| anonim_4396 a întrebat:

Solicit raspunsuri STRICT de la credinciosi(indiferent de religie).
Credeti ca Dumnnezeu te obliga sa faci ceva(adica credeti in destin) sau considerati ca Dumnezeu te lasa mereu sa alegi? Exemplificati cat mai pe larg ca sa inteleg! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Am citit ceea ce ai scris.
Sfatul meu este sa mergi pe mana lui Dumnezeu, si nu pe ce-a a oamenilor.
Acum dar, daca baiatul este vagabond, crezi ca Tatal ceresc doreste ca fiica Lui -care se teme de El si pazeste poruncile Lui- sa se casatoreasca cu un asemenea baiat?
Parerea mea este sa nu te incurci cu un baiat a carui inima este atrasa mai mult spre lume decat spre Dumnezeu. Nu lua seama la toate prezicerile acelor oameni. "Nu lua nici tu seama la toate vorbele care se spun." (Eclesiast.7:21)
Daca ei inca sustin lucrul acesta, atunci cere-le un semn -ca ceea ce au spus sa fie vrednic de crezut. Intreaba-i: "Cum pot sa va cred ca ceea ce ati spus se va intampla? Dati-mi un semn ca sa cred ca ceea ce ati spus se va intampla!" Si daca Dumnezeu a vorbit prin ei, atunci semnul se va implini.

Primele 4 versete din Deuteronom cap.13 spun asa:
"Daca se va ridica in mijlocul tau un proroc sau un visator de vise care-ti va vesti un semn sau o minune,

2. si se va implini semnul sau minunea aceea de care ti-a vorbit el zicand: "Haidem dupa alti dumnezei" - dumnezei pe care tu nu-i cunosti - "si sa le slujim!"

3. sa n-asculti cuvintele acelui proroc sau visator de vise, caci Domnul Dumnezeul vostru va pune la incercare ca sa stie daca iubiti pe Domnul Dumnezeul vostru din toata inima voastra si din tot sufletul vostru.

4. Voi sa mergeti dupa Domnul Dumnezeul vostru si de El sa va temeti; poruncile Lui sa le paziti; de glasul Lui sa ascultati; Lui sa-I slujiti si de El sa va alipiti."
Exista si prooroci mincinosi carora li se implinesc prevestirile, dupa cum spune versetul 2 ca "se va implini semnul sau minunea aceea de care ti-a vorbit el". Spune-le acestor prooroci ca Dumnezeu nu incurajeaza casatoria cu un partener a carui inima este atrasa mai mult spre lume decat spre El.
In rest, Dumnezeu nu cere altceva de la noi decat ceea ce a cerut de la inceput: "Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om." (Eclesiast.12:13)

Nota: duhul de care sunt condusi proorocii bisericii penticostale nu este Duhul lui Dumnezeu; chiar daca in biserica penticostala Dumnezeu are oameni care Ii slujesc cu inima curata.

36 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind cineva iti arunca o minge de tenis si incerci sa o prinzi, vei spune ca ai ales sa o prinzi cu mina dreapta, ca asa o prinzi mai sigur si mai usor. Insa chestia asta iti este imprimata in intreaga fiinta, esti dreptaci, nu stingaci, si actionezi adesea din instinct, alegind dreapta pentru a face lucrurile. Tu alegi, insa esti si obligat, datorita construcitei tale, sa actionezi intr-un anumit mod. Ambele sunt valabile.

| danay72 a răspuns:

Te lasa sa alegi, pentru ca am fost creati cu liber arbitu si nu ne obliga ce sa facem.Deuteronom30:19,20

| anonimg a răspuns:

Prestiinta(atotstiinta) lui Dumnezeu -ca El stie mai dinainte viitorul tau- este cu totul diferita de predestinatie.
(Predestinatie =credinta ca asa este trasat destinul indiferent de ceea ce ar face/alege omul). Predestinatie nu exista, ci doar prestiinta (sau atotstiinta- a lui Dumnezeu, desigur)!

Este adevarat ca oamenii se tem ca nu cumva vreun rau "predestinat" sa vina asupra lor. Afirmatia aceasta se poate explica astfel: "Celui rau de ce se teme aceea i se intampla".(Proverbe.10:24) De aceasta teama? Pentru ca si un copil neascultator o manifesta, deoarece stie ca ar supara pe parintele sau. Cu cat mai mult oamenii se tem ca atunci cand fac raul, Dumnezeu ii va pedepsi. Pentru ca Legea lui Dumnezeu este scrisa in inimile tuturor oamenilor.

Mai multe gasesti aici: http://www.adventist.ro/......eirea.html - "Predestinaţia şi libertatea omului."

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Te rog citeste si explicatia pe care am dat-o pentru cristimihailov si spune-ti parerea.
Mersii!

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Multumesc foarte mult!
Doar ca eu nu mai cred in Dumnezeu(asta nu inseamna NICIDECUM ca am alti dumnezei) NU!
Am trecut prin foarte multe etape FOARTE grele ale vietii mele si atunci credeam aproape neconditionat dar vazand ca nimeni nu face nimic(nici Dumnezeu nici oameni) PREFER sa cred ca NU exista!(in plus altii au probleme mult mai mari ca ale mele si au gresit cu mult mai putin si totusi sufera MULT/ENORM-intrebarea e cu ce scop?)

Acel baiat despre care vorbeam a facut puscarie pentru furt si ceva legat de o crima(insa n-am inteles prea bine acest aspect-cel al crimei ma refer)-in plus nu a stat la puscarie decat 2 luni.
El acuma spune ca crede in Dumnezeu din cauza acestei incercari-imi pare un baiat sincer si nesincer in acelasi timp(pe scurt nu prea stiu ce sa cred despre el).
Cam ce credeti despre acest lucru?
Si va multumesc din suflet ca ati raspuns!

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi tu, ca un om temator de Dumnezeu nu iti pot da sfaturi cum sa traiesti fara El.
La un moment dat prin urecile mele a trecut o fraza care suna cam asa: "Daca biserica nu iti satisface nevoile sufletesti, atunci iesi din ea." Trebuie sa recunoastem ca daca nu am avea nici un beneficiu de la Dumnezeu, L-am parasi indata. Dar oare a slabit puterea lui Dumnezeu de nu ne mai simtim noi impliniti slujindu-I, cautand sa facem ce este placut inaintea Lui? Niciodata!
Am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare cu a ta. Exact cum ai spus tu: credeam si Il iubeam neconditionat pe Dumnezeu, pana cand. (da, a existat si un "pana cand") a venit incercarea. Biblia vorbeste despre imparatul Ezechia ca "Dumnezeu l-a parasit ca sa-l incerce, pentru ca sa cunoasca tot ce era in inima lui." (2Cronici.32:3) Cine sa cunoasca? Ezechia; caci ce, nu stie Dumnezeu ce este in inima omului?
Iata dar ca o astfel de experienta vine in viata oricarui credincios.
Biblia mai vorbeste astfel:
"Pe cand era Isus in Ierusalim, la praznicul Pastilor, multi au crezut in Numele Lui; caci vedeau semnele pe care le facea.
Dar Isus nu Se incredea in ei, pentru ca ii cunostea pe toti." (Ioan.2:23,24) Cum vine asta? Adica sa crezi in Numele Domnului si Domnul sa nu Se increada in mine si in tine? Asta arata ca o necredinciosie din partea Lui, nu-i asa? Dar nu este. De ce? Pentru ca SENTIMENTELE noastre pentru Dumnezeu nu sunt o garantie ca noi Il iubim. Dragostea nu este un sentiment, ci un principiu. Si avem exemplu samanta cazuta pe stanca -care rasare indata, dar se si ofileste tot asa de repede cand vine incercarea. Asta nu inseamna ca numai samanta cazuta in pamant bun va fi mantuita. Ci, ca sa prinda radacini adanci, omul a carui inima este "de stanca" trebuie sa sape si sa isi ingroape adanc radacinile credintei lui. El trebuie sa cerceteze cu multa seriozitate Scripturile, sa-si fortificice mintea si inima cu adevarul lui Dumnezeu. Daca un parinte are rabdare cu fiul sau sa creasca pana la maturitate, crezi oare ca Tatal nostru ceresc -care este cu mult mai bun decat parintii nostri trupesti- nu ar avea rabdare cu noi pana cand vom ajunge la maturitate in cunoasterea frumusetii caracterului Sau? Nu te indoi, ci crede.
Nu privii la altii; Dumnezeu trece pe toti oamenii prin incercari -spre binele lor. Daca pe unii intr-un fel si pe altii intr-alt fel, aceasta nu este treaba noastra; nu noi decidem cum sa lucreze Dumnezeu in dreptul unora si al altora -si nici macar in dreptul nostru; El cunoaste inimile fiecaruia, si datoria noastra nu este decat sa credem ca El niciodata nu va da gres in a-i conduce pe oameni la mantuire. Daca insa descoperim ca suntem departe de El, greseala atunci trebuie cautata la noi.
Ceea ce vreau sa spun este ca niciodata nu trebuie sa abandonam lupta aceasta. Da, chiar asa singura cum te simti, iti spun: ridica-te si lupta iarasi! Nu nesocoti principiile frumoase pe care El te-a ajutat sa ti le pui in viata. Ridica-te si lupta! Caci iti spun ca mare va fi rasplata ta! Poate ca tu L-ai parasit pe Dumnezeu, dar sa nu crezi ca si Dumnezeu te-ar parasi pe tine. N-o sa vezi vreodata lucrul acesta. Chiar daca nu vezi si nu simti(iarasi sentimentele), inima Tatalui nostru ceresc nu a incetat sa bata pentru tine. Rugaciunea ta trebuie sa fie: "Doamne, vin la Tine asa cum sunt, nu pe baza sentimentelor mele, ci pentru ca asa ai spus ca Tu ne iubesti si ne ierti neconditionat. Ma incred in Tine, chiar daca nu simt lucrul acesta. Cred ca Tu ma iubesti, pentru ca asa ai spus Tu. Ajuta-ma ca sa iti pot ramane credincioasa indiferent prin ce incercari ma vei trece."
Trebuie sa te prinzi cu toata puterea de Dumnezeu, tot asa cum S-a prins si Mantuitorul nostru in Ghetsemani. Nu prin vedere(sentimente), ci prin credinta(pe ceea ce sta scris).

In ce priveste relatia cu baiatul acela, daca vei experimenta cele de mai sus, iti spun ca "toate celelalte lucruri le vei primi pe deasupra". Nu te mai framanta atat de mult la relatia cu acest baiat; ai o alta relatie de (re)facut mai inainte. Si daca exista o umbra de indoiala in inima ta cu privire la acest baiat, atunci renunta la el. Caracterul unui om nu se schimba peste noapte. Daca vei fi sau nu cu el, Dumnezeu iti va descoperi la vremea potrivita.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonimg):

Bravo. Casatoria, sa fie numai in Domnul, ca, altfel ve-ti avea probleme, spune apostolul Pavel, dar tu, si ea trebuie sa fiti in Domnul, adica in unitate cu el, adica, sa-ti dedici viata lui Dumnezeu, sa mergi pe urmele lui ISUS, sa infaptuiesti vointa lui Dumnezeu, si el ne asigura cu MATEI 6:33; Insa daca oamenii il ignora pe Dumnezeu si fac ceea ce ei cred ca este bine, fara Dumnezeu, nu este bine. Daca eram predestinati, ne aseza pe-o linie si ne lasa in voie, nu se interesa de noi nici sub o forma, dar asa iata ce a facut din iubire IOAN 3:16. NUMAI BINE.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Iti/Va multumesc din suflet pentru explicatiile date!
Acum cred ca stiu mai bine ce am de facut!

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Lui Dumnezeu multumeste-I.
Te incurajez ca sa imi vorbesti cu "iti", si nu cu "va"; ca unui frate. Si nu numai mie, ci si tuturor de pe aici -numai in cazul in care persoana respectiva da de inteles ca este cu mult mai in varsta decat tine.
Multe binecuvantari!

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit ceea ce ai scris.
Sfatul meu este sa mergi pe mana lui Dumnezeu, si nu pe ce-a a oamenilor.
Acum dar, daca baiatul este vagabond, crezi ca Tatal ceresc doreste ca fiica Lui -care se teme de El si pazeste poruncile Lui- sa se casatoreasca cu un asemenea baiat?
Parerea mea este sa nu te incurci cu un baiat a carui inima este atrasa mai mult spre lume decat spre Dumnezeu. Nu lua seama la toate prezicerile acelor oameni. "Nu lua nici tu seama la toate vorbele care se spun." (Eclesiast.7:21)
Daca ei inca sustin lucrul acesta, atunci cere-le un semn -ca ceea ce au spus sa fie vrednic de crezut. Intreaba-i: "Cum pot sa va cred ca ceea ce ati spus se va intampla? Dati-mi un semn ca sa cred ca ceea ce ati spus se va intampla!" Si daca Dumnezeu a vorbit prin ei, atunci semnul se va implini.

Primele 4 versete din Deuteronom cap.13 spun asa:
"Daca se va ridica in mijlocul tau un proroc sau un visator de vise care-ti va vesti un semn sau o minune,

2. si se va implini semnul sau minunea aceea de care ti-a vorbit el zicand: "Haidem dupa alti dumnezei" - dumnezei pe care tu nu-i cunosti - "si sa le slujim!"

3. sa n-asculti cuvintele acelui proroc sau visator de vise, caci Domnul Dumnezeul vostru va pune la incercare ca sa stie daca iubiti pe Domnul Dumnezeul vostru din toata inima voastra si din tot sufletul vostru.

4. Voi sa mergeti dupa Domnul Dumnezeul vostru si de El sa va temeti; poruncile Lui sa le paziti; de glasul Lui sa ascultati; Lui sa-I slujiti si de El sa va alipiti."
Exista si prooroci mincinosi carora li se implinesc prevestirile, dupa cum spune versetul 2 ca "se va implini semnul sau minunea aceea de care ti-a vorbit el". Spune-le acestor prooroci ca Dumnezeu nu incurajeaza casatoria cu un partener a carui inima este atrasa mai mult spre lume decat spre El.
In rest, Dumnezeu nu cere altceva de la noi decat ceea ce a cerut de la inceput: "Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om." (Eclesiast.12:13)

Nota: duhul de care sunt condusi proorocii bisericii penticostale nu este Duhul lui Dumnezeu; chiar daca in biserica penticostala Dumnezeu are oameni care Ii slujesc cu inima curata.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu respecta in mod deplin libertatea omului.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si si, nu cred in predestinare si Dumnezeu nu ne indeamna sa stam 10 ore la calculator, ne spune rugati-va ca nu stiti ceasul!

| cristimihailov a răspuns:

In Biblie se spune ca nici Dumnezeu nu poate influenta liberul arbitru.

Deci, la raspunsul tau Dumnezeu te lasa sa faci ce vrei. Problema este ca tu suferi consecintele.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Ce religie esti?(daca nu te superi)
Eu eram penticostala(oarecum si azi)-si stii ca la ''noi'' oamenii cred in prorocii.
O femeie penticostala (care nu avea nici un ''dar'' de prorocie mi-a spus ca un proroc i-a spus ei ca eu ma voi casatori SIGUR cu fiul ei)
Am ''discutat''(ma rog vorbit) cu acel baiat mai demult-si este un baiat simpatic (oarecum) dar prea vagabond.
Sincer imi place de el(a placea AICI in mod amical) dar SIGUR NU-L IUBESC!
El a facut multe '''boacane'' in aceasta perioada si aceea femeie este disperata sa-l casatoreasca cat mai rapid!-desi el sincer nu cred ca doreste laughing
Ce sa cred despre aceasta afirmatie? in acest caz?

Femeia a mintit crezand c-oi fi eu prea credula sau chiar credeti ca e ceva de aceste vorbe?
Considerati ca Dumnezeu te poate obliga la ceva(in acest caz)?

Ce parere aveti de toata aceasta situatie?
Va multumesc!

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu confundati proorocii mincinosi cu voia lui Dumnezeu. Daca Dumnezeu va transmite ceva, o face in mod personal, nu prin tanti Floarea prooroaca - asta asumand ca sunteti un crestin nascut din nou. Nu, Dumnezeu nu ne obliga, ci ne da principii dupa care sa luam decizii.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna, hai sa revenim la problema simplu definita de tine.

1. Ortodox. Dar nu prea sunt dus pe la biserica prea des. Nu ma laud, ci doar asta este situatia.

2. Femeia aceea de care spui ca afirma ca un proroc i-a afirmat ca fiul ei se va insura cu tine... Personal, rece vazand de afara, la prima impresie, mi se pare o prostie. Si iata si de ce...
Exagerand pentru a exemplifica mai clar situatia, e ca si cand eu ti-as spune ca un proroc mi-a spus faptul ca tu te vei culca cu mine in urmatorul an. Si eu iti spun asta ca sa iti spun ce sa faci.
Trecand peste absurdul situatiei, spune-i cum vrei in religie, eu ii spun manipulare. Si cum in manipulare conteaza rezultatul, scopul scuza mijlocul.

Ca orice informatie, daca o atasezi de un validator de renume (un proroc, Isus, etc) atunci aceasta prinde putere, dar prin intermediul logicii si nu al inimii.

Tu ai incercat sa il iei in discutie pe acel tip. Nu ti-a dat pe pozitiv. De ce iti mai pierzi atunci timpul?

Nu trebuie sa te gandesti ca Dumnezeu te poate obliga sa faci ceva sau nu. Pentru ca atunci sigur o sa iti dai seama ca nu sunt alte directii.

Pur si simplu traieste viata ta asa cum consideri tu ca este mai bine pentru tine, nu cum considera altii ca este mai bine pentru tine. In plus tu trebuie sa fii tu insati, nu cine vor altii.

Nu stiu sa dau exact versetul din biblie, dar tin minte ca ideea casatoriei era ca aceasta relatie sa scoata ce este mai bun din amandoi. Insa... la tine mai mult de mila si chin ce ar putea sa scoata? Si asta este tu ce ai cel mai bun?

Pe scurt, consider ca tu nu ar trebui sa fii cu tipul ala daca tu nu simti asta.

Este important pentru tine a iti justifica fata de tine alegerea de a fi cu el prin versete si concepte religioase?
- Daca da, putem sa discutam mai departe pe ideea aceasta.
- Daca nu si nu il iubesti si nu este cine vrei, atunci este clar ca nu ai de ce sa fii cu el.

Inainte de a fi mama ranitilor sa il aduci pe calea cea dreapta, gandeste-te ca el te-ar putea corupe pe tine de la calea cea dreapta. E frumos sa incercam sa ii aducem si pe altii la calea cea dreapta, dar nu este oare mai important ca noi sa pastram aceasta cale?

Chiar timpul pierdut de tine gandindu-te si dand sanse acestui individ ar fi fost mai bine petrecut daca ai cauta unul pe care sa il si poti iubi. Ca daca nu e iubire, e doar chin. Iar a trai in chin, nu inseamna a te purifica. Ci doar a te inrai.

| cornelmarius a răspuns (pentru cristimihailov):

Dar cel care se naste handicapat ce alegere mai are?

| cristimihailov a răspuns (pentru cornelmarius):

Gandeste-te ca biserica a gasit raspunsul la asta prin pacatul parintilor.
Altii spun ca e de reincarcare (problema de karma sau cum mai vrei sa o numesti).
Altii spun ca ai avut o deviatie de gene.

Alege un raspuns. Toate in lumea lor sunt corecte.

| Radu284 a răspuns:

Eu cred in destin absolut (no free will), dar cred ca acest destin este facut tot de noi, inainte sa ne nastem. Adica, ne facem un plan cu ce vrem sa invatam in viata asta, si planul ala este predeterminat dupa ce ne nastem.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

NU! Dumnezeu ne-a creat cu libertate de alegere intre bine si rau, ne-a inzestrat cu constiinta, care este ca un arbitru pentru noi, sau ca o busola, daca vrei, ea indica tot timpul nordul, dar este important, sa nu se apropie de un magnet, ca atunci deviaza. Asa ca nu suntem predestinati, caci gandeste-te, omul imperfect, are inima si mintea inclinate doar catre rau, pentru ca CEL RAU -SATAN domneste, inca, si omul care nu se lasa ca Dumnezeu caruia ii datoreaza viata, sa -l coordoneze, il ignora pe Dumnezeu, atunci bine inteles ca Satan il ia in carca, deci sau esti cu Dumnezeu sau cu Satan, doar cu unul poti fi, pe unul poti sa-l iubesti, nu poti la doi sa slujesti. Si acum sa vezi de ce nu suntem predestinati : omul imperfect este supus la tot felul de rautati, in paralel cu el, Dumnezeu ne-a avertizat prin Cuvantul sau BIBLIA ca viata noastra apartine de El, prin intermediul Bibliei El ne face cunoscut care este adevarul despre El si ce mod de viata pretinde sa avem noi, de aceea el ne invata ce ne este de folos (ISAIA48:17-20)PROVERBELE 27:11; atunci, daca prin Biblie gasim cine este Dumnezeu, si ce vrea de la noi, ce mod de viata vrea sa avem, inseamna ca este interesat de noi, ne vrea binele, si sa nu traim in haos, si in intuneric spiritual, atunci daca ne lasam indrumati de el inseamna ca vom gasi un sens in viata, si ne va aduna de pe drumul pe care mergem tot cu gropi, si grutati pentru care nu am fost noi creati,( Ca altfel am fi ca stalpii de telegraf, ticsiti in beton, pe un deal sau pe o vale, intr-un punct fix, si acolo ii bate ploaia si grivatul, alt loc nu mai au, nu au de ales, locul le este fixat ) Dar cu noi nu este asa, avem libertate de exprimare, de alegere, ne putem intoarce de pe orce drum gresit, si, sa stim ca viata noastra apartine de Dumnezeu, iar pentru pacatul ce l-am mostenit, am primit un rascumparator care a platit cu pretul vietii lui, pentru ca noi sa putem beneficia prin ascultare si credinta, de viata vesnica. Trebuie sa raspundem cu iubire, iubirii lui Dumnezeu si a fiului sau Isus, Ioan 3:16.

| cristimihailov a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Buna Rodica,

O intrebare: Dumnezeu a creat lumea si in a saptea zi s-a odihnit.
Este oare frumos din partea noastra sa ne rugam la Dumnezeu tocmai in ziua lui libera?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti liber si independent.presupunand ca un om inteligent,care tinde spre perfectiune, propasire materiala si ridicare spirituala, va face totul asa cum trebuie nefacand abstractie nici de stiinta nici de religie nici de nevoile, lumii, naturii si oamenilor traitori oriunde pe pamant.in univers santem de abia ca albina ce zburat in jurul stupului. banuieste ca mai sant si alti stupi, dar inca nu i-a descoperit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te rog citeste si explicatia pe care am dat-o pentru cristimihailov si spune-ti parerea.
Mersii!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si mie mi-a spus cineva ca nu ma voi casatori niciodata.si mi-am propus, macar ca-mi voi asuma orice risc si tot ajung in fata popii.si am ajuns.ha-haaaa am si trei copii, si 25 de ani de casatorie.deci se va intampla ceia ce vrei si crezi.nu ce spune oricine.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca acea persoana te ironiza laughing

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Eram la spiritism ma mihailov, ca am fost si ateu si spiritist, acu sant doar un crestin ortodox care incearca sa hie spiritual.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Cate un pic din fiecare. Sa nu fie prea mult sa nu devina greu. Interesanta abordare. Dar e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, Dumnezeu nu te obligă să faci ceva, nici nu te lasă să alegi, el pur şi simplu nu există.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biata femeie vrea sa-si vada baiatul la casa lui. Indiferent ce i-a spus proorocul ea a inteles doar ce o interesa.
Viitorul se poate modifica intre anumite limite in functie de alegerile facute.
Scenariul se modifica in functie de lectiile pe care le avem de invatat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta credeam si cred si eu.
In plus cand am intrebat ca cine ia prorocit a evitat sa raspunda.

| JohnnyWylde a răspuns:

Destinul nu inseamna ca Dumnezeu te obliga sa faci ceva. Destinul reprezinta consecintele in viitor ale propriilor tale actiuni.

| sempreinvolo30 a răspuns:

In galateni6:7 ''ce seamănă omul aceea va și secera' '. Deci, dacă ne merge bine sau rău depinde de modul în care acționăm.
Apoi eclesiastul 9:11 spune ca timpul și evenimentele ii ajung pe toți. Deci dacă ne aflam în momentul și locul nepotrivit, putem avea parte de multe neplăceri.
Tefania2:3''căutați pe Dumnezeu, căutați dreptatea, căutați smerenia.
Oare un dumnezeu drept și iubitor iar îndemna pe oameni sa facă ce este drept, oferindule speranța unei recompense, dacă ar ști ca aceștia au fost predestinați eșecului?

| ZambetDeGheata a răspuns:

Dumnezeu iti da mereu voie sa alegi

| Amphytrion a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai o idee ce este cu adevarat Dumnezeu. Daca iudeo-crestinismul te,,inspira '' cumva in intelegerea de Dumnezeu,ar trebui sa te gandesti muuuult mai serios,deoarece iudeii tribali acelor vremi,habar nu aveau care este rostul lor pe acest pamant si au inventat zeitati (Yahwe,Adonai,Sabaoth,Elohim,Eli,ElShadai,etc.) care aveau comportari diferite,acum ucideau,acum iubeau,acum indica una,apoi se,,intorceau''. DECI,adevarata Divinitate :inteligenta a universului,forta ce tine in echilibru toate corpurile ceresti,ce inca nu poate fi cunoscut deplin, NU are nici o legatura cu snoavele inventate (si preluate de la alte civilizatii)ale primitivilor evrei! Ei habar nu aveau ce forma are pamantul, dar se bateau cu pumnii in piept ca zeitatile lor sunt Dumnezeu! ILOGIC! Din nefericire credinta iudeo-crestina,, spune'' sa crezi ( doar atat) chiar daca este ilogic, ireal sau irational! altfel vei fi pedesit si aruncat in iad la satan cel păros! De rasul curcilor!

| cristimihailov a răspuns (pentru Amphytrion):

Nu stiu de ce aveam impresia ca o bula papala te indemna la asta. Pe scurt "Crede si nu cerceta".

| Nicusor1997 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu te lasa sa alegi ceea ce vrei sa faci.

| anonim_4396 explică (pentru Nicusor1997):

Te rog citeste si explicatia pe care am dat-o pentru cristimihailov si spune-ti parerea.
Multumesc!