| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Stiati ca lumina sfanta de la Ierusalim este o inselatorie de zile mari? Toti spun ca de paste lumina sfanta coboara si aprinde lumanarile.Va spun ca e un truc ieftin,si va si explic:Aceasta inselatorie a fost dovedita de un cercetator grec care a inmuiat filtrul lumanarii in Fosfor,si pentru intarzierea aprinderii a mai fost inmuiat intr-un solvent organic, urmand ca Fosforul sa ia contact cu aerul si sa se aprinda abia dupa acesta se evapora.

Uitati si un video:http://www.youtube.com/watch?v=LSDaqVuP1QM

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Se știe de mult lucrul acesta, dar atât timp cât iasă banul de ce să fie oprit?
Dacă nu ar exista oameni naivi și creduli ar muri preoții de foame.

9 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Era de aşteptat oricum. Trebuie să existe o explicaţie logică pentru tot, chiar şi pentru cele care au rămas fără răspuns, în timp acesta se va găsi.
Tipul ăla care a uploadat video-ul îl ştiu pe YT, îl mai urmăresc şi pune chestii foarte faine.

| Inferno a răspuns:

O smecherie simpla, ma indoiesc ca e cineva de aici care nu stia asta. Smecherii de acest gen erau folosite si in antichitate pentru a intarii credinta poporului.
Este cel mai patetic truc pe care-l cunosc.
Dar sunt unele cu adevarat fascinante, care chiar te pun pe ganduri, acelea sunt interesante.
Grecii antici aveau niste meanisme cu adevarat sofisticate si doar pentru a le intari credinta oamenilor, iar noi dupa atatia ani venim cu un truc atat de ieftin, jalnic.

| Inferno a răspuns:

Ma refeream la constructiile grecesti. Statui uriase din ochii carora curgea sange, zeita fertilitatii din sanii careia curgea lapte, niste pastile datorita carora urina era rosie.
Toate aceste inselatorii si multe altele au fost folosite in grecia antica pentru a pacalii lumea si a ii face sa creada in zeitatile lor.

| danay72 a răspuns:

Asa e, dar e bine ca asa vad si oamenii ca ceea ce fac preotii nu are nici o legatura cu Biblia si nici cu inchinarea adusa lui Dumnezeu.

| DyNo a răspuns:

Mda, aceasta inselatorie este cunoscuta inca de catre alchimistii din Evul Mediu. Eu stiu asta, tu stii asta, i86e2 care a raspuns inaintea mea stie asta... crestini de ce nu stiu asta?

| 1Mihai1 a răspuns:

Da? De râul Iordan ce spui? De muntele Tabor ce spui?

| Thunderstruck a răspuns (pentru 1Mihai1):

In 2008 a uitat doamne domane sa mai faca minunea asta, de nu si-a schimbat raul cursul? Si Amazonul isi schimba cursul o data pe an.Ca sa se schimbe cursul unui rau trebuie sa creasca apa in aval. Sper ca stiai asta.De muntele Tabor inca n-am auzit.

| i86e2 a răspuns:

Toți știu că lumina aia e o înșelătorie, toți în afară de ortodocși.

| InstructorulTauDeFitness explică:

Daca nu te intereseaza atunci de ce te-ai deranjat sa imi raspunzi?