| anonim_4396 a întrebat:

Un mic rezumat al discutiilor de la religie: ateii sunt cei mai destepti conform unor sondaje din care rezulta ca au IQ mai ridicat, detin functii mai importante si nu sunt muritori de foame; religiosii/bisericosii/credinciosii sunt mai prosti: IQ mai mic, credinta in personaje fictive, muritori de foame, instigatori spre violenta etc etc etc. De-aici inteleg ca ateii prin IQ-ul lor ridicat si functiile mai importante, functii de decizie, sunt cei care sustin in continuare religia/biserica/credinta in scopul manipularii maselor, se cheama manipulare indirecta, pentru ca ei detin majoritatea functiilor cu putere de decizie. Asta rezulta in urma discutiilor voastre de la categoria religie. Sunteti de acord cu asta? Cum comentati?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Acuma nu generaliza nu toti ateii /crestini sunt cum ai scris tu acolo,ateii au luptat pentru drepturile omului mereu si pentru cunoastere,poate sunt si ateii care conduc lumea nu spun ca nu, sa nu uitam ca minoritatea conduce majoritatea, poate acea minoritate sunt ateii sti de ce?
ca ateii isi fac raiul aici pe pamant, lupta din greu, e singura viata

40 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu este așa!
Cei educați în perioada 1950-1989 erau mai mult atei,
că așa îi învăța
la școală.

Și popii erau atei!

Se duceau să se facă popii ăia, care nu erau în stare să priceapă matematică, dar și ăștia erau atei!

Pe la țară
și în anumite medii
s-a mai păstrat
creștinismul.

Primeau educație creștină
și copii foștilor bogați.

În mod firesc, bisericile erau aproape goale.

Însă, ca să își bată joc,
de sărbătorile mari creștin ortodocse,
toți ateii se îmbrăcau la „ țol festiv" și umpleau bisericile.
De fapt, cel mai mult, de paște făceau asta.

După 1989
s-a zis:
comunist = câhh,
comunist = ateu
deci ateu= câhh,
și atunci
majoritatea ateilor,
( care nu au plecat din România,
că s-au simțit persecutați religios=
=că erau atei ),

„s-au vopsit" creștini,
în principal
creștini ortodocși.

Ateii,
care „s-au vopsit"
creștini ortodocși,
au făcut-o
pe creștinii
ultra-habotnici
și ș-au și educat copii
ca creștini ortodocși.

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Si asta inseamna ca sunt credinciosi sau niste atei coafati in crestini habotnici?

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Si asta inseamna ca sunt credinciosi sau niste atei coafati ==nu este bun coafați ci care se pretind == in crestini habotnici?

== depinde de la caz la caz, nu cred că se poate generaliza

| Inferno a răspuns:

N-are legatura intrebarea ta cu realitatea.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Se poate, darr orice varianta trebuie luata in considerare pana se dovedeste ca nu e asa, corect?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Convingerea religioasa nu are legatura cu inteligenta, lucru demonstrat.
Nu exista nici-un tipar relevant.
Numarul crestinilor care detin functii importante este aproximativ egal cu cel al ateilor. Ineptiile din postare cad, deoarece putem gasi cel putin un singur reprezentant din fiecare religie / non-religie care sa faca exceptie de la regula.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Tot din discutiile voastre: "ateismul este starea naturala a omului"، "oamenii se nasc atei", "intai a fost ateismul" etc, deci rezulta ca religiile au fost inventate si implementate de ateii (care erau cu totii) de pe vremea aia cu intentie si buna stiinta. Eu nu acuz pe nimeni aici Inferno, nu sunt religioasa, nu-mi plac religiile, dar asta nu inseamna ca ma ascund dupa deget. A fost un soi de politica pe vremea aia prin care s-a hotarat implementarea religiilor. Orice religie este un sistem foarte bine organizat. Astea nu se nasc peste noapte, omul de rand nu se ocupa cu asta.

NOname
| NOname a răspuns:

Din nefericire, majoritatea este cea care alege conducătorii, iar majoritatea e cum e, drept urmare, de cele mai multe ori şi conducătorii...

http://youtu.be/nZ0PdrMzYV4

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu pot sa-l vad pe mobil. ma uit mai tarziu pe laptop.

NOname
| NOname a răspuns:

...că nu respectă ceea ce propovăduiesc (fie ei politicieni în sutane sau fără), asta e partea a doua.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

In general prostii astia de care zici tu sunt sustinuti si nu de omul de rand (alegatorul) pentru ca omul de rand nu-si permite prin finante sau influenta sa ridice un bou pana la nivelul candidarii sale, ci de catre altii cu functii si interese. e cale lunga, se cheltuie multi bani si multa influenta si se fac foarte multe compromisuri.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Referitor la cine pe cine alege şi cine între cine se susţine (ca să nu mă mai repet, căci e mult e zis):
http://www.tpu.ro/......ista-doua/

| Nucreeed a răspuns:

"God bless America!"? Iti spune ceva?

| Lizzu a răspuns:

Se intretin unii pe altii, Baubaule.
Mereu vor exista pareri impartite in ambele tabere...cred ca multa energie e risipita in actiunile astea de a ne convinge unii pe altii de tot ce ar exista in univers cand de fapt nimeni nu stie prea bine cum e adevarul...

Dar poate ca nu toti oamenii cu bani si sus-pusi sunt atei,nu?
Iar in cazul in care cei mai multi sunt atei atunci contribuie la mentinerea religiei si Bisericii in Romania pentru ca au de unde si nu-si pun probleme ca daca dzeu nu exista, masele sunt mintite prin insasi existenta institutiei Bisericii si a religiei atat de proeminenta si dominanta.

E un cerc inchis. Vicios. Niciodata nu se va deschide sa dizolve ori o tabara ori alta.
Au nevoie una de cealalta pentru ca daca una din ele n-ar exista, cea ramasa s-ar dizolva si ea si nu s-ar mai mentine compacta.

Dar parerea cum ca ateii au parte numai de vieti decente si de tot ce au nevoie pentru a duce o existenta asa cum au nevoie iar credinciosii ar avea parte numai de rau in viata si de saracie mi se pare neverosimila si irelevanta. Totul e relativ.

Daca intrebi credinciosii ei vor sustine ca dimpotriva, viata fara dzeu e saraca si lucrurile materiale nu vor veni la tine fara credinta in dzeu, nu? sigur asa vor spune.

Acum fiecare cu parerea sa.

| Exilee a răspuns:

Nu. E absurd.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Judecata de om prost plin de prejudecati.cu gandire scurta pana la a fi crestin.prost si sarac ori ateu destept si bogat, manipulator si cu functie, pile si alte apucaturi idioate.ce functie au parintii tai si ce pile? a te lauda cu pilele si cunostintele tale inseamna a recunoaste cat valorezi fara ele.deci comentez.cucule nu ai dreptate.in privinta me cel putin.cat despre iq.se vede diferentia din postaturile noastre.nu ma ridic la nivelul unui ateu ca pentru mine ar fi o cadere in neant.

| Buresbista123 a răspuns:

Cred ca aberezi rau de tot, uita te la toti sefii de stat din tarile puternice, cati sunt atei? uita te ca toti jura pe biblie si zic so help me god etc, biserica practic conduce cot la cot cu bancherii lumea, merg mana in mana

| Buresbista123 a răspuns (pentru Buresbista123):

Caracterul omului nu are neaparat legatura cu faptul asta daca crezi sau nu in religii ori nu, e o jignire ce ai zis, uita te ce loc ocupa Vaticanul in increderea oamenilor

| anonim_4396 explică (pentru Buresbista123):

Ateul nu considera ca juratul stramb pe biblie e pacat, pentru ca el e ateu...cum un papa ateu nu considera ca e pacat sa fii conducatorul bisericii, pentru ca el e ateu. nu e greu sa juri stramb, tu insuti o faci daca esti martor la un proces si prin marturisirea ta salvezi pe cineva foarte important, nu e pacat pentru ca tu esti ateu.

| Buresbista123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca nu ti dai seama cat de stupid esti, practic ai zis ca daca esti ateu nu ai nici un fel de moralitate, daca nu crezi in religii tu esti un om rau... Termina cu jignirile si dicriminarile astea!

| anonim_4396 explică (pentru Buresbista123):

Nu am zis asta. am zis doar ca este MAI MORAL sa salvezi pe cineva la a carui nevinovatie ai fost martor, chiar daca esti nevoit sa juri pe biblie chit (sau tocmai pentru) ca nu inseamna nimic pentru tine. asta am zis. tu esti cel care insulta inca de la primul raspuns "aberant, stupid...". Nu ai inteles tu ce am vrut sa zic, asta nu inseamna ca sunt eu stupida.
P.S. iar ce am zis in postare este un rezumat al discutiilor si argumentelor pe care le aduceti voi. eu am facut doar o observatie obiectiva la ce faceti voi.eunu sunt nici religioasa, nici atee, sunt neutra. eu nu tin parteaa nimanui...

| Buresbista123 a răspuns (pentru anonim_4396):

E o observatie proasta, nu toti din cei care conduc lumea is atei, marea lor majoritate sunt de o religie ori alta si revin caracterul nu vine neaparat din asta...

| Lizzu a răspuns (pentru Buresbista123):

Nu oricine jura pe biblie e credincios...multi se folosesc de smecheria asta pentru a fi credibili, pentru a avea credit din partea populatiei, pentru a-si castiga adepti ca tu sa zici : uite ce credincios e, e credincios si nu va minti sau va face rau!

| Lizzu a răspuns (pentru Buresbista123):

Ea nu afirma ca ateii sunt lipsiti de moralitate ci spune ca dpdv al gandirii atee cum ca nu exista dzeu si implicit nici pacate, atunci totul e permis, deci poti jura pe cartea sfanta a credinciosilor numita biblie daca esti ateu pentru ca pentru tine ca ateu nu este un pacat, intelegi?

| Buresbista123 a răspuns (pentru Lizzu):

Cine a spus ca daca nu exista DZ nu exista pacate? tu crezi ca daca furi de la oamenii pe care ii guvernezi daca iti vinzi tara etc e un lucru bun? crezi ca daca esti ateu omori si violezi si furi si spui pai da eu nu cred in DZ deci mi se rupe? oameni buni treziti va! nu mai dormiti pe voi nu mai fiti ignoranti, un ateu nu crede in basme, in rest este exact ca oricare alt om!
Iar faza cu biblia e ipotetica, sunt atatia crestini care jura pe biblie in tribunal si mint de rup apele...plus ca singurul ateu declarat din ce stiu eu din politica, premierul Australie cand a fost investita in funcite nu a jurat pe biblie ci a facut o AFIRMATIE care cred ca e posibila si in tribunal nu stiu sigur, iar intrebarea pusa de fetita asta e cu o tenta jignitoare, daca ma intelegi...

| Lizzu a răspuns (pentru Buresbista123):

Da, inteleg.
Dar, Buresbista..in lume exista oameni si oameni ...atei si atei, credinciosi si credinciosi ...toti se impart in "buni" si "rai".

Nu toti ateii sunt morali si nu toti credinciosii sunt morali.
Asta e lumea.
Sunt unii care cred ca daca nu exista dzeu si nici pacate atunci poti face orice si nimic rau si nici o pedeapsa nu se abate asupra ta. Asta cred ei. Nu stiu daca e gresita sau nu gandirea lor.

Adevarul poate e undeva la mijloc sau poate ca nu e deloc.
Nu stim.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Lizzu):

Credinta in DZ nu are legatua cu existenta pacatelor ori, daca ti iei moralitatea dintr o carte cum e biblia sau coranul ai o problema, oamenii au din firea lor de la natura empatie si simt ce e corect si ce nu iar pentru cei care nu o fac exista LEGEA...pacatosi si oameni buni exista oriunde in lume,orice religie ar fi sau nu dar intrebarea e cu tenta ceea ce e aberant, ea practic a zis ca ateii sunt responsabili pentru situatia in care se afla lumea acum, plecand de la boli, saracie, manipulare etc ceea ce o NESIMTIRE!

| Lizzu a răspuns (pentru Buresbista123):

happy

| anonim_4396 explică (pentru Buresbista123):

De ce te-ai enervat si strigi la altii? De ce ma faci nesimtita? Asta este o adunatura de opinii stransa de aici de pe TPU. Daca nu era ultima remarca iti convenea? Atunci nu mai aveai nimic de spus iar eu eram plina de bun-simt, recunoaste ca asa e.
In intrebare am spus de manipulare. Tot ce spui tu mai incolo vine din parerea ta despre religie, biserica si bisericosii ei. Aia nu mai e nesimtire nu-I asa? Dar raspunsul asta nu este sa-ti arat tie ca s-ar putea sa o iei pe urmele ipocriziei, ci sa te rog sa nu ma mai insulti si sa-ti multumesc caa m-ai facut fetita! Pa!

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Liza s-ar parea ca ai inteles ca in toata postarea mea chiar asta vreau sa arat: nimeni nu e cu stea in frunte, atat religiosii ca si ateii sunt coruptibili si nu spun decat ca s-ar putea ca ei sa fi lucrat foarte bine impreuna pe tot parcursul timpului. Faptul ca in varianta spusa de mine:ateii manevreaza, nu ii scuteste pe religiosi de implicare in treaba asta. Dar pare-se ca IQ-ul nu e chiar asa de mare la unii atei incat sa-si dea seama ca asta am zis. Atei au fost de cand lumea si pamantul, unde au fost ei atunci cand era nevoie de ei? Mersi mult!

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce, era o simpla parere happy

| Adrianetc a răspuns:

Si cine crezi ca au facut sondajele astea? nu ateii?laughing. Sunt 2 feluri de crestini, unii nepracticanti, care s-au nascut cu o doctrina, religie, si se mai numesc oi fara minte, care practica tot felul de traditii si simboluri, care nu sunt siguri daca e bine sau nu, acei crestini care daca si alti mii milioane de crestini fac la fel se considera oameni drepti si "cu Dumnezeu". Iar cea de-a 2-a categorie se numesc crestini practicanti, ei poate s-au nascut cu o religie insa cauta dovezi,se documenteaza, se roaga, lupta pentru adevar, il cauta pe Dumnezeu cu toata inima si il gasesc. Decat crestinii nepracticanti sunt manipulati fara sa stie cum, fara sa stie daca fac bine sau rau, nepasandu-le, doar ei sunt asa, Daca te numesti crestin, trebuie sa-L iubesti pe Dumnezeu nu sa iubesti niste legi date de biserica "sa treci pe sub masa, sa pupi icoane, si alte prostii". Concluzie : esti manipulat de biserica doar daca vrei, doar daca nu-ti pasa. Sondajul. exista toate tipurile de oameni pe ambele "tabere", sondajul este de 2 bani.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Perfect de acord! Acum o sa sara toti crestini pe tine pentru ca ai spus adevarul.

| anonim_4396 explică (pentru IoanieCriminalul):

Vor sari ambele tabere happy. Pare-se ca nu aai citit postarea mea pana laa sfaarsit happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Danke

| Al99 a răspuns:

Avem 0,1% atei in Romania.
Comparati cu cei care vand flori pe strada (cum am vazut intr-un reportaj) sunt mult mai inteligenti intr-adevar.

| MissPinkPurple a răspuns:

Ai dreptate sunt de acord

| taximetristul a răspuns:

In Romania nu exista o evidenta a ateilor, pentru ca din lasitate, ignoranta, frica sau altele, ei nu se declara atei, desi nu cred in nimic.
E greu de facut statistica asta, dar presupunand ca asa este cum spui tu, ii dau dreptate lui NOname! Noi ii alegem si ii sustinem pe cei suspusi.

| anonim_4396 explică (pentru taximetristul):

I-am raspuns lui NOname, e valabil si pentru tine. mersi de raspuns! happy

| taximetristul a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu ai auzit de vot?
Si hai sa luam exemplu doar Romania, cati conducatori atat de destepti ai vazut tu pana acum?