| Jardelin a întrebat:

Trebuie desființat ateismul? Votați!

44 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Sa arda toti pe rug! Dusmanul lui Dumnezeu este dusmanul tuturor!
(sarcasm...)

| milan9 a răspuns:

Gluma aceasta vine ca reactie la o "intrebare" asemanatoare indreptata impotriva credintei... (ca sa inteleaga lumea ca nu tu vii cumva in mod real cu aceasta initiativa).

Concluzia?
Fara agresiune si fara intoleranta!

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Cine a postat intrebarea respectiva? Cumva tipul asta:
http://www.tpu.ro/utilizator/aarnkq
?

| Dandanache a răspuns:

Desfiintat unde si de cine? Aici pe TPU? Interzis prin lege? Organizate pogromuri impotriva lor? Deci unde trebuie sa votez?

| Felys a răspuns:

De ce sa nu desfiintam mai bine religia, ca si asa nu aduce nimic bun

| Jardelin explică (pentru milan9):

Exact! Uneori scoti foarte bine in evidentă "inteligenta" unei întrebări postind intenționat o întrebare asemănătoare.

| Jardelin explică (pentru Inferno):

Nu. Unul, alexandrupopescu, parca...

| CarlSagan a răspuns:

Se pare ca pe undeva pe aici vine si inferno cu prejudecatile lui acuzandu-ma ca eu am pus o intrebare similara dar indreptata catre credinta.De ce sa desfiintezi ateismul? Nu e o credinta, nici o ideologie.Si nu raspunde cu aceeasi moneda individului care a zis asta.Vezi tu, a gresi e omeneste.Si eu am zis ca as persecuta si umili religiosii, dar e doar un gand si nimic mai mult.Un gand de care unii de aici se folosesc.Inferno mai exact. Daca il vezi ca-ti comenteaza nu-l baga in seama, nu merita deloc efortul!

| Jardelin explică:

Cind vad ce minte "sclipitoare" ai, ma culc liniștit. Nu reprezinți nici un pericol. E greu pentru tine cu subtilitățile!

| Jardelin explică (pentru milan9):

Oricum, întrebarea mea avea sens împreuna cu cealaltă. Dar se pare ca am fost lăsat in off side pentru ca cealala întrebare a fost stearsa.

Normal ar fi ca si întrebarea mea sa fie stearsa altfel s-ar putea interpreta ca m-am trezit eu sa atac ateismul din lipsa de distracție.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Jardelin):

Mai minte de einstein. Daca vroiai sa fi ironic puneai si tu o paranteza ceva...
Nu pot fi invinuit ca am crezut legitima intrebarea ta.Sunt multi nebuni aici.Crezi ca stau sa vad care e si care nu?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Jardelin):

Pai fix asta am crezut! Ce sa iti fac eu daca ai picat asa?

| Mădă0611 a răspuns:

Aham, mai ales ca cei care au un zeu sunt atei fata de ceilalti cateva sute de mii se zei. smug

| costis a răspuns:

Numb. Dumnezeu ne-a daruit libertate, ratiune si capacitatea de a iubi. A desfiinta libertatea altuia inseamna a ne cobori la nivelul ateismului comunist. Si mai inseamna ca suntem si noi putin atei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti sa interzici ce gandeste omul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar însemna sa ne coboram la nivelul lor.

| Alcyon a răspuns:

Lasand la o parte ironia intrebarii, voi incerca sa-ti dau un raspuns serios. Din punctul meu de vedere, ateismul poate fi o treapta catre o cunoastere de sine la un nivel mai profund. Catre eliberarea de anumite prejudecati sau idei fixe, care-ti inlantuiesc mintea. Multi dintre crestini cred doar din superstitie, sau pentru ca asa face toata lumea. Daca-i intrebi insa de ce si pentru ce, vor ridica din umeri. Omul trebuie sa-si puna intrebari si sa-si caute propriul drum, nu sa-i imite pe altii... din simplul motiv ca ceea ce i se potriveste unuia, tie s-ar putea sa nu ti se potriveasca.

| Inferno a răspuns (pentru CarlSagan):

Nu te mai victimiza degeaba, ca nu te-a acuzat nimeni de nimic, decat de prostie.
Eu doar am intrebat daca tu esti acela nu am afirmat nimic.

| Alphawolf a răspuns:

Religia se poate desfiinta insa ateismul nu. Ateismul il poti desfiinta doar daca desfiintezi credinta(religioasa). Ateismul concret nu exista, el e dependent de credinta, dispare credinta dispare si ateismul. Vezi diferenta?!

Răspuns utilizator avertizat
| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

Nu ma victimizez bre, dar mananci rahat cateodata.Imi dai ignore, apoi ma scoti de la ignore ca sa-mi scrii ceva si apoi iar la ignore si multe alte prune de genul.In fine, ori suntem oameni ori nu suntem!

| Inferno a răspuns (pentru CarlSagan):

Ce ignore visezi acolo? Cand ti-am dat eu ignore?

| CarlSagan a răspuns (pentru Inferno):

Vorbesti prostii.Cum sa nu-mi dai ignore? Ai pus intrebarea aia despre mine si nu ti-am putut raspunde pentru ca utilizatorul mi-a dat ignore.Vad ca nu incetezi nici cu alte commenturi. Zici de mine ca ma victimizez, nu, nu ma victimizez.Se pare ca tu o faci. Dupa ce m-ai scos am zis, hai sa ma comport frumos cu tine, dar degeaba, esti doar un capsunar.Am fugit, bre, n-avem ce vorbi.O zi faina!

| Jardelin explică (pentru FABULOSUL6000):

Ok. Data viitoare cind va fi o ironie am sa pun un asterix cu explicatia "Atentie ironie! Sa se prinda si Jony si altii ca el."

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Jardelin):

Mersiiiiiii! Esti foarte amabil. Ce am facut oare ca sa merit asta?

| Jardelin explică (pentru FABULOSUL6000):

N-ai facut! Dar stii ce n-ai facut? Ore! Ore de romana la scoala! Esti din categoria analfabetilor cu gura mare de aici de pe TPU care scriu cu doi de "i" la sfirsit. Ex: "mersii", "nostri", "metrii", "fii", etc, etc.

| Jardelin explică (pentru FABULOSUL6000):

Ti-ai editat mesajul, am remarcat! Interpretez ca pe un semn bun.

| RAY a răspuns:

Cum poti desfinta o lipsa? cand intrebati ceva ganditi si voi, ateismul e ca lipsa credintei in zane, mos craciun cum poti desfinta ceva ce nu presupune nimic? ce faci stergi cuvantul din dex ca sunt curios

| Jardelin explică (pentru RAY):

Nu vreau sa desfiintez nimic, Ray. Citeste celelalte raspunsuri ale mele sa vezi de ce am pus aceasta intrebare.