| Dandanache a întrebat:

Unul din lucrurile pe care le-am observat, in nenumaratele discutii cu Martorii lui Iehova, este faptul ca acestia nu au pregatire academica si nu te suprind niciodata prin sclipiri de gandire sau logica personala. Desi sunt autopropusi experti in orice domeniu si iti ofera, stereotipic, raspunsuri la diverse probleme stiintifice, atunci cand intri in discutii profunde asupra unui anumit subiect stiintific se blocheaza, raspund pe langa subiect sau parasesc discutia.

Exista intre aceasta secta si educatia academica o incompatibilitate structurala? Iata cateva citate din publicatia lor fundamentala, Watchtower: "Martorii lui Iehova sa nu isi doreasa sa mearga la facultate. Mai bine sa isi doreasca sa lucreze in organizatia Watchtower". Watchtower, 9/1/75, p.543; Pay Attention to Yourselves and to All the Flock", 1977, p. 105 "Nu faceti educatie superioara. Nu mai e timp! Faceti servicii de pioneriat [...]".WT 3/15/1969, p. 171

Sub pretextul ca nu face parte din scopul lor religios, educatia academica este refuzata. La nivel social, acest comportament nu s-ar putea manifesta insa decat prin urmatoarea mecanica: recrutarea de noi membri se adreseaza sectorului needucat si cu intelect inferior, oameni convinsi cu usurinta sa accepte mecanic invataturile lor fara sa isi puna intrebari si, in acelasi timp, care nu risca sa urmeze o educatie academica, ce ar putea pune sub semnul intrebarii invataturile martorilor. Persoanele inteligente, educate si cu spirit critic, nu sunt potrivite cu scopul lor. Avand in vedere ca acestia din urma au nivel de educatie superior celor dintai, nu pot fi nici convinsi de argumentele acestora si, totodata, risca sa ii puna in dificultate pe primii. Indivizii inteligenti si educati tind sa se individualizeze, sa se remarce la nivel personal, in timp ce indivizii mai putin inteligenti si mai putin educati accepta cu mai multa usurita identitatea de grup, constanta si uniforma, menita sa promoveze ideologia comunitatii, nu cea a individului.

Trebuie sa recunosc ca in concluziile de mai sus e si o mare doza de prejudecata, izvorata din faptul ca nu am intalnit niciodata martori convingatori prin inteligenta si educatie. Dar, pentru o intelegere mai corecta a acestei comunitati crestine, adresez urmatoarea intrebare:
Care dintre martorii deosebit de prezenti pe site au urmat o facultate si, daca da, ce facultate? Dar un doctorat? Dintre membrii comunitatii cu care ati luat contact, cati aproximativ au urmat studii superioare si care sunt domeniile studiate cu precadere. Ma bazez pe sinceritatea voastra ideologica in cazul raspunsurilor afirmative, la fel cum voi aprecia lipsa de raspuns ca fiind un raspuns negativ (avand in vedere ca de regula sunteti prezenti la intrebarile ce va privesc).

Ii rog si pe altii, daca ati cunoscut martori intelectuali, cu educatie superioara, sa scrie cateva cuvinte despre ei.

63 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu parasesc discutia, ci imi dau seama ca oricat as vorbi, nu ajungem la un punct comun. Apoi, evit discutile sarcastice, nu au nici un sens si ma straduiesc sa vorbesc cu cei care sunt sincer interesati sa cunoasca Biblia. Iti doresc mult succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache explică (pentru danay72):

"Cei care sunt sincer interesati sa cunoasca Biblia" nu sunt sunt automat doar cei care pun intrebari la care voi stiti sa raspundeti. Sau asa va consolati voi, daca va incuie inseamna ca nu vor sa cunoasca Biblia?

Voi aprecia interventia ta, care nici acum nu are legatura cu intrebarea, ca un raspuns negativ la intrebarea mea. Multumesc pentru participarea la sondaj. O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cunoscut. tineri inteligenti,ingineri,martori ai lui yehova. oameni ca mine si ca tine,bine nu chiar atat de destepti ca tine, dar eu ma intreb; rasa umana, de unde incepe la tine? de la ce grad de educatie in sus? fiindca cei mai multi de abia au coborat din copac, si ceilalti, sant urmasi ai zeilor?

| Dandanache explică (pentru anonim_4396):

Sa fii domn e o intamplare, sa fii om e lucru mare. Rasa umana incepe de la nivelul trotuarului, unde se intend nenorocitii care si-au pierdut casa si mintile. Nu o sa dispretuiesc niciodata un om, pe motiv ca nu are diplome si confirmari profesionale. Parintii mei saracii sunt oameni simpli si saraci, fara facultate, si am invatat de la ei infinit de mult. Nu mi-am intrebat niciodata parintii de educatie atunci cand mi-au dat lectii de viata si nici ei saracii nu au incercat sa ma invete ce era peste puterile lor. De-asta s-au chinuit sa ma tina ani buni in scoala, sa invat ce nu puteau ei sa ma invete, si de asta nu intreb niciodata pe nimeni de educatie decat atunci cand vrea sa imi dea lectii desi nu poate. Nu as avea nimic cu martorii si credinta lor. Doar ca nu stiu de ce sa straduie sa ne invete atunci cand nici ei nu au invatat nimic.

| sublime89 a răspuns:

Lucrul pe care si-l doresc cu adevarat martorii nu e credinta, ci banii care vin impreuna cu ea. Ii intoxica pe creduli cu teoriile lor deplasate ca sa scoata bani de pe ei. De pe persoane cu spirit critic n-o sa obtii bani niciodata, deci e si normal sa nu vrei sa ai de-a face cu astfel de persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Mai dandanaua? Trebuie sa te contrazic, fiindca eu am avut de invatat de la ei si ei de la mine, ara sa ne atragem reciproc, unii pe altii la religia din care facem parte.De ce spui ca ar vrea cineva sa-ti bage in cap ceva ce nu vrei, nu stiu fiindca oricum no sa poata si tu stii si esti sigur de asta? problema in religie este ca ei sant exemplul viu al mantuitorului, care si-a trimis ucenicii, sa faca ceia ce a inceput el pe cruce.Sa salveze. Oamenii din robie.E un tel, e ceia ce ar trebui sa faca crestinii, sa aduca la cunostinta tuturor, vestea si lumina cunostintei de Dumnezeu.Pentru ai salva.Din dragoste. fara sa insiste, fara sa oblige, fara a fi plictisitori.Doar sa se straduiasca.Personal am luat lectii de la unii pe care nu dadeam doi bani, cand eram teligent rational, si destept si superior. pana cand mi-am dat seama ca sant, un om intre oameni, si am cazut cu picioarele pi pamant.Respect pintru parintii matale, si pentru tine ca esti ascultator si iti cinstesti parintii.Conform bibliei, vei trai multi ani pe pamant.e o fagaduiala.

| milan9 a răspuns:

Intr-adevar, suntem asaltați aproape zilnic pe stradă de astfel de persoane manipulatoare.
Cu aceasta campanie de adunare de membri ajungi sa te intrebi daca nu cumva criza a ajuns și în buzunarul celor ce conduc aceste secte și au o nevoie disperată de zeciuiala atat de consistenta...

NOname
| NOname a răspuns (pentru milan9):

...râde ciob de oală spartă.

| misterelvisz a răspuns:

Aiurea! Parte din familia tatalui meu sunt martori lui Iehova si stii ce unul din unchi mei are doua facultati terminate si inca mai merge la adunare saptamanal!

| milan9 a răspuns:

Dupa momentul in care a fost acaparat de aceasta secta nu mai cunosc pe nimeni care sa fi facut studii. Au ramas cu ce aveau. Asa se explica studiile pe care unii "martori" le au - le aveau dinainte.

| Dandanache explică (pentru misterelvisz):

Ce facultati are? Le avea inainte sa devina martor sau le-a facut dupa?

| misterelvisz a răspuns (pentru Dandanache):

Informatica si ASE! Bunici bunicilor mei erau deja martori, asa ca sa nasscut martor... Intr-adevar e singurul din 5 fratii care a avut "dreptul" de a urama o facultate! O zi buna!

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

Exceptia confirma cred teoria...

| fllu07 a răspuns (pentru sublime89):

Da? nu stiam. ia zi, cand ti-a cerut un Martor bani, ca tu esti unul dintre aia cu spirit critic, sigur i-ai alungat. ia zi, cati ti-au cerut?

| sublime89 a răspuns (pentru fllu07):

Pai eu nu sunt martor. Cum sa-mi ceara bani? Banii vin dupa ce te conving sa treci la religia lor.

| fllu07 a răspuns (pentru sublime89):

Hahaha, nu stiu de ce, dar simt ca faci referire, in intrebare, la mine si discutile noastre laughing
numa ca fapt divers, Martorii sunt destui cu instruire superioara. de exemplu in Sibiu este un profesor universitar. apoi avocati, juristi, notari, profesori in licee si scoli generale cu gramada. numai in grupul unde particip eu sunt 5 cadre didactice care predau diferite materii in licee, unele sunt titulare pe postul lor, deci au instruire. eu personal am discutii regulate cu un profesor de informatica, de la un colegiu. sotia lui este judecatoare.
totusi apreciez ca ai recunoscut ca intrebarea iti este plina de prejudecati. apoi, verisorii mei, crescuti in familie de martori au facut facultati la cluj. si acum... grijesc batrani si culeg masline in Italia.
eu nu sunt dispus sa fac o asemenea investitie (5-7 ani din viata), si mai apoi sa sa nu pot face nimic cu diploma. de asemenea multe sunt cazurile cand gasesti un loc de munca pentru instruirea ta, dar acolo devii sclav, deoarece ai potential si te exploateaza. si sunt sigur ca la toate argumentele care ti le-am spus ai ceva de comentat. de asta martorii abandoneaza o discutie, pentru ca nu isi pierd timpul aiurea cu oameni care nu vor decat discutii in contradictoriu, nimic altceva. decat sa discut cu tine asa, mai bine fac altceva mai util.
Isus a fost condamant indiferent de ce facea, in aceasta situatie a spus ca intelepciunea este dovedita dreapta de lucrarile ei. prin urmare trage concluzia tu. insa nu uita: cine rade la urma, rade mai bine.

| fllu07 a răspuns (pentru sublime89):

De unde stii? vorbesti aiurea in tramvai. daca nu esti martor de unde stii ca dupa ce devii esti chelit de bani. ai grija la vorbele tale sa nu intre la calomnie, deoarece se pedepseste conform legii.

| Dandanache explică (pentru fllu07):

Multumesc pentru raspuns. Ma bucur sa aflu ca unii Martori urmeaza o cariera academica. Sper sa am candva ocazia sa discut cu unii, sunt curios daca reusesc sa se evidentieze fata de cei pe care i-am cunoscut pana acum.

Referitor la partea a doua a raspunsului, nu caut sa comentez cu orice pret la orice argument mi se aduce. Daca argumentele sunt temeinice si convingatoare, voi accepta deschis acest lucru. Sunt vreo doua persoane pe TPU (din ce pot sa imi dau seama, amandoua cu studii de teologie) care au reusit sa imi castige respectul. Din pacate, martorii (de pe TPU), cu ingaimarile lor repetitive, de multe ori fara nicio legatura cu intrebarea, nu au reusit asta. Nu m-am gandit anume la tine. Cel mai recent, si de aceea am si postat intrebarea, danay72 a confirmat ca, departe de a fi un opinent convingator, este doar o caraghioasa fara pregatire, cu vizibile dificultati de intelegere si logica. I s-a repetat de trei ori o intrebare, formulata politicos, pe care a ignorat-o, preferand sa vorbeasca despre orice altceva, justificand apoi ca "nu se poate ajunge la un punct comun". Desigur, atunci cand nu sti sa raspunzi nu se va ajunge la un punct comun, dar aici etica personala te poate ajuta sa recunosti ca nu sti (inca) raspunsul, nu sa te eschivezi, sa inventezi scuze si sa parasesti discutia.

| sublime89 a răspuns (pentru fllu07):

Hahaha rolling on the floor Sa nu-mi spui ca esti si politist sau ceva. Stii tu foarte bine unde va sunt radacinile, si unde sunt interesele. Acolo unde se duc si banii. Iti dau un indiciu: nu pe vechiul continent.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Foarte putine exceptii de la regula ("Dupa momentul in care a fost acaparat de aceasta secta nu mai cunosc pe nimeni care sa fi facut studii. Au ramas cu ce aveau. Asa se explica studiile pe care unii "martori" le au - le aveau dinainte.")
De ce procedeaza asa oare?

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Din acelasi motiv pentru care homosexualilor, infractorilor, si oamenilor care se calugaresc (unii ca sa scape de lege) li se schimba numele cand intra in viata monahala.
exceptii zici? mai citeste raspunsul meu odata. cate cazuri am enumerat care au crescut in famile de martori si au instruire superioara, sau care au in prezent functii inalte, si invata din biblie cu Martorii? esti penibil.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iata spre exemplu programul unuia dintre calugarii insultati de @fllu>
"- prezenţa fără lipsă de la Sfânta Liturghie,
- între 14 şi 18 ore pe zi (!) slujirea credincioşilor veniţi din toată lumea cu cea mai diversă gamă de suferinţe, pentru care găsea mereu cel mai potrivit leac
- aspra postire, şi gustarea abia noaptea târziu a puţină hrană
- citirea pravilei şi a cărţilor Sfinţilor Părinţi
- odihna 2-3 ceasuri pe noapte"

| KodrutZ a răspuns (pentru misterelvisz):

Intrebarea e daca le-a terminat inainte de a deveni martor sau dupa aia!

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

Pai le mai trebuie si cite un fraier de-asta care sa cistige destul cit sa cotizeze consistent. Nu de alta, dar doar din zeciuiala luata de la timplari si muncitori in constructii nu prea faci treaba... dumnezo' te iubeste si banii sint ochiul dracului, dar dumnezo' ARE NEVOIE DE BANII TAI!

| KodrutZ a răspuns (pentru Dandanache):

Stai calm, asa a facut si cu mine. Am intrebat-o foarte clar daca ar avea nevoie copilul ei de transfuzie l-ar lasa sa moara sau nu, iar ea o dadea in gard cu solutii alcaline si alte prostii care cica ar inlocui transfuziile, asta cind in multe spitale nu au nici seringi sau branule...

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Ce zeciuiala? Nu sunt din aceasta "secta", dar toate celelalte "secte" dau zeciuiala la porunca Bibliei care spune sa dai a zecea parte din ce ai. Bine macar ca nu trebuie sa dea bani eventual pe la slujbe, ca si cum cineva le-ar face in schimbul banilor. Dar stiu ca e doar un argument impotriva "sectelor"

| milan9 a răspuns (pentru pet555):

Această zeciuială (directă sau sub formă de "donaţii") nu este oare miza pentru care sectele îşi adună prozeliţi? Ce s-ar face fără ei? Cine ar mai plăti "donaţiile"- a zecea parte din tot venitul lunar?

| milan9 a răspuns (pentru pet555):

Mântuitorul nu a susţinut zeciuiala cu care jegmănesc acele culte, dar i-a încurajat în mai multe ocazii pe apostoli să primeasca ceea ce li se va da, pentru că "vrednic este lucrătorul pentru plata sa".

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Da, au nevoie si de zeciuiala. Sunt baptist si pot sa spun ca bisericile baptists nu sunt supuse statului si nu iau bani de la stat. Si din experienta stiu ca Domnul binecuvinteaza pe cei ce respecta aceasta porunca, asa ca oricat ar da, sunt in mare castig (probabil ca mai pot apoi umple o data buzunarul conducatorilor "sectei"). Eu nu sunt deloc un om jegmanit. In plus, nu se iau bani la botezuri sau inmormantari( poate ai auzit exceptii, asta nu e bine, si sincer stiu ca si in alte culte nu se iau bani pentru asa ceva, doar exceptii.
"Fara plata ati primit, fara plata sa dati"
Cum am zis, stiu ca multi spun despre "secte" ca vor doar bani, eu nu cred asta ci se spune doar despre noi ca oamenii sa fie inselati