| anonim_4396 a întrebat:

Tot citesc pe aici ""religia crestina"", care este? Din moment ce sunt 6000 de religii, secte, culte crestine. De ce unii vorbesc in numele tuturor crestinilor?

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ignoranti big grin

| minrest a răspuns:

Pentru ca fiecare considera ca secta lui reprezinta de fapt crestinismul.

| Michael11 a răspuns:

Isus Hristos a fost cel care a infiintat Biserica, in urma cu aproximativ 2000 de ani. A infiintat doar o singura Biserica, nu mai multe. Oamenii sunt cei care au creat cultele crestine sau sectele. Biserica din Ierusalim care a existat in urma cu aproape 2000 de ani, nu mai exista. Apostolii au murit. Nici o biserica locala sau cult crestin, nu poate sa pretinda ca la ei este exact asa cum a fost aproape cu 2000 de ani in urma, in Biserica din Ierusalim. Nu toate cultele care se pretind crestine sunt intr-adevar crestine. Un om daca vrea sa afle care cult crestin se aseamana mai mult cu biserica din Ierusalim, care apare in NT, trebuie sa studieze Biblia si sa se roage ca Dumnezeu sa-i dea intelepciune. Sa faca dupa aceea ce il va lumina Dumnezeu.

Iacov 1:27 Religia curată şi neîntinată înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume.