| MachineGunj a întrebat:

Care e părerea voastră despre rolul religiei în societatea contemporană? Va aștept și cu argumente, desigur.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Rolul religiei? De parazit.

| danay72 a răspuns:

Din nefericire, scopul religiei, ca întreg, este de a manipula oamenii și de ai tine sub controlul politicii. Pentru ca azi religia e mana în mana cu politica. Prin conducătorii religioși, oamenii sunt mai ușor de influențat. Încurajator e ca exista o forma de închinare care nu se implica în asa ceva și respecta normele drepte ale Bibliei.

| Mayhem666 a răspuns:

O mare prostie! Sincer sa fiu, nu inteleg de ce ar baga religia in scoli, si ii obliga pe saracii copii sa participe, poate unii nu vor sa fie indoctrinati si nu vor sa participe la ora. Este alegerea lor, daca nu vor sa participe, dar sunt amenintati cu note mici, si mai stiu eu ce... daca nu participa. Religia este cancerul societatii si ar trebui eradicata de pe planeta. Cei care nu sunteti de acord cu mine, veniti si injurati-ma, ca sa imi aratati ce buni crestini sunteti, si sa imi demonstrati ca am avut dreptate prin ceea ce am spus.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Îndobitocirea / distrugerea mentală a popoarelor se realizează prin câteva instrumente de bază, pe care cei interesati le manevrează în statele în care dețin controlul.
Este vorba de scoală (grădiniță – școală – liceu – facultate etc), Biserica -religie, Mass Media (și alte instrumente de comunicare) precum si otrăvirea biologică (poluare, alimentaţie toxică etc).

| Idris a răspuns:

Religia ne îndrumă, arătându-ne modurile prin care să dobândim dreptatea și să eliminăm răul din viaţa noastră personală sau socială. Religia ii sugereaza omenirii să fie dreaptă și să evite răul. Mai mult decât atât, existenţa unei legislaţii atât de stricte precum cea din religie îi va descuraja pe mulţi dintre nelegiuti.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Idris):

Nu este nevoie de religie, ca sa stii ce e bine si ce e rau cred ca oricine are cel putin jumatate de creier stie sa faca diferenta dintre bine si rau. Mai sunt si exceptii desigur, unii chiar nu stiu/nu vor sa faca diferenta dintre bine si rau, de aceea exista violatori, ucigasi, etc in lumea asta. Asta este doar parerea mea, unii o sa spuna altceva, dar nu imi pasa.