumnezeu ne-a /ne predestineaza soarta(credeti in "destin","soarta")?

In ce momente considerati ca
Dumnezeu nu ne lasa liberul albitru si DE CE?(ne forteaza sa facem ceva).

Care prorocii din Biblie considerati ca s-au indeplinit(dati cateva ex!) si ca se vor indeplini indiferent de vointa omului?

Credeti in PROROCII/LUCRARI?(ma refer la cele facute de oamenii din ziua de azi)? Argumentati va rog DE CE indiferent de raspuns!
(puteti sa adaugati o experienta personala, daca aveti-indiferent de NATURA acesteia(a experientei) ..pt a intelege mai bine motivele)!

si...credeti ca Dumneu te poate pedepsi IMPUNADU-TI ceva(luandu-ti asfel dreptul de LIBER ALBITRU, ceva rau pentru tine) pentru a te pedepsi?

Stiu ca sunt multe intrebari dar VA ROG explicati cat mai clar pozitia voastra asupra fiecarei intrebari, incercati sa nu treceti peste ele!

Ofer si funda unui raspuns COMPLEX!
Multumesc pentru rabdare!

Răspuns Câştigător
| Nectunt a răspuns:

Salut!

Încep să cred că, cu cât vorbim mai mult despre Dumnezeu, cu atât ne îndepărtăm mai mult de El.

Trebuie să știi un lucru: Tot ce faci, bine sau rău, ți se întoarce. Deci toate deciziile pe care le iei sunt ale tale. Dacă ai o conștiință care lucrează, este posibil să gândești pozitiv și să fii pe drumul cel bun. Dumnezeu nu te va pedepsi niciodată în timpul vieții, ci doar îți va pune în față niște situații pentru a ști ce decizii sa iei înainte să acționezi. El vrea mereu ca noi să ne îndreptăm, nu să rătăcim aiurea. Dumnezeu, din punctul meu de vedere, este Echilibrul și Liniștea lăuntrică. Dar, uite, Dumnezeu nu se poate defini, de aceea este foarte greu de vorbit despre El.

Cât despre, prooroci și proorocii nu m-am interesat foarte mult, dar dacă vrei să afli mai mult din ce am de spus despre subiecte legate de Credință și spirit, în general, poți accesa blogul meu: http://nectunt.ro/

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu he dirijeaza viata ne lasa pe noi sa alegem, dar ne indruma daca decidem sa ascultam de El. Isaia48:17,18. Toate profetiile s-au implinit, mai sunt cateva in curs de implinire. De exemplu despre nasterea lui Isus, ca se va naste in Betleem Efrata. Mica5:2,Luca2:1-7.Tot ce zice Dumnezeu se va implini cu siguranta.
Despre minuni, conform Bibliei azi Dumnezeu nu mai face, iar cei care fac El nu ii recunoaste ca inchinatori.Matei7:21-23.
Apoi Dumnezeu nu incearca pe nimeni. Iacov1:13
Azi lumea e condusa de Satan si insinueaza ca Dumnezeu conduce si pedepseste.Dar Biblia arata clar ca Satan e conducatorul. 1Ioan5:19

| RainmakerX a răspuns:

Salut! Parerea mea este ca suntem predestinati dar avem anumite momente in care avem voie sa alegem.Viata este pentru mine cam ca in jocul Memoir text adventure.
Sunt de parere ca avem liber sa alegem cu cine ne imprietenim, pe cine iubim, cu cine ne certam dar in ceea ce priveste sanatatea si longevitatea atunci asta depinde de Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns:

Nu, ne predestineaza, nici nu ne creeaza o soarta. ceea ce se intampla este pur si simplul rezultatul faptului de a fi la locul potrivit/nepotrivit la momentul potrivit/nepotrivit.
de exemplu, daca patesti ceva rau, pe strada sau la locul de munca, daca nu erai acolo nu pateai. daca ar fi facut un destin tuturor oamenilor, Dumnezeu ar fi un tiran, deoarece este in contradictie sa spui ca ii iubesti pe oameni, si apoi sa faci ca unii sa moara in chinuri, altii arsi, altii sa fie opriamti, sa traiasca in zone de razboi, si altii sa aiba bani si tot ce le trebuie. nu. nu ata este vointa lui DUmnezeu. iar daca cineva se imbolnaveste de vreo maladie ucigatoare: cancer, sida, ebola, tuberculoza, leucemie, etc... este nu din cauza lui Dumnezeu, ci pentru ca asta este mostenirea care ne-a transmis-o Adam si Eva prin faptul ca nu au ascultat. (cam vag raspunsul dar daca vrei il analizam in privat)

Da, Dumnezeu ne lasa liberul arbitru, inca de la inceput ne-a lasat. de exemplu lui Adam si Evei, i-a pus binele si raul in fata, si i-a lasat sa aleaga. daca nu respecta acest drept al oamenilor, ii crea ca pe niste roboti si ii manevra cum dorea.

multe prorocii/profetii. si referitoare la oameni simpli, la natiuni, si multe multe in persoana lui Isus Cristos. ceea ce urmeaza si ce astept cu nerabdare este ca religia falsa sa fie distrusa, "calcata in picioare si arsa in foc" de sistemul politic. apoi in viitor sper sa am ocazia sa vad cum cei morti vor invia.

nu, nu cred in lucrarile facute azi, fie ele si bune, deoarece Biblia spune ca sunt facute cu puterea lui Satan Diavolul. si despre el se spune ca se preface intr-un inger de lumina, si face lucruri bune, ca sa ii induca in eroare pe oameni. Dumnezeu nu mai face azi miracole. daca ar face, nu ar mai fi nevoie de imparatia care o cerem in rugaciunea "Tatal Nostru".

Dumnezeu nu ne ia liberul arbitru. la fel ca la inceputul istoriei omenirii, el ne lasa sa alegem intre bine si rau. daca alegem sa ascultam de el, ne merge bine, daca nu, suportam consecintele. foarte simplu.

daca vrei sa disecam raspunsul, sau sa iti dau exemple concrete, spune-mi te rog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu a creat universul si legile dupa care acesta functioneaza.
Restul il facem noi.
Destin,pacate,pedepse,religii, etc.
Este logic ca daca incalci o lege trebuie sa platesti.
Plata poate veni acum sau in alta existenta.
Totul se intampla pentru binele nostru,pentru a invata mai repede si mai bine cum sa ne eliminam toate defectele.Ex desfranarea, ura, invidia, lacomia, furia, mandria etc.
Doar cand scapam de aceste defecte putem spera la nivelul urmator.
Pana atunci ne putem numi doar niste animale intelectuale.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

''Plata poate veni acum sau in alta existenta.''

Crezi cumva in reancarnare? Sau te referi cumva la lucrurile abordate de Biblie?(respectiv Rai/Iad).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ne ia nimeni liberul arbitru. Noi alegem sa ne lasam pe mana altora.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

A aparut himera, pe unde bantui?winking

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

laughing)))
Peste tot. De ce ti-ai schimbat poza? Era faina aia...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar ce parere ai in legatura cu ''lucrarile'' care se fac in ziua de azi in Biserica(asfel spus PREVIZIUNI EXACTE -date ca instiintare de catre Dumnezeu prin ''oamenii bisericii'')?
Adevarate sau inselaciune? De ce?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma intereseaza prea putin ce bat aia campii. Nu prea sunt in tema cu ce se intampla acum in biserici. Nu am cum sa-mi vad de viata mea si sa stau si geana pe ce bat campii respectivii. Ori una, ori alta. Imi pare rau ca nu pot dezvolta subiectul mai mult!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Am pus moaca mea sa vezi cat de fioros sunt. laughing

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

''lucrarile'' care se fac in ziua de azi in Biserica(asfel spus PREVIZIUNI EXACTE -date ca instiintare de catre Dumnezeu prin ''oamenii bisericii'')?
Cine sustine asta e o mare minciuna si prosteala pe fata.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Ce vrei sa afirmi?(Dezvolta putin te rog ideea ca nu ti-am inteles deloc punctul de vedere).

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nu ai inteles? Cine crede sau sustine ca exista previziuni exacte date de Dumnezeu preotilor ca sa ni le spuna noua sunt neadevarate. Oameni bisericilor minte cand spune ca ei sunt legatura spiritula intre Dumnezeu si noi, daca cred in Dumnezeu e o chestiune personala nu pentru ca imi spune preotul. Oamenii bisericii si-a depasit menirea credintei pure si au transformat biserica in ritualuri si business.

| Delmoniko a răspuns:

Exista doar prezumtia de liber arbitru. In schimb, societatea te obliga. Te nasti, esti obligat sa mergi la scoala, sa ai o slujba, sa te porti intr-un anumit mod, sa respecti anumite coduri, legi, cutume nescrise etc. Asadar, se pune problema de libertate pozitiva sau negativa, nu de liber arbitru. Asta e o tampenie fara aplicabilitate practica.
Iar zei, pacate, proroci sunt doar imbecilitati nocive pentru minti tinere. Daca putea ghici cineva viitorul era milionar pana acum. Vizionar... ei asta e altceva. Mai bine te-ai putea inchina lui Steve Jobs.

| Alexandr a răspuns:

In orice caz Dumnezeu exista...IAR OAMENII PLEACA DE LANGA EL!

| anonim_4396 explică (pentru Alexandr):

De unde stii cu certitudine ca exista(adica ce MOTIVE OBIECTIVE! sau chiar SUBIECTIVE ai?)

(poti te rog sa raspunzi la intrebare MAI DETALIAT pentru a-ti intelege punctul de vedere?)

| Alexandr a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca exista pentru ca multi sfinti, chiar si morti de curand(Arsenie Boca)faceau minuni spunand ca vin in numele lui Isus.

| MariusXP a răspuns:

Salut! Desi sunt un baiat de 16 ani vreau sa iti raspund si eu la aceste intrebari!
O sa incep cu prima intrebare si tot asa pana la ultima!
Considerati ca Dumnezeu ne-a /ne predestineaza soarta(credeti in ''destin'',''soarta'')?
Eu cred ca Dumnezeu [asa cum il denumim noi pe maritul creator]
ne lasa sa ne creem noi propriul destin/soarta si, daca vede ca noi am ales o soarta/destin bun ne va ajuta sa il ducem la capat daca chiar vede ca incercam si avem nevoie de ajutor daca nu, ne lasa liberi si nu ne va ajuta decat daca ne vom da seama ce am facut!
Eu am avut asemenea experiente si cant la orga si clarinet ..Cred ca fara El nu ajungeam unde eram! Am avut chiar si miracole!
Dumnezeu nu ne lasa liberul albitru si DE CE?
Ba da Dumnezeu ne lasa sa facem ce dorim noi ..si asta poti sa iti dai seama de ce face fiecare om in fiecare zi..Adica inkura/pacauteste cu fiecare fel cand il apuca!
Credeti in PROROCII/LUCRARI?(ma refer la cele facute de oamenii din ziua de azi)? Argumentati va rog DE CE indiferent de raspuns!
Pai eu cred ca exista unele lucrari. unii oameni care au fost conceputi ca aparatori ai binelui! Daca ei vor lupta pentru bine orice ar fi vor ajunge si extraordinari in viata!

credeti ca Dumneu te poate pedepsi IMPUNADU-TI ceva(luandu-ti asfel dreptul de LIBER ALBITRU, ceva rau pentru tine) pentru a te pedepsi?
Dumnezeu nu ne pedepseste si ne lasa sa ne intreptam pacatele chiar daca cateodata exista clipe foarte grele!
Chiar si in cele clipe grele Dumnezeu incerca sa ne ajute si sa ne dam seama ce ceea ce facem!
Eu cred ca omul isi da seama ca Dumnezeu exista prin :IUBIRE/BUNATATE/FERICIRE/IMPLINIRE SUFLETEASCA!