| Blu3Li0n a întrebat:

Un eseu argumentativ despre Rolul Bisericii in societatea contemporana, va roog.

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

1.Indoctrinarea populatiei incepand de pe bancile scolii.
2.Colectarea de taxe anuale, de botez, de cununie, de inmormantare fara a se plati taxe la stat daca este posibil.
3.Construirea de noi biserici la fel de opulente si inutile ca celelalte, pe banii credinciosilor si ai statului.
4. fabrica de bani

https://youtu.be/sjRX70d-vks

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Numai unul dintre cazuri daca doresti sa cunosti este spre exemplu cazul mitropolitului Andrei Şaguna. Prin iniţiativa proprie ridica primele 400 de şcoli în Transilvania... Celelalte exemple sunt asemanatoare...

In timp ce Fondul Monetar International ne-a santajat si ne-a conditionat acordarea iprumutului ipovarator prin INCHIDEREA A MII DE SCOLI SI SUTE DE SPITALE, Biserica intreprinde pe cont propriu in masura posibilitatilor propria ei opera caritabila...

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

Traim in trecut sau in prezent? A luat bor vreo pozitie legat de inchiderea scolilor si a spitalelor? A zis bor vreodata "Hai sa o dam draq de catedrala si sa facem 20 de scoli si 50 de spitale, ca o sa ne iubeasca dumnezo' mai mult pentru alea"? No need to answer.

| milan9 a răspuns (pentru KodrutZ):

Trecutul si prezentul sunt legate. "Andrei Şaguna prin iniţiativa proprie ridica primele 400 de şcoli în Transilvania..."
Astazi exista vreo 600 institutii de asistenta sociala, printre acestea fiind si spitale bineinteles...

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

... si de aia bor-ul are masini mai scumpe decit alte institutii care chiar fac ceva.

| CinevaNou a răspuns:

Te compatimesc sad.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru CinevaNou):

Bietii de ei! Probabil ca vocile adevaratilor crestini au fost acoperite de valul neofitilor!