| Mădă0611 a întrebat:

Stiti cumva din ce film sunt secventele astea https://www.youtube.com/watch?v=E3VYSlk3kHY&feature=yout u.be&t=9m7s spatiu?

15 răspunsuri:
| dragos38 a răspuns:

Da i-mi aduc aminte l-am vazut acum vreo 2 ani ''Apocalypto'' superb film

| Mădă0611 explică (pentru dragos38):

Aaa, da? Apocalypto l-am vazut de mult, ma gandeam ca ar fi de acolo, dar nu eram sigura. In cazul asta o sa-l revad. Multu! ^.^

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cu placere

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Apropo,Filmul ''12 ani de sclavie'' este mult mai interesant

| Mădă0611 explică (pentru dragos38):

Am vazut ieri Amazing Grace si ma gadeam sa ma uit si la 12 ani de sclavie, daca zici ca-i fain, il pun mai in fata. Multu! tongue

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Este mai interesant(din punctul meu de vedere) pentru ca faptele din film s-au petrecut mult mai aproape de zilele noastre (o mie opt sute si ceva ) fata de ''apocalypto'' si acela a fost fain dar faptele istorisite in film sau petrecut cu mii de ani in urma pe vremea mayasilor.Cica Mel Gibson regizorul filmului, a fost acuzat de cruzime aratata in film, in fine

| Mădă0611 explică (pentru dragos38):

De fapt, daca tin bine minte, filmul se termina cand un bastinas vede pe ocean un vapor al conchistadorilor, deci e vorba de azteci (aztecii au fost urmasii maiasilor, care au fost urmasii olmecilor) si secolul al 16-lea, 1500 si ceva. In Amazing Grace e vorba tot despre sclavie, anul e 1797, parca, e mai mult despre lupta unui alb pentru egalitatea drepturilor oamenilor.

| Mădă0611 explică (pentru dragos38):

thinking vad ca in sinopsis scrie "actiunea se petrece in timpul civilizatiei mayase.", dar tin minte acel vapor, stiu ca am asociat numele filmului cu "apocalipsa" adusa de europeni. Mno nu mai stiu, asa e cu batranetile astea...

| Mădă0611 explică (pentru Mădă0611):

Gata, stiu, cei din primul trib sunt mayasi, iar cei care ii ataca sunt azteci, pam, pam, dar secolul e tot al 16-lea. tongue

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Se pare totusi ca actiunea se desfasoara in timpul declinului civilizatiei mayase scria pe internet. Asa este, filmul se termina cu acel bastinas care zareste in departare vaporul europenilor, cred ca atunci a inceput apocalipsa pentru mayasi.
Un profesor de istorie nu mai stiu pe ce post ia contrazis pe toti senzationisti astia care spunea ca civilizatie maya a disparut misterioslaughing nu a disparut cu totul chiar daca europenii ia cam injumatatit urmasi lor traiesc in prezent in Mexic.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Aha, deci cei care i-au atacat a fost azteci(ma-ma lor azi, maine, si poimaine.happy asta este.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca, zici ca si Amazing Grace e fain am sa ma uit si la el, dar maine acum am ceva treaba, mai vb.ciao,ciao.

| Mădă0611 explică (pentru dragos38):

Ciao, ciao, muchacho! laughing

| HaKa93 a răspuns:

Patimile lui hristos, wrath of the titans, si apocalypto am impresia

| Mădă0611 explică (pentru HaKa93):

Partea cu aztecii, maiasii, sau ce sunt aia ma interesa, probabil Apocalypto. Multu! ^.^