| aabaaab3278 a întrebat:

V-as ruga sa vizionati acest videoclip si sa-mi spuneti ce concluzie trageti:
https://www.youtube.com/watch?v=E3VYSlk3kHY

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Concluzie? Că este un material care trebuie urmărit de cât mai mulţi oameni. Are reale şanse de a-i face neproşti.

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

1:07 spune ca Dumnezeu fie e impotent fie malefic. Plecand de la premisa ca Dumnezeu exista si e o entitate infinit mai complexa decat omul, nu vad de ce ar fi malefica doar pentru ca nu ajuta toti acei copii.Sunt si mai multe furnici ce mor chiar in acest moment, iar noi, cu toate ca le putem ajuta, nu o facem. Suntem noi malefici?

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu prea sunt argumente solide si puternice...e mai mult o propaganda ateista.happy Parerea mea doar.
Eu cred mult in Designul Intelligent.Citeste pe internet despre.

| aabaaab3278 explică (pentru AvalohAlyn):

Stiu cartea, ai citit-o?

| AvalohAlyn a răspuns (pentru aabaaab3278):

Sunt mai multe carti despre.Sunt interesante si sunt teorii ale oamenilor de stiinta mai mult sau mai putin.

| Inferno a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Nu prea sunt argumente solide si puternice..."Argumente solide si puternice pentru ce?

| RainmakerX a răspuns:

Am vazut tot videoclipul...nu am ce sa spun.Partea cu acei copii a fost socanta... doar asa, imi explici si mie partea aceea cu
"Criminal in serie, violator de copii care ajunge in rai?" Cum vine asta?

| aabaaab3278 explică (pentru RainmakerX):

In crestinism poti fi criminal, violator, etc. dar daca il accepti pe Iisus in viata ta intri in Rai, si nu conteaza in ce moment al vietii faci asta. Asa procedeaza marea majoritate a infractorilor, se "pocaiesc" si in mintea lor faptele pe care le-au savarsit sunt iertate de Dumnezeu.

| RainmakerX a răspuns (pentru aabaaab3278):

Am inteles.Multumesc! Cu adevarat socant...am ramas fara cuvinte.

| aabaaab3278 explică (pentru RainmakerX):

Si pe mine m-a pus pe ganduri...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Tipul este evreu si eu nu prea am incredere in astia.
Incearca si el sa-si vanda cartile.
Orice evreu stie ca Biblia este plina de minciuni, inclusiv Dorugar.
Nimic nou.

| aabaaab3278 explică (pentru TrăieşteClipa):

De unde pana unde ajungem la antisemitism? nu imi pasa ce religie este respectivul, imi pasa ce zice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest video arata cateva statistici despre copii care mor, si e adevarat mii de copii mor de foame, din cauza diferitelor boli, etc, dar restul sunt minciuni. Nici ei nu gasesc logica la ce spun acolo. Cum sa iti ceara Dumnezeu sa faci un lucru pe care stie ca nu il poti respecta ca apoi sa te pedepseaca? In primul rand exista mii de religii unde sunt diferite cerinte, dar nimeni nu se intreaba, daca e un singur Dumnezeu de ce sunt diferite poruncile? Simplu:pentru ca sunt inventate de oameni, Dumnezdu nu ne cere decat sa facem bine aproapelui nostru si daca n-o putem face, macar sa nu ii facem rau. IN PLUS NU EXISTA IADUL. Nici un parinte nu si-ar chinuii copilul intr-un foc vesnic, ei bine nici Dumnezeu nu o va face. E ADEVARAT DUMNEZEU, PERMITE RAUTATEA, DAR EL NU O CAUZEAZA, ESTE DIFETENTA INTRE A PERMITE SI A CAUZA. El nu e crud, oamenii sunt cruzi, oamenii te lasa fara cuvinte si cu indoieli exact ca in acest video.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gagiul ala trebuie sa mai citeasca biblia inainte de a hotara care om de alta religie s-a nascut gresit si va merge in iad, fiindca in prostia lui cea mare, a uitat pilda cu cei doi fii ai vierului, unul ascultator si celalalt neascultator care ii lamureste problema.Si cea a copiilor este lamurita dar e prea prefacut si jigodie, ca sa puna problema in mod corect, si nu sa formeze o opinie contra prin manipularea verbala a prostilor necunoscatori ai scripturilor atingand asa zise corzi sensibile, uitand cata vina are omenirea in distrugerea naturii si a nerespectarii legilor ei.ma uitam la niste idioti care au vazut tsunami venind si faceau poze de parca ar fi fost un spectacol oferit lor, pana au murit innecati.Tot Dumnezeu era de vina pentru prostia lor.

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

Pai lamureste-ma si pe mine, ca de asta am si pus acest videoclip

| anonim_4396 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Bai atomicule? eu am citit si biblia de cateva ori si am ajuns si pe site-urile ateiste,si sataniste asa pentru a colora un pic spiritual viata dar sincer,in timp ce biblia vine cu adevaruri care s-au implinit si se implinesc zilnic,vine lumea cu; filme gen; codul lui da vinci,intrebari de genul,daca Dumnezeu e de ce nu face, de ce nu drege, cu cautari ale pietrelor de poticnire in cuvantul cel de viata facator, cu desene animate de la diferite culte care cauta fraieri cotizanti, ba nenica? daca ai citit biblia si ai inteles-o nu pre mai stai pe TPU la religie.eu am timp si ma plictisesc de mai intru pe aici,dar sincer nu am ce discuta cu nimeni pe aici,imi pareti idioti cu toata gama de oferte informative oferite de internet, biserica, carti, viata, si biblie.

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

In cazul meu, eu sunt nestiutor si de aceea intreb, nu intreb pentru a ofensa pe cineva