| KodrutZ a întrebat:

Una administrativa - De ce Biserica Ortodoxă nu acceptă incinerarea – Biblia nu interzice incinerarea În Biblie nu există nici un text care ar interzice explicit incinerarea? "Indiferent că este înmormântat în stil clasic sau incinerat, trupul tot în pământ ajunge, termenul „pământ" având în Biblie sens metaforic, precum au şi cele şase plus una zile în care Dumnezeu a creat tot ceea ce există, văzut sau nevăzut. Astfel, în cazul în care BOR ar aduce ca argument pasajul biblic în care Dumnezeu îi spune omului „din pământ ai fost făcut, în pământ te vei întoarce", acesta ar fi lipsit de acoperire." de la Adevarul.ro citire

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ai dreptate, Biblia nu interzice incinerarea, iar alte argumnete in acest sens sunt in urmatoarele idei.
Este incinerarea o practică potrivită pentru creştini?
▪ Scripturile nu prezintă nicio obiecţie fundamentală cu privire la practica incinerării.
Unele relatări biblice arată că trupurile sau oasele unor oameni morţi au fost arse (Ios. 7:25; 2 Cron. 34:4, 5). Acest lucru ar fi putut sugera că oamenii respectivi nu au fost consideraţi demni de o înmormântare decentă. Însă faptul că trupul neînsufleţit al unei persoane era incinerat nu însemna întotdeauna că ea nu fusese considerată demnă de a fi înmormântată.
Înţelegem aceasta din relatarea despre moartea regelui Saul şi a celor trei fii ai săi. Toţi patru au murit în timpul unei lupte cu filistenii. Unul dintre fiii lui Saul a fost Ionatan, prietenul şi susţinătorul loial al lui David. Când bărbaţii viteji din Iabeş-Galaad au aflat ce se întâmplase, s-au dus, au luat cele patru cadavre, le-au ars şi apoi au îngropat oasele. Mai târziu, David i-a lăudat pe acei israeliţi pentru fapta lor (1 Sam. 31:2, 8-13; 2 Sam. 2:4-6).
Speranţa pe care o oferă Biblia cu privire la morţi este învierea, adică readucerea la viaţă a unei persoane. Indiferent că trupul unei persoane decedate este sau nu incinerat, nimic nu-l împiedică pe Iehova să readucă o persoană la viaţă, dându-i un corp nou. Cei trei evrei fideli care au fost aruncaţi într-un cuptor de foc din ordinul regelui Nebucadneţar n-au avut motive să se teamă că, dacă urmau să moară în felul acesta, Dumnezeu nu putea să-i readucă la viaţă (Dan. 3:16-18). La fel au stat lucrurile şi în cazul slujitorilor fideli ai lui Iehova care au fost ucişi şi apoi incineraţi în lagărele de concentrare naziste. Unii slujitori loiali ai lui Dumnezeu au murit în explozii sau în alte împrejurări în care corpul lor a fost complet distrus. Totuşi, învierea lor este sigură (Rev. 20:13).
Iehova nu trebuie să reconstituie corpul unei persoane pentru a o învia. Acest lucru reiese din modul în care Iehova îi învie la viaţă cerească pe creştinii unşi. La fel ca Isus, care ‘a fost făcut viu în spirit’, la înviere, un creştin uns este aceeaşi persoană, dar cu un corp spiritual. Nicio parte din corpul său fizic nu merge cu el la cer (1 Pet. 3:18; 1 Cor. 15:42-53; 1 Ioan 3:2).
Speranţa noastră în înviere nu depinde de ce se întâmplă cu corpul nostru fizic, ci are la bază credinţa noastră în capacitatea şi în dorinţa lui Dumnezeu de a-şi îndeplini promisiunile (Fap. 24:15). E adevărat, nu putem înţelege pe deplin modul în care Dumnezeu a făcut învieri în trecut sau cum va face acest lucru în viitor. Totuşi, putem avea încredere în Iehova. El ne-a dat „o garanţie" înviindu-l pe Isus (Fap. 17:31; Luca 24:2, 3).
Creştinii ar trebui să ţină cont de normele sociale, de sentimentele celor din jur şi de cerinţele legale cu privire la ce trebuie să se facă cu trupurile celor decedaţi (2 Cor. 6:3, 4). Aşadar, orice decizie cu privire la incinerare este o decizie personală sau o decizie pe care o poate lua familia celui decedat.

| milan9 a răspuns:

Biblia se pronunta impotriva incinerarii...

| KodrutZ explică (pentru milan9):

UNDE? Asa cu interpretari largi se vede si la martorii lu' iehova la ce grad de tacaneala se poate ajunge...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Adevarul.ro a aparut inainte de biblie?

| R0R0 a răspuns:

Eu nu as fi de acord ca trupul meu sa fie incinerat.
Cu toate ca nu exista in Biblie un citat fixat care interzice incinerarea, noi stim ca nu ar trebui " practicata".
Cum Moise si Aaron au fost inmormantati, asa ni s-a transmis si noua traditia de a fi inmormantati. Incinerarea este ceva creat de oameni, nu lasat de Dumnezeu

| drutzix a răspuns:

Pentru ca BOR detine cimitire si nu crematorii.
In caz ca nu ti-ai dat seama biserica este un SRL

| KodrutZ explică (pentru drutzix):

SRL-urile platesc naibii impozite...

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai impresia ca incinerarea e ieftina? Preturile urca pana la 3.000 lei! Si se mai adauga niste cheltuieli, ca nu vin aia sa te ia de acasa, te baga in cuptor si apoi te aduc inapoi acasa.

La inmormantarile ortodoxe nu e nici un circ. Din ce stiu, dupa ce moare cineva, se intocmesc niste acte legale, apoi se pregateste mortul pentru inmormantare, rezolvi problema locului la cimitir, vorbesti cu preotul si faci o programare intr-o anumita zi pentru inmormantarea propriu-zisa, dupa care in functie de context se depune decedatul la capela sau se tine acasa pana vine momentul inhumarii. In ziua inmormantarii rudele apropiate fac donatii (pomană) saracilor, cunostintelor si celorlalte rude, iar dupa inmormantare se mai ofera o masa de pomana intru pomenirea celui adormit. Lucrurile sunt mai simple decat par.

Desigur ca din partea rudelor apropiate exista un efort in cele trei zile, incepand de la formalitati, problema locului de veci, sicriu, procurarea pomenelor, parastasul de dupa, etc. Sunt niste probleme care trebuie rezolvate, apare si stresul, si oboseala si nimeni nu neaga asta. La toate cultele, inclusiv in cazul ateilor, exista un efort si o implicare din partea rudelor pentru inhumarea celui mort. Mortul nu intra singur in groapa in tim ce, cei apropiati stau bine-merci cu mainile in san!

Singurele chestii care ma deranjeaza pe mine la unele inmormantari sunt acele "adaosuri" pe care babele "destepte" le introduc pe langa ritualul religios oficial de inmormantare. Atat. Toate chestiile care nu au legatura cu randuiala canonica de inmormantare sunt in plus si nu au legatura cu Ortodoxia! Eu le mai spun uneori, iar partea buna este ca am observat o indreptare a lucrurilor pe unde am mai fost. Au mai murit si babele "atotstiitoare" iar lumea incepe sa mai renunte la chestiile formaliste.

| KodrutZ explică (pentru Jardelin):

Hai sa nu exageram. http://www.funerarii.ro/pachet/lumidan-incinerare.html Din pachetul ala de 2430 RON, multe sint inutile. Ce naiba te mai toaleteaza cind te duc sa te prajeasca, ma depaseste complet. Prefer sa imi fie respectata memoria, nu hoitul. Lucrurile de fapt par mai simple decit sint. Tu ai descris ok o situatie teoretica. Sa vezi in practica cind groparii vor mai multi bani fix la capatul mortului, cind preotul vine si pleaca cu sticlele de vin ca i se pareau simpatice ("se confisca" zise nemernicul la inmormintarea lui bunica-meu), cind se iau sarantocii la cearta la masa ca nu-stiu-care nu vrea sa stea linga altul... De costurile unui nenorocit de loc de veci nici nu vreau sa ma gindesc, sau de onorariul preotului.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

"Biserica binecuvinteaza inhumarea si nu incinerarea pentru ca vede in cel decedat un adormit. Ii numeste pe cei trecuti in viata de dincolo "adormiti", termen care are intelesul de stare din care te poti trezi. Ea nu vorbeste de trecere intr-o stare de nefiinta, ci de trecere dintr-un mod de existenta in alt mod de existenta. Cand Mantuitorul ajunge in casa lui Iair, a carui fiica, de numai 12 ani, de abia murise, spune: "Nu plangeti; n-a murit, ci doarme" (Luca: 8, 52). Din acest motiv ea nu poate binecuvanta incinerarea. Daca ar face acest lucru ar insemna sa fie de acord sa il arda pe acela despre care are sentimentul ca doarme. "

Biserica cere sa fim inhumati din respect fata de trupul omenesc, chemat impreuna cu sufletul sa fie partas vietii dumnezeiesti.

| KodrutZ explică (pentru BogdantheDreamer):

Si de ce atita lipsa de respect fata de durerea omului si jaful asta pe fata care se face cu inmormintarile din partea tuturor? Nu ma refer doar la preoti. Cum ar fi oare ca bor sa suporte cheltuielile inmormintarilor pentru cei care au fost angajati/platit impozite?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru KodrutZ):

Ceri prea mult. Fi realist. Pompele funebre- imbalsamare, sicriu dupa posibiltati, cruce, accesorii, transport, groapa- terenul concesionat pe o perioada de timp, munca groparilor si taxa de imormantare stabilita de Bor. Lucrurile astea sunt necesare si sunt aici de mult timp, nu de ieri sau de azi.

| KodrutZ explică (pentru BogdantheDreamer):

Tichie de margaritar pentru un rupt in c*r de foame, asta e circul ingropaciunii. Indiferent de citi bani va avea familia mea cind crap, mi-am exprimat deja vointa expresa de a fi cremat, asta dupa ce mi se preleva orice organe utile, daca va fi cazul. Sint realist. Stii ca sint doar citeva crematorii in tara si alea lucreaza la capacitate maxima? Iti dai seama cate milioane de euro s-ar duce in alte directii mai utile societatii daca lumea s-ar trezi in masa si ar crema mortii?

| unprietenaproape a răspuns:

Totusi nu putrezeste in pamant ci e facut scrum, arde in flacari
in biblie nu scrie nimic nici de suicid.
iisus a spalat pacatele oamenilor cu sange. daca oameii ar face si ei acelasi lucru cu ale lor? poate e bine nu? dar cum ar fi fost sa se spuna asta

| KodrutZ explică (pentru unprietenaproape):

In biblie scrie povestea cu corpul tau, templul lu' dumnezo', sa ai grija de el and shiet. Acuma sa vedem citi crestini fumeaza de rup si ajung cu boli digestive si cardiovasculare la medic din cauza stilului de viata vs citi atei sau evrei sint in situatia asta (mai ales la cardiovasculare produse de alimentatie/sedentarism).

| HowdidIgethere a răspuns:

Poti sa te incinerezi.

asta daca n-ai nevoie de vreo adeverinta pentru dupa

| KodrutZ explică (pentru HowdidIgethere):

Adeverinta pentru ce?

| Denly a răspuns:

Se spune ca Iisus nu a fost incinerat si nici noi nu ar trebui sa fim imcinerati. Daca Iisus era incinerat nu mai invia.

| KodrutZ explică (pentru Denly):

Da' cum ar fi oare ca in loc sa cheltuiesti de la 4-5000 RON in sus pe o ingropaciune sa faci o incinerare care se intimpla sa coste mai putin de jumate' si sa dai restul cuiva care chiar are nevoie? Nu i-ar place lui dumnezo' mai mult treaba asta?

| Denly a răspuns (pentru KodrutZ):

Ba cred ca da.

| Tanasă_Cosmin_1999 a răspuns:

Omule de ce nu crezi in dumnezeu?

| KodrutZ explică (pentru Tanasă_Cosmin_1999):

De ce as crede? Il prefer pe Mos Craciun. Stim mai multe despre el decit despre sfintul barbos din cer care se imperecheaza wireless cu pamintencele.