| Michael11 a întrebat:

Sunt de acord cu cei care spun ca cele doua biserici, catolica si ortodoxa detin foarte multi bani. Doar ele doua ar putea rezolva partial daca nu total, problema saraciei. Dar sunt mai multi cei care sunt foarte bogati. In aceeasi situatie se afla si guvernele tarilor bogate care cheltuie miliarde de dolari pe programe spatiale si aselenizari pe alte planete. Evolutionistii au sperat ca prin aceste studii vor putea demonstra ca viata a evoluat la fel si pe alte planete ca pe pamant. Cu toate ca programele spatiale au adus multe date pretioase, nu s-a gasit nici o dovada ca viata ar fi evoluat si altundeva in sistemul solar. Nu ar fi fost mai intelept pentru ei sa accepte ce spune Biblia iar banii cheltuiti pe astfel de programe spatiale sa fi fost folositi pentru eradicarea saraciei?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Greșești din start. Din cauza, asta ceea ce spui aici nu are nici o valoare.
Nu înțelegi ce sunt banii. Nu înțelegi ce este sărăcia. Nu înțelegi că distribuția de bunuri, de bani, nu transformă un sărac în altceva. Astfel ar fi mai înțelept să le înțelegi pe toate astea, înainte să dai sfaturi din Biblie.

| Michael11 explică (pentru sadrian46):

Ma bucur ca am primit raspuns la intrebare de la un om asa de intelept ca tine, care intelege ce sunt banii si saracia. Cu bani nu se poate eradica saracia? Distributia de bunuri nu transforma un sarac in altceva? Daca cineva mosteneste o avere colosala, ramane tot sarac? De ce organizatiile umanitare ajuta tarile sarace? Conform intelepciunii tale, n-are avea nici un rost. Oricum distributia de bunuri nu-l transforma pe sarac in altceva. De fapt, tu spui ca mai bine trebuie lasat saracul sa moara de foame, deoarece e o cauza pierduta. Mai bine sa mananci tu. De ce merg romanii sa munceasca in strainatate? Dupa mintea ta, n-are avea vreun rost. Oricum romanii saraci nu se transforma in altceva daca merg la lucru in strainatate. Mai bine sa ramana in tara sa moara de foame. De ce au avut nevoie evreii de bani ca sa reconstruiasca Israelul, dupa anul 1948? Cum au reusit sa faca agricultura in desert? N-avea rost nici macar sa incerce. Conform intelepciunii tale, evreii au ramas tot oamenii saraci, desi au primit miliarde de dolari din afara.

| sadrian46 a răspuns (pentru Michael11):

Dacă te uiți atent la modul cum argumentezi, o să constați singur o tonă de greșeli pe care le faci ca să îți susții teza. Eu nu o să o fac, căci nu o să ajung nicăieri cu tine, ai concluzia formată înainte de a analiza.
Eu zic să studiezi mai întâi ce sunt banii, cum au apărut și la ce folosesc. Apoi mai vorbim împreună discuții despre Israel și emigranții români.

| milan9 a răspuns:

Daca tu ti-ai lichida tot salariul oferindu-l astazi in dar celor aflati in nevoi, maine crezi ca mai ai cu ce sa faci fapte de caritate?
Biserica are institutii sociale (Biserica Ortodoxa are vreo 800 la noi in tara)

| Michael11 explică (pentru milan9):

Nu pot sa donez toate veniturile mele celor aflati in nevoi, deoarece nu as mai avea cu ce sa imi intretin familia. Ajut si eu cat pot. Este bine sa facem cat mai multe fapte bune. Este un lucru laudabil ca biserica ortodoxa ajuta saracii. Am vazut reportaje cu preoti care construiesc case pentru copii. Ei iau acei copii in plasament sau ii adopta. Cu toate acestea, astfel de cazuri sunt exceptii nu o regula. Fiecare biserica si fiecare preot ar trebui sa faca asa ca acei preoti de care vorbeam. Unul din scopurile pentru care a fost intemeiata Biserica, a fost tocmai acela de a se ingriji de saraci. Dar in intrebarea pe care am pus-o, vorbeam si de biserica catolica si despre cei care sunt foarte bogati ( milionari, miliardari).Am vorbit si despre guvernele tarilor bogate. Cat bine s-ar putea face saracilor cu banii cheltuiti aiurea de aceste guverne?

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand nu poti eradica saracia. Cel putin nu folosind bani. Oamenii saraci sunt saraci fiindca nu sunt in stare sa faca alegeri financiare rationale. Nu o zic cu rautate deloc, mi-e mila de ei si asta e realitatea. S-au facut numeroase studii in care diverse familii sarace au primit bani, destul de multi bani, si i-au stricat pe tot felul de prostii ajungand din nou saraci. Undeva pe la 80% din oamenii care castiga la loto ajung mai saraci decat au fost inainte sa castige. Banii nu îi ajuta pe saraci!
Iar in al doilea rand programele spatiale nu cauta sa dovedeasca evolutia sau prostii de genul. Exista multe motive pentru programele spatiale:
-minarea asteroizilor pentru tot felul de resurse
-studiu stiintific
-colonizarea altor planete
Etc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu ar fi mai bine sa iti iei tu de la gura ca sa opresti saracia?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Raspuns general la intrebarile tale de crestin ipocrit si incult: Daca e sa fi fost creati, este extrem de simplu de dovedit ca nu mosneagul ala de pe norulet ne-a creat si ca tu, cel mai probabil, te inchini creatorului gresit, dar care nu da doi bani pe tine.

| Digikey a răspuns:

Cu toate ca programele spatiale au adus multe date pretioase, nu s-a gasit nici o dovada ca viata ar fi evoluat si altundeva in sistemul solar.

Eu am dubii ca ar fi ajuns si pe Luna.Pe de alta parte YHWH din Biblie pe care voi il numiti Domnul, a fost doar un extraterestru ordinar cu probleme psihice.

| Michael11 explică (pentru Digikey):

S-ar putea ca tu sa ai probleme psihice. Ti-ai luat azi medicamentele?

| CapDeSfecla a răspuns (pentru Digikey):

Si eu sunt putin sceptic la faza cu aselenizarea dar cu siguranta sunt alte forme de viață inteligente in univers.Gandeste-te ca distanțele din univers sunt incredibil de mari si nu putem stabili vreo legătură.Cat despre Yahweh nu cred ca exista. Posibil sa existe vreo entitate in afara universului sau ceva dar in niciun caz nu cred ca e Yahweh, buda, allah sau orice ar fi inventat mintea omului.

| TristanTzara a răspuns:

Sărăcia e un lucru foarte greu de eradicat, mai ales în Capitalism (sau Economie de Piață, dacă-ți displace cuvântul). Spre exemplu îi dai unui sărac 1000 de lei, banii o să-l ajute asigurat, dar după ce se termină, el o să fie la fel de sărac că înainte... Trebuie să-i oferi o sursă de venit care să-i ofere un trai decent, lucru care e greu de realizat.

Scopul principal al programelor spațiale nu a fost descoperirea vieții pe alte planete, de fapt când am aflat că există apă lichidă pe Marte, s-a decis să se evite aceste zone întocmai pentru că dacă există viață acolo, să n-o contaminăm. Singurele programe orientate sunt misiunile viitoare pe sateliții lui Jupiter, unde s-ar pute să existe viață care nu are carbon la bază.

Și nu văd de ce i-ar interesa pe "evoluționiști" asta, lucru care e biogeneză, complet altă teorie. Și chiar dacă s-ar descoperi viață pe alte planete, creștinii în trecut erau printre cei mai mari susținători ai ideii că e viață pe lună. De fapt și pe site-ul ăsta e un utilizator care susține că Domnul a făcut viață și pe alte lumi și această viață nu a căzut ca Adam și Eva.

Apropo, nu sunt ateu ci agnostic.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Ba exista la propriu tone de dovezi dar sunt tinute secrete de guvernele lumii. Sunt capturate zilnic OZN-uri in toata lumea. Omultime de oameni vad OZN-uri zilnic in toata lumea. Scrierile antice au documentat existenta extraterestrilor. S-au scris carti pe tema asta si in timpurile noastre dar autorii acestor carti sunt discreditati si numiti drept "conspirationisti" sau "autori SF" de catre mass-media si industria stiintifica. Ambele sunt infiltrate de oameni care au interesul expres de a tine existenta extraterestrilor departe de ochii lumii. Cercetatori care au studiat subiectul au fost amenintati sa inceteze iar zonele unde se pot face cercetari sunt interzise si inchise de guverne. Asta de intampla si Romania cu presupusele orase subterane din Carpati care ar detine tehnologie avansata veche de mii de ani. S-au facut cercetari si cercetatorii au fost amenintati cu moartea sa inceteze.