| Cristi1Cristi1IdlibParty a întrebat:

Stie cineva vreo organizatie terorista, fosta sau actuala, similara cu ISIS, dar care sa fie constituita din crestini-ortodocsi? Nu imi spuneti de B.O.R.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista nici o organizatie de crestin-ortodocsi, da de ce intrebi?

27 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Garda de Fier.

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru anonim_4396):

Asa mi-a zis cineva, dar nu mai conteaza.

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Dandanache):

Cica nu ar fi fost chiar terorista. Sau, in fine, nu a fost creata in acest scop, ci ar fi devenit in mod deliberat, cu obladuirea dusmanilor. Cine stie care o fi adevarul... Asa e si cu Biblia: zicem ca nu are cum sa fie adevarat, doar ca ni se pare "prea incredibil sau SF", chiar daca nu am trait atunci, la fata locului... :

https://ceicunoi.wordpress.com/......nationala/

http://www.fgmanu.ro/Istorie/articol225.html

https://saccsiv.wordpress.com/......n-anii-30/

http://foaienationala.ro/nicolae-iorga-nu-a-fost-ucis-de-legionari.html

http://www.napocanews.ro/2010/11/cine-l-a-asasinat-pe-nicolae-iorga.html

https://saccsiv.wordpress.com/......tre-evrei/

https://saccsiv.wordpress.com/......ecunoscut/

https://saccsiv.wordpress.com/......-biserica/

Si aici pe la comentarii :

http://www.agerpres.ro/......1-13-09-17

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fostii cruciati? Nu le spuneau exact teroristi dar aparau regele si crestinismul.La fel ca teroristii taiau si spanzurau in masa.

| Dandanache a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

O organizatie care ajunge sa comita asasinate devine o organizatie terorista.

| Dandanache a răspuns (pentru alessia5158):

I. G. Duca, Armand Calinescu, Masacrul de la Jilava, atentat esuat asupra regelui Carol etc. etc.

Răspuns utilizator avertizat
| DonaldTrump a răspuns:

Cruciatii, garda de fier.(ok fara Bor)

| drutzix a răspuns (pentru remus1007):

Toate bune si frumoase doar ca ortodoxismul nu este o religie ci o secta.

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns (pentru remus1007):

Pai asta inseamna o secta, ramura unei religii iar religia e crestinismul.
La fel si cu musulmanii extremisti, Isis de exemplu fac parte din secta sunni care ii urasc pe shia (tot musulman is si aia).

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Dandanache):

Da. Numai ca nu fusese constituita in scopul de a comite asasinate, spre deosebire de ISIS. Situatia a degenerat in mod imprevizibil, din cauza conjuncurii nefavorabiile, mai bine spus... Mai mult de atat, cei care le-au comis, erau legionari doar cu numele, adica dusmani de-ai legionailor infiltrati in aceasta organizatie.

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru drutzix):

GRESIT. Nu ortodoxia s-a desprins din romano-catolicism, ci invers. Deci romano-catolicismul a fost prima secta si din ea au rezultat cate si mai cate. Dintr-atatea secte crestine, trebuie sa fie una care a pastrat invataturile apostolice, sau cea mai mare parte din ele si care ar fi alta daca nu DREAPTA credinta?

| Dandanache a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Primul criminal al Garzii de Fier a fost Corneliu Zelea Codreanu. In 1924, ii impusca mortal pe prefectul politiei din Iasi si inca doi politisti. Tot atunci, una dintre viitoarele capetenii ale Garzii de Fier, Ionel I. Mota, isi impusca, chiar daca nu mortal, un coleg de partid. Cei trei asasini ai lui Duca au fost declarati eroi de Garda de Fier si li s-a spus, cu rezonanta martirica, plecand de initialele lor, nicadori. Iar la congresul studentesco-legionar de la Targu Mures din 1936 au fost infiintate "echipe ale mortii", destinate unor politicieni romani. Armand Calinescu, caruia ii era destinata una dintre echipe, era asasinat peste doi ani. Si pot continua cu alte exemple.

Asasinatele si actele de terorism au fost o normalitate pentru Garda de Fier. Cand mai bine de un deceniu din viata publica este presarata de crime legionare, temeinic pregatite si apoi onorate, nu mai putem vorbi de "imprevizibil" sau "conjucturi nefavorabile".

| drutzix a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Vezi ca il contrazici pe Iisus. El i-a spus lui Petru ca isi va construi biserica pe el. Petru a infiintat biserica romano-catolica.
In fine, AMBELE sunt secte ale crestinismului. Crestinii originali pastrau toate invataturile iudeice (nu mancau anumite animale, erau circumcisi etc) din ei sau desprins ambele secte.

| Dandanache a răspuns (pentru drutzix):

Sfantul Petru a pus bazele comunitatii crestine din Roma, nu a Bisericii romano-catolice, care s-a autodefinit mult mai tarziu.
Ortodoxismul si catolicismul, sunt, pe baza definitiei Academiei Romane, ramuri sau curente ale crestinismului. Nu sunt secte si nu pot fi definite ca secte deoarece ele s-au format prin ruperea religiei oficiale in doua, nu prin ruperea de religia oficiala - nu au fost (auto) impusi noi lideri religiosi, nu au fost racolati adepti iar centrele episcopale din ambele sfere religioase au continuat sa aiba autoritate.
Circumcizia nu mai era obligatorie pentru neofitii crestini, fapt consemnat si in Biblie. Sinodul apostolic din 49 d. Hr. statueaza clar acest fapt.

| drutzix a răspuns (pentru Dandanache):

SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă dintr-o religie mare (creștinism, islam, budism etc.), în vederea practicării unui cult independent, bazat pe o doctrină proprie;
Adaugi foarte multa incarcatura unui cuvant foarte simplu. O secta, cum este definita si in dex, este o comunitate care s-a desprins dintr-o religie. O ramura a crestinismului reprezinta o secta, dar e de inteles de ce vreti sa va distantati de acest cuvant pe care tot voi l-ati demonizat.
Ambele secte (Ortodoxism si Catolicism) s-au desprins in acelasi timp de religia principala. Iti pot dovedi ca sunt intr-adevar secte prin faptul ca au doctrine diferite fata de crestinii initiali.
Mancatul fructelor de mare si a porcilor si purtatul de haine cusute din fire diferite sunt exemple notabile.

| Dandanache a răspuns (pentru drutzix):

Drutzix, conform jocului tău de cuvinte, nu mai exista religii oficiale, ci doar secte. Nici creștinism, nici islam, doar ortodocși și catolici, șiiți și sunniti. Nu înțeleg de ce nu ies atunci cuvintele din uz, dacă tot nu mai exista referentul.

Fructe de mare și haine din fire diferite? Te rog, dezvolta.

| drutzix a răspuns (pentru Dandanache):

Levitic 19:19 Să păziţi poruncile Mele. Să nu împerechezi două vite de rasă diferită; să nu semeni ogoarele cu două feluri de seminţe; să nu porţi haine ţesute din două feluri de fire.
Si deuteronom 22:11 care spune acelasi lucru.
Cat despre fructele de mare ele sunt trecute impreuna cu porcii ca o abominatie in fata lui dumnezeu la fel ca persoanele homosexuale.
Religia reprezinta ideea mare. Un ansamblu de credinte sustinute de mai multe grupari. Iar sectele reprezinta ideile unice adaugate de credinciosi sau interpretarile lor ideii mari.
Un ortodox (secta) este un crestin(religia) dar nu toti crestinii sunt ortodocsi. Intelegi?

| Dandanache a răspuns (pentru drutzix):

Foarte dragut, tocmai ai demonstrat ca evreii aveau aceste interdictii, lucru cu care sunt perfect de acord. Dar noi vorbeam de primii crestini, nu? Asta trebuie sa demonstrezi, ca primii crestini trebuiau sa respecte si ei aceste obligatii.

"Un ortodox (secta) este un crestin(religia) dar nu toti crestinii sunt ortodocsi. Intelegi?"

Eu inteleg. Doar ca asa cum pui problema, crestinismul si islamul sunt formate DOAR din secte. Si atunci care e religia oficiala? Intelegi?

| Lucică1998 a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

De fapt ambele sau excomunicat in același timp nu poți sa zici ca uni s-au despărțit de ceilalți mai repede, pentru ca unul a zis cu 5 secunde mai repede. A si mai e o chestie, Luther, Calvin si alți au devenit sectanți pentru ca au părăsit ei religia dincare proveneau, dar in ce privește Marea Schisma, prin excomunicate fiecare scoțând pe celălalt in afara religiei, el rămânând in acea religie, deci dupa raționamentul tău prima secta ar fi ortodoxismul.

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Lucică1998):

"De fapt ambele sau excomunicat in același timp nu poți sa zici ca uni s-au despărțit de ceilalți mai repede, pentru ca unul a zis cu 5 secunde mai repede." Nu e vorba de cine s-a excomunicat mai repede, ci de cine a pastrat invataturile care au stat la baza crestinismului, adica invataturile apostolice... Ortodoxia sau romano-catolicismul, daca una din ele a pastrat invataturile care au stat la baza crestinismului, atunci aceea este ramura crestinismului care nu mai poate fi numita secta, din moment ce respecta adevaratul crestinism, adica nu s-a desprins din ele, pentru ca nu are cum, din moment ce a pastrat invataturile care au stat la baza crestinismului care nu e o secta, spre deosebire de adevaratele secte: lutheranismul, baptsimul, penticostalismul etc. Cel mai probabil ortodoxia respecta aceste invataturi apostolice, daca e sa ne uitam la ramura cuvantului: din greaca: ortho=drept, doxa=credinta...

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru drutzix):

Acelasi raspuns precum cel pentru Lucică1998...

| AndraAndrada2000 a răspuns:

Nu exista.

| Astaeparereamea a răspuns:

Ai putem considera pe acei cavaleri niste teroristi, asta daca stii la cine ma refer?

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Astaeparereamea):

Pe cei teutoni nu, pentru ca erau catolici. Daca te referi la cei mioritici, da... Pai chiar voiam sa ii dau lui Dandanache un exemplu mult mai bun decat Garda de Fier: judetul Vaslui: o organizatie terorista similara cu ISIS si constituita din "crestini-ortodocsi": omoara, violeaza, crucifica etc. Evident, comparatia e doar una metaforica, pentru ca in fapt, aceste forme de viata NU reprezinta judetul Vaslui...