| bleakk a întrebat:

Spunem ca noi nu trebuie sa-l vedem pe Dumnezeu,ci doar sa credem in El in urma diversilor factori care ne determina sa avem credinta cum ar de pilda cititul Biblie. Multi ajung cum necum sa citeasca Biblia si le "deschide" ochii zic ei. Nu vreau sa discut despre asta acum. Ceea ce ma intereseaza este : aceasta credinta nu trebuie sa aiba si ea o logica,poate sa fie pe baza unei intelegeri/ratiuni sau asa aruncata in vant. Ceea ce vad e ca Biblia(instrumentul principal al crestinismului de astazi) nu prea e logica de unde rezulta cel putin inexistenta Dumnezeului crestin. Da... Greu de crezut pentru unii care sunt inradacinati in aceasta, dar cam asa este. Cu toate explicatiile care aparent se aproprie de realitate nu prea se poate sa justifici ca cel putin Dumnezeul crestin exista,. Pareri

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

O persoana care analizeaza Biblia si din punct de vedere istoric, arheologic, vede ca e o carte demna de incredere.Numai analizata cu atentie, poate ajuta o persoana sa vada cat e de logica si simplu de inteles si de asemenea prin ea, se apropie mai mult de Dumnezeu.

| Dorugar a răspuns:

Ai dreptate! Exact asa este. Biblia nu este scriptura inspirata de Dumnezeu crestinilor ci este scriptura inspirata de Dumnezeu rabinilor religiei mozaice! Crestinii doar au FURAT-o si dupa ce i-au schimbat mesajul in mod mincinos, iata ca o vand oamenilor neinitiati ca fiind "cuvantul" Dumnezeului lor, ceea ce este partial adevarat pentru ca Dumnezeul lor este Dumnezeul Veacului Acesta (adica Veacul Noului Testament) iar Dumnezeul pe care-l slavesc ei este LUCIFER ...asa cum arata clar si acest scurt filmulet facut la Vatican in care vedem cum de fata cu Papa de la Roma crestinii il slavesc pe Dumnezeu cu numele de Lucifer.
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| aabaaab3278 a răspuns:

Cum sa existe cand zeul primitivilor de atunci le cerea bunuri lumesti?! Pe bune acum cum sa fii asa limitat incat sa crezi ca o divinitate ar cere unui om bani sau animale? Cei de atunci il asociau pe Dumnezeu cu ceva rau, in care daca nu crezi te arunca in iad.
Ei bine, uite un paradox:de ce ar fi o divinitate rea? Personal, cred ca Dumnezeu este iubire, natura, univers. E ceva ce nu se poate explica intr-o carte scrisa acum mii de ani de niste primitivi. Este cineva sau ceva care are grija ca legile fizicii si ale naturii sa functioneze mereu si oriunde, nu numai pe Terra.