| Jardelin a întrebat:

Superstitiile nu sint bune! Totusi, unii crestini impletesc credinta lor cu superstitii. Cum putem combate aceste practici uneori de-a dreptul ridicole? Ce sa le spunem oamenilor peantru ca in final sa abandoneze superstitiile? Sint si oameni care nu merg la vreo biserica, dar ei totusi sint superstitiosi. Pe acestia cum ii putem ajuta sa se "vindece" de superstitii?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia ne spune clar sa fugim de datini si obiceiuri.

| Jardelin explică (pentru EmaS):

Nu prea inteleg raspunsul tau! adica nu avem voie sa jucam calusarii si sa dam cu artificii de anul nou?

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Eu nu spun daca ai voie sau nu.Fiecare cum intelege.

| Jardelin explică (pentru EmaS):

Pai in cazul asta raspunsurile tale nu spun nimic concret si sint periculoase pentru ca amesteca datinile, obiceiurile, etc. cu superstitiile (subiectul real al topicului)

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Tine de convingerile fiecarui individ in parte. Daca cugetul tau te mustra, nu fa acel lucru pentru ca este un pacat.

| Jardelin explică (pentru EmaS):

Tot nu inteleg. pacat este ceea ce credem noi ca este sau este ceva stabilit de dogma bisericii de care apartinem? si te rog fa o referire concreta la superstitii. tu esti neoprotestanta, dupa cum am vazut. la voi nu sint oameni cu superstitii? cum ii "lecuiti"?

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

La noi nu sunt acceptate nici un fel de superstitii.Sunt care nu accepta bradul de craciun sau ouale rosii.Dar, eu cat timp am avut copilasii mici le-am facut ca sa nu se simta inferiori celorlalti copiii.Tot ceea ce nu este scris in Biblie, este de la oameni.

| danay72 a răspuns:

Din nefericire si biserica sustine superstitile. Daca oamenii ar analiza Biblia ar vedea ca Dumnezeu nu e de acord cu acest lucru.

| Jardelin explică (pentru danay72):

Mai concret...

| danay72 a răspuns (pentru Jardelin):

Superstitile au in general legaturi cu deochi, cu supranatural, de aceea Dumnezeu ne spune sa nu avem legaturi cu asa ceva.Deuteronom18:10-12.De fapt in Biblie, aceste lucruri sunt aratate ca au legatura cu Satan care doreste sa-i faca pe oameni sa creada si de aceea, el chiar face sa se intample o anumita superstitie. 1Ioan5:19,2corinteni11:14

| roxaa15 a răspuns:

Cred ca superstitiile nu au legatura cu Biserica ci cu firea umana.recunosc ca si eu am o superstitie cea legata cu mancatul nasuluilaughing stiu ca nu e adevarat dar din reflex cand ma manca nasu primul gand e ca ma cert cu cinevalaughing

| raymusic5432 a răspuns:

Stiinta vindeca totul, ratiunea nu poate fi bagata cu forta in tine daca esti tampit vei vi o viata asta e clar

| iamy a răspuns:

laughingFaptul ca te rogi(sau platesti preotul) pentru iertarea pacatelor unui om mort nu intra in sfera superstitioasa?