| Jardelin a întrebat:

Trebuie desființat ateismul? Votați!

44 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Da devil

| costis a răspuns:

Numb. Dumnezeu ne-a daruit libertate, ratiune si capacitatea de a iubi. A desfiinta libertatea altuia inseamna a ne cobori la nivelul ateismului comunist. Si mai inseamna ca suntem si noi putin atei.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sa arda toti pe rug! Dusmanul lui Dumnezeu este dusmanul tuturor!
(sarcasm...)

| valentingb a răspuns:

Nu. Fiecare e liber să creadă ce vrea. Și dacă interzici prin lege, credința sau necredința tot nu o poți controla.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti sa interzici ce gandeste omul.

| Dandanache a răspuns:

Desfiintat unde si de cine? Aici pe TPU? Interzis prin lege? Organizate pogromuri impotriva lor? Deci unde trebuie sa votez?

| danay72 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa decida in ce crede. Dunnezeu nu ne obliga, nici noi nu ar trebui sa obligam.

| ania a răspuns:

Ateismul nu TREBUIE desființat, că se desființează el singur.Ca să spui -sunt 100% sigur că nu există un creator al existenței, în mod rațional înseamnă să ai pretenția că deții toată cunoașterea posibilă și nu cred că vreun ateu poate pretinde așa ceva. Având în vedere că și ateismul și credința creștină fac afirmații legate de lumea imaterială( și nu poți proba cu dovezi materiale ce a cauzat materia) e o chestiune de credință unde te situezi, dacă alegi să fi teist sau ateu.

| RAY a răspuns:

Cum poti desfinta o lipsa? cand intrebati ceva ganditi si voi, ateismul e ca lipsa credintei in zane, mos craciun cum poti desfinta ceva ce nu presupune nimic? ce faci stergi cuvantul din dex ca sunt curios

| Jardelin explică (pentru RAY):

Nu vreau sa desfiintez nimic, Ray. Citeste celelalte raspunsuri ale mele sa vezi de ce am pus aceasta intrebare.

| Mădă0611 a răspuns:

Aham, mai ales ca cei care au un zeu sunt atei fata de ceilalti cateva sute de mii se zei. smug

| milan9 a răspuns:

Gluma aceasta vine ca reactie la o "intrebare" asemanatoare indreptata impotriva credintei... (ca sa inteleaga lumea ca nu tu vii cumva in mod real cu aceasta initiativa).

Concluzia?
Fara agresiune si fara intoleranta!

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Cine a postat intrebarea respectiva? Cumva tipul asta:
http://www.tpu.ro/utilizator/aarnkq
?

| Jardelin explică (pentru milan9):

Exact! Uneori scoti foarte bine in evidentă "inteligenta" unei întrebări postind intenționat o întrebare asemănătoare.

| Jardelin explică (pentru Inferno):

Nu. Unul, alexandrupopescu, parca...

| Jardelin explică (pentru milan9):

Oricum, întrebarea mea avea sens împreuna cu cealaltă. Dar se pare ca am fost lăsat in off side pentru ca cealala întrebare a fost stearsa.

Normal ar fi ca si întrebarea mea sa fie stearsa altfel s-ar putea interpreta ca m-am trezit eu sa atac ateismul din lipsa de distracție.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Jardelin):

Pai fix asta am crezut! Ce sa iti fac eu daca ai picat asa?

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Ai pus intrebarea ca sa existi in universul virtual Jardelin, real duci lipsa de multe cred ca si de comunicare

| Jardelin explică (pentru RAY):

Ray, cu citeva minute inainte de a posta eu aceasta intrebare altcineva postase urmatoare intrebare: "Trebuie desfiintata religia crestin ortodoxa? Votati!"

Intrebarea mea era o replica ironica la intrebarea timpita a alaiua de dinainte. Numai ca intrebarea imbecilului a fost stearsa iar a mea a ramas.

In rest, nu am nimic cu nimeni!

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru Jardelin):

Pai hai sa vedem. In trecut, religia nu a adus decat razboaie si crime fara rost. Ateismul a dus lumea la renastere, la tehnologia si cunostiintele pe care le avem in ziua de azi. In evul mediu evolutia a stat in loc din cauza religiei. Poate acum am fi explorat universul. Hai sa votam acum. Sa inlaturam ateismul sau religia?

| Felys a răspuns:

De ce sa nu desfiintam mai bine religia, ca si asa nu aduce nimic bun

| Alcyon a răspuns:

Lasand la o parte ironia intrebarii, voi incerca sa-ti dau un raspuns serios. Din punctul meu de vedere, ateismul poate fi o treapta catre o cunoastere de sine la un nivel mai profund. Catre eliberarea de anumite prejudecati sau idei fixe, care-ti inlantuiesc mintea. Multi dintre crestini cred doar din superstitie, sau pentru ca asa face toata lumea. Daca-i intrebi insa de ce si pentru ce, vor ridica din umeri. Omul trebuie sa-si puna intrebari si sa-si caute propriul drum, nu sa-i imite pe altii... din simplul motiv ca ceea ce i se potriveste unuia, tie s-ar putea sa nu ti se potriveasca.

| Alphawolf a răspuns:

Religia se poate desfiinta insa ateismul nu. Ateismul il poti desfiinta doar daca desfiintezi credinta(religioasa). Ateismul concret nu exista, el e dependent de credinta, dispare credinta dispare si ateismul. Vezi diferenta?!

| Lawliet14 a răspuns:

Nu trebuie desfiintat, crestinii si ateii trebuie separati.

| Jardelin explică (pentru Lawliet14):

Periculoasa idee!

| Jardelin explică:

Cind vad ce minte "sclipitoare" ai, ma culc liniștit. Nu reprezinți nici un pericol. E greu pentru tine cu subtilitățile!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Jardelin):

Mai minte de einstein. Daca vroiai sa fi ironic puneai si tu o paranteza ceva...
Nu pot fi invinuit ca am crezut legitima intrebarea ta.Sunt multi nebuni aici.Crezi ca stau sa vad care e si care nu?

| Jardelin explică (pentru FABULOSUL6000):

Ok. Data viitoare cind va fi o ironie am sa pun un asterix cu explicatia "Atentie ironie! Sa se prinda si Jony si altii ca el."

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Jardelin):

Mersiiiiiii! Esti foarte amabil. Ce am facut oare ca sa merit asta?

| Jardelin explică (pentru FABULOSUL6000):

N-ai facut! Dar stii ce n-ai facut? Ore! Ore de romana la scoala! Esti din categoria analfabetilor cu gura mare de aici de pe TPU care scriu cu doi de "i" la sfirsit. Ex: "mersii", "nostri", "metrii", "fii", etc, etc.

| Jardelin explică (pentru FABULOSUL6000):

Ti-ai editat mesajul, am remarcat! Interpretez ca pe un semn bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar însemna sa ne coboram la nivelul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca ateismul in viitorul indepartat se va desfiinta singur. Desi, stii cum este, mereu vor exista exceptie de la regula. Asa vor exista mereu persoane ce se vor impotrivi unei idei, oricat de logica, sau adevarata ar fi.

O zi placuta

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

O zi placuta si tie!
Uite ce am citit acum citeva minute:

http://www.descopera.ro/......iar-exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e important, desi sunt crestin nu e treaba mea ce crede cel de langa mine.

Răspuns utilizator avertizat
| CarlSagan a răspuns:

Se pare ca pe undeva pe aici vine si inferno cu prejudecatile lui acuzandu-ma ca eu am pus o intrebare similara dar indreptata catre credinta.De ce sa desfiintezi ateismul? Nu e o credinta, nici o ideologie.Si nu raspunde cu aceeasi moneda individului care a zis asta.Vezi tu, a gresi e omeneste.Si eu am zis ca as persecuta si umili religiosii, dar e doar un gand si nimic mai mult.Un gand de care unii de aici se folosesc.Inferno mai exact. Daca il vezi ca-ti comenteaza nu-l baga in seama, nu merita deloc efortul!

| Inferno a răspuns (pentru CarlSagan):

Nu te mai victimiza degeaba, ca nu te-a acuzat nimeni de nimic, decat de prostie.
Eu doar am intrebat daca tu esti acela nu am afirmat nimic.

| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

Nu ma victimizez bre, dar mananci rahat cateodata.Imi dai ignore, apoi ma scoti de la ignore ca sa-mi scrii ceva si apoi iar la ignore si multe alte prune de genul.In fine, ori suntem oameni ori nu suntem!

| Inferno a răspuns (pentru CarlSagan):

Ce ignore visezi acolo? Cand ti-am dat eu ignore?

| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

Vorbesti prostii.Cum sa nu-mi dai ignore? Ai pus intrebarea aia despre mine si nu ti-am putut raspunde pentru ca utilizatorul mi-a dat ignore.Vad ca nu incetezi nici cu alte commenturi. Zici de mine ca ma victimizez, nu, nu ma victimizez.Se pare ca tu o faci. Dupa ce m-ai scos am zis, hai sa ma comport frumos cu tine, dar degeaba, esti doar un capsunar.Am fugit, bre, n-avem ce vorbi.O zi faina!

| SerenaSmiley a răspuns:

Nu

| Uncais a răspuns:

O întrebare cam stupidă în opinia mea. Suntem liberi la exprimare! Totuşi nu de ajuns. De exemplu dacă le spui părinţilor că eşti ateu sunt sigur ca ar încerca să te facă să crezi şi s-ar mira şi ar zice că nu e bine and ***. Dar până la urmă este treaba mea ce gândesc.