| Inferno a întrebat:

Voi va dati seama ca exista sate in care cu greu gasesti 7-8 biserici? Exista chiar locuri in care bisericile par sa lipseasca cu desavarsire. Cred ca principalul vinovat este taranul roman, practic acesta ocupa spatii imense cu porumbul lui netot, cand in acele zone se puteau construi usor doua -trei biserici.
Oare de ce oamenii uita de necesitatea unei vieti spirituale?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru ca nu cred ca e important sa acorde atentie lucrurilor spirituale. Apoi, Satan e conducatorul acestei lumi si are grija ca oamenii sa nu aprecieze lucrurile sacre. 1Ioan5:19

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Si cat de sacra e o cladire?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde cui e dedicata.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a fost spart contul inferno sau ai vrut sa faci trolling?

| Alcyon a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca-i valabila a doua varianta laughing

| DeusCorrupti a răspuns:

Hrana este mai importanta ca spiritualitatea.

| Knife00 a răspuns:

Asa e ba, hai sa construim biserici si sa murim de foame, ce zici? Facem catedrale de sute de milioane de euro si tot nu e de ajuns. Sunt vreo 18000 de biserici, 400 spitale, si vreo 300 de scoli sau 300 spitale si 400 scoli. Bai om prost, din cauza ta se duce lumea de rapa, nu va sunt de ajuns bisericile? Cu aia 400 de mil. de euro care s-au alocat din banii statului pentru catedrala mainturii oilor ca voi ( ca asta sunteti) se puteau face zeci de chestii. Nu v-ati saturat sa traiti in prostie, sa vedeti popii carora le indesati sutele de lei in buzunar cu bmw-uri si haine de aur? Cu sceptru' ala de **** din aur a lui PreaLacomul Baniel(Preafericitul Daniel) traiesc 1000 de copii in Africa 1 an de zile, si traiesc decent. happy Pana Dumnezeul asta al vostru si biserica nu face ceva constructiv, sa ma pupati in cur, si voi oilor, dar si zeul vostru imaginar. O noapte buna. happy

| Inferno explică (pentru Knife00):

Pot dovedi ca nu exista Dumnezeu? Da sau nu, spune repede.

| milan9 a răspuns (pentru Knife00):

Te intrebi de ce sunt mai multe biserici decat spitale?

- sunt mai multe probabil pentru ca FMI (Fondul Monetar) nu a indraznit inca sa ne "porunceasca" a ne darama bisericile asa cum ne-a "poruncit" sa ne daramam scolile si sa ne desfiintam spitalele (si tu vorbesti de construit? Dar tinand cont de politica europeana de distrugere a acestei tari, te-ai intrebat daca ai voie sa construiesti?)

- sunt mai multe biserici probabil pentru ca majoritatea acelor biserici sunt mici constructii de 200-300 de ani (iar astazi fiecare mic satuc cu 20-30 de familii are biserica lui- chiar daca slujba nu se face decat o data pe luna poate acolo...

- sunt mai multe biserici probabil pentru ca guvernului ii convine sa ofere 200-300 de ron pe luna pentru vreun preot (care trebuie sa aiba grija de 2-3 localitati, adica 2-3 biserici) decat sa sustina un spital cu o suma de o mie de ori mai mare, 20 de salariati pe putin si peste un miliard lei vechi fonduri pe luna...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

La numarul acela mare de biserici inaintat de unele articole tendentioase intră cu siguranta toate chiliile si bisericutele de pe la sate, alea vechi, alea construite pentru satucuri de 20-30 de familii unde preotul ajunge prin rotatie o data pe luna poate. Cate satucuri avem in Romanica? Multe... deci si multe biserici mai mici, sub media de inaltime si greutate cu care ne-a obisnuit presa sa ne prezinte...

De fapt acelea mici si modeste sunt cele mai frumoase... happy

| Knife00 a răspuns (pentru Inferno):

Pai conform stiintei nu exista, nu il poti vedea/mirosi/auzi happy + ca biblia aia scrisa de sclavii lui e o mare prostie. happy

| Knife00 a răspuns (pentru milan9):

De ce ai vrea mai multe biserici? Casa ta poate fi chiar cel mai spiritual loc..nu judec credinciosii prea des, dar biserica aia e facuta doar sa spele creierul si sa ia banii credinciosilor. Scuza-ma frate, dar 450 mil de euro...pt o catedrala; si frate, zi-mi tu cati preoti din toti preotii de la noi din tara sunt corecti; biserica aia de **** nu plateste niciun impozit si ia bani la greu la nunti, botezuri etc. happy

| milan9 a răspuns (pentru Knife00):

Daca citesti in presa vei vedea ca pana acum s-au cheltuit 32 miliane si nu 450 cat spui tu.
Impozitele salariale se platesc absolut toate si asta inseamna maproape mai mult decat primesc preotii de la stat (40%di salariul BRUT) - o buna afacere pentru stat zic eu...
Oricum, salarizarea se face in contul proprietatilor confiscate de Cuza.

Bine, s-au dat bani pntru catedrală, dar, națiuni cu mult mai respectabile au construit domuri și catedrale de zece ori mai mari. Dacă produsul intern brut e de 120mld. euro, cât înseamnă de fapt susținerea financiară acordată catedralei? A 10000- a parte, o sumă de 10000 mai mică decât PIB, și asta dată doar într-un singur an? Este vorba totuși de baza spirituală a acestui neam, de cea care a susținut și a apărat identitatea națională totuși;

Dacă oamenii mor cu zile în spitale pentru a 10.000- a parte din PIB care se "irosește", de ce nu s-a rezolvat totuși problema cu celelalte 9999 "părți" echivalente din PIB, și asta nu într-un singur an, ci în peste 25 de ani?

| Knife00 a răspuns (pentru milan9):

Imi cer scuze, eram prost informat, dar imi mentin parerea despre crestini si despre existenta lui dumnezeu. La fel, aceeasi parere fata de preotii cu bmw-uri si haine de aur. happy

| Stefanel94 a răspuns:

Te intreb un lucru: tu crezi ca exista vreo diferenta intre spiritualitate si religie?

| Stefanel94 a răspuns:

Te intreb un lucru: crezi ca exista vreo diferenta intre spiritualitate si religie?