| ShockWaver a întrebat:

Unde mai exact e sufletul? În inimă? Dacă faci transplant de inimă sufletul posedă alt corp? Sau este conștiința din creier? Și când transplantul cerebral o să fie posibil se va întâmpla la fel? Sau e în tot corpul, și dacă îți pierzi o mână sau un picior, pierzi o parte din suflet?
Vreau răspunsuri cât mai raționale și exacte. ( Evitați răspunsurile de genul " Sufletu este în noi. " )

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ca să ne întrebăm unde se află, trebuie mai întâi să dovedim că există (în varianta religioasă), ceea ce n-a fost cazul.

| relian a răspuns:

Transplantul cerebral nu va fi posibil.Sau doar in cazul in care se va putea obtine un creier in laborator, fara corp, deci numai creirul singur, lucru iar imposibil.In rest suflet nu exista. exista doar o energie de moment alta decit energia din celule, energie care se pierde imediat cum mori. Unia au facut experimente ceva ani buni in urma cintarind persoanele care urmau sa moara.Si asa cu ce aveau ei atunci, sau cit de bine au putut cintari acea persoana sa ajuns la concluzia ca ceva exista.Adica persoana in viata inaintea morti avea o greutate, iar dupa moarte alta greutate.Si diferenta era de ceva grame zeci daca nu ma insel si au spus ala e sufletul.Ma intreb acum de ce nu mai repeta nimeni experientele astea. Daca experienta a aratat exact ce se spune inseamna ca in noi exista o energie in orice moment, energie care se pierde instantaneu ce survine moartea. Daca ai observat te asezi pe cintar si stai relaxat vei avea o greutate, iar daca iti vei contracta corpul, vei forta, vei observa ca greutatea creste.Eu asa cred ca asta ar fi explicatia din rezultatul acelui experiment si nu povesti cu suflete.Inima este controlata de creier deci nici vorba de suglete religioase.

| Thunderstruck a răspuns (pentru relian):

Tu sustii ca niciodata, dar absolut niciodata nimeni nu va putea sa beneficieze de un transplant cerebral? Pe ce argumente te bazezi?

| relian a răspuns (pentru Thunderstruck):

Argumente? Simplu.Un creier este conctat cu restul organismul inca din formare, deci el este setat pentru acel organism. Daca vei incerca sa asezi un creier in alt organism pur si simplu va ceda, el nu este setat sa lucreze, nu recunoaste noul organism. Daca vrei un ex e ca si cum tu scoti un hard de la un calcultor si il instalezi la alt calculator.Va lucra calc cu acel hard? Cam la fel sta situatia si in cazul asta.Ba mai mult creierul este de miliarde de ori mai complex ca un calculator.Creierul este conectat la fiecare celula, la fiecare organ si asa mai departe cu care el s-a nascut.Tu crezi ca daca il scoti sil atasezi altui corp el va functiona? Cum crezi ca va functiona? Va ceda te asigur de asta si nu am spus-o eu, au spus-o altii care studiaza, care se ocupa cu chestii de genul asta.Gindestete ca un organ altu decit creierul este respins cind se face o grefa corect? La un transplant tu crezi ca gata ala si-a pus o inima noua si aia e tot? Oamenii nu stiu ce urmeaza acea persoana care are un transplant.Acea persoana toata viata trebuie sa ia medicamente care sai blocheze anumite sisteme, sa nu lase organismul sa-i respinga noul organ. Vorbim aici de creier care coordoneaza intregul organism.Deci una e ce vedem prin filme si alta este realitatea.Si nu uita omenirea inca face focul cu coceni, cu lemne daca le are si pe alea.

| ArthurKn a răspuns (pentru relian):

Intereseaza-te de ''Proiectul Avatar''

| Thunderstruck a răspuns (pentru relian):

Chiar daca majoritatea chestiilor pe care le-ai scris aici le-am auzit si eu la disney chanell, tot nu demonstreaza nimic. OK, sa presupunem ca tot ce-ai scris e adevarat, asta e, nu putem acum si nici in viitorul apropiat, dar tu ai facut o afirmatie categorica, si nu prea sunt de acord ca absolut niciodata n-o sa se poate transfera un creier de la un organism la altul.

| relian a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ok teoretic orice gindeste mintea omeneasca s-ar putea realiza, dar asta e doar teoretic. Poate in viitorul cel mai indepartat, ori cind vom dipsarea s-ar putea realiza si chestia asta.Dar teoretic da orice ai gindi ar fi posibil.Nu exista chestii gindite de mintea omeneasca si sa nu se poata realiza.Ar fi ceva non sens.Insa eu am spus practic, ma refer sa si poti realiza.E o chestie ciudata, pare o contradictie insa asa sta situatiunea.

| Mădă0611 a răspuns:

Acel suflet despre care vorbesc unii, nu exista.
1. Loveste-te puternic la cap, ai sansa sa fii altcineva. Face greva sufletul sau ti l-a schimbat cineva? In cazul asta, pentru faptele cui o sa raspunzi, ale sufletului care a dat bir cu fugitii, sau ale celui care te-a gasit?
2. Perceptia, o ai pentru supravietuire, sufletul, fiind imaterial, nu are nevoie de perceptie, deci nu poate vedea, auzi, mirosi sau simti nimic, astfel, daca ramane ceva dupa moarte, e ca si inexistent.

| milan9 a răspuns:

Exprimarea Bibliei fiind de multe ori incifrata, metaforica, acest cuvânt, "suflet", ARE ÎN Sf. SCRIPTURA MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Gruparea iehovista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Unde mai exact e sufletul?"... in imaginatia oamenilor.

Prima data sa se prezinte dovezi pentru existenta sufletului (iar asemenea dovezi nu exista) dupa care se pot pune intrebari legate de locatia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Relian

"cintarind persoanele care urmau sa moara"... vezi ca experimentul respectiv este gresit.

"inaintea morti avea o greutate, iar dupa moarte alta greutate"... numarul de persoane a fost exagerat de mic iar rezultatele nu au fost cele asteptate.

"de ce nu mai repeta nimeni experientele astea"... pentru ca nu exista asa ceva.

http://en.wikipedia.org/wiki/Duncan_MacDougall_%28doctor%29

Te las pe tine sa gasesti informatiile ce tin de "cantarirea sufletului" pe alte site-uri si sper ca o sa-ti dai seama de ce nu sunt valide.

| Delmoniko a răspuns (pentru anonim_4396):

Am urmarit si eu asta. Dupa ce te tunzi, iti tai unghiile si mergi la baie ai cu totul alta greutate. Poti sa alergi 10 minute si vei avea alta greutate. Deci faza e exagerata. Iti poti umfla si plamanii, poti pune silicoane, rezultatul e acelasi. Inca nu se poate dovedi stiintific, iar astia care citeaza bibliile sunt penibili.
Aici as vrea eu raspunsuri de la crestinii sadea. Sa-ti demonstreze, sa se bata cu argumente. Dar de unde?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constiinta, ofcourse, provine "din creier". Acum nu stiu cat de constiinciosi trebuie sa fim incat sa nu ne impiedicam singuri.
DIn chestia aia rotunda, care sta pe umeri, cocotata un pic pe gat, mai izvorasc si ratiuni, senzatii etc.
Cu inima e o problema grava aici.In caz ca ai nevoie urgenta de un transplant de inima si o gasesti ca donatoare pe Brigitte Bardot.Trebuie urgent ca sa-ti alungi pisicile de acasa. Drumul de la spital pana la locinta ta, se va face cu frane bruste la vederea maidanezilor, pe care ii vei lua acasa.
Sper ca am fost destul de rațional, adica am dezvoltat abilitatea de a gandi ca o rață.

| Teardrop a răspuns:

"Sufletul" ar trebui să fie în creier...

Nu "Sufletul" propovăduit de Biserică.
Ci sufletul d.p.d.v. moral: conştiinţa, subconştientul. Eu asta numesc suflet.

| ada92 a răspuns:

Geneza 2:7 : „Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu".
Geneza 9:4, 5: "Numai carnea cu sufletul ei — sângele ei — să n-o mâncaţi..."
Leviticul 17:10, 11: „Dacă vreun om. . . mănâncă sânge de orice fel, îmi voi întoarce negreşit faţa împotriva sufletului care mănâncă sânge şi îl voi nimici din mijlocul poporului său. Căci sufletul cărnii este în sânge, şi eu l-am pus pe altar pentru voi ca să facă ispăşire pentru sufletele voastre, deoarece sângele este cel ce face ispăşire prin sufletul din el".

| Sl1pKnoT a răspuns:

Daca vrei un raspuns rational pune o intrebare rationala! Pace!

| IonutPopa a răspuns:

Parerea mea e ca sufletul chiar exista, Dumnezeu ni l-a daruit, trupul e doar o haina, sufletul este cu adevarat o parte vie.
Trupul poate fi posedat e adevarat dar atunci sufletul incearca sa preia controlul, dar nu atunci cand e facut un transplant.Sufletul nu e intr-o parte a corpului, sufletul este peste tot in noi.
Totul este sa crezi mereu in Dumnezeu si totul va fi bine.