| xulescu000 a întrebat:

Ce te face sa ramai crestin? Dupa cate explicatii se dau despre inexistenta lui D-zeu si dealtfel a crestinismului si a celorlalte, ce te face sa nu-ti schimbi parerea?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Crestinii si-au pastrat credinta din inertia celor 2000 de ani de la Isus incoace. E foarte greu sa renunti asa brusc la ceva ce a fost un adevar incontestabil pentru ei atatea secole. Si "brusc" aici poate sa insemne si un secol. Dar cu cat trece mai mult timp vor fi tot mai putini crestini si mai multi atei, deci ne indreptam spre normalitate. Asta daca vrem sa ne numim "civilizatie".

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Si daca nu sunt acum, cu siguranta vor fi mai numerosi in curandwinking

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dupa ce Il cunosti cu adevarat pe Dumnezeu nu mai poti sa traiesti fara prezenta Lui, ii doresti harul.

| MMihai a răspuns:

Ce te face sa ramai crestin? =
=Nu am fost creștin și nici nu voi fi creștin.

Dupa cate explicatii se dau despre inexistenta lui D-zeu =
==aici greșești că Tu crezi că Dumnezeul Universului ar avea vreo treabă cu cei prezentați în cartea cu minciuni == biblia creștinilor

si dealtfel a crestinismului si a celorlalte, ce te face sa nu-ti schimbi parerea =

=Tu de unde știi, ce gândesc eu?

| xulescu000 explică (pentru MMihai):

Ma refeream la crestini. Si sunt ateu.

| AnghelB a răspuns:

"inexistenta lui D-zeu si dealtfel a crestinismului "

Serios?
Gandesti inainte sa debitezi prostii?
Da-mi si mie o explicatie despre "inexistenta crestinismului".
rolling on the floor

| greyhound a răspuns:

Dar ce treaba ai tu frate cu crestinii?! Acum pe bune, ateii se oftica ingrozitor ca bisericosii nu le accepta conditia dar pe de alta parte nici ei nu-i accepta pe credinciosi.
Si acum sa ti-o zic pe aia dreapta (cel putin in cazul meu) - mi-e prea indiferenta batalia asta a credintei si am prea multe pe cap si lucruri de facut ca sa stau sa ma gandesc daca ar fi bine sa ma duc la biserica sa ma botez in fiecare saptamana sau sa-i dau foc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca mi-e greu sa cred ca universul a aparut la intaplare si ca omul e un animal fara niciun scop in afara de a-si implini instictele, plus Biblia.Ps: Nu astept contra-argumente!

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

" Nu astept contra-argumente! " Nu conteazalaughing
De ce iti este usor sa crezi ca un zeu atat de complex si puternic ca zeul tau a aparut asa din nimic si a creat tot ce tine de univers, dar iti este greu sa accepti ca unviersul a aparut din "intamplare"? Daca zici ca dumnezeu poate aparea din nimic, de ce nu ar aparea si universul din nimic?

| Buresbista123 a răspuns:

Frica taica mi e frica de simturile mele, de propria persoana de propria gandire, de moarte, de ce as putea sa aflu sau nu...
E greu ma, ma intelegi?

| Ben00 a răspuns:

Mai multe, insa pentru voi sunt toate basme sau irelevante. Insa principalul e ca Iisus si sfintii care i-au urmat s-au aplecat asupra oamenilor in suferinta. In Noul Testament e scris despre orbul din nastere, despre leprosi, despre paralitic, despre vaduva din Nain sau despre Iair.