| EmaS a întrebat:

Sunteti de acord ca acestea sunt semne apocaliptice?
http://www.cronicadeiasi.ro/......ideo/15016

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
64 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cred că un copil se joacă cu o chitară electrică dezacordată în clădirile din zonă.

| chelstone a răspuns:

In primul rand am dubii ca acel video este facut la Budapesta... Apoi, undeva la jumatatea filmului se face liniste, auzinduse doar cateva zgomote metalice. Acel sunet nu prezinta o calitatea foarte mare, fiind oarecum distorsionat de calitatea aparatului cu care a fost captat, insa zgomotul este specific unui dispozitiv cu flacara folosit de muncitori in constructii si instalatii, este posibil sa se fi efectuat lucrari de intretinere sau renovare in zona si sa se fi folosit un instrument cu flacara fie de lipire sau de taiere a materialelor fieroase. Se observa foarte clar in momentul in care acel zgomot se opreste ca, fondul natural al atmosferei este cu totul si cu totul altul. Este posibil de altfel sa se fi lucrat la canalizare la conducte, se aud in acel interval in care este oprit vuietul si chiar concomitent cateva secunde inainte de acea pauza a sunetului acele zgomote produse de masini, ca si cum ar fi o strada in apropiere la care se lucra.

| chelstone a răspuns:

Apoi, un astfel de sunet de fond intr-un oras ca Budapesta ar fi fost semnalat de un numar considerabil de cetateni, iar situatia ar fi luat o amploare si un interes marit in mijloacele de mass media, lucru care nu s-a intamplat.
PS: Observ ca nu te intereseaza prea mult adevarul, mesajul premiat de tine releva clar orientarile si asteptarile tale de la userii TPU. Pentru tine nu conteaza adevarul, ci doar slavirea zeului inexistent si datorita caruia adresezi astfel de intrebari fara noima pentru societatea normala, neinteresata de pozitia soarelui, formele norilor, scobiturile din arbori, zgomotele din vulcani, etc si care nu cauta sa asocieze orice cu marele zeu inexistent, dumnezeu.

| chelstone a răspuns:

Si ca sa-ti demonstrez ca acel filmulet nici macar nu e din Budapesta o sa-ti arat cum arata Budapesta in zilele acestea, zile de iarna, pe filmulet nu se aude nici cel mai mic zgomot de vant, si se aud perfect acele zgomote de fiare, cerul era relativ senin pe timp de iarna, intr-un oras acoperit de zapezi, cum este Budapesta zilele acestea.
http://www.webcamtravel.eu/webcam/165
Poti sa faci diferenta intre cum arata Budapesta in mod real in raport cu ce este prezentat in acel filmulet la care ai dat trimitere.

| Bogdanux a răspuns:

Nu stiu, nu-mi pasa.

| PreaSfintitu a răspuns:

NU va speriati, ala am fost eu dupa niste fasole =)

| DragosConstantin a răspuns:

Ai auzit de Raza Albastra? daca nu citeste aicea: http://apologeticum.wordpress.com/......-mondiale/ oricum nu stiu cat este de adevarat si articolul acesta si legat de video ar putea sa fie modificat.

| nesuferit a răspuns:

Ema du-te ca ti se arde mancarea, baga o telenovea si lasane

| EmaS explică (pentru nesuferit):

Nu imi pierd timpul cu telenovele.Prefer sa fac ceva constructiv pentru sufletele oamenilor.

| Purec a răspuns:

Ooo Doamne, semne apocaliptice? Exista oameni care cred asemenea tampenii? nu observa nimeni ca sunetul ala este suprapus peste zgomotul de fond? Ples ca nici nu e facut chiar asa de bine. In 10-20 de minute iti fac si eu un video la fel happy

| Zenicide a răspuns:

Nu mai am niciun dubiu! In primul rand a fost amanat de atatea ori. Era timpul sa vina. http://www.youtube.com/watch?v=vdGBmZJsfFE

| EmaS explică (pentru Zenicide):

Si ce faci tu, cum astepti sfarsitul? Te-ai pregatit pentru marea intalnire cu Dumnezeu?

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Cu lapte si prajituri.

| EmaS explică (pentru Zenicide):

Ce,crezi ca il indulcesti pe Dumnezeu? El vrea inima ta si ochii tai sa gaseasca placere in Caile Lui.

| JajaAliensHere a răspuns:

De acord.

| Dandanache a răspuns:

Si daca suntem de acord, inseamna ca asa e? Fundamentalistii religiosi vor spune ca sunt semnele apocalipsei, ateii ca sunt motoare de avioane, pasionatii de sf ca sunt ozn-uri.

| William a răspuns (pentru Dandanache):

Eu cred in Dumnezeu dar mai cred ca sunetele alea sunt 100% motor de avion. Cel mai probabil avion de agrement ca asta http://www.google.ro/......tp?/imgres

| eandopuncttk a răspuns:

Da... intr-adevar ce sa mai spunem. sunete de sunete. hai mai lasa-neeee lasa-neeee

| Bogdan727 a răspuns:

Da dar ca sa fie mai complet: http://www.youtube.com/watch?v=TDR-C7DtW6s deci da vine mai este putin timp.

| EmaS explică (pentru Bogdan727):

Multumesc,foarte interesant.

| thealchemist a răspuns:

Astea sunt prostii, "semne" pentru naivii care cred ca stiu cind se va sfirsii lumea.

| MishuD a răspuns:

Hehe, uite si aici marea farsa.
Domnita draga, oare si dumneata faci parte dintre acei fundamentalisti crestini (sau ce`or fi dumnealor) care tot "produc" clipurile acelea si le arunca pe youtube si alte site`uri?
Sau esti doar o victima a dumnealor si crezi cu toata fiinta ta ca vine apocalipsa?
Da, exista o grupare de "crestini" care face genul asta de clipuri, le posteaza online si se "intreaba" oare ce-i insinuand apoi ca sunt semne ale sfarsitului. Nu am vazut nici unul facut intr-o zona aglomerata. Numai filmulete cu cerul, sau parcari pustii, sau in spatele casei cuiva. Nimic care sa sugereze altceva decat ca sunt niste falsuri grosolane. Si da, am studiat fenomenul.
Nu vine apocalipsa, nu se sfarseste lumea, nu apare dumnezo si citeste scufita rosie pe ritm de reggae.
Nu e decat o farsa ieftina.
Multumesc pentru atentie.

| EmaS explică (pentru MishuD):

Chiar crezi ca as fi in stare sa ''fabric'' eu asemenea clipuri?

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Sunt convins ca tu nu ai putea, esti o fata cuminte. Din pacate prea inchisa in "crestinism", dar nah, nu putem fi perfecti. Dar la fel sunt convins ca ai profita de orice ocazie sa convingi inca vreo 2-3 oameni ca vine sfarsitul si trebuie sa CREADA. Din pacate pentru tine nu esti constienta ca esti doar un produs al unei doctrine. As vrea sa intelegi ca scopul "convertirii" nu este mantuirea, ci BANII. Capii bisericii voastre nu au nevoie de voi credinciosi, au nevoie de voi donatori.
Asa ca un "sfarsit al lumii" odata la 5-7 ni nu face decat sa aduca profituri uriase bisericii. Multi oameni isi vor dona economiile in pentru ajutorul "aproapelui" evident traind cu speranta ca vor primi "mantuirea".
BullS#1T

| EmaS explică (pentru MishuD):

Eu nu traiesc cu speranta ca voi primi mantuirea. Eu am aceasta certitudine in inima mea. Atunci cand Domnul Isus a intrat in inima mea, El a luat povara pacatelor mele. Eu am primit iertarea si Mantuirea. Cat despre banii donati la biserica, noi suntem implicati in diferite actiuni de ajutorare si suntem tinuti la curent cu toate cheltuielile. Vino la biserica si vei vedea ca nu iti cere nimeni nici macar un leu. Trebuie sa iti platesti doar contributia anuala catre Cult 36 lei.

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Chiar esti atat de inocenta? Nu pot sa cred.

| EmaS explică (pentru MishuD):

De ce nu poti sa crezi? Nu pot sa spun ca nu gresesc si eu, poate prin gandirea mea sau prin cuvintele mele, prin atitudinea mea. Dar seara inainte de culcare imi spun rugaciunea si stiu ca El ma iarta. Cine spune ca nu are pacat, minte. Suntem oameni si suntem supusi greselilor.

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Si de unde stii ca toata credinta ta nu e o "eroare"? Pentru ca simti?
Stiu un om care simtea cum il sufocau asternuturile, si era convins de asta. Dormea imbracat foarte gros, fara patura pe salteaua goala pentru ca "simtea" ca asternuturile or sa il ucida in somn. De ce el "gresea" si tu nu?

| EmaS explică (pentru MishuD):

Ti-am mai spus. Eu L-am pus la incercare pe Dumnezeu, si mi-a raspuns. Cuvantul Lui este Da si Amin. Daca iti pui increderea in El, iti va raspunde la rugaciuni.El si-a implinit fagaduinta.Atunci cand S-a inaltat la cer a spus ca nu ne va lasa orfani ci va trimite pe Duhul Sfant care va fi cu noi si in noi. El locuieste in inima mea. El ma calauzeste, ma ajuta sa traiesc asemenea Lui. Atunci cand gresesc El ma mustra, Cand plang El ma mangaie, Cand sunt slabita ma intareste.Este prezent si nu este o iluzie. De ce pana ce L-am primit ca Domn in inima mea simteam un gol acolo? Asa cum un tarus patrat nu poate umple o gaura rotunda, tot asa nici „golul in forma lui Dumnezeu" nu poate fi umplut de nimeni și nimic altceva decât de Dumnezeu. Doar printr-o relație personală cu Dumnezeu prin credința în Iisus Hristos se poate ca „golul în forma lui Dumnezeu" să fie umplut și tanjirea dupa vesnicie implinita.

| Creiot a răspuns:

NU! De ce am crede asta?

| Creiot a răspuns (pentru Creiot):

P.S.: Daca s-ar uita 100 de persoane la videoclipul, ala fara sa citeasca nimic din articolul tabloidului local (unde trebuie castigata paine cu ceva chiar daca e fabulatie), cati credeti ca vor asocia in vreun fel sunetul din fundal cu apocalipsa (care devine din ce in ce mai banala prin repetitie) sau cu orice alt eveniment sau simtamant religios?

@Constantin_Dragos_1994: am mari indoieli ca e ce spui tu...

Dar de ce nu presupune nimeni ca e o supapa de eliberarea presiunii de la vreo centrala sau un motor de avion? de ce intotdeauna cea mai plauzibila explicatie pentru ceva este cea supranaturala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema tu si daca vezi un purec ca canta manele crezi ca e satana si ca canta ca vine apocalipsa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In zilele din urma vor fi mari semne in cer si pamant.nu oricine va sti sa le citeasca si va putea sa le vada.

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

Filmuletul este postat pe 19 ianuarie, au trecut aproximativ 2 saptamani de atunci, se pare ca nici nu prea stii nici sa citesti si nici nu prea vezi ca lucrurile au ramas la fel. Biblia este o carte expirata, plina de povesti MINCINOASE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chelstone daca taceai filosof ramaneai.da asa.stai linistit, oamenii destepti stiu ce vreau sa spun. orbii, surzii si prostii nu inteleg.si asta nu e vina mea.sunt tot niste semne ale vremurilor.

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

''prostii'' sunt aia care cauta semne in cojile copacilor, vasul de toaleta, in sunetele facute de anumite masinarii, cat despre intelegere, orbi si surzi, ei intotdeauna vor asocia fiecare zgomot ca un semn, intotdeauna vor vedea cruci in cojile de copaci, si, niciodata nu-si vor forma o idee reala asupra a ceea ce se intampla in jurul lor. Si toti astia n-au cum sa demonstreze niciodata ceva, tocmai pentru ca ceea ce ''vad'', ''aud'' sau ''inteleg'' este cu totul si cu totul paralel cu adevarul. Pentru ca pe asa-zisi vazatori in scorburi nu-i intereseaza adevarul, ei doar cauta motive pentru a-si alimenta credinta lor bolnava, pentru a se pacali singuri.
Oamenii destepti... laughing Oamenii destepti nu baga capul niciodata in scorburi, nu stau niciodata cu palnia in ureche, poate poate il aud pe dumnezeu, oamenii destepti nu stau cu ochii la soare asteptand sa vada nori pe care sa-i asocieze cu dumnezeu, poarta raiului, masina timului sau altceva. In schimb, toti habotnicii, toti paduchii societatii care nu-si explica lururi normale si care doresc sa-si consolideze falsa lor credinta o sa caute si-n ce-i negru sub unghie motive care sa-i linisteasca si sa se amageasca cu tot felul de prostii.

| EmaS explică (pentru chelstone):

De ce esti atat de frustrat? Noi de bine de rau avem o experienta de viata si putem sa iti spunem ca exista Dumnezeu. Poate peste cativa ani si tu vei fi sigur de existenta Lui.Niciodata sa nu spui niciodata!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Pe mine ma frustreaza lipsa unora de gandire, as vrea sa fiu mai putin frustrat dar se pare ca nu ma lasi, se pare ca iti abrogi niste cunostinte pe care nu le ai si pe care spui ca le-ai dobandit din experienta de viata. Apoi, de unde si pana unde stii tu ce experienta de viata am eu?! De cand esti tu in masura sa faci aprecieri asupra experientei mele de viata?!
''Poate peste cativa ani'' o sa-ti dai seama ca dumnezeu nu exista.
''Noi de bine de rau avem o experienta de viata si putem sa iti spunem ca exista Dumnezeu.''
Dezastruasa argumentare, stii tu oare cati oameni cu experienta de viata sunt atei?! Stii tu oare cati oameni iti pot spuna tie ca dumnezeu nu exita?! Dar stii tu oare cati musulmani au experienta de viata si care. iti pot spune tie ca dumnezeu nu exista si ca allah este cel ce a creat totul?!
Pe viitor ar fi normal si corect sa nu-ti mai abrogi drepturi si sa ai potizitie de atotstiutoare asupra unor probleme cu care nu ai intrat in contact, vezi trimiterile catre starea mea de frustrare total aberanta, sau apropourile la experiente de viata ale altora.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Stii la varsta ta si eu credeam ca le stiu pe toate. Daca mi-ar fi spus cineva ca o sa ma pocaiesc,as fi spus ca este nebun.Dar,dupa ce am trecut prin unele incercari am experimentat puterea rugaciunii, bucuria si pacea in mijlocul furtunii, purtarea de grija a lui Dumnezeu.Mi s-au deschis ochii credintei si acum vad!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Cel mai mult imi place la cei din jur cand imi spun cat de multa experienta am sau nu. Vasta ta experienta de viata se pare ca nu te ajuta prea mult, iar faptul ca incerci sa argumentezi ceva facand trimitere la experienta de viata demonstreaza faptul ca nu cunosti multe lucruri, caci, daca ai rationa in mod logic ai descoperi faptul ca nu experienta de viata sau lipsa acesteia argumenteaza sau sustine o parere si cu atat mai putin ea, experienta de viata, poate combate ratiunile altora.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Recunosti sau nu cu fiecare an care trece devii mai intelept.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Stii, la varsta mea, tu nu cred ca stiai ce-i aia boala, anchete de politie, parchet, judecatorie, avocati, etc. Ti-am spus cel mai mult imi place cand altii fac afirmatii vizavi de experienta de viata a unora. Nu ti se pare deplasata o astfel de abordare?!

| monstrulet a răspuns (pentru EmaS):

El spune doar adevarul, nu e frustrare asta. Frustrati sunt aia care au crezut si in "stirea" aia cu descoperirea iadului intr-o groapa de 16km, si in mizeria asta cu sunetele asemanatoare. Mai credibila parea prima. Asa pot sa ma duc si eu afara si sa inregistrez "sunete apocaliptice".

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Recunosti sau nu cu fiecare an care trece devii mai intelept. ''
Sigur ca da, cand eram mic credeam in dumnezeu sau imi impuneam aceasta credinta din frica, apoi cand au mai trecut cativa ani si am inceput sa rationez am inceput sa-mi pun intrebari, apoi, dupa alti cativa ani mi-am dat seama ca framantarile mele n-au vreo tangenta cu realitatea, am deschis ochii, am devenit mai intelept si mi-am dat seama prin ratiune ca dumnezeu nu exista.
PS: Sa stii ca multi intelepti au murit convinsi ca dumnezeu nu exista.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Si cei mai intelepti au murit crezand ca exista, chiar daca pentru unii a fost prea tarziu.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Tu ar trebui sa vezi bunatatea lui Dumnezeu care nu te-a lasat fara vedere sau sa faci puscarie nevinovat.Sa stii ca sunt multi nevinovati care stau inchisi dupa gratii.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Si cei mai intelepti au murit crezand ca exista, chiar daca pentru unii a fost prea tarziu. ''
Exact ce ti-am spus experienta de viata nu demonstreaza existenta lui dumnezeu, si pana la urma tot pe un lucru cu un caracter irelevant cade toata fraza ta ''crezand'', credinta nu demonstreaza nimic.

''Tu ar trebui sa vezi bunatatea lui Dumnezeu care nu te-a lasat fara vedere sau sa faci puscarie nevinovat.Sa stii ca sunt multi nevinovati care stau inchisi dupa gratii. ''
Eu vad altceva, ca un dumnezeu atotputernic si plin de iubire mi-a creat aceste probleme cu toata ca putea sa nu o faca, dumnezeul acesta are un grad ridicat de masochism indreptat spre ceilalti. Si cine a spus ca problema vederii este rezolvata?! Nu, imi creeaza in continuare probleme, nu vad bine, n-am putut sa ma angajez din acest motiv.
Cat despre cei care stau nevinovati prin puscarie este o alta bila neagra in dreptul lui dumnezeu, la care bunatate faci referire?! Din aceste cazuri nu reiese decat ca dumnezeu lasa sa se intample multe nedreptati cu rea-vointa si asta pentru ca el poate face ceva si totusi refuza (asta in cazul in care ar exista), reiese un dumnezeu nedrept.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Iti spun ca pana nu vei recunoaste autoritatea lui Dumnezeu in viata ta, nu iti va fi bine.Crezi sau nu, dar o sa vezi.La fel este si cu fiul meu Raul, nimic nu ii merge.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Pai nu conteaza ce spui tu, si daca zici ce?! Dumnezeu nu exista si cum nu exista n-are cum sa reprezinte vreo autoritate. Eu nu trebuie sa recunosc vreo autoritate inexistenta, iar tu in niciun caz nu imi poti spune cum o sa-mi fie mie in viata. Cu atat mai putin facand trimiteri la credinta in zeul inexistent, din moment ce spitalele si strazile sunt pline de crestini pacienti si cersetori, iar autoritatea lui dumnezeu exercitata in viata acelor crestini nu se rezuma decat la chin. Apoi tu nu te poti rezuma niciodata la binele meu, nu poti sa-mi dai sfaturi pentru a-mi fi bine, pentru ca, tu nu stii ce este binele pentru mine.
Conditia pe care ai pus-o este fara acoperire logica si cu atat mai putin reala. Realitate contrazice tot ce sustii tu in raport cu dumnezeu si puterea acestuia, inclusiv in ceea ce ai spus despre autoritatea lui dumnezeu, caci, daca nu stiai, afla ca sunt miliarde de oameni care o duc bine si au vieti implinite si nu recunosc autoritatea lui dumnezeu, dar pe de alta parte exista si miliarde de oameni care mor de foame si sunt bolnavi si ii vezi murind cu biblia legata de gat.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Eu stiu ca Dumnezeu te iubeste si doreste sa intre in viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste porcarii editate la un PC, intr-un apartament laughing Daca ai crezut, ai picat testul! Serios!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dar recunosti ca, la fel de bine poate sa fie adevarat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu recunosc decat faptul ca tipul rade de voi pe infundate laughing Ce ti-e cu tehnologia asta... laughing

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ce-i drept, poate sa fie ''facatura.''

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Vezi tu, mai Ema, nu tot ce zboara este avion. Si, nu tot ce este scris, este demn de luat in seama. Multi ma cred ateu, altii ma cred un tip care se distreaza pe seama crestinilor. Nimic mai fals. Eu caut raspunsuri. Daca cei pe care ii intreb nu le pot da, si mai grav, imi raspund cu totul altceva, cu trimitere la orice altceva decat la ceea ce ma intereseaza, nu ar fi de inteles ca-mi sar capacele? laughing
Iti dau un singur sfat: in viata asta, nimic nu este ceea ce pare a fi, nici macar scrierile biblice.
Daca tu crezi cu tarie in ceva, este OK, trebuie sa avem credinta. Dar, problema apare atunci cand crezul tau se confrunta cu crezul meu. Eh, mare problema. Cum facem?
De ce ar fi crezul tau mai puternic si mai adevarat decat crezul meu? Amandoi credem intr-un mare creator, numai ca pe acest creator eu il vad altfel decat il vezi tu. Nici nu conteaza cum il numim, conteaza sa-l acceptam. Atentie, Biblia doar ne indruma pasii cunoasterii, nu ne indeamna sa luam totul exact asa cum scrie in ea. Trebuie sa facem loc si logicii, nu doar simplei citiri si simplei interpretari happy

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Eu personal nu te cred ateu. Este normal sa cercetam si sa dorim sa cunoastem mai mult. Ma bucur ca esti in cautare. Este bine ca si tu crezi intr-un Creator. Atat timp cat cauti sa faci binele, si crezi in Dumnezeu o sa ajungi sa Il cunosti intr-un mod personal.Dar sa stii ca Biblia este Cuvantul imutabil al lui Dumnezeu. Daca cineva iti va spune ceva tu sa nu crezi, numai daca este in conformitate cu Cuvantul. Credinta te ajuta mult in viata. Poti sa treci mai usor peste toate adversitatile vietii. Primesti noi puteri atunci cand nu mai poti si ai senzatia ca te prabusesti. Pe mine personal m-a ajutat foarte mult. Iti doresc din toata inima sa primesti pacea si bucuria mantuirii in inima ta. Esti inca tanar si ai tot viitorul inainte.

| Attomm98 a răspuns:

Astea parca sunt din filmul ala cu extraterestrii roboti care au iesit din pamant! laughing

| MaduP a răspuns:

Nu! alea puteau provenii de oriunde

| EmaS explică (pentru MaduP):

Da,dar din moment ce este scris si in presa, totusi nu cred ca pot sa fie minciuni.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Crezi in Dumnezeu, sau in presa? Nu de alta, dar daca crezi in presa, iti dau niste linkuri despre extraterestri si fantome, ca doar, daca scrie in presa, nu pot fi minciuni.