| AnnexD a întrebat:

Voi de ce credeti in Satan?

Răspuns Câştigător
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Penntru ca imi da multa bere gratis.

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Eu cred că astea cu Dracii & Satan sunt minciuni ale popilor.

| Dumnezău a răspuns:

Asta cu Satan e o spalare pe creier mai ceva ca aia cu Dumnezeu.Cica Satan asta a cerut voie de la Dumnezeu ca sa-l ispiteasca pe junior, in timp ce isi facea el ucenicia.Si,chiar daca ar fi existat,ipotetic,un Satan,despre el nu exista evidenta ca ar fi ucis vreun om,pe cand Dumnezeu a ucis vreo cateva mii bune,direct, si multi altii, indirect.Si,pe deasupra, se impotrivise impotriva comunismului cu iz de respect via frica dumnezeic, deci era un inovator baiatu'.

| Gizăz a răspuns:

Dacă ești creștin trebuie să crezi în ambele. Creștinismul include satanismul și invers. Nu pot exista una fără alta. E valabil pentru orice religie, indiferent de cum ar fi numiți „protagoniștii". La orice bine trebuie să existe rău. Altfel cum le-am diferenția? Oricum sunt ele subiective și așa.

| SaveTheNature a răspuns:

De ce? Pentru ca vad raul din jurul meu.

| Varahil a răspuns:

Ce intelegi tu prin "a crede in"? Adica te referi la inchinarea la demoni sau la a crede pur si simplu ca ei exista? Pentru ca e o mare diferenta...

| Polaris a răspuns:

Nu cred în niciun Diavol sau Dumnezeu biblic. Dacă, prin absurd, există o ființă superioară de origini divine, nu ar fi așa idioată să creeze ceva care oricum știe c-o să fie rău. Mă rog, doar în cazul în care divinitatea însăși ar fi acest "Satan" (metaforic vorbind). Dar nu e posibil nici asta - ca entitate infinită și atotputernică, noțiunile de bine și rău nu există - de fapt, noțiunile de bine și rău nu există oricum, totul depinde de perspectivă. Sunt doar legi morale create de membrii speciei.

| adi97 a răspuns:

Eu nu cred in satan ca si Dumnezeu dar stiu ca exista si ca este cel ce vrea sa ne departeze din inimile noastre pe Dumnezeu, TATAL nostru.Citeste BIBLIA si vei intelege mai bine totul

| benny a răspuns:

Care voi? de unde ai dedus asta? poate tu crezi in satana la ce poza de profil ai...

| Mindreader13 a răspuns:

Tu de ce crezi în existența ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Dacă nu ar exista Satan, femeile care fac vrăji de cine sunt îndreptate? Dacă nu există Satan cine face răul pe pământ? Și nu suntem răi dar nici chiar așa.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Care fac vraji? Tu crezi prostiile alea? Daca cineva ti-a spus ca iti face vraji si ai ghinion, asta e din cauza modului in care gandesti.Fi aproape sigur ca daca te gandesti ca esti blestemat este imposibil sa nu ai macar 4 ghinioane pe zi.Alea nu fac decat sa fure banii fraierilor.

| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca toate aceste lucruri se afla doar in mintile bolnave ale noastre,ale oamenilor? De unde stii ca acele asa zise vrajitoare nu dau aiurea din clanta doar pentru bani,stiind ca oamenii sunt niste prosti creduli? Daca toate acele posedari de care am tot auzit,sunt de fapt probleme de natura psihica ce iti induc acest gand cum ca ai fi posedat? Este usor sa nu ne asumam nici o responsabilitate,spunand ca suntem rai deoarece este voia lui satan,sau ca am reusit in ceea ce ne-am propus doar cu ajutorul lui Dumnezeu, cel mai greu de admis este de fapt ca atat raul cat si binele sunt doar niste conceptii ale oamenilor, care nu sunt influentate de nici o divinitate, ci doar de noi.

| AndreiAlexandru36 a răspuns:

Sincer cred ca el este cat se poate de real si nu cred in el ca si cum ar fi zeul meu. Dumnezeu este zeul meu si nu fiinta asta angelica decazuta de mult.