| Grasudincripta a întrebat:

Toti oamenii pina la venirea lui Isus pe pamint, au ajuns in iad pentru ca aveau o religie politeista?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de a icerca sa-ti raspund ti-am citit raspunsurile ca sa vad cu cine stau de vorba, Intrucat imi pari un tip inteligent si nu prea dus la biserica, trag concluzia ca intrebarea ai pus-o numai pentru a-i incita pe credinciosii care nu admit nicio pozitie care sa se abata cu o iota de la litera Biblie.De aceea cred ca nici nu s-au inghesuit pana acum sa te "educe".Un raspuns dupa cea mai elementara logica,ar fi ca au ajuns in iad,dar vei vedea ce raspunsuri demne de panseurile lui Gaga vei primi.Ce ma intriga la habotnicii religiosi este nu credinta lor,care in mod normal nici nu trebuie motivata, ci indarjirea cu care caua sa explice in ciuda oricaror evidente, lipsa de temeinicie a unor pasaje biblice.

| Grasudincripta explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate big grin, eu doar vreau sa vad ce raspunsuri pot da cei care sunt "credinciosi"
P.S. a trebuit sa citesc de 2 ori raspunsul tau ca sa il asimilez corecttongue

15 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Nu. Toti oamenii au ajuns in iad. Punct.

Răspuns utilizator avertizat
April
| April a răspuns:

Mai mult decat poate un om obisnuit presupune,chiar daca simpla deductie a bunului -simt ne spune ca nu aveau nicio vina,ne-a spus Dante care a plasat in vestibulul Infernului indiferentii,laolalta cu lasii, iar in primul dintre cele noua cercuri, paganii si necredinciosii.Stiut fiind ca gravitatea faptelor ii situeaza pe unii si pe altii mai aproape de cercul al noualea, unde sunt plasati tradatorii, putem deduce ca cei despre care intrebi tu nu sunt pedepsiti foarte grav.In ce ma priveste, nu cred in rai si iad dupa moarte,ci cred ca suntem pedepsiti numai AICI si ACUM,in unica viata care ne-a fost data.Dar sunt lucida si stiu ca risc; probabil ca daca dupa moarte exista,totusi rai si iad,si daca un Dumnezeu nemilos,dar in a carui iubire cred,va voi sa ma condamne pentru o simpla parere, sper sa ma plaseze in vestibul si nu in primul cerc, desi nu-mi place vecinatatea!

| Grasudincripta explică (pentru April):

Este interesant punctul de vedere a lui Dante big grin dar totusi este beletristica ca si Biblia (cel putin asta este punctul meu de vedere). Ceea ce priveste viata dupa moarte...eu cred ca dupa ce murim, toti o sa plutim prin univers pe o broasca testoasa gigantica.big grin

| OctoberandApril a răspuns:

Bai eu imi amintesc altceva thinking
uite adam si eva spre exemplu.ei practic il cunosteau pe dumnezeu pentru. ca au fost in eden ce mama naibii...ei n-au avut o religie politeista si cu toate astea au ajuns in iad motivul fiind pacatul stramosesc.stii tu ala cu marul... apoi cand isus a deschis portile iadului nu tot ce era acolo a zburat in rai.ci doar cei care meritau.
nu stiu care e de fapt scopul real al intrebarii tale dar asta e raspunsul corect.(sau cel putin asa-mi amintesc)

| Flydream a răspuns:

Asa este scris.Insa prin Inviere, Iisus a sfarmat portile iadului, si toti cei care erau in iad au ajuns in rai.

| Grasudincripta explică (pentru Flydream):

Hmmm...pai nu mi se pare corect ...toti pacatosii au ajuns in rai doar pentru ca au avut norocul de a se naste in timpul acela?

| Flydream a răspuns (pentru Grasudincripta):

Au ajuns in rai, ca o confirmare ca Iisus este cu adevarat Fiul Lui Dumnezeu, Prin acestea a dovedit faptul ca este mai puternic decat satana.

| Grasudincripta explică (pentru Flydream):

Pai da, dar asta nu schimba faptul ca a facut oarecum discriminare...Tot nu este drept fata de restul oamenilor.Ca doar suntem toti egali nu?

| Flydream a răspuns (pentru Grasudincripta):

Pana la venirea Lui Iisus pe pamant,lumea nu stia sa discearna raul de bine, deci ei nu stiau ca religia politeista este gresita, deoarece nu avea cine sa-i conduca pe o cale dreapta.Asa cum tu ai intra in inchisoare pentru ca ai comis o crima insa esti eliberat deoarece suferi de o boala foarte grava.Asa si oamenii, de atunci sufereau de boala nestiintei, iar Iisus i-a eliberat din iad.Nu e discriminare deoarece noi acum avem drept urmare, spusele Domnului,, deci stim ce cale sa urmam.Totul ramane la latitudinea noastra

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flydream):

Motivatia ta ca "pana la venirea lui Iisus pe pamant, lumea nu stia sa discearna raul de bine" ma face sa cred ca nu ai citit nici macar Geneza din Biblie.care la 3-22 spunebig grinomnul Dumnezeu a zis:"Iata ca omul a ajuns ca Noi, cunoscand binele si raul."Asa ca motivatia ta este nedemna de un cunoscator al Bibliei, cum ar trebui sa fie un adevarat credincios.

| Grasudincripta explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce vorbea Dumnezeu la plural? "Iata ca omul a ajuns ca Noi" care sunt " noi"?
Asta era urmatoarea intrebare care vroiam sa o postez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Grasudincripta):

Deoarece D-zeu fiind constient de superioritatea sa fata de vietuitoarele creeate,foseste pluralul de majestate. Ulterior,dupa el s-au luat,regii,imparatii si in general toti cei care se considerau reprezenantii lui pe pamant,folosind expresii de genul: Noi(Ixsulesc), regele Pa tagoniei, hotarasc...Vezi tu draga Grasundincripta ca insusi D-zeu a dat tonul inegalitatii, desi singur cosidera ca omul este facut dupa "chipul si aseanarea sa."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Halal intrebare