| EmaS a întrebat:

Stiti la ce va inchinati cand intrati intr-o biserica? Pentru a va da seama de monstruoasa inselaciune care o practica diavolul aveti aici o lista cu extrase din Biblie care ne spune foarte clar ca nu avem voie sa ne inchinam la lucruri facute de mana omului deoarece este o uraciune inaintea lui DUMNEZEU, iar pedeapsa o ve-ti afla citind in Biblie.

Va rugam sa verificati acasa imediat in Biblia pe care o aveti sa vedeti ce fac oamenii si cum merg spre IAD cu obedienta popilor, preoti care au omorat pe FIUL lui DUMNEZEU iar acum sa nu piarda foloasele materiale ascund adevarul de multime

Levitic 19:

4. Sa nu va întoarceti spre idoli, si sa nu va faceti dumnezei turnati.
Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru.

1. Sa nu va faceti idoli, sa nu va ridicati nici chip cioplit,
nici stâlp de aducere aminte; sa nu puneti în tara voastra nici o piatra
împodobita cu chipuri, ca sa va închinati înaintea ei;
caci Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru.

Numeri 33

52 sa izgoniti dinaintea voastra pe toti locuitorii tarii, sa le darâmati toti idolii de piatra,
sa le nimiciti toate icoanele turnate, si sa le nimiciti toate înaltimile pentru jertfe.

Deuteronomul 4

16 ca nu cumva sa va stricati, si sa va faceti un chip cioplit,
sau o înfatisare a vreunui idol, sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei

Deuteronomul 16

21 Sa nu-ti asezi nici un idol de lemn lânga altarul pe care-l vei ridica Domnului,
Dumnezeului tau.

Psalmii 97
7 Sunt rusinati, toti cei ce slujesc icoanelor, si care se falesc cu idolii: toti dumnezeii se inchina inaintea Lui.

Isaia 30

22 Veti socoti ca spurcate argintul care va acopera idolii si aurul
cu care sunt poleite chipurile turnate. Ca pe o necuratie le vei arunca,
si le vei zice:, Afara cu voi de aici!'

Isaia 31

7 "Caci în ziua aceea, fiecare îsi va lepada idolii de argint si de aur,
pe care vi i-ati facut cu mâinile voastre nelegiuite.

Isaia 41

7 Lemnarul îmbarbateaza pe argintar; cel ce lustruieste cu ciocanul
îmbarbateaza pe cel ce bate pe nicovala, zicând despre îmbinare:
, Este buna!' si tintuieste idolul în cuie ca sa nu se clatine."

Isaia 44

9 Cei ce fac idoli, toti sunt desertaciune, si cele mai frumoase lucrari ale lor
nu slujesc la nimic. Ele însele marturisesc lucrul acesta: n-au nici vedere,
nici pricepere, tocmai ca sa ramâna de rusine.
Isaia : 37

19. si ca au aruncat în foc pe dumnezeii lor; dar ei nu erau dumnezei, ci erau lucrari facute de mâinile omului, de lemn si de piatra. De aceea i-au nimicit.

Isaia 42
17 Vor da inapoi, vor fi acoperiti de rusine cei ce se incred in idoli ciopliti si zic idolilor turnati:, Voi sunteti dumnezeii nostri!'

Isaia 44:

11. Iata, toti închinatorii lor vor ramâne de rusine, caci însisi mesterii lor nu sunt decât oameni;
sa se strânga cu totii, sa se înfatiseze, si tot vor tremura cu totii si vor fi acoperiti de rusine.
12. Fierarul face o secure, lucreaza cu carbuni, si o fatuieste si-i da un chip cu lovituri de ciocan,
si o lucreaza cu puterea bratului; dar daca-i este foame, este fara vlaga; daca nu bea apa, este sleit de puteri.
13. Lemnarul întinde sfoara, face o trasatura cu creionul,
fatuieste lemnul cu o rindea, si-i înseamna marimea cu compasul;
face un chip de om, un frumos chip omenesc, ca sa locuiasca într-o casa.
14. Îsi taie cedri, goruni si stejari, pe care si-i alege dintre copacii din padure.
Sadeste brazi, si ploaia îi face sa creasca.
15. Copacii acestia slujesc omului pentru ars, el îi ia si se încalzeste cu ei.
Îi pune pe foc, ca sa coaca pâine, si tot din ei face si un dumnezeu caruia i se închina, îsi face din ei un idol, si îngenunchiaza înaintea lui!
16. O parte din lemnul acesta o arde în foc, cu o parte fierbe carne, pregateste o friptura, si se satura;
se si încalzeste, si zice: "Ha! ha!" m-am încalzit, simt focul!"
17. Cu ce mai ramâne însa, face un dumnezeu, idolul lui.
Îngenunchiaza înaintea lui, i se închina, îl cheama, si striga: "Mântuieste-ma,
caci tu esti dumnezeul meu!"
18. Ei nu pricep si nu înteleg, caci li s-au lipit ochii, ca sa nu vada, si inima,
ca sa nu înteleaga.
19. Nici unul nu intra în sine însusi, si n-are nici minte, nici pricepere
sa-si zica: "Am ars o parte din el în foc, am copt pâine pe carbuni,
am fript carne si am mâncat-o: si sa fac din cealalta parte o scârba? Sa ma închin înaintea unei bucati de lemn?"
20. El se hraneste cu cenusa, inima lui amagita îl duce în ratacire,
ca sa nu-si mântuiasca sufletul, si sa nu zica : "N-am oare o minciuna în mâna?"

Isaia 45

16 Toti sunt rusinati si uluiti, toti pleaca plini de ocara, fauritorii idolilor.

Isaia 45

20 "Strângeti-va, veniti si apropiati-va împreuna, voi cei scapati dintre neamuri!
N-au nici o pricepere cei ce îsi duc idolul de lemn,
si cheama pe un dumnezeu, care nu poate sa-i mântuiasca.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

NELĂMURIRILE se rezumă la câteva aspecte...

-Dumnezeu Însuşi a
cerut heruvimi din aur;
- porunca a II vizeaza doar eliminarea "concurentei" la adresa lui Dumnezeu;
- obiectele de cult sunt necesare (cerute de Dumnezeu);
-nu se confunda "cinstirea" cu "INCHINAREA";
-un fel de cinstire imaginilor aduc toate cultele;

95 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ce-mi place mie la aceşti oameni, e că se leagă de nişte fapte care s-au întâmplat în vechime, NU le înţeleg rostul, ci au preluat ca papagalii şi fac mot-a-mot ce văd acolo şi au impresia că aşa vrea Dumnezeu să te închini, că dacă i-a zis lui Moise să facă heruvimi, noi de ce nu ne putem umple de icoane care au semnul Zeului Soare în cap, de ce nu ne putem umple zilele cu tot felul de "sfinţi" că doar Dumnezeu asta vrea de la noi...nu vrea să ne pocăim de faptele şi greşelile noastre şi să cerem înţelepciune pentru a înţelege Scriptura!
Dar aşa se întâmplă când un orb conduce alţi orbi!

Atunci care mai e scopul Jertfirii lui Isus Hristos dacă noi în continuare am rămas ca cei din vechime care aduceau diferite jertfe înaintea Domnului pentru iertarea păcatelor?
Înţeleg aceşti oameni oare pentru ce s-a întrupat Isus Hristos?
Faptele lor dovedesc că NU!

Există mânăstiri ortodoxe care au ochiul masonic desenat pe ele, dar ştii ceva? Şi pentru acela există explicaţie, deoarece pentru ei acel ochi masonic, înseamnă sfânta treime laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Tit 2:11-13. "Caci harul lui Dumnezeu,care aduce mantuire pentru toti oamenii,a fost aratat,si ne invata s-o rupem cu paganitatea si cu poftele lumesti, si sa traim in veacul de acum cu cumpatare, dreptate si evlavie, asteptand fericita noastra nadejde, si aratarea slavei marelui nostru Dumnezeu si Mantuitor Isus Hristos."
Asta vrea Dumnezeu de la noi!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Uite că ai dat tu răspunsul din Biblie unde Dumnezeu zice că MILĂ voieşte NU JERTFE!
Prorocii mincinoşi sunt aceia care spun profeţii false, ce nu se împlinesc!
Dar aceşti "proroci" se găsesc şi în ortodoxie şi în catolicism şi cred că în fiecare cult religios este câte un om care nu spune oamenilor adevărul!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Văd foarte bine, mulţumesc Domnului! Doar că raspunsul tău fiind atât de lung, l-am citit printre rânduri.
Mersi că m-ai lămurit acum ştiu şi eu cu cine am deaface! Adică tu eşti ortodoxă, eşti creştină, dar nu crezi Biblia! Am înţeles...

| William a răspuns:

De icoanele facatoare de minuni ce zici? Dar de icoanele nefacute de mana omului? (stiu ca si icoanele nefacute de mana omului sunt facatoare de minuni).

| William a răspuns:

Taci ca nu stii ce vorbesti. Te-am intrebat intr-un mesaj ce parere ai despre icoanele facatoare de minuni ( icoane nefacute de mana omului dar si cele facute de om) si nu mi-ai raspuns. Asa fac toti sectantii, pun multe intrebari fara sens, dar daca ii intrebi tu ceva care ar demonstra ca se inseala nu iti raspund.

| EmaS explică (pentru William):

Icoanele nu sunt obiecte magice care sa faca minuni. Biblia spune ca miracolele si vindecarile se fac prin credinta.

| William a răspuns (pentru EmaS):

Si atunci de ce izvoraste mir din aceste icoane facatoare de minuni? Vreau sa spun ca daca nu ar fi sfinte nu s-ar intampla minuni, la fel si cu Sfintele Moaste. Citeste cateva carti (sau articole de pe net) Ortodoxe despre icoanele facatoare de minuni. Poti incepe cu Sfanta icoana a Mantuitorului din Derjavino.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Oare nu toti ajung in acelasi loc?

http://i.imgur.com/Ohus2lG.jpg

Aceste morminte aparțin unei femei catolice și soțul ei protestant. Olanda, 1888.

| EmaS explică (pentru мιнαɛℓα36):

Da acest trup ajunge in tarana si sufletul acolo unde si-a pregatit loc.

| sabin89 a răspuns:

Din NT nu ai dat niciun citat.

| EmaS explică (pentru sabin89):

Dedicatie speciala. 1 Ioan 5:21 Copilaşilor, păziţi-vă de idoli. Amin.
1Cor 10.14;
Apocalipsa 2:14 Dar am ceva împotriva ta. Tu ai acolo nişte oameni care ţin de învăţătura lui Balaam, care a învăţat pe Balac să pună o piatră de poticnire înaintea copiilor lui Israel, ca să mănânce din lucrurile jertfite idolilor şi să se dedea la curvie.
Num 24.14; Num 25.1; Num 31.16; 2Pet 2.15; Fapt 15.29; 1Cor 8.9-10; 1Cor 10.19-20; Apoc 2.20; 1Cor 6.13-etc;
Apocalipsa 2:20 Dar iată ce am împotriva ta: tu laşi ca Izabela, femeia aceea care se zice prorociţă, să înveţe şi să amăgească pe robii Mei să se dedea la curvie şi să mănânce din lucrurile jertfite idolilor.
1Imp 16.31; 1Imp 21.25; 2Imp 9.7; Ex 34.15; Fapt 15.20-29; 1Cor 10.19-20; Apoc 2.14;
Apocalipsa 9:20 Ceilalţi oameni, care n-au fost ucişi de aceste urgii, nu s-au pocăit de faptele mâinilor lor, ca să nu se închine dracilor şi idolilor de aur, de argint, de aramă, de piatră şi de lemn, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să umble.
Deut 31.29; Lev 17.7; Deut 32.17; Ps 106.37; 1Cor 10.20; Ps 115.4; Ps 135.15; Dan 5.23;
Apocalipsa 21:8 Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."
1Cor 6.9-10; Gal 5.19-21; Efes 5.5; 1Tim 1.9; Evr 12.14; Apoc 22.15; Apoc 20.14-15;
Apocalipsa 22:15 Afară sunt câinii, vrăjitorii, curvarii, ucigaşii, închinătorii la idoli şi oricine iubeşte minciuna şi trăieşte în minciună! Faptele apostolilor 15:29 adică: să vă feriţi de lucrurile jertfite idolilor, de sânge, de dobitoace sugrumate şi de curvie, lucruri de care, dacă vă veţi păzi, va fi bine de voi. Fiţi sănătoşi!"
Fapt 15.20; Fapt 21.25; Apoc 2.14-20; Lev 17.14;
Faptele apostolilor 17:16 Pe când îi aştepta Pavel în Atena, i se întărâta duhul la vederea acestei cetăţi pline de idoli.
2Pet 2.8;
Faptele apostolilor 21:25 Cu privire la Neamurile care au crezut, noi am hotărât şi le-am scris că trebuie să se ferească de lucrurile jertfite idolilor, de sânge, de dobitoace sugrumate şi de curvie."
Fapt 15.20-29;
Romani 2:22 Tu care zici: „Să nu preacurveşti", preacurveşti? Tu, căruia ţi-e scârbă de idoli, le jefuieşti templele?
Ps 50.16; Mat 23.3; Mal 3.8;
1 Corinteni 5:10 Însă n-am înţeles cu curvarii lumii acesteia, sau cu cei lacomi de bani, sau cu cei hrăpăreţi, sau cu cei ce se închină la idoli, fiindcă atunci ar trebui să ieşiţi din lume.
1Cor 10.27; 1Cor 1.20; Ioan 17.15; 1Ioan 5.19;
1 Corinteni 5:11 Ci v-am scris să n-aveţi niciun fel de legături cu vreunul care, măcar că îşi zice „frate", totuşi este curvar, sau lacom de bani, sau închinător la idoli, sau defăimător, sau beţiv, sau hrăpăreţ; cu un astfel de om nu trebuie nici să mâncaţi.
Mat 18.17; Rom 16.17; 2Tes 3.6-14; Gal 2.12;
1 Corinteni 6:9 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
1Cor 15.50; Gal 5.21; Efes 5.5; 1Tim 1.9; Evr 12.14; Evr 13.4; Apoc 22.15;
1 Corinteni 8:1 În ce priveşte lucrurile jertfite idolilor, ştim că toţi avem cunoştinţă. Dar cunoştinţa îngâmfă pe când dragostea zideşte.
Fapt 15.20-29; 1Cor 10.19; Rom 14.14-22; Rom 14.3-10;
1 Corinteni 8:4 Deci, cât despre mâncarea lucrurilor jertfite idolilor, ştim că în lume un idol este totuna cu nimic şi că nu este decât un singur Dumnezeu.
Isa 41.24; 1Cor 10.19; Deut 4.39; Deut 6.4; Isa 44.8; Marc 12.29; 1Cor 8.6; Efes 4.6; 1Tim 2.5;
1 Corinteni 8:10 Căci dacă te vede cineva pe tine, care ai cunoştinţă, că şezi la masă într-un templu de idoli, cugetul lui, care este slab, nu-l va împinge pe el să mănânce din lucrurile jertfite idolilor?
1Cor 10.28-32;
1 Corinteni 10:7 Să nu fiţi închinători la idoli, ca unii dintre ei, după cum este scris: „Poporul a şezut să mănânce şi să bea; şi s-au sculat să joace."
1Cor 10.14; Ex 32.6;
1 Corinteni 10:14 De aceea, preaiubiţii mei, fugiţi de închinarea la idoli.
1Cor 10.7; 2Cor 6.17; 1Ioan 5.21;
1 Corinteni 10:19 Deci ce zic eu? Că un lucru jertfit idolilor este ceva? Sau că un idol este ceva?
1Cor 8.4;
1 Corinteni 10:28 Dar dacă vă spune cineva: „Lucrul acesta a fost jertfit idolilor", să nu mâncaţi, din pricina celui ce v-a înştiinţat şi din pricina cugetului; căci „al Domnului este pământul şi tot ce cuprinde el."
1Cor 8.10-12; Deut 10.14; Ps 24.1; 1Cor 10.26;
1 Corinteni 12:2 Când eraţi păgâni, ştiţi că vă duceaţi la idolii cei muţi, după cum eraţi călăuziţi.
1Cor 6.11; Efes 2.11-12; 1Tes 1.9; Tit 3.3; 1Pet 4.3; Ps 115.5;
2 Corinteni 6:16 Cum se împacă templul lui Dumnezeu cu idolii? Căci noi suntem templul Dumnezeului celui Viu, cum a zis Dumnezeu: „Eu voi locui şi voi umbla în mijlocul lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, şi ei vor fi poporul Meu."
1Cor 3.16; 1Cor 6.19; Efes 2.21-22; Evr 3.6; Ex 29.45; Lev 26.12; Ier 31.33; Ier 32.38; Ezec 11.20; Ezec 36.28; Ezec 37.26; Zah 8.8; Zah 13.9;
Galateni 5:20 închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide,
Efeseni 5:5 Căci ştiţi bine că niciun curvar, niciun stricat, niciun lacom de avere, care este un închinător la idoli, n-are parte de moştenire în Împărăţia lui Hristos şi a lui Dumnezeu.
Col 3.5; 1Tim 6.17; Gal 5.21; Apoc 22.15;
Coloseni 3:5 De aceea, omorâţi mădularele voastre care sunt pe pământ: curvia, necurăţia, patima, pofta rea şi lăcomia, care este o închinare la idoli.
Rom 8.13; Gal 5.24; Rom 6.13; Efes 5.3; 1Tes 4.5; Efes 5.5;
1 Tesaloniceni 1:9 Căci ei înşişi istorisesc ce primire ne-aţi făcut şi cum de la idoli v-aţi întors la Dumnezeu, ca să slujiţi Dumnezeului celui viu şi adevărat

| powergirl a răspuns:

Mereu aceeasi poveste icoanele de la ortodocsi acum intrebare pentru tine din cei care nu isi fac cruce sa nu se inchina la icoane mer toti in rai? si dintre cei care totusi isi fac cruce si se inchina la icoane nu merge in ai nici unu?

| EmaS explică (pentru powergirl):

Vor merge in rai toti cei ce se inchina in Duh si Adevar si fac voia Tatalui.

| powergirl a răspuns (pentru EmaS):

Nu ai raspuns la subiect asa ca nu mai are rost sa vb

| anonim_4396 a răspuns (pentru powergirl):

"Mereu aceeasi poveste icoanele de la ortodocsi acum intrebare pentru tine din cei care nu isi fac cruce sa nu se inchina la icoane mer toti in rai?"
Nu nici de cum, nu exista un cult suprem, perfect, exista doar omul care poate obtine desavarsirea in timp.
"dintre cei care totusi isi fac cruce si se inchina la icoane nu merge in ai nici unu?"
Idem!

| RAY a răspuns:

Pe mine unu mau dezamagit complet pocaiti unu fain frumos i-am dat 20 de lei i spun ca sufar de viermi el culmea mai si imi spune ca alti au zahar el nu apoi sa aflu ca e pina de zahar numa buna pentru ei,acuma dau milioane sa ma scap de viermi bravo lui la altu i gasesc telefonul el a mainte de en ori ba ca e a lui, ba ca e altuia, ba ca ala e mare mafiot ma bate daca dau ochii cu el, asa ca m-am convins de voi toti sunteti mult mai rai ca ortodocsi mult mai rai niste falsi, perversi, ipocriti

| milan9 a răspuns:

Cateva nelamuriri happy

Noul Testament este cel care arata intemeierea PREOTIEI CRESTINE chiar de catre Fiul lui Dumnezeu.

- Noul Testament vorbeşte foarte clar despre o ierarhie în Biserică (distincţia între diaconi, preoţi şi episcopi)
- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."

5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| EmaS explică (pentru milan9):

Da,si?

| milan9 a răspuns (pentru EmaS):

Păi se poate face confuzie între farisei şi preotia creştină?

| milan9 a răspuns (pentru EmaS):

Mustrarea apostolilor nu se adresează la nici o categorie de creştini!
Mustrarea apostolilor nu este la adresa lui Dumnezeu care a "îndrăznit" să le ceară evreilor ridicarea unor CHIPURI CIOPLITE DIN AUR: Dumnezeu a poruncit heruvimii din aur!
Mustrarea apostolilor nu se referă la obiecte de cult pentru că evreii la porunca lui Dumnezeu aveau sute…

Un singur lucru vizează: ELIMINAREA CONCURENŢEI! (falsi zei –DIFERIŢI de Dumnezeu)

În Romani 1, 23-24, Apostolul Pavel se referă acolo la poporul păgân al grecilor, cei care se închinau STATUILOR, ZEITĂŢILOR PANTEONULUI GECESC, nicidecum lui Dumnezeu, indiferent de formă. Aceştia nu-L cunoşteau sub nici o formă pe Dumnezeul creştin!

Romani 1, 23 "Şi au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios şi al păsărilor şi al celor cu patru picioare şi al târâtoarelor."
Romani 1, 24 "De aceea Dumnezeu i-a dat necurăţiei, după poftele inimilor lor, ca să-şi pângărească trupurile lor între ei" (clar e vorba de greci şi de tendinţele lor pederaste)

Citatul nu are în vedere cinstirea lui Dumnezeu sau cultul folosirii icoanelor de către primele comunităţi creştine, ci se referea strict la GRECI- UN POPOR care CREDEA ÎN ZEI cu chip de animale sau oameni, dar zei pâgâni în acelaşi timp:

- cu chip de animale fantastice, cu aripi de pasăre (sfinxul era imaginat de greci ca având chip de femeie, aripi de pasăre, trup de câine, coadă de şarpe şi gheare de leu);
- sau chiar cu chip de şarpe: Amphisbaena (în mitologia greacă, un șarpe monstruos cu două capete) precum şi Glykon (zeitate cu înfățișare de șarpe al cărei cult a fost fondat de grecul Alexandru din Abonutichus) –"cu asemănarea chipului… târâtoarelor" Romani 1, 23);

Romani 1, 24 - "ca să-şi pângărească trupurile lor între ei" face referire tot la VECHII greci, cei care ATUNCI erau păgâni şi care aveau păcatul greu al pederastismului sau al homosexualităţii!

| EmaS explică (pentru milan9):

Dragul meu tu alegi ce si cum sa te inchini. Eu cred ceea ce este scris.

| milan9 a răspuns (pentru EmaS):

Ştiu la ce te referi! happy
Este un lucru esenţial faptul că ICONELOR li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie)! Au doar valoare simbolică şi harică, sunt doar obiecte de cult, tot la fel cum evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptatea la recomandarea profeţilor şi chiar a lui Dumnezeu...

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Referitor la acuzele neinspirate tip @Bragi,
Haine negre iti poti lua de la orice colt de strada. Dusmani, Biserica si credinta au la orice colt de bar, in orice publicatie media, etc.

Toată lumea stie teribilismul unora de a face farse. Daca fiecare poate povesti din viata lui 10-20 de farse, cate farse se fac in tara asta in 20 de ani? Milioane nu? Câte pot avea ca subiect de batjocură credinţa? Multe, nu? Doar e un subiect preferat… Şi atunci de unde atat de multa siguranta in mass-media care vizualizează youtube-ul verifică totul până la final? Şi mai ales că avea nevoie de un senzational adevărat sau nu, care să ciulească urechile tuturor.

Şi presupunând că e adevărat ce se demonstează că în 24 de ani de filmare liberă a fost gasit între cei 20-30000 de preoţi si călugări a fost găsit un călugăr (se presupune) care să se facă în aşa măsură de batjocura demonilor… Trist : (

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Stai calm, acesta este doar inceputul, in ani ce urmeaza crestini se vor imputina ca vezi cu ochii sad

| R0VER a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu a cerut heruvimi, dar nu pentru tine, mai.
nu ca sa te inchini tu lor, zicandu-ti: "la asta sa te inchini"! nici nu scrie ca pentru Dumnezeu ar fi fost adusi (cu vreun scop de inchinare).
"obiectele de cult sunt necesare (cerute de Dumnezeu)" - si nici obiectelor de cult, nu a poruncit sa te inchini.
lamurire.

| milan9 a răspuns (pentru R0VER):

Referitor la termenul "inchinare" trebuie sa spunem ca exista ca se face din anumite motive o mare mare confuzie. Motivele astea tin de polisemia termenului (partial explicabila prin etimologia lui
), de sinonimia ce tine de limba romana, de conservatorismul limbii sau al Bisericii de a nu imbogati lexicul prin sinonime noi, moderne, adaptate (din teama de schimbare/modificare adusa credintei)... sad happy

Mai spuneam si altadata urmatoarele:
"Este un lucru esenţial faptul că ICONELOR li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie)! Au doar valoare simbolică şi harică, sunt doar obiecte de cult, tot la fel cum evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptatea la recomandarea profeţilor şi chiar a lui Dumnezeu...

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…"

| milan9 a răspuns (pentru R0VER):

Am incredere ca intelegi si urmatoarele:
"Toate denominaţiunile sectante au cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"! Fiecare cult creştin exploatează excesiv FUNCŢIA DE REPREZENTAREA A IMAGINII!

De ce spun că au şi ei cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"? Pentru că în fiecare cult creştin exploatează excesiv FUNCŢIA DE REPREZENTAREA A IMAGINII!

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? La fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală."

| R0VER a răspuns (pentru milan9):

Frumos raspuns, dar asta stii matele si atat - ca baba dochia din deal, numai de polisemie si de conservatorism nu va tine cont, cand va intra in Biserica happy
nu te superi... multumesc happy

| R0VER a răspuns (pentru milan9):

La asta m-am gandit si eu, de multe ori. aici ai dreptate - cu imaginea
in rest, cu inchinarea - ramane cum am spus.

| milan9 a răspuns (pentru R0VER):

Fii sigur ca pana si cea mai simpla babuta de la tara nu confunda pe DUMNEZEU - Creatorul cerului si al pamantului, cu creatura, cu sfintii, prietenii nostri ce au urmat in mod sublim, si sublim de modest, modelul evanghelic... happy

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

NELĂMURIRILE se rezumă la câteva aspecte...

-Dumnezeu Însuşi a
cerut heruvimi din aur;
- porunca a II vizeaza doar eliminarea "concurentei" la adresa lui Dumnezeu;
- obiectele de cult sunt necesare (cerute de Dumnezeu);
-nu se confunda "cinstirea" cu "INCHINAREA";
-un fel de cinstire imaginilor aduc toate cultele;

| milan9 a răspuns:

Îl asuprim pe Dumnezeu, dacă Îl acuzăm de "insuficienţă" în contextul în care El a "îndrăznit" să susţină că a venit la plinirea vremii, pentru ca apoi să lase BISERICA SA (subliniată la singular) să dispară de pe scena istoriei 1800 de ani?
Ce fel de Dumnezeu ar fi acesta? Unul ignorant, unul care a minţit poporul? Dar NU S-A INTAMPLAT asta!

| milan9 a răspuns:

Nu e cinstit să afirmaţi tocmai dv. că "traditia nu are de-a face cu Sfanta Scriptura".

- Vedem că apostolii îi LAUDĂ pe cei care respectă "tradiţiile", rezultă de aici faptul că Biserica şi-a alcătuit încă de la început anumite forme prin care s-a continuat activitatea de sfintire, de transmitere a harului de la cler spre credincioşi, diferite forme de rugăciune...

Iată doar câteva citate biblice despre Predanie (sensul actual al "Sf. Tradiţii"):
1). -II Tesaloniceni 2, 15:,, Deci, dar, fratilor, staţi neclintiţi şi tineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvint, fie prin epistola noastra." (şi alte învăţături, suplimentare faţă de cele trimise prin epistolă, prin scrisoare)
2). -Ioan 20, 30: "Deci si alte multe minuni a facut Iisus inaintea ucenicilor Sai, care nu sunt scrise in cartea aceasta." ( Sf. Traditie, Predanie)
3). -I Corinteni 11, 2:,, Fraţilor vă laud că în toate va aduceţi aminte de mine şi ţineţi predaniile aşa cum vi le-am dat"
4). -Faptele Apostolilor 2, 42,, Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni."
5). -II Petru 3, 2:,, Ca să vă aduceţi aminte de cuvintele cele mai înainte grăite de sfinţii prooroci şi de porunca Domnului şi Mântuitorului dată prin apostolii voştri."
6). -Filipeni 4, 9:,, Cele ce aţi învăţat si ati primit si ati auzit şi ati văzut la mine, acestea să le faceţi, şi Dumnezeul păcii va fi cu voi."
7). -II Tesaloniceni 3, 6:,, Fraţilor, va poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără de rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi."
8). -II Timotei 1, 13:,, Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credinţă şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."
9). -Ioan 21, 25:,, Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin."
10). -II Timotei 2, 2:,, Şi cele ce ai auzit de la mine, cu mulţi martori de faţă, acestea le încredinţează la oameni credincioşi, care vor fi destoinici să înveţe şi pe alţii."etc...

| milan9 a răspuns:

In pofida a tuturor acuzatiilor care i se aduc (venind de la mii de culte rupte de ea), Biserica a rămas neschimbată şi în primul secol si in al doilea şi culmea, cărţile din acele două secole noi le păstrăm şi ilustrează de fapt fără modificare Biserica lui Hristos de astăzi.

| milan9 a răspuns:

Biserica Ortodoxă, în linie directă rămasă neschimbată (înainte de ruperea legăturilor cu apusul catolic, dar şi după acest eveniment), a avut dintotdeauna "OBSESISA" păstrării neschimbate a învăţăturilor, exact pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat.

Ea a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare.
De ce a insistat ca esenţa de bază a ei să fie "neschimbabilitatea"? Pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de apostoli)!

| martzian a răspuns:

EmaS, intrebarea pleaca de la o baza incorecta. Biserica NU este o cladire. Biserica este formata din oameni. Atunci cand "intri" in Biserica... nu vei mai iesi niciodata de acolo, pentru ca asta presupune ca vei face parte din adunarea celor mantuiti, a ucenicilor lui Hristos - pe baza jertfei Sale unice si suficiente. Si, din momentul acela, centrul inchinarii tale va fi doar Dumnezeu si nimic altceva...

| EmaS explică (pentru martzian):

Stiu ca Biserica este formata din pietre vii, dar icoanele se afla in biserica formata din ziduri!

Răspuns utilizator avertizat
| HowdidIgethere a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Daca am inteles bine, cand ti-a fost greu te-ai dus la maslu, iar acum mergi la o slujire penticostala. Daca iti va fi iar greu unde te duci, la maslu sau la internationali?

| EmaS explică (pentru HowdidIgethere):

La Domnul Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| Moisie a răspuns:

Vezi ca iar confunzi marfa cu ambalajul!
Linkurile tale se refera la cerintele celor de religie mozaica si nu la crestini. Si asta pentru ca mozaicii au un Dumnezeu si nu au nevoie sa si-l imagineze, iar faptul ca crestinii pupa icoane si ling ciolane este pentru ca "dumnezeul " lor (adica Treimea) nu le-a interzis sa faca asta!
Intelegi cum stau lucrurile si unde este greseala in intrebarea /interpretarea ta?

| HueyFreeman a răspuns:

Tot ce vad sunt crestini care se mananca intre ei. Desi sunt de aceeasi religie, nu pot sa nu-si dea in cap unii altora.

| EmaS explică (pentru HueyFreeman):

Faptul ca facem schimb de opinii nu inseamna ca ne mancam intre noi. ci cautam impreuna ADEVARUL.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

De aici se observa altceva, mai ales cand principalul argument este "adevarul meu este bun, iar al tau nu" care mai apoi este intarit de idei si explicatii subiective. Adevarul nu poate fi gasit in subiectivism.

| EmaS explică (pentru HueyFreeman):

Eu cred ca am adus suficiente argumente solide (ce altceva ar fi mai valid decat Cuvantul lui Dumnezeu).

| Kalla a răspuns:

Eu de ceva vreme nu ma mai rog la icoane.La nici una.La biserica nu le mai pup.Ma rog doar.Eu nu ma rog nici la sfinti si nici la ingeri sau la Maica Domnului.Ei sunt doar exemple, trebuie sa fim buni ca ei dar nu suntem politeisti si avem doar un Dumnezeu.Gata cu icoanele si rugaciunile la Maica Domnului!

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Kalla):

Parca erai catolica, acu ce mai esti?

| Kalla a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Ce ai tu? : )))
Doamne.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Kalla):

Ghini tu. Si eu am fost tolteca si acum sunt crestina. Numai ca de la dulcegariile neoape imi vine sa vomit. Mai bine as face 100 de km pana la o biserica de sat, chiar daca ii miroase talpile unui gospodar a poiata, decat sa intru la astia. Cei din apuseni de 100 de ori si-au reconstruit bisericuta de lemn arsa decat sa treaca la calvini, iar acum de la 3 parturi neoape, iti miroase rau icoanele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu va folositi creierul sunteti in stare sa va otraviti toata familia din cauza unei banale greseli de tipar din cartea de bucate, motivand ca asa era scris.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Noi nu ne rugam sau ne inchinam la icoane, intr-adevar, practic la o simpla icoana, dar teoretic ne inchinam in fata lui Dumnezeu.
Stiu ca idolatrizarea reprezinta un pacat, insa noi nu apreciem "munca"idolilor, nu ne inchinam lor, ci lui Dumnezeu.

| AlexeHellsing a răspuns:

Îmi pare foarte rău dar nu înțeleg. Poți să-mi explici mai pe scurt te rog...

| EmaS explică (pentru AlexeHellsing):

Biblia interzice orice alt mod de inchinare decat in Duh si Adevar.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru EmaS):

Cine a pictat întâia icoană a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu care se cheamă Povățuitoare dacă nu chiar Sfântul Apostol Luca, cum să te îndoiești de Sfânta Mahramă cea pictată din Sângele Mântuitorului, și oare cum să te îndoiești de deciizile Sfinților Părinți de la Sinodul VII Ecumenic. În Vechiul Testament era oprită cinstirea și zugrăvirea icoanelor luiDumnezeu întrucât Dumnezeu nu s-a arătat oamenilor. Însă o dată cu Plinirea Vremii Întrupării Mântuitorului Hristos aceasta s-a putut face. Toti Sfintii Parinti ai Bisericii din perioada iconoclasmului, Sfantul Ioan Damaschin, patriarhul Nichifor, Sfantul Teodor Studitul, invoca pentru existenta icoanei Intruparea Domnului. Icoana ofera singura imagine posibila a lui Dumnezeu Cel nevazut, facut vazut in Hristos prin Intrupare.
Asadar, in Vechiul Testament orice reprezentare a lui Dumnezeu era interzisa, pentru ca de vreme ce Dumnezeu nu Se intrupase, reprezentarea Sa nu era decat un produs al fanteziei umane, adica o imagine falsa, o cadere in idolatrie. Sper că te-am ajutat, iar când ne închinăm Sfinților, nu-i slăvim pe ei, ci pe Domnul, iar pe ei îi rugăm să mijlocească pentru noi întru ceasul cel din urmă.

| EmaS explică (pentru AlexeHellsing):

Chipurile Mantuitorului si a Fecioarei Maria destinate a ajunge centrul iconografiei religioase, nici chiar la sfarsitul perioadei intai (dupa anul 300) nu le aprobau. Sinodul din Elvira interzisese a se pune pe pereti asemenea imagini. Pentru crestinii veacului al III-lea, icoanele reprezentau un fel de seductie spre paganism, un pericol constant de idolatrie si sinodul spre a curma acest pericol, a crezut ca trebuie sa suprime ceea ce dadea prilej. Libertatea acordata Bisericii in veacul al IV-lea, a dat un avant foarte mare artei religioase. Entuziasmul crestinismului triumfator cauta noi forme si mai bogate potrivite pentru situatia Bisericii. Icoanele s-au inmultit si erau in cinste obsteasca in veacurile al VI-lea si al VII-lea. Singura Biserica Nestoriana se impotrivea in privinta aceasta. Mai tarziu s-au ridicat voci impotriva cultului icoanelor care au impins lucrurile spre un adevarat razboi religios.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru EmaS):

Istoria s-a clătinat mult în jurul cinstirii Sfintelor Icoane, dar, faptul că Însuși Sfântul Apostol Luca a zugrăvit pentru prima dată Chipul Maicii Domnului pe Icoană, pentru Mărturiile Minuniilor făcute de Sfintele Icoane și pentru hotărârea finală a Sfântului Sinod Ecumenic, al șaptelea de la Niceea, trebuie să le cinstim. Amintește-ți de Icoana Maicii Domnului, Portărița. S-au de data de 31 decembrie 1955, in localitatea ruseasca Kuibisev, unde Sfântul Ierarh Nicolae a ttulburat prin minunea icoanei Sale regimul comunism sovietic.

| Silviuloan a răspuns:

Ce s-a intamplat cu ema pe care o stiam eu?
In fine, deci noi crestinii cu numele, care suntem niste lepre nu meritam imparatia lui Dumnezeu, dar trebuie sa intelegi ca noi nu ne inchinam la materie ci la persoana pictata. E ca si cum ai avea o poza cu mama ta care este plecata in pakistan si tu cand te uiti la poza te gandesti la persoana iubita, Mama.

| HowdidIgethere a răspuns:

Pai la mormoni, baptisti, adventisti, luterani, catolici nu sunt icoane. Tu in loc sa te bucuri ca atatia oameni sunt pe calea cea buna, ce faci?

| EmaS explică (pentru HowdidIgethere):

Eu ma bucur.

| Kalla a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Catolicii sunt plini de statui, icoane si altele! Uita-te intr-o biserica catolica, e de trei ori mai impodobita decat cea ortodoxa.

| Kalla a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Nu sunt catolica.Eram ortodoxa.acum sunt crestina doar.Eu nu mai cred in despartirea crestinismului, nu cred in icoane si nici in rugaciuni la Maica Domnului sau sfinti.Ma duc la biserica ortodoxa dar doar ca sa ma rog si sa ascult ceea ce zice preotul si sa urmez tainele.
Dar locuiesc in Italia si cand mergeam cu scoala la biserici in excursie le vedeam.E plina de statui, icoane, moaste si imagini de personaje din Biblie la care ei se inchina. Fara o statuie sau rozariul ei nu se roaga.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Kalla):

Mie imi miroase a propaganda neo. Sigur nu esti IDul de rezerva al lui emaloasa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Avem icoane cu isus cu sf Andrei cu sf maria in biserica romana catolica avem detoate dar daca vrei sa te convingi vino

| HowdidIgethere a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu daca vreau sa ma conving de ceva caut surse si autori de valoare. E foarte bine daca la catolici este iubire si respect si pentru Sf Ap Andrei.

| caiboiul a răspuns:

Nu ieste adevarat ne inchinam la icoane sfintite.

| IlieRg a răspuns:

Nu credeam ca o sa ii jignesti asa pe ortodocsi, dar totusi,"de ce vezi paiul din ochiul fratelui tau si barna din ochiul tau nu o vezi?"

| IlieRg a răspuns:

Lasa ca in viziunea ei toti penticostalii is sfinti laughing

| EmaS explică (pentru IlieRg):

Te inseli, nu apartenenta religioasa te sfinteste! Eu nu doresc moartea pacatosului ci doresc ca el sa se intoarca la Dumnezeu.

| IlieRg a răspuns (pentru EmaS):

Daca tu critici ortodocsii, catolicii ar trebui sa se simta si ei putin incomod, si ce mai raman, nu tocmai penticostalii?

| EmaS explică (pentru IlieRg):

Dar tu cunosti doar trei denominatiuni religioase?

| IlieRg a răspuns (pentru EmaS):

Nu,dar daca va ganditi bine toate religiile se invart in jurul acestor religii...Sincer,ati vrut sa postati intrebarea sa deschideti ochii pacatosului sau doar sa dezgropati securea razboiului dintre ortodocsi si cultele neoprotestante happy

| EmaS explică (pentru IlieRg):

Departe de mine acest gand. Vreau doar sa le deschid ochii pentru ca multi nu cunosc Scripturile si cred ceea ce le spun preotii.

| IlieRg a răspuns (pentru EmaS):

In concluzie, v-am stimat mult si inca va stimez dar parca mai putin....Va apreciez raspunsurile, dar vazand aceasta intrebare am ramas masca...O seara linistita!

| EmaS explică (pentru IlieRg):

Aceasta postare nu reflecta decat adevarul. Nu sunt cuvintele mele ci ale lui Dumnezeu. Sau voi preferati o minciuna? Sunteti liberi sa alegeti!

| IlieRg a răspuns (pentru EmaS):

Degeaba incercam sa va explicam ca o icoana NU este idol...Dar eu nu am vazut in biblie cuvantul "icoana" chiar si in cea penticostala, cautand citatele nu am gasit decat cuvantul "idoli"

| EmaS explică (pentru IlieRg):

Incepand cu sec.IV al erei noastre problema cea mare a fost aceea ca, Imparatii Bizantului incepand de la Constantin cel Mare si-au dorit sa increstineze paganismul. Efectul a fost cu totul altul, s-a paganizat crestinismul. Biserica devine dioctatoriala si totalitarista bucurandu-se de ajutorul statului, impunand cu forta crestinismul si intr-o alta faza compromitandu-si mesajul dand mana cu filozofiile pagane si invataturile religioase babiloniene. Pentru o adevarata renastere avem nevoie de o intoarcere la Sfanta Scriptura. Atunci ne vom elibera cu adevarat de comunism dar si de traditie. Crestinii ortodocsi ar trebui sa inteleaga ca traditia nu are nimic de-a face cu Sfanta Scriptura.

| EmaS explică (pentru IlieRg):

Inchinarea catre Sf. Fecioara Maria si catre sfinti, eu stau in formula generala ortodoxa care suna astfel: sa te inchini lui Dumnezeu, iar ope sfinti sa ii venerezi. Spre deosebire de catolici care asa de des canonizeaza cate un sfant caruia sa i se prostearna, biserica ortodoxa a gasit o formula fericita. In ea se poate misca liber. In aceasta formula stau, considerand orice alta invatatura ca straina de adevarata ortodoxie chiar daca in sprijinul ei s-ar aduce marturii considerate infailibile. Si e foarte drept sa fie asa. Ne inchinam lui Dumnezeu pentru ca e in tot locul, vede toate, aude toate. Sfintii trecand in cer, n-au devenit prin aceasta dumnezei, ca sa poata asculta rugaciunile oamenilor din felurite parti ale pamantului. Omniprezenta si atostiinta n-o are decat Dumnezeu. INCHINAREA LA SFINTI ESTE OPRITA DE INSASI SFINTII, CARE AU FOST INSPIRATI DE DUMNEZEU. Sutasul Corneliu, cand a vazut pe AP.Petru,,s-a aruncat la picioarele lui si i s-a inchinat. Dar Petru l-a ridicat si a zis: Scoala-te si eu sunt om!,, Paganii din Listra voiau sa aduca lui Barnaba si lui Pavel jertfe ca unor zei, din pricina vindecarii miraculoase a ologului. Apostolii Barnaba si Pavel cand au auzit lucrul acesta, si-au rupt hainele au sarit in mijlocul norodului si au strigat: Oamenilor, de ce faceti lucrul acesta? Si noi suntem de aceeasi fire cu voi...,, Este un singur Dumnezeu si un singur mijlocitor Isus Hristos. SA NE SLABEASCA DECI ASA ZISII ORTODOCSI SI APARATORI AI ORTODOXIEI CU BATAILE LOR IN PIEPT DE DRAGUL SFINTILOR, CAND PRIN MODUL LOR DE VIATA NUMAI SFINTENIE NU URMARESC, NUMAI LA iSUS NU PRIVESC!
Daca nu ma inchin la sfinti nu inseamna ca nu ii cinstesc nu ii venerez, nu inseamna ca imi bat joc de ei. Fereasca Dumnezeu. Dimpotriva, abia acum ii inteleg pe sfinti, ii admir, ii iubesc. Si inteleg cum au fost prigoniti, le inteleg puterea credintei care nu ii lasa sa faca compromisuri, le admir aceasta credinta admirabila si-au dat viata dar de Hristos nu s-au lasat. Si ma simt atat de bine avand acelasi Mantuitor, mergand pe urmele lor.

| IlieRg a răspuns (pentru EmaS):

Asta e parerea mea si e diferita de a dumneavoastra oricat am prelungi discutia..Nu vreau sa va mai retin pentru ca maine dimineata mergem la Biserica (chiar daca in culte diferite )Noapte buna!

| EmaS explică (pentru IlieRg):

Oo! Ma bucur oridecate ori oamenii merg la biserica indiferent la care. Sper ca ei inseteaza cu adevarat dupa Dumnezeu. Noapte buna tuturor!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru SaveOurSouls):

Crucea nu este un obiect magic. Prin credinta si pocainta imbracandu-ne cu armura Duhului Sfant impotrivindu-ne lui satan tari in credinta el va fugi de la noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da ai dreptate incepind de la preotiiiiiiii pina la ultimul om din biserica vad cum se inchina ca prosti la icoane la statui vai de capu lor preoti se inchina de milioane de ori ca disperati la statuile din biserica icoane pupa crucile eu sincer ma uit si zambesc si zic offfff doamne ai murit degeaba ca aici lumea e decat proasta vede decat interese si sa stii un lucru ca biserica strange milioane de euro stiai ca au restaurante, au firme turistice mascate in pelerinaj si cazinouri cu dumnezeu inainte astia sunt preoti si lumea e proasta face altar in casa aprinde candela la ce bun

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Generalizand niste simple cazuri izolate faci un si mai rau, arati ca vrei sa faci un rau...
Eu nu am auzit de restaurante si cazinouri. Mi se pare aberanta fie vreo realitate de genul fie acuzatia in sine.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spuneam si mai sus ca este o mare diferenta ce trebuie clarificata...

Este un lucru esenţial faptul că ICONELOR li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie)! Au doar valoare simbolică şi harică, sunt doar obiecte de cult, tot la fel cum evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptatea la recomandarea profeţilor şi chiar a lui Dumnezeu...

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu neparat, EmaS e adevarat ca multi ortodocsi nu au pus mana pe o Biblie,insa nu inseamna ca nu sunt constienti de ceia ce fac,nu zic ca nu sunt cazuri,dar nu e un aspect general. Eu insa-mi m-am nascut penticostal, si urmeaza sa fac botezul ortodox, nu fiindca acest cult ma mantuieste, ci fiindca acolo imi simt chemarea. Preotii daca spun, nu spun minciuni, te-as ruga cu caldura sa vizitezi o biserica sa te convingi singura. Sau ar trebui sa mai mentionez ca in catacombele romane se gaseau icoane?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

". Am spus mereu ca toti crestinii citesc din aceeasi biblie, cu legi nedumnezeiesti de discriminare a femeilor, copiilor, de sclavie, de crime din aproape tot vechiul testament"
E adevarat ca VT e mult mai dur,dar aceste lucruri le-a decis Dumnezeu si noi nu avem sa le contestam. Deutronom descrie pedeapsa capitala pentru multe pacate (incest,pedofilie,homosexualitate,furt,etc.), fiindca toate aceste lucrurie sunt neplacute lui Dumnezeu, insa in NT lucrurile se schimba cand Isus vine si i-a asupra lui PLATA PACATELOR NOASTRE. De-asta VT e important, daca nu era al lui Dumnezeu nu isi mai avea rost o asa carte, in rest o zi binecuvantata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Spune-i asta unui posedat? Un demon, nu va fugi usor cu o rugaciune cu doua, mai ales Satan.

| EmaS explică (pentru milan9):

Biserica Crestina nu numai ca a pierdut spiritualitatea din primul veac dar a adoptat pe parcurs diferite,, inovatii,, fie in numele asa zisei traditii fie pe baza unor hotarari luate de niste consilii bisericesti scapate de sub controlul Duhuluii Sfant. care si-au permis sa adopte niste invataturi nebiblice pentru bisericile iesite din matca crestinismului apostolic. Miscarile de trezire spirituala pe care le enumera Istoria Bisericeasca Universala incepand cu miscarea montanista si sfarsind cu miscarea penticostala si harismatica din vremea noastra, nu au facut decat sa incerce sa aduca crestinismul la original; sa-l dezgroape de podoabele artificiale cu care a fost imbracat si sa-i redea naturaletea pe care-a avut-o la inceput. Istoria Bisericeasca Universala este plina de exemple ale unor treziri sufletesti care propovaduiau morala, pietatea, si lucrarea Duhului Sfant cunoscuta de bisericile crestine in primul veac. Aceasta istorie prezinta lupta care n-a incetat niciodata in sanul crestinismului intre lumina si intuneric, intre caldura spirituala si indiferenta intre principiile biblice si doctrinele bazate pe autoritatea unei traditii.

Răspuns utilizator avertizat