| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca unii oameni devin atei si majoritatea raman la "credinta"? Nu cred ca are vreo legatura cu inteligenta, chiar daca multi religiosi sunt inteligenti de dau in gropi, daca ii intrebi ce se sarbatoreste de pasti ei spun "pastele". ce sa mai zic de alte chestii.

Cum credeti ca unii spun cu mana pe inima " dumneazeu e iubirea, trebuie sa ii multumit pentru tot "? E vorba oare de cat de mult e el influentabil? Ca in oirce familie de religiosi, de cand invata sa citeasca un copil ii este indesata pe gat religia si toate povestile si toate superstiile de 2 bani. Cum am zis mai sus, nu cred neaparat ca e vorba de inteligenta, am vazut si aici si in realitate destui religiosi cu o cultura generala vasta dar cand vine vorba de religie te lasa gata cata inteligenta mai aveau.

Despre ce credeti ca e vorba pana la umra? Oare e carcterul slab de vina? Asa au putut fi influentati, sa nu poata sa se trezeasca dimineata fara sa creada ca pe ei chiar ii apara cineva, cand de fapt oameni mor din cele mai stupide accidente?

Mai toti religiosii cand vine vorba de " religios prost" il baga pe gat pe Einstein care sa fim seriosi, era si ramane printre cele mai inteligente persoane de pe planeta nu poti vorbi de prosti, si totusi era credincios. In ce credea chiar nu am habar, dar cred ca tinea de religie si nu stiinta, parca.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Un geolog american crestin a spus ca el crede ca Pamantul are 4.5 miliarde de ani, dintr-o perspectiva stiintifica, pentru ca vede dovezile clare din roci. Pe de alta parte, fiind creationist, a spus ca pentru el Pamantul are doar 6000 de ani, pentru ca asta deduce din biblie. Desi era un om educat, si vedea dovezile clare care ii contrazic credinta, el a continuat sa fie un creationist. De aceea, eu cred ca pentru unii oameni pur si simplu nu conteaza dovezile. Am putut vedea destui din astia si aici pe TPU. Daca te-ai nascut predispus spre un anumit tip de gandire, sau ai fost crescut intr-un mediu religios, atunci ai sanse extrem de mari sa ramai religios toata viata, indiferent de gradul tau de inteligenta, sau de capacitatea ta de a vedea dovezile anti-dumnezeu. Practic, cu totii am crescut intr-o societate profund reliigoasa, si am fost mereu inconjurati de persoane care ne-au spus acelasi lucru: d-zeu exista, si are calitatile cutare si cutare etc. E si normal ca intr-un astfel de mediu sa fie destule cazuri de persoane inteligente care sa continue sa creada in tot felul de zeitati. Noi avem tendinta sa dam dupa majoritate. E un instinct uman. E bine sa fii de partea majoritatii, pentru ca atunci ai sanse mai mari sa te integrezi intr-un grup, sa nu ajungi discriminat sau alungat. Si cand vedem ca toata lumea ne spune ca d-zeu exista, nici nu mai prea conteaza faptul ca nimeni nu ne prezinta vreo dovada clara pentru existenta lui. E destula dorinta de a da dupa majoritate.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

La fel cum unii heterosexuali devin gay. Probabil functioneaza si invers. Depinde si cum definesti "credincios". A crede intr-o oarecare forta superioara care fie e in tot si toate, fie dincolo de capacitatea noastra de intelegere, e una, si a crede in toate bazaconiile din biblie si a pupa sutana mafiotilor in negru care chipurile il reprezinta pe pamint, e cu totul altceva. Legat de traume... stiu un caz. Si nu e intotdeauna asa de simplu. Tipa respectiva a avut o tumoare la creier si a stat in coma niste luni in spital. In Germania, nu la noi, ca sa fie clar. Nici macar doctorii de acolo nu ii dadeau mari sanse. Era ceva degenerativ si care se dezvolta cam repede. Cind a iesit din coma s-a vindecat. Super-miraculos. Era cam atee inainte, acum e penticostala. Dar e in continuare deschisa la minte si nu acuza pe nimeni ca vezi doamne, voi nu vedeti, uite-l pe mnezo' demonstrat stiintific samd. Credinta pina la urma e ceva strict personal si intim. Ca punctul G. Poti scrie tratate despre ambele, dar depinde de fiecare sa isi descopere chestiunea in cauza. Sau poate sa mimeze, la fel cum o fac 99% din marii credinciosi de pe la noi.

| LePotato a răspuns:

Pe mine ma distreaza si mai tare ca unii devin credinciosi in urma unor traume...da masina peste ei, ii salveaza un doctor (chiar daca aveau, 5% sanse sa traiasca) si ghici, "slava domnului, te voi slavi toata viata doamne, e clar existi" ca nu doctorul ala i-a salvat viata...noo

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Aici nu e vorba de inteligenta,e vorba de frica,slabiciune. Oamenii slabi moral ajung dependenti de cineva imaginar la fel cum un copil are ursuletul de plus sau prietenul imaginar care ii vorbeaste. O sa vezi ca nimeni nu spune,, doamne ajuta,, decat inainte de un test, sarcina, munca, interviu....etc,de care le e teama intr-un fel. Nesiguranta mentala ii face sa caute sprijin si daca reusesc isi spun in sinea lor ca,,dumnezeu e mare,, chiar daca nu are nici o legatura. Fotbalistii de la tv pupa cruci sau ce au ei la gat,isi fac cruce inainte sau dupa un gol,totul din lipsa de incredere. Daca ii spui unui copil ca,, superman isi mananca legumele si de aia e puternic,, el o sa faca la fel, in ideea ca o sa se faca mare si puternic. Asa cum superman il motiveaza sa isi manance legumele, tot asa,, dumnezeu,, motiveaza tot prostul sa fie mai increzator.Becali e un bun exemplu. El dadea cu bani in toate partile, acum, dupa parnaie nu mai arunca decat selectiv. Oare de ce? Cumva cersetorii nu mai mor de foame? Ba mor de foame, dar a observa ca,, maicuta lui hristos,, nu a fost de nici un ajutor intre 4 pereti si brusc domnul nu mai e milos cu toata lumea. Spulbera-i prostului sperantele si imediat se va lasa de orice divinitate.

| anonim_4396 explică (pentru FABULOSUL6000):

Ai scapat pedepsitule gata? laughing. oricum, interesant raspuns

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene,eu renasc precum un pheonix din cenusa. Nu judeca omul dupa aberatiile de la T\A, acolo doar omor timpul.

| anonim_4396 explică (pentru FABULOSUL6000):

"pisi" al tau unde este? cat mai e pedepsit?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

In boscheti, face o manuela. Pe 30 scapa dar am impresia ca s-a dus p@li de suflet, sa vedem daca se prinde desteptul sa dea mail.