| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Dumnzeu le da oamenilor doar nenorociri, precum cutremure, inundatii, virusi periculosi din care au rezultat pandemii precum ciuma neagra, gripa spaniola,, variola, tifosul, holera, tuberculoza, dar nu si medicamente naturale pentru tratamentul acestora, dar vedem ca Stiinta a adus oamenilor remedii impotriva acestor bestialitati divine, intreb credinciosii de bun simt si cu ratiune, de ce nu va inchinati Stiintei Atotputernice care aduce mantuire oamenilor pentru aceste boli, si va inchinati unui Dumnezeu care vedem ca aduce mai multe nenorociri oamenilor decat a adus Dracu?

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moisie imi pierd respectful fata de tine. Ori nu exista dumnezeu deci nu poate fi acuzat ca da cu nenorociri in cap la oameni ori exista dar pina astazi nu a dovedit nimeni ca este dumnezeu ala care provoaca nenorociriile. Ce scrie in biblie este irrelevant, carte scrisa de oameni nu de dumnezeu deci tipul ori nu exista, ori exista dar este prea greu de inteles pentru noi asa, normal, ne-am inventat noi un dumnezeu, adica 2 de fapt, dupa chipul si asemanarea noastra adica un dumnezeu care face numai timpenii si belele hahahaha. Sint de accord sa il spurcam pe dumnezeu dar nu asa aiurea fara dovezi deci arata ce dovezi ai ca dumnezeu provoaca cutremurele si boliile ori schimba premiza. Nu ai dovezi pentru ca dumnezeu ori nu exista ori nu exista pentru mintea noastra de acum. Ce exista sint cutremurele si credinciosii ce alearga repede sa ia iei credit pentru ele in numele zeilor lor macabri ca religia lor. Nici nu ma asteptam la un dumnezeu creat de oameni sa fie mai logic asa, ar fi fost chiar culmea hahahahha. Ambii dumnezeiai planetei, Jehova si Allah sint la fel de neconfidenti, de neajutorati si de violenti deci e normal amindoi sa foloseasca cutremure, boli si citeodata broaste, pentru a convinge lumea de cit de mult ii iubeste. I-a iubit pina ia omorit pe toti hahahahha. Nu cadea in capcana bine pusa la punct de credinciosi ce te fac sa accepti o presia falsa fara sa vezi ca acceptind, confirmi existenta zeului lor. In viata normal se numeste scrisul cu litera mica de pe orice contract de exemplu scrie mare "Dumnezeu nu a facut nimic cind 10.000 de bebelusi au fost omoriti" iar cu litera mica, foarte mica scrie "cine spune ca dumnezeu este un ucigas este de accord ca dumnezeu exista ca alfel cum sa faci criminal pe cineva inexistent?" Vezi cum merge smecheria? Acum intelegi de ce evreii conduc planeta? au inventat doua religii din trei hahahaha se pricep la contracte si chair si tu cazi in plasa lor.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Pentru tine, poate nu exista Dumnezeu, pentru multi altii exista Dumnezeu, dar numai sub forma de gandaci pe creier, dar e important un singur lucru, si anume sa ne lepadam cu totii de Satana care se da drept Dumnezeu, tot asa cum stiinta ne leapada adica ne indeparteaza de virusii Lui(pentru ca El i-a creat) atat de diabolici incat numai virusul gripei spaniole a ucis mai multi oameni decat primul razboi mondial!

| MiruD a răspuns:

Dumnezeu da celui ce stie ca poate duce.winking

| Moisie explică (pentru MiruD):

Da ii da... bube in cap... exact atatea cate poate duce!

| MiruD a răspuns (pentru Moisie):

Daca tu crezi asa, n-ai decat.winking

| Moisie explică (pentru MiruD):

Pai tu nu vezi ca in realitate, din ceruri nu vine decat ceva rau, de ex. asteroizi care au distrus 90% din formele de viata existente pe pamant, potopuri, molime, si niciodata ceva bun, de ex. medicamente care te vindeca, sau altele

| MiruD a răspuns (pentru Moisie):

Si asta te face pe tine sa nu mai crezi in Dumnezeu?

| Moisie explică (pentru MiruD):

Dumnezeul Bibliei si al religiilor Nu este Dumnezeu ci o poveste cu Dumnezeu, iar povestile cu Dumnezei au aceeasi valoare ca povestile cu zmei!
Adevaratul Creator este OMUL, iar Dumnezeul atotputernic este societatea umana DEZVOLTATA, si DA, eu cred in acest Dumnezeu!

| Rührselig a răspuns:

Pui problema greşit...
Ştiinţa nu e o entitate omniprezentă, omnipotentă, omniscientă, despotică cu aspect părintesc. Ştiinţa doar încearcă să răspundă la întrebările umanităţii şi să explice universul ce ne înconjoară. De aceea se cheamă "ştiinţă" del a verbul "a şti", diametral opus cu "credinţă", " a crede". Oamenii religioşi, indirect, oferă recunoştinţă ştiinţei, într-un mod ipocrit, aş putea zice. Se duc prima dată la spital când sunt bolnavi, sau doctor de familie sau iau medicamente mai întâi, după când medicina nu îi mai poate ajuta se duc la religie. Când vine vorba de practică, Biserica va cădea mereu pe ultimile locuri, ca mod rezolvare sau soluţie pentru problemele reale ale umanităţii. Din Biblie reiese că Dumnezeu a ucis milioane de oameni, iar Satan doar 10. ciudat, nu crezi?

| Moisie explică (pentru Rührselig):

Nu am gresit de loc!
Stiiinta la fel ca si Dumnezeu Nu este o entitate reala ci una imaginara care se poate personifica asa cum s-a personificat si nestiinta in persoana lui Habarnam sau Stietot din cartile copialriei, si de ce sa nu fie personificat in Adevaratul Dumnezeu tinand cont de faptul ca isi arata puterea Zilnic, si nu niciodata, cum e cazul la "dumnezeul" inexistent al Bibliei!
In rest, ai dreptate si nu am ce completa!

| Rührselig a răspuns (pentru Moisie):

Sunt sigur că eşti un om raţional şi inteligent, dar te strică acest tic, ticul de a antropomorfiza orice. Adevărul nu e o fiinţă, ştiinţa nu e o fiinţă, nu poţi să le pui în aceeaşi oală cu "Dumnezeu", doar pentru că amândouă nu sunt oameni sau fiinţe. Ştiinţa e adevărul ce ne înconjoară şi atât.

| Moisie explică (pentru Rührselig):

Si adevarul care ne inconjoara poate fi personificat, tot asa cum si minciuna a fost personificata in persoana lui Domnu Nimeni numit si Dumnezeu!

| Moisie explică (pentru Rührselig):

Gresit!
Adevarul care ii inconjura pe stramosi nostri ca si pe noi, nu este Stiinta, ci realitatea!
Stiinta inseamna CUNOASTEREA ei pe cale rationala!
Iar cunoasterea rationala este parte din dumnezeire conform dictonului latin "Scientia potentia est" adica Stiinta este Putere, ...adica la fel ca Dumnezeul inchipuit de imaginatia celor care doar CRED fara sa stie sau sa inteleaga nimic!

| godge a răspuns:

De ce? Credinciosi care nu urasc stiinta(dar desi o folosesc mereu) traiesc cu senzatia ca stiinta si religia nu sunt in confict, ci chiar ca stiinta confirma multe aspecte ale religiei.

| Moisie explică (pentru godge):

Faptul ca in ziua de azi aproape toti credinciosii isi tradeaza religia lor, este un fapt pe care nu-l contest.
Tot la fel de clar este ca Biserica Crestina ca si Biblia crestina sunt dusmanii cei mai mari ai Stiintei pentru ca simt ca datorita stiintei, minciuna lor are picioare tot mai scurte!
Tocmai din cauza asta intrebam cum de se mai gasesc oameni atat de limitati in gandire incat sa nu vada ca Stiinta aduce cu ea mantuirea de necazuri ca boli, mizerie si foamete, intr-o lume in care Dumnezeu ii pacaleste si nu le ofera nici de mancare, nici medicamente pentru bolile care au la baza virusii creati de El?
Oare nu este mai bine pentru ei cei care si asa si-au tradat religia si cocheteaza cu Stiinta, sa renunte de tot la religia bazata pe credinta a proasta, pentru ca nu cadreaza cu societatea moderna in care traim?

| DragosDrDra a răspuns:

Nu Dumnezeu face aceste catastrofe...sunt cauzate de natură de oameni care au poluat mediul si din această poluare au apărut tot felul de boli Dumnezeu nu este responsabil de aceste boli!

| Moisie explică (pentru DragosDrDra):

Asta-i un raspuns de ateu necredincios!
Pentru credincinciosi Dumnezeu este atat de atotputernic, incat isi alege pina si locurile in care va da ploaia, cvare bineinteles tot de la El din cer pica!