| EmaS a întrebat:

Sunteti de acord ca, daca nu ar exista Dumnezeu, nu ar mai exista nici ateii care sa lupte impotriva Lui?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Stii ca asta inseamna ca si Big Bang exista, nu? happy Doar creationistii lupta impotriva lui.

75 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Sunteti de acord ca, daca nu ar exista Dumnezeu, nu ar mai exista nici ateii care sa lupte impotriva Lui?=

=Ateii nu luptă împotriva lui Dumnezeu,

( ei gândesc / ei cred că nu există nici un Dumnezeu )

ci vă arată că religiile în care credeți voi, sunt pline de prostii, iar voi nu vreți să realizați asta, și vă mințiți între voi, că ateii ar lupta împotriva lui Dumnezeu!

| AnghelB a răspuns:

Se scrie în limba româna de obicei cu inițială majusculă
Alah, Buda, Cristos, Dumnezeu, Iehova, Jupiter, Scaraoțchi, Venera, Zeus etc.

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca nu ar mai exista religiosi nu ar mai exista ANTI-TEISTI care sa lupte impotriva lor, nu atei.

NOname
| NOname a răspuns:

Eroare de logică, pornită de la premise greşite. Sofism.

| nesuferit a răspuns:

Daca nu ar exista dumnezeu si implicit religiile crestine, oamenii tot vor crede in alti zei imaginari. Atei vor fi mereu

| doctorandus a răspuns:

Din punct de vedere logic, asta e un sofism.

| EmaS explică (pentru doctorandus):

Eu nu te-am rugat sa imi analizezi intrebarea d.p.d.vedere gramatical. laughing

| Nucreeed a răspuns:

Chiar nu stiu ce e in capu' tau @emas dar daca iti vei schimba vreodata (desi nu cred ca o sa faci asta) viziunea despre religie/dumnezeu/lume sa vii sa ne spui si noua happy

si app la intrebarea pusa de Alphawolf

" "Vezi", daca ai numai pe Dumnezeu in cap, nu mai intelegi nimic din
realitate! "

tu ai raspuns cu

"La ce te referi, dragutule?"

..de ce evitati mereu intrebarile de genu? de ce nu raspundeti la scurt si la subiect si ne luati mereu cu citate din biblie care nu au niciun sens si nicio logica si deviati de la subiect?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Sunteti de acord ca, daca nu ar exista Dumnezeu, nu ar mai exista nici ateii care sa lupte impotriva Lui?

ateii se exprima liber nu sunt impotriva lui iahve, daca eu imi spun parerea despre psd sunt impotriva lui?
traim in democratie fiecare e liber sa se exprime liber
nu doar ateii uiti ca crestini sunt doar 2, 1 mld de persoane si atatea culte, ca exemplu de ce adventisti ai sabatul sambata? de ce sunt atatea religi crestine? si o singura biblie e doar

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Din cauza intepretarilor gresite ale unor oamenii. Dragule cand vrei sa mergi pe acest drum nu te uita nici in stanga nici in dreapta mergi direct inainte. Si eu sunt descuzat sa vad ca crestinism autentic a disparut iar ce a ramas acum a devenit ceva comercial, dar sa-ti mai spun ceva: pe Dumnezeu cu ratiune nu-l vei gasi ci cu inima.Eu l-am cautat cu ratiunea dar nu asa merge. Asculta-ti glasul interior si vei afla adevarul. God Bless You.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici pe zeus crede-ma

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma lua cu dragule, vad eu in jurul meu cum sunteti de buni voi crestini

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

EU nu as generaliza

| Mădă0611 a răspuns:

laughing
Esti de acord ca daca nu ar exista tigarile, n-ar exista nici nefumatori care sa lupte impotriva lor?
Esti de acord ca daca n-ar exista coruptie, n-ar fi oameni cinstiti care sa lupte impotriva ei? S.a.m.d.

Daca prin asta vrei sa dovedesti ca exista dumnezeu, da, exista, in mintile unora care cred ca exista peste tot si ii hartuiesc pe cei care stiu ca nu exista. happy

| M25M a răspuns:

A si vezi tu, ateii nu lupta impotriva zeitatilor, aia sunt anti teisti daca nu ma insel.

| Alphawolf a răspuns:

"Vezi", daca ai numai pe Dumnezeu in cap, nu mai intelegi nimic din realitate!

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

La ce te referi, dragutule?!

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Draga, ar trebui sa stii ca nimeni care nu crede in Dumnezeu nu poate fi impotriva lui. Ar fi ilogic! Daca Dumnezeu ar exista, sau exista, iar ateii ar fi constienti de asta, ei nu ar mai fi atei. Logic! Deductia ta este gresita.
Nu vreau sa te supar, dar pentru tine e grea si logica simpla.
Iti spun doar atat, ateii nu "lupta" impotriva lui Dumnezeu, motivele sunt altele. Dar te las pe tine sa le gasesti...

| dragos9234 a răspuns:

Nu.

| HueyFreeman a răspuns:

Ce s-a intamplat Ema? Ai scris cu d mic. Atei ar exista, atata timp cat exista si religii.

| EmaS explică (pentru HueyFreeman):

Iti dai seama ca a fost o greseala. Am corectat imediat ce am observat. Lui era scris cu litera mare! happy

| dracu14 a răspuns:

Of of of, greu cu logica asta...
daca nu ar exista tigani nu ar exista palate cu turnulete, cam pe principiul asta se bazeaza si filosofia ta
daca nu ar exista mos craciun nu ar exista nici cadouri sub brad, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord. Emas am vazut e esti o crestina adevarata de-asta as dori sa-ti recomand o care daca imi permiti: Esti cu Adevarat Tu Doamne de Loren Cunningham

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc, imi place foarte mult sa citesc mai ales carti crestine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cu placere si eu am citit acea carte si m-a impresionat enorm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

GRESIT. Ar mai urma ceva dar ma abtin. Iti dau un indiciu : din cauza intrebarii, urma sa zic de IQ-ul tau. Si nu te laudam. Confunzi niste termeni si e grav.

1 - Nu ai prezentat dovezi pentru existenta zeului tau. Si eu pot spune "daca Odin nu ar exista, nu ar mai exista nici crestini care sa lupte impotriva lui". Cine e de acord cu mine sa fluiere.
2 - Ateismul nu tine doar de zeul crestin. Tine de toti zeii si de toate religiile. Ti-am mai explicat asta dar vad ca e prea complicat pentru tine.
3 - Tu zici ca exista un zeu, eu spun ca nu cred pana nu-mi oferi o dovada cu adevarat buna. Asta-i tot ce inseamna ateismul. Daca eu iti spun ca am un dragon invizibil in camera ma crezi sau imi ceri dovezi? Asa e si aici. Eu iti cer dovezi pentru zeul tau la fel cum tu ceri pentru dragonul meu. Ti-am mai zis, credinta ta in zeul X tine doar de favoritism si ignoranta.
4 - Da, nu poti sa lupti impotriva a ce nu exista DAR... poti sa lupti impotriva unei idei (bolnave). O idee care sustine ca "noi suntem mai buni ca voi". E interesant ca din cauza acestei "idei" voi va considerati superiori altora care au alte religii sau care nu au si mai mult de atat, va permiteti sa va bagati in vietile private si nu numai ale altor oameni DAR cand se intoarce roata o ardeti indignati, o ardeti cu "dar vai, de ce nu ne lasati in pace?", "ajutor, suntem persecutati".

Stii macar ce inseamna ateu? Spune-mi ce intelegi tu prin "ateu".

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

He! He!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

"He! He! "... comentariul ala spune multe despre tine (din pacate pentru tine, "nu ie de bine").

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema,nu voi raspunde, nu voi citi nimic.Pentru tine si pentru cei ce vor sa inteleaga, va las un mesaj:Urmati-mi calea si nu imi anuntati "SFARSITUL""! Inca nu a venit vremea! Pace voua, tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca poate raspund tarziu.Nu sunt ateu, deci nu "lupt" contra lui Dumnezeu, dar faza sta asa : nu stiu, de unde naiba ai scos ca acesti atei vor sa se lupte contra lui.Pur si simplu nu cred in el.Ar exista toate felurile de oameni, care sunt pro si contra.

Răspuns utilizator avertizat
| MaskOfSanity a răspuns:

Asta e cea mai ciudată afirmaţie pe care am citit-o azi. Nu ştiu de unde le scoateţi, dar voi creştinii sunteţi simpatici în felul vostru când faceţi asta.
E o prostie fără sens ce spui tu acolo, Ema. Toată lumea ar fi necredincioasă, deci atee în cazul în care creştinii ar vedea că religia este ipocrizie, teamă şi corupţie. Ateii luptă împotriva lanţurilor pe care creştinismul le pune pe tavă şi cu care oamenii se încătuşează singuri, nu împotriva unui zeului fudul, numit Dumnezeu.

| a3e6u9 a răspuns:

Ateism înseamnă necredință în vreun zeu, nu doar zeul biblic. Nu e vreo luptă acolo. Dacă ar exista vreo luptă, ar fi împotriva religiei, religia există, într-adevăr.

Nu cred că vei înțelege, dar faptul că eu nu cred în paranormal, nu înseamnă că fantomele există. Chiar dacă aș lupta împotriva credinței în paranormal, nu înseamnă că se petrec fenomene paranormale.

| Ironicnαme a răspuns:

Nu cred că ateii luptă împotriva lui. Ateii sunt doar nişte oameni cu opinii dezvoltate. Nu înţeleg cum îndrăzneşti să spui asta, având în vedere că ateii nu cred nici în Satana şi nici în Dumnezeu. În concluzie, nu luptă nimeni împotriva lui.

| Calininio a răspuns:

Problema e ca ateii nu lupta impotriva "Lui" pentru ca "Lui" nu exista din perspectiva noastra. Noi luptam cu incultura multora dintre credinciosi.

| CristiSeeker a răspuns:

In general, ateii nu lupta impotriva nimanui, doar resping zeii, superstitiile, religiile si astfel de lucruri ridicole.
Iar Dumnezeu este doar zeul crestin, mai exista vreo cateva zeci de mii de zei impotriva carora se poate lupta, deci consider ipoteza ta total lipsita de premise, deci, prin extensie, falsa.

| vartolome1 a răspuns:

Actiune si reactiune.

| gabi13579 a răspuns:

Intr-adevar orice lucru existent care are multi adepti are tot la fel de multi oameni care sunt contre dar dumnezeu exista

| šïηηεr a răspuns:

Da.

| Danaberciu a răspuns:

Da.

| Ancutza12 a răspuns:

Nu stiu.