| bleakk a întrebat:

Stim cu totii ( cel putin crestinii de pe aici ar trebui sa stie ) indemnurile pe care le face Pavel in cartile sale catre diferite orase sau diferiti oamenii ca urmasii lui Isus sa vesteasca Cuvantul lui Hristos/Evanghelia. Pe langa faptul ca fiecare grupare religioasa/cult care apartine crestinismului o interpreteaza in felul sau (fiecare detinand adevarul absolut dupa cum pretinde). Si aici am cateva nelamuriri: 1. Cum interpreteaza Biserica Ortodoxa aceste vorbe ale lui Pavel de nu face evanghelizari cum fac de exemplu cultele neo protestante, dar totusi le sar in cap acestora ca le 'fura' enoriasii? 2.Aceste culte care s-au angrenat in propovaduirea Evangheliei,cum pot ele sa ofere credibilitate oamenilor, daca fiecare prezinta o alta perspectiva ( ex. In legatura cu sfarsitul lumii)? 3. Constat ca nu este un lucru rau aceasta Evanghelizare propriu-zisa, ci poate insemna si o educare a oamenilor ( sa-recunoastem ca ce a spus Isus nu sunt lucruri rele, au si ele o morala departe de a fi ceva rau), insa multi o amesteca cu prozelitismul pentru a atrage oamenii catre gruparea respectiva. Ce parere aveti?

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Predicarea despre ce spunea Isus e o porunca si de aceea trebuie spus si altora.Matei28:19,20

| robby212 a răspuns:

Bineinteles ca epistolele evanghelice sunt diferite intelese de catre secte si chiar de catre noi.Multi dintre ei s-au abatut de la invataturile Lui Hristos pentru a acapara cat mai multi oameni.
Cat despre Sfarsitul Lumii, Dumnezeu spune un cuvant greu:"Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl."Matei 24:36.
Oamenii de azi s-au indepartat de cele spuse de Hristos.Noi toti ne-am indepartat de indemnurile date de Hristos.Nu cumva Hristos ne invata sa ne iubim unii pe alti? Sa ne iubim precum El ne-a iubit, cel ce si-a dat viata pentru noi.
"Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii."Ioan 13:34.
"Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unii pe alţii, cum v-am iubit Eu."Ioan 15:12.
"Vă poruncesc aceste lucruri, ca să vă iubiţi unii pe alţii."Ioan 15:17.
Biserica Lui Hristos este doar una, precum chiar El spune.Pe Petru a zidit biserica Sa cea sfanta:" Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui."Matei 16:18.
Cultele de care ne vorbesti mint pentru a castiga adepti, aratand adevarul populatiei intr-o culoare mai placuta.
In schimb, Biserica Ortodoxa arata adevarata fata.Adevarul este ca viata nu este atat de roz precum spun multe dintre secte, iar mantuirea nu se castiga prin 2 vorbe si o fapta buna (sau mai stiu eu ce).
Hristos nu ne invata sa uram aproapele, ne invata sa il iubim, sa fim smeriti, sa iertam, sa nu ne suparam, ne spune:"Şi, când staţi în picioare de vă rugaţi, să iertaţi orice aveţi împotriva cuiva, pentru ca şi Tatăl vostru care este în ceruri să vă ierte greşelile voastre."Marcu 11:25.
Tot el ne spune:"De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău şi nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău?:Luca 6:41.
Acum astept sa vad ce spun si ceilalti colegi mai invatati decat mine.

| sabin89 a răspuns (pentru robby212):

"Cultele de care ne vorbesti mint pentru a castiga adepti"
Inclusiv cultul din care faci tu parte (chiar daca nu-i zici cult si ii zici altcumva). Sau poate ma insel?

| robby212 a răspuns (pentru sabin89):

Este un cult, dar este cultul în care trăim de 2000 de ani.Adevărat, s-au schimbat unele chestii datorită prigonitorilor de Ortodoxie, dar încă suntem ortodocşi.
România nu poate exista fără Ortodoxie.

| Holiday a răspuns (pentru robby212):

"România nu poate exista fără Ortodoxie."

Chiar atat de fraieri ii crezi pe romani? Chiar crezi ca nu vor intelege ca ortodoxia asta de care zici nu e decat un mijloc de prosteala?
Sa fim seriosi, s-a cam terminat cu prosteala asta, chiar si in Romania.

| robby212 a răspuns (pentru Holiday):

"Fara Dumnezeu omul ramane un biet animal rational si vorbitor, care vine de nicaieri si merge spre nicaieri" (Petre Tutea)
Spune-mi tu, te rog, cu ce sunt prostiţi oamenii de Biserica Ortodoxă? Cu ce?
Cu faptul că sunt ţinuţi, oarecum, în frâu? Nu, nu cred.
Biserica ne învaţă doar lucruri morale, să nu ucidem, să nu furăm, să nu fim iubitori de mărire deşartă, să ne respectăm părinţii.Domnul Hristos de îndeamnă la smerenie, la iubire faţă de aproaple (vezi Ioan 15:12).
Tot Hristos ne învaţă să nu ţinem supărări, ne învaţâ să iertăm pentru a fi iertaţi(Marcu 11:25)
Vreau să îţi spun că nu preoţii (mă rog, clerul) care consideră preoţia o meserie din care să scoată bani, reprezintă Biserica.Aceşti oameni trebuiau luaţi la întrebări(să zic aşa), mai demult.
Nu putem judeca un Stăpân după faptele slujutorilor săi.
Hristos ne învaţă să ţinem curată Biserica Sa, dar nu ne cere catedrale imense.Aici este o problemă a noastră, dar ne va judeca Hristos pe fiecare după fapte.

| Holiday a răspuns (pentru robby212):

""Fara Dumnezeu omul ramane un biet animal rational si vorbitor, care vine de nicaieri si merge spre nicaieri" (Petre Tutea)"

Tutea e fiu de popa, indoctrinat de mic copil, un clasic exemplu de indobitocire religioasa. In plus din ce ai impresia ca a mancat, s-a imbracat, a studiat, daca nu din banii furati de tac-su de la fraieri? Pe undeva e normal sa abereze acum asa.

"Nu putem judeca un Stăpân după faptele slujutorilor săi."

Daca un stapan nu-si poate tine in frau slujitorii inseamna ori ca e prost, ori ca nu exista ca in cazul de fata.

"Domnul Hristos de îndeamnă la smerenie."
Te "invata" de fapt cum sa te transformi intr-o turma bleaga de pe urma careia sa prospere biserica. Si nu "domnul" ala face asta, ala e doar un personaj din povestea celor care vor sa te faca sa fii asa.

"Biserica ne învaţă doar lucruri morale, să nu ucidem, să nu furăm..."

Cum naiba sa spui asta cand e o organizatie care tocmai asta a facut si face?

"Vreau să îţi spun că nu preoţii (mă rog, clerul) care consideră preoţia o meserie din care să scoată bani, reprezintă Biserica"

Sunt doua categorii de slujitori "cu acte" ai bisericii, unii cei pomeniti de tine mai sus, niste infecti cum singur ai spus si altii pe care povestile religioase i-au spalat pe creier intr-atat incat nu mai au contact cu realitatea, majoritatea dintre ei fiind internati de primii prin manastiri, evident sub supraveghere, si de pe urma carora profita la greu primii, atat financiar cat si ca imagine. Bine, imaginea asta tine tot la unii care nu judeca prea mult, pana la urma e ceva de genul "daca veniti la noi, ca ei o sa ajungeti", lucru inacceptabil chiar si pentru multi enoriasi.

| robby212 a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeu ne va judeca pe fiecare după fapte!
Nu Biserica este rea, nu religia este rea, ci oamenii sunt răi. Oamenii bisericii sunt răi!
Cultul musulman pedepseşte cu moartea hulirea de Dumnezeu. Dacă nu mă insel acestia cer 10% din orice.
Dacă Biserica a furat şi a minţit sau nu, nu e treaba mea.Nu a furat de la mine, aşa că asta e. Oricum suntem foarte departe de religia lăsată de.Hristos, dar tor una este Biserica cea dreaptă.Tot asta a fost Biserica Apostolilor, care au ajutat la puberea temeliei, tot acesta era cultul, doar că oamenii s-au schimbat.Nu PF Daniel reprezintă Biserica Lui Hristos.Nici Vicarul sau mai ştiu eu cine.
Au dat dovadă de bună-credinţă şi smerenie cei mai mari duhovnici ai ţării şi lumii (vezi Parintele Iustin, Arsenie Boca).
Inca exista sfintenie, in Biserica(,)chiar. Legea Lui Hristos este bună, noi nu suntem.

| Holiday a răspuns (pentru robby212):

"...vezi Parintele Iustin, Arsenie Boca..."

Astia-s incategoria a doua, adica cei care au pierdut legatura complet cu realitatea, si pe care, cum ziceam si mai sus, vi-i flendura astia pe la nas ca exemple de credinta si exemple de urmat...acum serios, ce te impiedica sa te calugaresti, sa-ti pui un sac pe tine si sa te duci in munti sa vorbesti cu spiridusii?!? Poate faptul ca mai ai un pic de ratiune?!

| robby212 a răspuns (pentru Holiday):

Aceştia au avut o legătură strânsă ce realitatea, dar Biserica nu îi recunoaşte. Părintele Arsenie nici măcar nu a fost canonizat.
Aceştia sunt exemple contemporane de virtute creştină, iubire faţă de aproapele, smerenie şi alte multele.
Raţiune am, stai liniştit, dar am şi o familie, deci nu am cum să plec precum ai zis.

| milan9 a răspuns:

De ce_ oare Dumnezeu nu iese mai direct in evidenta pentru a le demonstra oamenilor existenta Sa? Nu ar mai exista atunci nici un ateu. thinking El este desigur "vizibil" in creatia Sa, dar nu se "exprima" intr-un mod absolut direct, vocal, verbal.
De ce se intampla asta?
Pentru ca mesajul nu trebuie sa devina indocrinare. Pentru ca pasul decisiv apartine libertatii omului de a recunoaste pe Dumnezeu, de a simti nevoia apropierii de El.
La fel se intampla si in Biserica. Toti stiu invatatura crestina, dar, LIBERTATEA omului este cea care trebuie sa se exprime...

| bleakk explică (pentru milan9):

Deci,dupa parerea ta, eforturile neo-protestantilor sunt gresite? Ei nu cauta cu adevarat sa aduca oamenii pierduti la Dumnezeu? Este gresit ceea ce spune doctrina lor?

| milan9 a răspuns (pentru bleakk):

Dar exista_ o singura Biserica! (o comunitate extinsa insotita de o serie de invataturi NEconfuze):

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28;
- Efeseni 4, 5 Este UN Domn, O credinţă, UN botez.

| bleakk explică (pentru milan9):

Nu mi-ai raspuns la intrebarea.Mai iti dau o sansa.