| anonim_4396 a întrebat:

Sunt multi crestini care se lauda cu ateii care "s-au intors pe calea cea dreapta".

Cam cat de multi atei care au devenit religiosi cunoasteti? Dar religiosi care au devenit atei?

Parca numarul ateilor care devin religiosi nu este atat de mare precum vor religiosii sa creada. Eu cunosc de 5 ori mai multe persoane care au renuntat la religie decat persoane care au acceptat religia.

* religie nu inseamna doar crestinism.

Si ca o completare, de cele mai multe ori, cand un crestin se lauda cu "un ateu a acceptat religia mea", in afirmatia lui se gasesc cuvintele "cel mai mare ateu", "cel mai influent ateu", sau altele de genul.

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns:

Expresiile de genul '' cel mai mare ateu '' sunt bombastice şi nu îi reprezintă pe creştinii autentici. În privinţa '' scorului '' subliniat de tine '' Cam cat de multi atei care au devenit religiosi cunoasteti? Dar religiosi care au devenit atei? '', e greu să ne pronunţăm. Nu ştiu dacă cineva a reuşit să facă o statistică globală în acest sens. Dacă vorbim despre religie în general, ateismul este şi el cuprins, în fond, este o ideologie despre viaţă. Astfel, s-ar schimba doar ideologia. Dacă vorbim despre voia Dumnezeului biblic, într-adevăr, se trece de la religie la credincioşie.

| Filip23 a răspuns:

Eu nu ma laud cu numarul unor oameni. In schimb ii respect pe cei care au urmat poruncilor lui Hristos sau chiar jertfei Sale. Unul dintre ei a fost ostas roman, cunoscut astazi ca Sf Mina, iar in Egipt, Abu Menah. Cu unii ca el ne laudam, chiar daca voi nu ii intelegeti. Cat despre atei, pot sa isi fluture steagul cat vor.

| Mădă0611 a răspuns:

Eu cred ca persoana care se intoarce la credinta in zei, n-a fost niciodata atee, ci doar suparata pe zeul in care credea inainte, la care s-a si intors, probabil, fiind indoctrinata.
Stiu multi religiosi care au devenit atei, pentru ca invers e cum ziceam mai sus.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Corect asa e, ai dreptate nu poti deveni din ateu crestin

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ioan 3:16
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

ce e greu? sail urmezi pe Isus? ne da El putere, biruinta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eram cel mai mare ateu, si am devenit crestin.din nefericire, cel mai pacatos dintre toti.dar ma bucur, fiindca ma simt implinit.mai lucrez la asta.ateismul e frumos in adolescenta, la tinerete.dar e sec si desert, fata de un drum cu inceput si sfarsit, bazat pe principii dupa care inseteaza sufletul nu trupul.

| a3e6u9 a răspuns:

Toți oamenii au fost atei (în mod implicit) când s-au născut. Apoi, majoritatea devin religioși, de obicei prin îndoctrinare. Unii reușesc să scape de îndoctrinare, alții nu.

| SakonSIUkon a răspuns:

Lauda nu e buna nu conteaza de ce natura este.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Hai sasi explic in mod psihologic

oricine care considera ca tia determinat inamicul, dusmanul sa treaca de partea lui exagereaza desigur pentru a convinge pe alti ca nu un oricine i-a fost adversar, chestia asta se practica si in armata, politica sta in noi tendinta de a exagera in folosul nostru

| Qinz a răspuns:

Care este intrebarea...

| anonim_4396 explică (pentru Qinz):

"Care este intrebarea"... nu stii sa citesti? Ia mai incearca o data, poate o sa gasesti si intrebarile.

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Sunt sigur ca 90% din crestinii care vor raspunde vor spune ca ei au fost atei!

| CacatusPisatus222 a răspuns:

Blestemat sa fi am zis. sa arzi in iad

| Bogdan_9316 a răspuns (pentru CacatusPisatus222):

Nu exista Iad si Rai, Dumnezru n-a facut pamantul degeaba. A facut ca sa traim pe el vesnic. Din cauza lui Adam si Eva am mostenit pacatul...
Chiar daca ai comis pacate grave sau ma rog daca faci ceva... Dumnezeu nu te chinuieste in Iad el te sterge pentru totdeauna!

Asa ca Stai linistit