| danut a întrebat:

Sunt Cele Zece Porunci ale lui Dumnezeu sau ale lui Moise? Dovezi Biblice va rog.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai citit Biblia? In Biblie in cartea Exodului, scrie ca Dumnezeu i-a zis Moise, sa se suie pe muntele Haran, si tot Biblia ne spune ca Dumnezeu insusi i-a scris lui Moise poruncile, Moise nu si-a luat "drepturile de autor" asupra legiilor.

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Legile sînt indispensabile oricărei societăți cît de cît organizate; pentru a le spori autoritatea, ele erau puse adesea pe seama unei divinități, așa cum s-a întîmplat cu celebrul cod de legi al regelui babilonian Hammurabi (secolul al XVIII-lea), pe care i-l înmînase zeul Shamash. În Israel se socotea că toate legile îi fuseseră date lui Moise de către Iahve și din această pricină ele sînt consemnate în Pentateuc." - p. 35 în "Vechiul Testament", Edmond Jacob, Humanitas 1993.

| sublime89 a răspuns:

De ce pui intrebari la care esti convins ca stii deja raspunsul?

| danut explică (pentru sublime89):

Ca sa nu mai avem pe aici tot felul de indivizi care stiu ei ce si cum si care dovedesc prin rea CREDINTA sau dorinta de a-si promova ceea ce cred MANIPULAND Cuvantul Lui Dumnezeu. Ca nu crezi e un lucru si e problema si dreptul tau dar ma deranjaza MINCIUNA SI MANIPULAREA informatiei care este vitala pentru cei ce nu au cunostiintele necesare, DE AIA.

| iurii75 a răspuns:

Atît cele zece porunci care au fost scrise pe pietre cît și celelalte peste 600 de legi sunt de la Dumnezeu. Ele au ajuns să fie numite și "Legea" sau "Legea lui Moise (mozaică)" dar autorul lor este Dumnezeu.

| danut explică (pentru iurii75):

Hai sa vedem ce spune BIBLIA, EXODUL 32 15 "Moise s-a intors si sa coborat de pe munte cu cele doua table ale MARTURIEI inmana. Cele doua table erau scrise pe amandoua partile, pe o parte si pe alta.
, 16 "Tablele erau lucrarea lui DUMNEZEU si scrisul ERA SCRISUL LUI Dumnezeu pe TABLE."
A cui este LEGEA MORLA? A lui MOISE? SCRISA DE Dumnezeu? Mai baieti, DUMNEZEU CU MANA LUI A scris Legea Morala, Cele 10 Porunci, cum puteti spune ca e legea lui Moise? Resul sunt scrise de Moise si de aia sunt ale lui dar CELE 10 Porunci SUNT ALE LUI Dumnezeu dupa cum spune cartea Acestuia.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" Resul sunt scrise de Moise si de aia sunt ale lui dar CELE 10 Porunci SUNT ALE LUI Dumnezeu" - omule, toate sunt ale lui Dumnezeu. Dacă eu îi dictez o scrisoare secretarei și apoi este expediată, destinatarul nu va spune că a primit o scrisoare de la secretară ci de la mine, e chiar așa greu de înțeles?
Și că cele zece fac parte din legea care a fost abolită îți spune foarte clar și Pavel - Rom. 7:6, 7: „Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi... Ce vom spune deci? Este Legea păcat? Nicidecum! De fapt, n-aş fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea. De exemplu, n-aş fi cunoscut pofta dacă Legea n-ar fi zis: «Să nu pofteşti»". ( Imediat după ce a scris că evreii deveniţi creştini erau „eliberaţi de sub Lege", ce exemplu din Lege a citat Pavel? Porunca a zecea. Astfel, el a arătat că aceasta făcea parte din Legea de sub care fuseseră eliberaţi.)
2 Cor. 3:7–11: „Dacă acel cod care aduce moartea, gravat cu litere pe pietre, a fost plin de glorie, astfel că fiii lui Israel nu puteau să-şi aţintească privirile asupra feţei lui Moise din cauza gloriei feţei lui, o glorie care trebuia să fie desfiinţată, cum nu ar fi plin de o glorie cu mult mai mare spiritul acordat creştinilor? Căci, dacă ceea ce trebuia să fie desfiinţat a fost plin de glorie când a fost introdus, cu atât mai mult avea să fie plin de glorie ceea ce rămâne".
"codul gravat pe pietre" cele 10 porunci "trebuiau să fie desființate". E greu de înțeles?

| danut explică (pentru iurii75):

Raspunde scurt si la obiect, pai daca sunt ale lui DUMNEZEU DE CE NU LE RESPECTATI? De lege ori fi fost eliberati Pavel sau Petru dar voi INCA NU! P. S. Mai reciteste 2Corinteni si nu mai folosi Biblia aia a voastra torsionata dupa mintile voastre, ia un Cornilescu care spune bine ce spune in armonie cu multe traduceri si vei descoperi altceva.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"Raspunde scurt si la obiect, pai daca sunt ale lui DUMNEZEU DE CE NU LE RESPECTATI?" -sigur poți citi? ți-am scris.
"De lege ori fi fost eliberati Pavel sau Petru dar voi INCA NU!" rolling on the floor mai dat gata.

| danut explică (pentru iurii75):

Raspunde CLAR, cu da sau nu, din ceea ce scrii tu nu reiese CLAR care sunt optiunile tale, o tot amesteci cu versete scoase din context, DA sau NU?

| danut explică (pentru iurii75):

Cumva te crezi PAVEL sau PETRU?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Opinia este foarte clar expusă, legile date israeliților au fost valabile pînă la moartea lui Isus, creștinii nu sunt sub acea lege ci sub legea lui cristos (multe legi sunt identice cu cele din prima lege), Pavel le scrie creștinilor că nu mai sunt sub lege, nu vorbește de sine.

| danut explică (pentru iurii75):

CARE LEGI, ENUMERLE, sa stim si noi sigur!

| danut explică (pentru iurii75):

CARE sunt legile istraletilor si care nu, SCRIELE sa le stim și noi profanii. Nu te mai ascunde dupa citate, enumerale.