| anonim_4396 a întrebat:

Voi astia credinciosii aveti dovezi ca exista Dumnezeul asta al vostru?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Stramosul comun e un fapt stiintific, asa cum e si forma Pamantului sau faptul ca Soarele exista.

Nu ai habar de ce presupune evolutia. La mintea ta stramosul comun a nascut un om si o maimuta, si in asta consta evolutia.

Nimeni nu a spus ca evlutia s-a oprit. Asta e capodopera propriei tale inteligente dragul meu, nu e nevoie sa fim modesti.

"Din orice imperechere iese acelasi lucru."

Vezi sa nu. Adica tu insinuezi ca esti "acelasi lucru" cu Einstein?
Exista variatii mici, in cazul tau e drept ca sunt mai mari.

"De ce omul nu naste o alta fiinta? sau de ce din maimuta nu se naste vreun om?"
Vrei sa spui o alta specie.
Probabil pentru ca Teoria Evolutiei este corecta, iar daca s-ar intampla asta ar fi in contradictie cu ea.

"Sau de ce, cu atatea explozii nu mai apare nimic, nici o planeta nimic. De ce nu mai apare inca un munte sau o mare?"

Aici ai atins culmea "inteligentei". Daca as fi citit tot raspunsul tau de la inceput nu ma mai hazardam sa incep o asemenea discutie.

Pana si formarea multilor e un mister pentru tine. laughing
Captiv inca in epoca de piatra....

47 răspunsuri:
| Darr1u5 a răspuns:

Tu crezi cumva ca te tragi din maimuta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darr1u5):

Nu.Maimutele si omul au un stramos comun.

| Darr1u5 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da? cine? ca eu nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu pui botu la tot citesti, asa ai ajuns tu mare ateu?
Tu ai dovezi ca ce scrie acolo e adevarat?

Apropo, s-au vindecat muscaturile de la coropisnita si nevastuica?

| Darr1u5 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am timp sa citesc acum. Poate mai spre seara, dar crezi tu ca tot ceea ce ne inconjoara a aparut asa din senin? Animalele, planetele, universul, planetele, stelele si toate acestea?

Cum ar putea omul sa aiba un stramos comun cu maimuta? Adica din aceeasi creatura sa iasa si maimuta si si omul? Din orice imperechere iese acelasi lucru.
Daca voi credeti in evolutie, de ce acum nu mai evolueaza nimic?

De ce omul nu naste o alta fiinta? sau de ce din maimuta nu se naste vreun om?
Sau de ce, cu atatea explozii nu mai apare nimic, nici o planeta nimic. De ce nu mai apare inca un munte sau o mare?

DE CE?

Sa iti zic? Da iti zic... pentru ca deasupra tuturor se afla Dumnezeu si in mana Lui stau toate lucrurile.

O sa caut si eu ceva sa citesti daca ai timp.

https://www.youtube.com/watch?v=I21TlScjSc0

Sunt mai multe episoade, dar nu le pot pune pe toate aici, dar le gasesti pe youtube.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1.Stiinta nu greseste! 2.Nu din cauza acelui articol am ajuns eu Ateu. 3.Nu trebuie sa am dovezi pentru ca iar iti spun ca stiinta nu greseste! 4.Vad ca mi-ai inspectat profilul, nu intrebam pentru mine intrebam pentru bunica mea care sta la tara si are nevastuici si coropistinite pe acolo. 5. Eu pun botul pe stiinta nu pe poze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darr1u5):

4,57 miliarde (4, 57×109) de ani varsta pamantului,, Ani trecuti de cand a aparut viata : marele moment de oxidare... 2.4 miliarde de ani. primele forme de viata acum 600 milioane de ani..Nu! Viata nu a aparut din senin!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darr1u5):

Http://www.descopera.ro/......rprinzator

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darr1u5):

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Multivers

cred ca teoria bing bangului o stii si tu gasesti acolo mai multe chestii in bara din stanga

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stiinta nu greseste, stiinta nu greseste, stiinta nu greseste. Deci nici tu nu ai dovezi, pur si simplu crezi. Interesant...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Diferenta intre noi e ca eu cred in ceva care are baze! Iar tu crezi in ceva care nu are nici un fel de baza!

| BobiTheBoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce am spus si eu si ceilalti si la intrebarea precedenta si asta, aveau baze, doar ca tu preferi sa nu le iei in considerare, plus ca de ce te oftica faptul ca noi credem? la urma urmei daca nu crezi nu te-a judecat nimeni, nu ne judeca nici tu pe noi. Decat sa te puii sa citesti niste porcarii de articole care sunt scrise de un personaj fictiv si nu nici nu stii sigur daca ''stiinta'' crede asa mai bine te-ai documenta despre Dumnezeu si poate ai incepe sa intelegi anumite lucruri.

| Darr1u5 a răspuns (pentru anonim_4396):

4,57 miliarde de ani. Dar cine a tinut aceasta evidenta? Toate aceste presupuneri nu au dovezi! Orice aparat care ar da varsta cuiva nu poate real. Gandeste logic, cum poate un aparat sa iti spuna ce varsta are un obiect. Poate chiar eu programez acel aparat, eu am vreo formula care sa calculeze cati ani are un obiect?

Asa de ce nu s-a inventat un aparat care spune cati ani va trai terra? Sau cat va trai un om?

Toate acestea sunt presupuneri care nu se pot dovedi. Marele moment de oxidare. Pai acum, in zilele noastre de ce nu mai e nici un astfel de moment?

La fel, nu poti spune cand au aparut primele forme de viata, pentru ca nu e demostrabil. Cine crede acele presupuneri? De ce ar fi aparut viata acum 600 milioane de ani si nu 500 milioane de ani?

Si aceasta viata cum a aparut? orice presupunere nu e demostrabila! De ce acum nu mai apare viata din nimic? sau dintr-un obiect fara suflare? DE CE?

Orice element chimic sau stiintific nu poate da viata! Chiar si cei mai buni medici au spus uneori " ne pare rau dar nu se mai poate face nimic". Dar de multe ori, au ajuns sa recunosca ca numai Dumnezeu mai poate face ceva, si de multe ori El a facut, iar medicii au ramas uimiti si au spus "Dumnezeu exista".

Uite asculta aceasta marturie:
https://www.youtube.com/watch?v=1wLB6kM4N00

| Felys a răspuns:

E,aș,se iau si ei dupa batrani

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu ca ateu spui ca te bazezi pe stiinta. Un crestin se bazeaza pe scriptura. Vezi, in ambele cazuri exista o baza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darr1u5):

Ma tu esti sanatos la cap? Au analizat solul si rocile si asa au stabilit varsta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darr1u5):

Momentul acela de oxidare incepe dupa cateva miiarde de ani de la formarea unei planete.E ca arunci cand te nasti si iti taie doctorul cordonul obilical! Asta nu inseamna ca iti mai apare un cordon obilical in timpul vietii! Si viata a aparut acum 600 milioane de ani, au gasit niste plante fosilizate in sol.Cine esti tu ca sa te contrazici atat? Se pare ca habar nai ce spui.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiinta nu greseste? Atunci toate experimentele ar fi reusit. Cred ca ti s-ar potrivi acea religie numita scientologie, abia a aparut. Membrii ei cred orbeste in ce spune stiinta. laughing) Nu cred ca stii motivul pentru care ai devenit ateu. Sa te intreb ceva: noi am evoluat din niste microorganisme, nu? Sa zicem ca procesul de evolutie a fost unul complex, dar de ce ar fi avut nevoie niste organisme care evoluau in continuu de sentimentele pe care le avem noi astazi? De ce planeta Pamant este asa bine "construita" pentru viata omului? De ce toate astea ar fi aparut asa, aiurea? Si de ce noi, acum, niste organisme complexe, am fi avut ca stramosi niste microorganisme?

| AlexandrinaMircea a răspuns (pentru Darr1u5):

Ce religie esti? Babtista?

| aabaaab3278 a răspuns (pentru AlexandrinaMircea):

Babtista rolling on the floor)))))))))))))))

| aabaaab3278 a răspuns:

Ma copile, termina cu aerul asta al tau de superioritate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

Din punct de vedere intelectual iti sunt superior! Tu nu ai fost suficent de inteligent pentru a deduce adaptarea unui organism asupra mediului inconjurator.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Lauda de sine nu miroase a bine" zici ca imi esti superior din punct de vedere intelectual? Care este acidul care sta la baza vietii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

Carbon,oxigen,azot,fosfor

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca oxigenul, azotul, fosforul si carbonul reprezinta acid pentru tine, nu e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

Nu...nu e nci un acid la baza vietii.Eu ti-am zis din ce sunt creati microorgsnismele

| AlexandrinaMircea a răspuns (pentru aabaaab3278):

Eu tot sunt babtista.

| Dorugar a răspuns:

Pai daca existau dovezi ca Dumnezeu exista, atunci religia nu mai se baza pe credinta ci pe Stiinta

| sublime89 a răspuns:

Religiile nu lucreaza cu dovezi, dupa cum bine stim. Tocmai de aceea nu ne-am putut baza pe ele niciodata ca sa aflam un adevar.