| robinasahood a întrebat:

Sondaj. Ateu sau credeti in Dumnezeu?

14 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Atee.

| Allrc24 a răspuns:

Cred in Dumnezeu

| thegatekeeper a răspuns:

Agnostica, desi tind din ce in ce mai mult spre ateism.

| ZK a răspuns:

Eu sunt Lucifer.Cred in Dumnezeu dar nu mă inchin lui, ci mie.winkingdevil

| Azµre a răspuns:

Cred in cu totul altceva, sau sa zicem cred in Dzeul meu nu al altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu!

| ateuNEGATIV a răspuns:

Eu unu sunt ateu negativ nu cred ca exista dar nici nu neg in totalitate posibilitatea ca ar putea sa existe
http://teoria-evolutionista.blogspot.com/......aveti.html

scrie acolo si agnostic, deist sunt mai multe forme nu doar ateii nu cred in dumnezeu desismul il percepe doar ca cel care a determinat avea explozie big bang
desi,
Ateu pozitiv (tare): "Consider ca nu exista zei." (afirma ca nu exista) Ateu negativ (slab): "Nu consider ca exista zei." (undeva intre "nu cred ca", "probabil nu exista" si "nu exista"; e o negare a zeilor, dar nu 100% sigura) Agnostic: "Nu stiu daca exista sau nu zei." (impartial)
Agnostici atei: "Nu consider ca exista vreo divinitate, dar nu neg posibilitatea."
Agnostici teisti: "Consider ca exista o divinitate/zeu, dar nu stiu asta sigur."
Teist: "Consider ca exista zeu/zei." (credinciosii)
Deist Deistul crede în existența unui Dumnezeu, sau unei ființe supreme, dar neagă religiile, bazându-și credința numai pe lumina primită de la natură, trecută prin filtrul rațiunii

| Elektro a răspuns:

Cred

| superpissy40 a răspuns:

Cred in Dumnezeu.

| Illvix a răspuns:

Gnostic, Dumnezeu este starea de cunoastere absoluta, de ratiune pura, de putere absoluta. Din moment ce nu exista o ratiune suficienta pentru care fiecare minte nu poate atinge acea stare cu conditia ca cel putin una sa fi atins-o pana acum, atunci putem deduce ca totul se indreapta spre acea stare absoluta in care suntem constienti de intreaga existenta. Din aceasta cauza Dumnezeul rationalitatii pure este inevitabil, in contrast cu Dumnezeul lui Abraham care este imposibil si fundamental opus ratiunii.

| Gimmy2thefunkyname a răspuns:

Cred in Dumnezeu!

| mariyxD a răspuns:

A fi Ateu inseamna a crede in cineva, Deci daca esti ateu cum sa nu ii recunosti existenta?

P. S : Cred intr-unul DUMNEZEU

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru mariyxD):

A fi ateu inseamna sa nu crezi in nimic sa observi si sa tragi concluzi provizori un fel de observator asta inseamna sa fi ateu, sa fi agnostic inseamna sa nu tragi concluzi deloc nici pro nici contra

| Gimmy2thefunkyname a răspuns (pentru mariyxD):

Ateu=a(fara)theu(zeu). ateii nu cred in nici un zeu(Dumnezeu, Buddha, Kali, Shiva, Ahura Mazda etc.). http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism