| Idris a întrebat:

Toate religiile îi învaţă pe adepţii lor să facă fapte bune. De ce trebuie cineva să urmeze doar islamul? Nu poate să urmeze oricare altă religie?

48 răspunsuri:
| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu sunt prost informat, citeste exact raspunsul dat de mine:,, Nu exista in istoria islamului o inregistrare care sa spuna ca cineva a fost pedepsit la omorarea cu pietre cu exceptia acelora care si-au recunoscut fapta si au cerut ei in mod express aceasta pedeapsa.,, Acele imagini pe care tu le-ai trimis nu spun nimic in ceea ce priveste condamnarea acelor persoane. Adica daca acelea au fost condamnate impotriva voinei lor, sau chiar acele persoane au cerut aceasta pedeapsa pentru a se purifica pentru pacatul comis.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

Esti spalat pe creier, nu avem ce discuta.

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

Prietene, Coranul nu este impotriva nimanui iar Allah nu ii uraste pe crestini sau pe evrei, dat fiind ca EL le-a dat acestora scrierile care au fost inaintea Coranului. Musulmanii nu sunt dusmanii crestinilor sau a evreilor, dupa cum Allah ne cere in Nobilul Coran sa ii ajutam la nevoie, sa le asiguram acestora protectie si sa le oferim siguranta in cazul in care acestia vor avea nevoie de asa ceva.
Referitor la religia ta Martorii lui Iehova nu prea cunosc multe lucruri despre aceasta religie, doar stiu ca a fost fondata de Charles Taze Russell (1852-1916), fost millerit și christadelfian, a respins pedeapsa veșnică, membrii sunt numiți studenți biblici iar Joseph F. Rutherford (1869-1942), avocat, a preluat grupul și l-a numit în mod oficial „martorii lui Iehova" în anul 1931. Conform convigerilor voastre sustineti ca: Isus nu este Dumnezeu, ci fiul lui Dumnezeu și prima Sa creație, sufltele nu se separa de corp, iadul nu exista. Sfarsitul lumii a fost prezis de acestia pentru anii 1914, 1918, 1920, 1925, 1941 si 1975. Mai stiu ca Termenul de „Iehova" nu se găsește în Biblia în ebraică – doar în traducerea Bibliei martorilor lui Iehova, numită „Biblia Lumea Nouă". Obiceiul evreiesc de a evita pronunțarea numelui divin v-a condus la a scrie yhwh (Yahweh), în texte și la a citi adonai (Domnul). Din ignoranță, mai târziu, vocalele din adonai s-au combinat cu tetragrama pentru a obține Iehova. Deci cam asta e cu Martorii lui Iehova.

| Idris explică (pentru Dismally):

Tocmai am scris despre drepturile femeii in islam, poti citi in celelalte raspunsuri oferite de mine, insa daca vrei in mod special sa iti raspund tie, iti voi raspunde separat. Doar spune-mi. In ceea ce priveste organizatiile teroriste stim cu totii cine le organizeaza, cine le finanteaza si cine le conduc, iar la adapostul acestor organizatii, altii actioneaza si isi fac treburile pe partea cealalta.Nu mai intru in detalii care nu ma privesc.

| Dismally a răspuns (pentru Idris):

Multumesc, stiu cum sunt tratate femeile in tarile islamice... Ar trebui sa te priveasca pentru ca vei avea de suferit cat de curand si tu si restul musulmanilor datorita acestor grupari teroriste.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH - legat de numele lui Dumnezeu, Iehova. Isus in ebraica este ceva gen „Iehoșua" sau „Ioșua" si inseamna Iehova este salvare. Multe nume contin o parte din numele Iehova, in ebraica bineinteles.
Apoi, nu au prezis nimic, au studiat Biblia si pe baza profetiilor consemnate s-au facut calcule si au crezut ca anumite profetii se vor implini in acele dati. Nimic inventat. Legat de „Biblia Lumea Noua" citeste si King James, o traducere a Bibliei din 1611, apare in unele pasaje numele Jehovah, este o traducere englezeasca King James. Te va lamuri site-ul si despre adonai, ce inseamna de fapt.

| Idris explică (pentru VelaJohnny):

,,au studiat Biblia si pe baza profetiilor consemnate s-au facut calcule si au crezut ca anumite profetii se vor implini in acele dati. Nimic inventat.,, Hai sa vedem ce spune Biblia si Coranul despre acestea: „Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl" (Matei 24:36),,Nu stie nimeni dintre cei care sunt in ceruri si pe pamant Necunoscutul, afara numei de Allah! Iar ei nu isi dau seama cand vor fi inviati!,,(Coran Surah An-Naml 27:65)

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Prietene, nu a prezis nimeni sfarsitul, pe baza unor profetii au calculat cand a inceput Regatul lui Dumnezeu sa guverneze in cer. Legat de sfarsitul acestui sistem da, nimeni nu poate sti ceasul si ora, si erau perfect constienti si studentii in Biblie despre asta. La asta se refera raspunsul lui Isus din Matei 24:36, el le-a raspuns la intrebarea „Care va fi semnul prezentei tale si al incheierii acestui sistem?" care e cu cateva versete mai inainte daca nu ma insel, nu mai verific. Biblia spune anumite profetii, si s-a calculat timpul potrivit cu datele de acolo. Nu a fost vorba de nici un sfarsit cum spun gurile rele si sursele nesigure, ci despre cand va guverna Regatul lui Dumnezeu in cer, si din ce moment au inceput zilele din urma despre care spune Biblia in multe versete. Intelegerea acelor profetii ne ajuta sa intelegem mai bine ce trebuie sa facem, pentru a actiona in mod potrivit. Sper ca m-ai inteles acum despre ce e vorba, iar in prezent dispunem de o cunostinta a Bibliei mult mai exacta, intr-adevar, in trecut au fost niste erori, insa ai inteles gresit sau partial despre ce era vorba atunci.

| RAY a răspuns:

Serios? pacat ca adepti uita dupa ce iasa din biserica de asta, rreligia e cancerul oameniri nu ajuta pe nimeni, ajuta la manipulare, ura, violenta etc
se vede in Romania asta suntem ultimi din ue dar avem biserici peste tot in Romania si mergem la furat dincolo

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Un membru iehovist spunea pe aici ca si preotul e pacatos, DAR, daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? De 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica…
Cultul "martorilor lui iehova" in schimb, stie sa-si ascunda foarte cazurile de lacomie, de desfranare, pedofilie, homosexualitate, si toate celelalte... Insa, nu demult am gasit un site unde sunt listate o mare parte din aceste realitati...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"Cultul "martorilor lui iehova" in schimb, stie sa-si ascunda foarte cazurile de lacomie, de desfranare, pedofilie, homosexualitate, si toate celelalte..."

Sa zicem, dar ca sa nu privim prin ochelari de cal, nu uita ca si printre ortodocsi se ascund jeguri, nu de multe ori astea fiind fete inalte, un caz era a arhiepiscopului care a acceptat mita ca sa investeasca preoti.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fie dati afara- ar fi nu doar solutia compromis, ci singura solutie... Sau. sa puna taxe oficiale, daca tot se obisnuieste uneori.
Problema este ca unele secte neobrazate, asemeni mass-mediei oculte reduc intreaga Biserica (personal de aproape 30000 preoti, monahi, monahii) la cele 5-6 cazuri revoltatoare care apar intr-un an intreg...
Ceea ce fac ei este o NESIMTITA GENERALIZARE... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"la cele 5-6 cazuri revoltatoare care apar intr-un an intreg..."
Te rog mai creste numarul... ceea ce nu zici e diminitivitate.
"sa puna taxe oficiale, daca tot se obisnuieste uneori"
Harul preotiei contra cost, interesant presupun ca asta inseamna ca trecem peste partea "Fara bani v-am dat, fara bani sa dati...", cat si peste partea "Ai vrut sa cumperi harul cu bani, de accea blestemat sa fii..."

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresela intalnita uneori nu priveste "cumpararea harului", care este o lucrare independenta, ci incadrarea intr-o locatie anume. In orice caz, nu sunt pentru astfel de practici, din momnet ce ele limiteaza dreptul natural al unei anumite persoane in conformitate cu pregatirea profesionala sa aspire la un anumit loc.
Acesta este marele rau..., pentru ca de fapt celalt, e disociat de lucrarea harica. Nu se face nici o asociere intre "donatia" catre episcopie si harul primit. Acea donatie nu intra in buzunarul nimanui ci in fondul de reparatii si cheltuieli al unei intregi episcopii. (intreaga avere a episcopilor ramane episcopiei ca institutie- ei fiind de fapt calugari- necasatoriti deci).
Patriarhul in cei 17 ani cat a fost mitropolit al Moldovei nu si-a ridicat niciodata salariul de mitropolit acesta mergand spre asociatiile sociale ale Mitropoliei Moldovei.

Eu personal intru de zeci de ani in Biserici, particip la taine si sfintiri, si niciodata un preot nu mi-a cerut nimic vreodata in viata mea...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Da? Unde is dovezile? Am discutat cu tine si am vazut cat de bine ii cunosti pe martorii lui Iehova, religia. Despre sectele religiei nu am asteptari mari, dar religia oficiala...n-ai nici un habar de ea. Minti cu nerusinare si calomniezi niste oameni care se straduiesc din rasputeri sa ii fie placuti lui Dumnezeu si sa ii faca vointa sa. Rare sunt cazurile in care e vreun martor care fumeaza, injura etc. dar cand se descopera lucrul asta este exclus din congregatie, la martorii lui Iehova nu este permis ca vreun membru sa aiba astfel de obiceiuri. Oficial nu mai este martor un astfel de om descris de tine, anume lacom, desfranat, pedofil sau homosexual, si fratii intrerup orice legatura cu el. Ce sa stii tu, un om al minciunii si a vorbei pe la spate? Diavol inseamna „Calomniator", ceea ce faci tu pe la spate si ce spui de martorii lui Iehova, ii calomniezi cu ratate, cand tu nu ai nici o dovada pe baza asta. Sectele or fi cum le descrii tu, habar nu am. Treaba ta, continua sa te ocupi sa faci ceea ce a facut si Satan de si-a luat porecla de Diavol. Daca e sa dam cartile pe fata, care religie a facut compromis cu legea divina? Care a fost o marioneta a guvernelor si a sfintit armele, a omorat oameni si i-a sustinut pe liderii politici? Care a oferit sprijin moral soldatilor care luptau pentru „tara" adica pentru planurile lacome ale conducatorilor si proasta lor competenta? Si care religie a preferat sa fie in inchisori, in lagare de munca si lagare de concentrare, sa fie executati pentru a nu incalca porunca de a nu ucide, de a nu-si ucide fratii de credinta si pe alti oameni? Ei si-au dat viata pentru porucincile divine „Sa nu ucizi" si „Sa iti iubesti aproapele ca te tine insuti" si nu le-au facut rau, ci mai degraba au fost presecutati. Care religie cere taxa pentru nunta, botez si imnormantare, si care religie nu cere nimic in schimb? Ti-am mai zis, poti sa fi martor de zeci de ani si sa nu fi donat un leu, nimeni nu tine cont de asta si nimeni nu iti impune nimic. Cate stiri despre martorii lui Iehova sunt ca au comis furturi, violuri, is homosexuali si cate stiri despre preoti sunt in intreaga lume vorbind? Raspunde-mi la intrebarile astea sincer daca poti, lasa minciuna pentru cateva minute si spune-mi adevarul happy sincer, de 4 ani de cand colaborez cu martorii nu am intalnit unul depravat, unul care sa injure, unul cu proaste obiceiuri. Nu sunt sfinti, dar se straduiesc sa faca ce e bine. Vreau sa imi faci cunostinta cu un martor care este cum il descrii tu happy nu din vreo secta, din religie happy iti pot face si eu cunostinta cu stirile despre preotii care is homosexuali, lacomi, rai, camatari etc. si sunt preoti, nu enoriasi, ei trebuie sa fie exemple pentru „turna" happy

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

- Din momentul in care am vazut ca recurgi frecvent la amenintari (iti dai tu seama la ce ma refer ca doar nu esti baiat prost) am INCETAT sa mai comunic cu tine. Daca iti mai scriu aici cateva randuri o fac pentru a profita de acest ultim mesaj adresat direct tie.
Te tii mereu sa critici ca o "tzata" pe altii dar tu singur nu vezi cat de "satana" esti tu atunci cand direct sau subliminal acuzi crestinismul, Biserica, preotia generalizand ca un diavol, punand totul in aceeasi oala, luand 5-6 scandaluri pe an din "media" pentru a le multiplica la la la intregul personal de 30000 de suflete, preoti, monahi sau monahii. Si asta pentru a nu te dezice de eticheta ce m-am gandit ca ti se potriveste ca o manusa: aceea de calomniator parsiv ce esti. Greseala mea daca generalizez in privinta "dragilor" tai colegi iehovisti (si nu te mai lega de termen- daca ti-e rusine cu el nu ai decat sa iesi din organizatie) dar am vazut destui ca tine ca sa fac generalizarea acestui caracter VISCEAL, RAUTACIOS, DEMONIC al "martorilor" la adresa celor care nu sunt din gasca lor...

"care religie a facut compromis cu legea divina"? – orice religie inventata de oameni A FACUT COMPROMIS CU LEGEA DIVINA. Orice sleahta, indiferent de catre cine a fost organizata (de un "Smith", de un "Miller", de un "Russel" sau de oricare altcineva) a facut COMPROMIS CU LEGEA DIVINA. Oricare din cele 30000 de secte de orientare crestina a facut COMPROMIS CU LEGEA DIVINA!

- Nu voi mai comunica direct cu tine si pentru faptul ca m-ai dezamagit in privinta sinceritatii. Punandu-ma sa repet DE TREI ORI acelasi lucru fara ca tu sa arati ca ai inteles macar 10%, fara sa argumentezi contrariul, arata ca in fata publicului tu nu vrei sa te arati decat ca un sarpe viclean, unul care nu lucreaza cu argumente, nu tine cont de analiza cuvintelor "oponentului".

Iar daca te refereai la Biserica, retine ca nu poti face confuzie intre Legea lui Dumnezeu si greseala lui Adam,

De ce imi injuri permanent Biserica daca eu personal numai lucruri bune am de spus despre cei care merg la biserica, despre adevaratii "ortodocsi"? (cei care sunt nepracticanti nu sunt "ortodocsi" –poti sa-i numesti cum vrei- "falsodocsi" de exemplu...)
Si eu pot spune despre ei ca "nu am intalnit unul depravat, unul care sa injure, unul cu proaste obiceiuri. Nu sunt sfinti, dar se straduiesc sa faca ce e bine."
Bati tu in fiecare miez de noapte 1000 de metanii precum monahii in manastiri? Tii tu posturile asa cum le tin monahii sau monahiile, tii tu post negru 40 de zile, sau regim de viata in care prima masa este un ceai luat dupa asfintitul soarelui? Iti tii tu mintea la rugaciune fara incetare cum fac acestia care adorm cu rugaciunea in minte si se trezesc cu rugaciunea in minte? Daca ai fi in locul meu l-ai fi numit si tu "satana" pe cel care imi ataca Biserica in care cresc acesti sfinti. Poti ataca LEPRE, poti ataca oficiali care nu-si fac datoria, ofiteri care nu-si respecta tara sau constitutia, preoti care nu-si respecta Biserica si invataturile ei, dar nu te apuca sa arunci nu laturi in Biserica lui Hristos pentru ca in caz contrar din "satana" si "calomniator pervers" nu te voi scoate (chiar daca nu-ti voi mai adresa direct mesajul- si-mi pare rau de acest lucru, pentru ca inteligent esti, dar devii vad, versat in "fraude" sad )

- "Marioneta guvernelor"? Sunt oamenii care au gresit, si nicidecum principiile si invatatura unei Biserici nu a sustinut lideri politici. Am aflat mai demult o informatie cum ca in U.S.A. sunt "martori ai lui Iehova" care detin fabrici de arme. Voi face intr-o zi investigatie si-ti voi da cu placere detaliile pe care le ceri. Tot la fel si informatii despre site-ul acela cu mii de "martori ai lui Iehova" hoti, curvari, homosexuali, etc. Vei spune ca tu nu ai vazut? Aceste lucruri nu se vad. Si nu se spun. Se tin acasa sub perdea si ies in evidenta intr-o zi in tribunale. Si gandeste-te ca acestea sunt doar cele cunoscute. Si mai gandeste-te ca presa e platita sa loveasca Biserica si nu organizatia martorilor. Cate lucruri interesante nu am afla despre fiecare secta in parte daca presa ar fi fost corecta.
De aceea, spun ca m-am mirat cand am auzit in presa de nu stiu care pastor (penticostal cred ca era) ce detine o intreaga organizatie de PROSTITUTIE.
Dar de secte vad ca nu te iei, ci doar de Biserica. Vezi acum de ce am motive sa te consider malefic? sad

- A "sfintit armele"? Cine? Ce se intampla in ograda mamei "Rusia" nu ma priveste in mod direct. Dar si acolo, presiunea conducerii ii face pe unii oameni sa se abata de la principiile pe care ar trebui sa le respecte. Iar in caz de razboi, te-ai gandit ca acea "sfintire" are ca scop tocmai protejarea vietilor oamenilor (indiferent de "tabara" din care fac parte)? Te-ai informat tu si contineau acele rugaciuni "mantre de razboi"? Nu ai sa vezi asa ceva. Liderii sectei din care faci parte ti-au turnat aceste acuzatii fara sa-ti dea timp pentru a vedea contextul situatiei. Calomnia a singurul motiv pentru in "scoala" "martorilor" se predau aceste lucruri. sad

"A omorat oameni" Cine a omorat oameni? Niciodata Biserica. Singura "religie" care nu a omorat oameni. (Si nu-mi mai vorbi de papii catolici pentru ca nu-i cunosc, si nici nu-i recunosc!). Dar tu stiai acest lucru (pentru ca esti un tip inteligent, dar care-si pune in servicii eronate inteligenta) si de aceea, repet, am motive sa te consider malefic.

"Cine a oferit sprijin moral soldatilor care luptau pentru „tara"? Sprijinul moral era oferit soldatilor inainte de a muri nevinovati intr-un razboi care nu era al lor, unul in care erau obligati sa intre din cauza "planurilor lacome ale conducatorilor tirani".

- "Si care religie a preferat sa fie in inchisori, in lagare de munca si lagare de concentrare, sa fie executati pentru a nu incalca porunca de a nu-si ucide fratii de credinta si pe alti oameni? Ei si-au dat viata pentru porucincile divine „Sa nu ucizi" si „Sa iti iubesti aproapele ca te tine insuti" si nu le-au facut rau, ci mai degraba au fost presecutati." Cu siguranta prin randurile de mai sus vorbesti despre zecile de mii de preoti ortodocsi si sutelor de mii de buni ortodocsi care au muri in Siberia, in gulagurile rusesti din cauza valorilor crestin –ortodoxe in care credeau, in lagarele rusesti, precum cel de la Oranki. Probabil vorbesti de cele cateva sute de martiri crestini ortodocsi din primele secole ale crestinismului.
Probabil te referi la miile de preoti ortodocsi care au murit in temnitele comuniste de la Sighet, Pitesti, Gherla, Aiud, sau poate la sutele de preoti si miile de crestini ortodocsi care au murit la Canalul Dunare-Marea Neagra.
Din fericire numele lor figureaza in acte si in memoriale. Despre martori nu am niciodata vreun caz concret. Da-mi un caz verificabil prin care se poate verifica prin acte negru pe alb ca vreun martor a fost executat pentru ce spui tu!
Te-ai gandit ca poate refuzul de a lupta pentru independenta tarii (de islamizarea fortata a Europei spre exemplu) este cea mai sigura cale de a-ti salva viata insinuand o scuza care sa acopere propria lasitate de a-ti expune viata, sau de a-ti da viata pentru semeni?

- "Care religie nu cere nimic in schimb?" Iti spun un lucru sa-l tii minte toata viata. Cat plateste un neoprotestant sau un "martor" intr-o luna poate, un ortodox daca plateste in toata viata sa. Toate serviciile se desfasoara mai intai pentru ca la sfarsit omul sa ofere, daca vrea (niciodata in viata mea nici un preot nu mi-a cerut nici un leu pentru rugaciuni, servicii, sfintiri, sacramente- taine, etc.). Cand se intampla ca un preot sa ceara, atunci acel asa-zis preot si-a gresit vocatia- sau bine zis nu a avut niciodata asa ceva. Iar eu ma dezic de "uscatura" din Biserica mea tot la fel cum te dezici si tu de "uscatura" din ograda organizatiei tale.

Nu imi vei explica nimic sunt sigur, si asta nu pentru ca ti-am scris prea multe, ci pentru a confirma tiparul in care am observat ca te incadrezi (acela de a se disculpa continuu, scuipand simultan argumentele pentru care nu ai replica). Arata-mi ca poti proceda si altfel... sad

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Cand ti-am „injurat Biserica"? Cred ca ai probleme mari. Apoi, ce scuipat? Numai tu iti intelegi metaforele. Cat despre tot comentariul...mi-am dat seama din introducerea fiecarui aliniat despre ce e vorba, is lamurit complet de scuzele tale si ocolisurile date. Nu risc sa imi pierd neuroni citind tot ce mi-ai scris. Ti-am raspuns destul de clar in mesaj, si daca a urmarit cineva pana acum toate comentariile noastre, si cele ale tale care au legatura cu ce comentam eu fara sa te includ sau sa ma iau de tine cum faci tu pe la spate, sunt sigur ca si-ar da seama ce om esti. Nu are rost sa faci ca esti victima. Tu ai inceput iar eu nu am putut sa tac si sa fac pe orbul si mutul. Ti-am raspuns, nu ti-a placut se pare si continui sa ma calomniezi. Treaba ta, are cine sa judece intre noi, eu te las in pace atata timp cat nu mai injosesti numele lui Dumnezeu si nu ma vorbesti pe la spate. Daca o faci, fi sigur ca nu voi tacea si iti voi raspunde, si iaaara nu iti va conveni si iar ajungem aici. Mai bine las-o balta okay? Sunt sigur ca te poti abtine.

| Felys a răspuns (pentru Idris):

Aia care taie capete nu sunt lesinati dupa alah,cine le permite lor sa violeze,sa ucida,sa faca atentate,sa destabilizeze o lume intreaga,ei spun ca alah ii indeamna,deci cu ce e mai bun islamul ca toate celelalte porcarii de religii care exista,cel mai buna este stiinta, cunoasterea, ratiunea, demnitatea rasei umane, religiile ar trebui sa dispara complet pentru ca nu isi mai au locul in lumea moderna