| anonim_4396 a întrebat:

Unii religionişti, în special martori, sunt foarte insistenţi. Dacă sunt daţi afară, intră pe geam. Dacă nu sunt daţi afară dar văd că nu au succes, îşi fac un cont nou şi adoptă o altă strategie. Şi uite aşa, apare peste noapte câte un mădălin, curat ca lacrima, care începe cu nişte întrebări naive: oare care este credinţa adevărată? oare de ce a creat Dumnezeu pământul? etc. Dar încet-încet îţi dai seama, fie din traducerea biblică pe care o foloseşte, fie din subiectele pe care le aduce în discuţie, din care sectă face parte. Ce explicaţie găsiţi pentru insistenţa asta, pentru dispariţie şi re-apariţie şi pentru schimbările dr strategie? În real, ciocăne pe la uşi şi, tot aşa, insistă, chiar dacă le spui că nu te interesează. Ai lor se laudă că au ajuns cu propaganda pe toate continentele şi prin cele mai îndepărtate insule. Ce urmăresc ei de fapt? Ştiu că există un text biblic care spune cam aşa: "voi înconjuraţi marea şi uscatul ca să faceţi un tovarăş de credinţă; şi după ce l-aţi câştigat, faceţi din el unul de două ori mai rău decât voi înşivă". Să fie ei oare împlinitorii acestor cuvinte?

28 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, MariusNede (abuhew) este, cred eu, utilizatorul banat Steregoi.

| CIaudiu a răspuns (pentru doctorandus):

E Meme10Memu.

| doctorandus a răspuns (pentru CIaudiu):

Dap, rade de teologii doxati ca ar fi apostaziati, dar el e un biet eretic, dat probabil afara si de la Martorii lui Iehova.

Sau daca n-a fost excomunicat inca, va fi in curand.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Da, Steregoi (banuiesc ca de el e vorba; daca gresesc cumva, scuze) a fost dat afara de la Martori; pentru un motiv mai putin obisnuit: Le cerea bani. Asta e culmea, sa crezi ca poti sa storci bani de la Martori! Mare ii era credinta!

| sabin89 a răspuns (pentru CIaudiu):

M-ar interesa mai mult fenomenul. De ce sunt aşa de insistenţi. Creştinii obişnuiţi, precum ortodocşii, nu te opresc pe stradă, nu-ţi ciocăne la uşă, iar dacă nu eşti acasă nu-ţi bagă turnul de veghe sub prag. Pe când ăştia... Eu am o bănuială. Probabil ei simt că temelia pe care îşi sprijină doctrina e şubredă şi atunci sunt animaţi, poate chiar inconştient, de spiritul zicalei "...să moară şi capra vecinului". Posibil? Ce zici? Sau, cum a zis biblicul Samson: "Să mor împreună cu filistenii". Ştii povestea lui Samson. S-a gândit că dacă şi aşa moare, să nu moară singur. S-a opintit odată, a dărâmat nişte stâlpi şi s-a surpat şandramaua, de au murit împreună cu el vreo trei mii de filisteni. Nu ştiu ce să zic, nu pot dovedi asta; e doar o bănuială.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

De fapt e un cameleon care se da cand mormon, cand adventist, cand martor al lui Iehova. In realitate e gnostic.

| doctorandus a răspuns:

Diferenta dintre mine si iehovisti este ca desi toti avem opinii puternice pe subiecte religioase, eu nu caut sa evanghelizez, nu caut prozeliti. Caut sa raspandesc cunoasterea obiectiva, dar nu sa aduc oameni la secta mea.

| sabin89 a răspuns:

Am pus întrebarea asta într-un moment de exasperare, văzând - pentru a câta oară - cum reapare un user veşnic neliniştit, care a început cu Vasile şi a continuat apoi cu Steregoi, MemeMemu etc., ajungând, se pare, sub forma lui MariusNede. Mi s-a părut într-adevăr un fenomen, care ar necesita o explicaţie. Îmi pare rău că s-a ajuns la un conflict între doi useri, care a mers până la activarea funcţiei "ignore". Nu asta aş fi vrut.

| SG1995 a răspuns:

Biblic? Ești sigur? Am citit Biblia, mai mult sau mai puțin dar nu regăsesc textul nici măcar ca citare liberă. Probabil să fie vreo adndoctă talmudică? thinking

| StrongHeart a răspuns:

Pai toate sectele au o agenda, principala si cea mai des intalnita este sa gaseasca cat mai multi adepti care sa ii sustina financiar.
Daca iti citeaza din scriptura, iti citeaza un verset scos cu totul din context ca sa le sustina propriile idei si sa para ca au dreptate.
Nu e nevoie de un creier de savant sa realizezi ca scrierile biblice au mai mult de o interpretare, cine iti va spune ca a descoperit pe Dumnezeu si cunoaste toate planurile Lui si toate judecatile Lui are interesul de a te induce in eroare si de a iti spune ca singurul mod de a Il cunoaste pe Dumnezeu e daca-l asculti pe el si faci doar ce spune el.
Oamenii sunt prea ocupati sa ti-L explice pe Dumnezeu si prea putin ocupati sa respecte legea si cuvantul Lui Dumnezeu si sa implineasca ce a fost scris.
Ei sunt exact precum fariseii pe care Iisus i-a mustrat in templu ca au facut casa de negustorie din templul Tatalui.

| badpanda a răspuns:

Nu are legatura cu religia.Problema probabil provine din ADN expirat.

| Teffan a răspuns:

Martorii mai au puțin și devin un cult de teapa Heaven's Gate, in ceea ce privește delirul.

| Antisistem11 a răspuns:

Religia a pus mereu un sfânt pe primul loc.stiti care sfânt? Sfântul ban.

| Michael11 a răspuns:

Martorii sunt organizati, fiecarui martor revenindu-i o anumita zona. Sunt insistenti deoarece conducatorii lor le cer sa converteasca un anumit numar de oameni. Ei spera ca vor domni pe pamant in timpul regatului (doar ei, altii din alte confesiuni nu). In principal se urmareste banul. Un numar mai mare de adepti, care contribuiesc cu bani, aduc o putere financiara mai mare. Desi se pretind a fi crestini, ei nu sunt. Biblia lor a fost tradusa in asa fel incat sa se potriveasca cu doctrinele lor false, care sunt multe. Ei nu cred in Trinitate. Pt. ei, Isus Hristos e doar un inger mai puternic iar Duhul Sfant e o putere nu si o persoana ....etc

| doctorandus a răspuns (pentru Michael11):

MariusNede a recunoscut singur că a lui credință este întemeiată pe o minciună. Vezi https://www.tpu.ro/......ina-4.html

| fllu07 a răspuns (pentru Michael11):

Vreau doar pe scurt sa spun ca in ce priveste resursele financiare ale martorilor lui Iehova, vorbim despre sume de câteva sute de lei, care acoperă cheltuielile curente ale lacaselor de cult. Martorii lui Iehova nu au clasa clericală plătită, adică de la cei care vorbesc la microfon până la cei care fac anumite lucrări de construcție, întreținere sau curățenie, toți sunt voluntari si au locuri de muncă. Mai mult orice Martor al lui Iehova poate consulta fișa contabilă lunară, unde sunt incluse pe baza de chitanță (încheiată în dublu exemplar) toate intrările, ieșirile, si sunt explicate. Mai mult era profi sa spui si faptul că Martorii lui Iehova sunt singurul cult religios care refuză să acceseze bani de la Guvernul României, deși, în calitate de cult religios recunoscut de stat, are dreptul.

Uite si dovada:

https://www.google.com/amp/s/m.hotnews.ro/stire/24556060%3famp

Mentionez ca am fost contabil pentru Martorii lui Iehova 5 ani. Deci stiu despre ce vorbesc.

| Michael11 a răspuns (pentru fllu07):

La cine ajung banii care se aduna din donatii? Locasurile de cult ale martorilor nu se ridica doar cu cateva sute de lei si cu munca voluntara ( asa cum incerci sa ne convingi ). La inceput, martorii trebuie sa cumpere terenul, apoi proiect, autorizatii, materiale de constructii, geamuri, tigla, mobilier interior etc. De unde au martorii bani sa construiasca locasuri de cult in toata lumea? In plus am auzit ca martorii cumpara case pentru. enoriasi iar daca ei "calca stramb" sunt dati afara din acele case.

| sabin89 a răspuns (pentru Michael11):

"In plus am auzit ca..." - acest "am auzit că" nu e o sursă chiar demnă de încredere. happy

| fllu07 a răspuns (pentru Michael11):

Cele mai multe lăcașuri sunt foste case de locuit reamenajate astfel încât să fie potrivite pentru adunări. Dar dacă totuși se ajunge la concluzia ca este cel mai bine pentru zona respectivă sa se construiască de la zero o Sală a Regatului. se construiește din fondul numit CSR constiuit la nivel național, fond la care contribuie fiecare comunitate de Martori din țară. (Construirea de Săli ale Regatului). Astfel în cazul unei construcții se achiziționează doar materialele, terenul (dacă este cazul) uneori terenul este donat. Alte ori unii Martori lasă prin testament toate proprietățile lor după deces, dacă este potrivit proprietatea este vândută, si banii folosiți în cel mai bun mod cu putință. Sigur, cel mai probabil nu crezi, nu ma interesează, si oricum ți-am dat deja mult prea multe detalii decât ar trebuia stii.

| fllu07 a răspuns (pentru Michael11):

Si da, ai auzit greșit. Nimanui nu ii este construită o casă, decât dacă chiar este nevoie stringentă. De exemplu un incendiu, o calamitate naturală, sau alte cazuri de forță majoră. Eu cunosc personal un caz, în județul Alba, pe Valea Sebeșului mai exact. Era Martor al lui Iehova, ia luat foc casa, Martorii din comunitate i-au construit alta, pentru că respectivul împreună cu soția, au rămas doar cu hainele de pe ei, si mai apoi, după o perioada de timp, nu au mai dorit să fie Martori, si sau retras din cult. Dar de locuit încă locuiesc în casa respectivă, si nu are nimeni treabă cu ei. Si părinții mei au participat la construcția respectivă. Si au trecut mai bine de 20 de ani de atunci. Oricum se vede malițiozitatea cu care pui întrebări, si se vede ca tu nu esti interesant, ci cauți nod în papură. Spor. Dar nu o sa găsești.

| Michael11 a răspuns (pentru fllu07):

Daca pe Valea Sebesului s-a procedat asa, nu inseamna ca asa se procedeaza in toata tara. Sunt doua lucruri diferite. In cazul pe care-l stii tu, terenul pe care a fost construita casa a ramas in continuare al acelei familii. Martorii i-au ajutat sa-si ridice din nou casa. Chiar daca vor, martorii nu pot sa-i scoata pe acei oameni din casa. Chiar daca ar da acea familie in judecata, nu au sanse sa castige procesul.

Alta e situatia de care zic eu. Martorii pot cumpara o casa pentru o familie saraca dar casa nu e trecuta pe acea familie, ci ramane in continuare a comunitatii. In acest caz, acea familie este asemenea unui chirias, doar ca nu plateste chirie. Martorii pot sa-i scoata oricand pe acei oameni din casa.

Nu sunt malitios si nu caut nod in papura. Nu ma intereseaza martorii. Pt. mine sunt oameni care au credinta si o doctrine false. Biblia pe care o folosesc ei, este tradusa in asa fel incat sa se potriveasca cu doctrina lor. Turnul de veghe a facut profetii false etc. Cunosc si alte cazuri neplacute despre martori, dar nu mi-am propus sa le fac publice. Poate ce stiu eu sunt doar cazuri izolate.

| fllu07 a răspuns (pentru Michael11):

Păi corect ar fi sa vii cu dovezi: "biblia ortodoxă, cornilescu, king james, sau oricare vrei tu, spune asa. toate traducerile în cutare loc spun asa si asa. În traducerea Martorilor scrie asa. Deci diferit, iar datorită acestei schimbari făcute de Martori, pot avea doctrina conform căreia. Asa se argumentează un punct de vedere băiețică. Sau și asta "ai auzit tu ca ar fi asa. " Dar nu poti dovedi cu subiect si predicat. Mai mult. ce profeții false a făcut Turnul de Veghe? Zi-i pe șleau. Chiar sunt curios. Sau și astea "le-ai auzit tu." Dar nu poti spune punctual.

| Michael11 a răspuns (pentru fllu07):

Invataturi false ale martorilor

In multe domenii învăţătura martorilor este asemănătoare cu doctrina creştinismului biblic : de exemplu, sexul în afara căsătoriei este considerat păcat, este acceptat creaţionismul biblic şi este respinsă teoria evoluţiei. Biblia este considerată drept Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu. Dar în multe alte domenii, învăţăturile lor sunt deosebite şi-i califică drept o sectă pseudo-creştină, în special în legătură cu următoarele subiecte:

A. Armaghedon:
Dumnezeu va purta în curând un război împotriva omenirii, distrugându-i pe toţi, cu excepţia martorilor. In primul rând vor fi distruse bisericile creştine.

B. Zilele onomastice:
Sărbătorirea unei zile de naştere, în orice manieră, este strict interzisă. Chiar şi trimiterea unei felicitări de ziua de naştere, va atrage după sine judecarea în comitet a făptaşului. Pedeapsa constă în excluderea din comunitate.

C. Transfuzia de sange:
Acesta este un păcat mai grav decât furtul sau adulterul. Hoţii şi curvarii sunt iertaţi mai uşor în comitetele de judecată ale Turnului de Veghe decât ceice au acceptat o transfuzie. Un martor trebuie să refuze să primească sânge în orice circumstanţă, chiar atunci când refuzul duce la moarte. De asemenea, adulţii refuză transfuzia de sânge pentru copiii lor minori.

D. Crestinismul:
După părerea martorilor, creştinismul adevărat a dispărut de pe faţa pământului la scurt timp după moartea apostolilor cu excepţia câtorva oameni care au păstrat credinţa. El a reapărut doar după înfiinţarea Turnului de Veghe, de către Charles T. Russell. Când Cristos s-a reîntors în mod invizibil în 1914, El i-a găsit pe cei din grupul lui Russel ocupaţi cu slujba robului credincios şi înţelept (Matei 24:45) şi i-a pus peste toate averile Sale. Celelalte biserici creştine, sunt unelte ale diavolului.

E.Reintoarcerea lui Cristos:
Domnul s-a reîntors în anul 1914 şi de atunci domneşte ca rege pe pământ prin intermediul Societăţii Turnului de Veghe. Referirile la a doua venire sunt redate în biblia martorilor drept ceva împlinit. Generaţia oamenilor care au trăit învremea celei de-a doua veniri din anul 1914 nu va dispare înainte de consumarea Armaghedonului (Matei 24:34)

F. Cronologia:
Martorii cred că Dumnezeu are un calendar precis pentru toate evenimentele trecute şi prezente, datele fiind legate între ele prin formule matematice simple şi descoperite oamenilor prin Societatea Turnului de Veghe. Cele şapte zile ale creaţiei din Geneza, au fost de fapt şapte mii de ani ce constituie o săptămână de patruzeci şi nouă de mii de ani. Dumnezeu l-a creat pe Adam în anul 4026 înainte de Cristos. Crearea Evei la scurt timp după aceea, a marcat sfârşitul celei de-a şasea zi a creaţiei şi începutul zilei a şaptea. Prin urmare, noi ne aflăm acum la şase mii de ani după începutul celei de-a şaptea zi, ceea ceînseamnă că Armaghedonul va pune în curând capăt celor şase mii de ani de trudă umană, pentru a începe domnia de o mie de ani a lui Cristos, care va fi ca un Sabat. Pe baza acestei cronologii, Turnul de Veghe a promulgat o serie de profeţii apocaliptice concrete.

G. Crucea:
După părerea martorilor, crucea este un simbol religios păgân, adoptat de creştini atunci când satana a preluat controlul autorităţii eclesiastice. Nu are nimic de-a face cu Cristos, deoarece El n-a fost ţintuit pe o cruce, ci pe un stâlp fără braţul transversal. Martorii detestă crucea, iar noii convertiţi nu trebuie doar să arunce orice cruce aflată în posesia lor, ci s-o distrugă.

H. Divinitatea:
Doar Tatăl este Dumnezeu si adevăraţii închinători trebuie să-L cheme Iehova. Martorii sunt învăţaţi că Isus Cristos a fost doar o manifestare în formă umană al arhanghelului Mihail, astfel că El nu este Dumnezeu, ci doar o fiinţă creata. Nici Duhul Sfânt nu este Dumnezeu, ci doar o forţă activă.

I. Excluderea:
Aceasta este pedeapsa pentru orice încălcare a regulilor organizatiei Turnu de Veghe. Ea constă într-o hotărâre publică anunţată adunării în Sala Regatului, prin care se interzice orice asociere sau părtăşie cu cel vinovat. Martorii obişnuiţi nu trebuie nici măcar să-l salute pe cel exclus când îl întâlnesc pe stradă. Excepţie fac doar membrii familiei care trebuie să-şi continue legăturile necesare, cât şi prezbiterii, în cazul când cel vinovat arată pocăinţă.

J. Cerul:
Doar 144000 de persoane merg în cer. Această "turmă mica" începe cu cei doisprezece apostoli. Numărul acestor privilegiaţi s-a împlinit în anul 1935 şi în ei sunt incluşi cei aproximativ nouă mii de prezbiteri care trăiesc acum şi care sunt ultimii care vor mai merge în cer. Restul martorilor speră să trăiască veşnic pe pământ.

K. Iadul:
Societatea Turnului de Veghe susţine că iadul se referă doar la mormânt, că focul gheenei anihilează complet, astfel că morţii nu au o existenţă conştientă până la învierea trupească.

L. Sarbătorile:
Sărbătorirea oricărei "aniversări lumeşti" este interzisă cu stricteţe. De asemenea sunt interzise aniversarea zilelor de naştere, Crăciunul, Paştele, Anul Nou, Vinerea Mare, ziua mulţumirii, şi altele, inclusiv ziua mamei. Chiar dacă nu se poate stabili o origine păgână pentru sărbătoarea respectivă, simplul fapt că "poporul lumesc" o ţine, este un motiv suficientca martorii să nu o celebreze.

M. Duhul Sfant:
Nu este nici Dumnezeu, nici vreo persoană, ci doar o "forţă activă" impersonală pe care Dumnezeu o foloseşte după voia Sa.

N. Nădejdea:
Martorii cred că Dumnezeu a încetat să-i mai cheme pe credincioşi în cer în anul 1935 (în afară de cei 9000 de prezbiteri care trăiesc acum şi care au locul lor rezervat în cer), oferind acum doar posibilitatea de a trăi veşnic pe pământ. "Milioane din ceice trăiesc acum pe pământ nu vor muri niciodată", este o credinţă familiară martorilor. Pe ceilalţi, Dumnezeu îi va distruge, restaurând pe întreg pământul o grădină a Edenului pentru martorii lui Iehova.

O. Isus Cristos:
In teologia Turnului de Veghe, Isus Cristos este primul înger creat de Dumnezeu. Martorii îl identifică pe Cristos cu arhanghelul Mihail, deşi ei îl numesc şi Fiul lui Dumnezeu deoarece "prima persoană cu duh pe care a creat-o Dumnezeu a fost ca un întâinăscut pentru El". (1982, broşura Turnului de Veghe, "A te bucura de viaţă veşnică pe pământ", pag.14). Ei îl numesc de asemenea "un dumnezeu" şi aşa traduc Ioan 1:1 în biblia lor.
Ioan 1:1 "La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul". (Biblia ortodoxa)
Ioan 1:1 "La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu". (Biblia Cornilescu)

P. Organizatia:
Martorii cred că Dumnezeu a înfiinţat organizaţia Turnului de Veghe pentru a aduna împreună pe cei ce vor fi mântuiţi. Fiind agenţia vizibilă a lui Dumnezeu pe pământ, această organizaţie exercită autoritate guvernamentală completă asupra credincioşilor - emite legi, judecă pe cei ce le încalcă, conduc şcolile împărăţiei, ş.a.m.d. - în paralel cu guvernul laic. La apariţia unui conflict între cele două autorităţi, credincioşii trebuie să sesupună guvernării religioase şi nu guvernului laic (aşa înţele! g ei Fapte 5:29 – "să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât de oameni").

R.Invierea:
In ceea ce priveşte moartea lui Cristos, martorii cred că şi El a încetat să mai existe după moarte, fiind înviat după trei zile, dar ca duh. Ei neagă învierea sa trupească. La reîntoarcerea Sa în 1914, El a înviat în spirit pe cei credincioşi, iar restul omenirii va fi înviată în trup în timpul domniei de o mie de ani.

S. Mântuirea:
Deşi vorbesc despre mântuirea prin credinţa în Cristos, martorii cred de fapt că mântuirea nu e posibilă fără o supunere totală faţă de Societatea Turnului de Veghe şi fără o participare riguroasă la programele sale. Chiar şi martorii care nu sunt destul de zeloşi ar putea fi anihilaţi la Armaghedon, iar cei ce primesc intrarea în paradisul terestru, vor trebui să facă fapte bune tot timpul domniei de o mie de ani a lui Cristos, pentru a fi pecetluiţi pentru viaţă.

Biblia folosită de Martorii lui Iehova
Creştinii care intră în discuţie cu martorii, trebuie să fie conştienţi că aşa numita biblie pe care o folosesc martorii, conţine un număr de falsificări flagrante introduse în text pentru asusţine doctrina Turnului de Veghe. Apostolul Petru, referindu-se la epistolele inspirate ale lui Pavel, a spus că sunt "in ele unele lucruri greu de înţeles, pe care cei neştiutori şi nestatornici le răstălmăcesc, ca şi pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor"(2 Petru 3:16).
Trei sferturi de veac, Societatea Turnului de Veghe s-a limitat doar la răstălmăcirea versiunilor Bibliei, King James şi American Standard, acestea conţinând numele Iehova înVechiul Testament. Ei au scris instrucţiuni despre cum trebuie "sucite" Scripturile, dovedind astfel că Dumnezeu interzice vaccinul, că Avraam şi profeţii credincioşi vor învia pe pământ
în anul 1925 că Dumnezeu a inspirat marea piramidă a Egiptului, ş.a.m.d. Dar unele învăţături ale Turnului de Veghe n-au putut fi deduse din Biblie oricât de mult au fost răstălmăcite versiunile King James şi American Standard. Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, să recurgă la modificări a sute de versete din Biblie. Aşa a apărut "noua traducere mondială a Sfintelor Scripturi", versiune modificată periodic, pentru a face faţă noilor învăţături ale organizaţiei. De exemplu, în noua traducere, crucea a fost înlocuită cu "stâlpul de tortură", deoarece martorii susţin că Isus a fost ţintuit pe un stâlp vertical, nu o cruce. In loc de "Duhul Sfânt", ei traduc "duhul sfânt" sau "forţa activă", pentru a corespunde cu negarea divinităţii şi personalităţii Duhului Sfânt. Apoi, Cristos a vorbit nu de "revenirea Sa", ci de "prezenţa Sa", pe care martorii o consideră invizibilă. Noua traducere mondială elimină în mod sistematic dovezile divinităţii lui Cristos. In loc să se proştearna la picioarele Lui pentru a I se închina, oamenii trebuie doar să asculte de El. Isus numai spune : "Inainte să fi fost Avraam, Eu sunt", ci "Inainte ca Avraam să existe, eu am existat", pentru a evita asocierea cu "Eu sunt" din Exod 3:14, unde se vorbeşte de Dumnezeu (Iehova). Dar cea mai răspândită modificare a Bibliei a fost făcută prin introducerea de 237 ori a numelui Iehova în Noul Testament. Traducătorul poate alege numele Iehova sau Iahve în Vechiul Testament, deoarece în textul ebraic apare tetragrama IHWH. Inserarea numelui Iehova în Noul Testament, nu are nici un suport în originalul grecesc. Nici măcar în traducerea interliniară a regatului, unde originalul în limba greacă dublează textul englezesc, nu se poate motiva folosirea numelui Iehova, care nu apare de loc în limba greacă.

| Michael11 a răspuns (pentru fllu07):

Proorocii false ale Turnului de Veghe

În prima jumătate a istoriei sale de o sută de ani, Turnul de Veghe a susţinut învăţătura fondatorului său, Charles T. Russell, cum că marea Piramidă a Egiptului a fost "inspirată" de Dumnezeu, ca şi Biblia (vezi cartea 'Vie împărăţia Ta', ediţia 1903, p. 362). Publicaţiile Societăţii au convertit dimensiunile în centimetri din măsurătorile piramidei, în ani din calendar, încercînd să profetizeze evenimentele viitoare. Ei au prezis că bătălia Armaghedonului va lua sfîrşit în 1914, răsturnînd complet guvernarea actuală a Terei (Timpul bate la uşă, ediţia 1904, p.101). In mod evident, acest lucru nu a avut loc.
Hotărîtă totuşi să acţioneze ca un profet, organizatia a prezis o înviere pe pămînt pentru anul 1925: "Ei vor învia ca oameni perfecţi şi vor fi prinţii sau conducătorii pămintului, după promisiunea Sa... De aceea trebuie să aşteptăm cu încredere ca anul 1925 să marcheze reîntoarcerea lui Avraam, Isaac şi Iacov şi a profeţilor credincioşi din vechime"(cartea "Milioanele care trăiesc acum nu vor muri niciodată", 1920 pag. 89). S-a adeverit acest lucru? Nu!
Mai recent, organizaţia i-a făcut pe mulţi să creadă în mod eronat că "sfirşitul" va veni în 1975 (în "De ce aşteptaţi anul 1975?", T. de V., 15-8-1968, p. 494): "Putem presupune din acest studiu, că bătălia Armaghedonului se va termina în toamna anului 1975 cînd va începe mult aşteptata domnie de o mie de ani a lui Hristos? Este posibil, dar noi aşteptăm să vedem cît de mult corespunde cea de-a şaptea perioadă de o mie de ani din existenţa omului cu domnia de o mie de ani a lui Hristos, asemănătoare cu un Sabat. Dacă aceste două perioade merg în paralel una cu alta, în ceea ce priveşte anul calendaristic, acesta nu va veni întîmplător, ci conform scopurilor iubitoare ale lui Jehova... Va fi poate diferenţă de săptămîni sau luni, dar nu de ani (pag. 499).'
Pînă acum au trecut cu siguranţă suficient de multe săptămîni, luni şi ani, pentru a dovedi că această profeţie referitoare la anul 1975 nu s-a adeverit. Un martor ar putea apăra organizaţia, spunînd că toate aceste profeţii au fost "greşeli", şi că învăţînd din aceste greşeli, nu se vor mai face afirmaţii profetice cu privire la vremea sfîrşitului.
In revista Treziti-va, pe coperta interioară, pe pagina ce conţine cuprinsul, se află mărturisirea de credinţă a revistei. Pana in 1986, fiecare număr afirma: " înainte de toate, această revistă întăreşte încrederea în promisiunea Creatorului pentru o Nouă Ordine plină de pace care va veni înainte ca să treacă generaţia anului care a văzut evenimentele anului 1914. " Altă profeţie! Faptele vorbesc de la sine. Organizatia Turnul de Veghe a vorbit ca un profet în numele lui Dumnezeu şi ceea ce a profeţit, nu s-a împlinit.
"Păziţi-vă de proorocii mincinoşi. Ei vin la voi îmbrăcaţi în haine de oi, dar pe dinăuntru sînt nişte lupi răpitori..." (Matei 7:15)
"Vor apare Hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi..." (Matei 24:24)

| Michael11 a răspuns (pentru fllu07):

Asa se argumentează un punct de vedere băiețică. Sau și asta "ai auzit tu ca ar fi asa. " Dar nu poti dovedi cu subiect si predicat.

Pentru ca mi-ai vorbit ironic sau obraznic, iti relatez un caz real petrecut in biserica martorilor. Un barbat care nu a fost vreodata martor a murit de cancer cam pe la varsta de 55 de ani. Inainte de asta cu vreo 3 ani, sotia lui a trecut la martorii lui Iehova. Martorii lui Iehova a venit de mai multe ori la ei acasa, cu scopul de al convinge si pe el sa treaca la martori. Au avut loc mai multe discutii aprinse intre el si martori, dar barbatul sub nici o forma nu a dorit sa treaca la ei. in consecinta, martorii i-au convins sotia sa divorteze si sa rupa orice legatura cu el. Ei au mutat-o intr-o localitate apropiata. Ei doi aveau copii adulti care erau plecati din tara.

Cu vreo 6 luni inainte de a muri, el a fost operat si i s-a scos o tumora de marimea unui mar. Dupa operatie, eu am stat cu el in spital, pentru ca nu avea pe nimeni. Sotia lui nu l-a vizitat de fel, nu l-a contactat de fel desi stia ca este bolnav de cancer si era in faza terminala. El a murit singur, parasit de familie. Ce vina a avut acest om? Nu a vrut sa treaca la martorii lui Iehova. El a vrut sa traiasca in continuare cu sotia lui. Cum si-a iubit acea femeie aproapele, care a fost sotul ei? In perioada in care el era bolnav ea nu a fost recasatorita. Au voie martorii sa desparta familii? Daca fac asta, calca flagrant Biblia, care este Cuvantul lui Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns (pentru Michael11):

Mda. Ce sa zic. Bravo. Detectivule. Stii atât de multe despre "secta asta periculoasa" dar nu stii ce fac cu banii. Mă întrebi tu de unde au martorii bani. Cand ți-am zis ca pui întrebări în mod malițios, ai zis ca nu. nu-i adevărat. Ia. Te-ai dat în gât. Singur.
Mie imi miroase a apostat. Stii tu ce-i ăla. Din ce am observat eu, ce ai scris tu, nu-s profeții false. Ci doctrine si idei pe care tu nu le accepți. Iar la faza cu omul ala de a murit, si Martorii i-au convins soția sa divorțeze. Te faci de râs. Te-ai gândit mult până ai debitat o prostie ca asta? Hai cântă la alta masă. Si ca sa nu zici ca's nesimțit, si te blochez fără să îți dai dreptul la replica. o sa te las întâi să te mai umpli odată de ridicol, sa mai debitezi niste aberații. Si apoi iti dau ignore. APOSTATULE.

| Michael11 a răspuns:

Va sfatuiesc pe toti care sunteti crestini sa-l blocati pe fllu07. Eu nu stau de vorba cu martorii. Pt. el am facut o exceptie si i-am scris, crezand ca-l fac sa inteleaga ca are o credinta falsa. Eu nu am fost vreodata martor a lui Iehova si nici sa nu ma lase Dumnezeu sa ajung. I-am spus ce proorocii false a facut Turnul de Veghe si i-am dat si un caz concret petrecut intre martori. Faceti si voi diferenta dintre felul elegant in care i-am scris eu si felul in care mi-a vorbit el.