| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Isus ne indeamna sa ne luam fiecare propria noastra cruce si sa-l urmam in "sacriciul" sau,(vezi Matei 16: 24) el fiind de fapt un Dumnezeu nemuritor, deci sacrificiul sau nu e moartea pentru iertarea pacatelor noastre, (asa cum cred cei care refuza sa gandeasca) ci doar expunerea corpului sau despuiat in vazul lumii.
Sa intelegem ca el ne indeamna si pe noi sa stam atarnati de o cruce si sa ne aratam goliciunea oamenilor?
Oare nu vi s-ar parea mai atractiv mersul la biserica, daca in curtea bisericii ati vedea niste fete despuiate care se sacrifica pentru pacatele noastre fiind atarnate goale de o cruce?
Sau nu credeti ca ar fi mult mai ieftin si mai benefic decat sa le vedeti asa goale cum se invart si se intind cand se tin de o bara la vreun Night Club?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu crezi ca esti pervers si putin nebun? ba chiar mai mult decat putin? eu asa cred. sper sa nu devii vrodata parinte de copii, Doamne fereste, findca iti pot spune cu siguranta cum vor fi si vor judeca copii tai.a-ti lua crucea inseamna sa lupti lupta cea buna pentru cununa vesniciei.inseamna sa-ti jertfesti viata aceasta in slujba oamenilor, pentru a o primi pe cea vesnica.inseamna multe, dar ca de obicei, un singur neuron, ratacitor prin cavitatea aia dintre urechi, nu poate da un randament bun.pacat de el.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca se cheama perversitate sa demasti o minciuna sau sa sustii un adevar?
Nu ti se pare ca e mai pervers sa minti?

| Silviuloan a răspuns:

Spui de altii ca refuza sa gandeasca, dar tu? Mai citeste si tu si apoi vino aici cu opiniile tale savantice.

| Dorugar explică (pentru Silviuloan):

Doar atata ai inteles tu din intrebarea pe care am pus-o?
Sau doar atata esti capabil sa raspunzi?

| Silviuloan a răspuns (pentru Dorugar):

Am inteles intrebarea mai bine decat ai inteles-o tu.Mai intai citeste si apoi intreaba ...stii vorba aia mai intai gandeste si apoi pune o intrebare.

| TM6524 a răspuns:

De fapt Iisus s-a intrupat si era si om si Dumnezeu. Daca ar fi fost doar Dumnezeu, nu simtea durere, iar daca era doar om, pacatele nostre nu erau iertate. Oricum, sacrificiul sau a fost durerea lui si batjocura oamenilor.

| Dorugar explică (pentru TM6524):

Arata-mi dovada Biblica prin care Dumnezeu confirma ca Fiul Sau s-a intrupat in om...si dupa aia continuam discutia!
Dar iti atrag atentia ca eu cunosc foarte bine Biblia si nici eu si nimeni altul nu a gasit in Biblie descrierea de catre Dumnezeu sau profeti a faptului cum s-a intrupat Iisus in om

| Dorugar explică (pentru TM6524):

Isus era om si dumnezeu la fel cum suntem toti oamenii, aica era om ca noi!
El nu s-a sacrificat, ca un om, ci ca un bou, un om se sacrifica punandu-si viata la dispozitia oamenilor dar Isus nu si-an pus-o ci a fost arestat, judecat condamnat si executat ca orice criminal de rand!
Am spus ca si-a sacrificat viata ca un bou datorita faptului ca m-am bazat pe acest verset biblic care se refera la sacrificiul facut de Isus:
Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa
junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

| TM6524 a răspuns (pentru Dorugar):

Vad ca stii Biblia pe de rost, dar il negi pe Dumnezeu. Cum credeam: cei ce nu cred in Dumnezeu (si prin credinta nu ma refer sa creada doar in existenta lui) vorbesc cel mai mult de El

| Dorugar explică (pentru TM6524):

Evident, si este normal sa fie asa!
Biblia este un text scris de rabini, si nu unul scris sau dictat de Dumnezeu!
Poate din cauza ca s-au simtit tradati atunci cand au descoperit cat de imensa este aceasta minciuna diabolica care se cheama religia!