| JusTPauL a întrebat:

Vreau cateva pareri/sfaturi de la credinciosi, cati si de la atei in legatura cu o problema care ma macina ca sa zic asa, de ceva timp.
Stiu ca am scris roman dar asta am simtit ca trebuie sa scriu aici.
Poate cineva o sa citeasca si o sa vina cu un mic sfat.
Eu cand eram mic mergeam mai des la biserica si credeam in Dumnezeu.dar in ultimii ani nu prea am mai mers la biserica, iar de la inceputu anului mi-am bagat in cap ca nu exista Dumnezeu si incercam sa caut o alta varianta.dar nu era doar atat, am inceput chiar sa fiu deranjat cand ma gandeam la Dumnezeu sau cand auzeam pe cineva ca vorbea de credinta..parca sunt certat cu e. Am inceput sa injur de Dumnezeu si de Hristos iar eu nu prea vorbesc urat de fel.
Unii zic ca m-am schimbat si nu stiu daca credinta e de vina.
Nu vreau sa par paranoic dar de 2 luni luni au inceput sa apara problemele.
Poate ca sunt doar bunuri materiale dar prima data mi-i s-a stricat laptopul pe care am dat multi bani, dupa 3 saptamani am avut accident cu masina, eu nu am patit nimic dar persoana de langa mine s-a lovit destul de rau..intre timp imi iau telefon nou pe care mi-l doream mult, dar nu trece mai mult de 3saptamani si il stric.
Tot in perioada asta a inceput sa ma doara si herni destul de tare..cu prietena nu ma mai inteleg de ceva timp. Inca putin si raman si fara loc de munca(asta fiind oarecum si alegerea mea) Dar toate astea au inceput de 2 luni.
Cand imi doream mult ceva ziceam ca daca obtin acel ceva o sa fiu recunoscator dar nu-mi aduc aminte sa o mai fi facut.
Eu am muncit din greu de tanar si tot ce am obtinut a fost prin multa munca, iar acum vad cum se duce totul si parca nici nu-mi mai pasa.
Am incercat sa cred din nou ca exista cineva acolo sus care asculta ce am de zis, doar ca in mine nu mai exista acel cineva.(sau poate nu a existat niciodata in mine asa ceva si doar am trait eu cu impresia asta..nici nu mai stiu ce sa cred, ce stiu e ca inainte ma linistea, iar acum nici noaptea cand dorm nu sunt linistit.

Daca ati avut rabdarea sa-mi citit durerea de pe suflet va multumesc si orice parere e bine venita.

Răspuns Câştigător
| Chimied a răspuns:

Nu te-ai mai dus la Biserica, nu te-ai mai rugat, nu ai mai vorbit cu Domnul Iisus, asa ca diavolul a profitat de asta si a facut ce-a vrut din tine. Du-te la un preot, spovedeste-te, spune-i tot ce ai pe suflet. Tu ai credinta si pare ca-ti pasa de Dumnezeu, nu lasa diavolul sa-ti fure si ultima urma de credinta. Te rog du-te la un preot, si nu-ti face griji cu privire la ganduri, nu sunt gandurile tale sunt ale diavolului, nu le baga in seama, asa eram si eu dar Slava Lui Dumnezeu ca nu-mi mai vin aceste ganduri.

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa crezi in Dumnezeu, crezi, daca nu, nu. Dar nu mai face tot felul de legaturi intre el si ce ti se-ntampla, ca Dumnezeu, daca exista, are griji mai mari decat sa-ti strice tie viata. Adica o fi creat atatea galaxii ca sa aiba placerea sa-ti reguleze tie viata. E ca si cum SUA si-ar construi aliantele militare functie de viata sexuala a furnicilor din tarile respective. Sau ca si cum americanii ar fi dat cu bomba la Hiroshima si Nagasaki pentru a starpi plosnitele din cele doua localitati.

| ania a răspuns:

Fiecare alege pentru viața lui.Eu am fost destul de credincioasă pâna la 19 ani, atunci am renunțat la El în urma unei depresii sentimentale pentru câțiva ani, apoi m-am reîntors văzând viața fericită și relația autentică cu Dumnezeu a soțului meu. După mine, nimeni nu e cu adevărat fericit fără a fi aproape de Dumnezeu, te lipsești de iubirea infinită care vindecă toate rănile vieții, de cea mai mare bucurie pentru care ai fost creat să exiști.Nu aș mai renunța niciodată la EL.

| RAY a răspuns:

Man daca credinta in dumnezeu te ajuta crede in el isi spun ca ateu, nu ai ce pierde doar sa nu devi fanatic, nu trebuie sa mergi la biserica iisus nu mergea nici sa ai religie,iisus nu a facut religii,nici sa ai sfintii, sarbatori, crezi ca un deist, la nevoie te mai rogi si atata tot, ce doar la biserica e dumnezeu? fi serios iisus se ruga oriunde numa in sinagoga nu

| relian a răspuns:

Nu biserica te face mai destept ori mai bun.De acord ca oamenii religiosi sint ceva mai buni, dar acest aspect nu se datoreaza inteligentei ci efectului ce rezulta din masina numita religie, adica mai simplu spus ei sint mai buni din prostie nu din altceva.Nu vreau sa se supere nimeni dar asta e adevarul.Ca sint si exeptii normal sint.Acum de tine vorbind tu cind erai mic mergeai la biserica nu ca vedeai tu ceva ori simteai ceva legat de dzeu, mergeai pentru ca erai copil si ti se parea ca e cum zic unia "misto"ori pentru ca mai mergeau si alti copii, deci pentru voi era un fel de joaca.Si eu cind eram mic tin minte mergeam la biserica uneori stam si noaptea la inviere pina dimineata, insa pur si simplu nu simteai nimic, dar voiai sa sstai sa fii linga mama, bunica, ori altii copii de varsta ta.Pe de alta parte se pare ca tie nu tia impus nimeni sa mergi la biserica, ceea ce este un lucru f bun, adica parintii te-au lasat sa faci ce doresti in legatura cu asta.Cind ai crescut tu ai avut alte activitati atit pe plan profesional cit si activitati in timpul liber sa le zicem asa. Daca cineva te-ar fi dus la biserica poate ca acum ai fi fost un om mai bun, dar si mai prost, poate ca nu ai mai fi realizat ce spui ca ai realizat prin munca ta de unul singur.Sa lucri, sa faci ce tu ai facut numai asa e poate face sa fii lasat liber ca sa le poti face.Altfel daca esti dus la indotrinare o sa devii mai bun, dar o sa iti lipseasca alte abilitati pe care biserica le estompeaza, le lasa deoparte si sint uitate si nefolosite si uite asa devii un om mai bun dar de turma.Ca tu acum ai un caracter ceva mai agresiv sau sa nu-i zicem agresiv,sa-i zicem mai agitat asta e,trebuie sa inveti sa te controlezi, trebuie sa stai pe linga persoane care nu sa te invete dar de la are tu singur sa inveti cate ceva, sa inveti sa fii mai matur, sa fii mai linistit, mai serios si asa mai departe.Deci ai nevoie de oameni sa traiesti printre ei,cu ei,dar de oameni de caracter nu oameni impulsivi,agresivi si asa mai departe. Faptul ca ti s-a stricat nu stiu ce lucruri asta nu are dea face cu religia, faptul ca ai avut accident cu masina la fel n-are a face cu religia, are a face cu faptul ca tu te maturizezi si iese la iveala caracterul tau mai impulsiv, mai agitata si de aia uneori strici lucrurile, chiar relatii uneori.Esti constient de multe dar cum spui nu iei masuri, nu spui multumesc, nu esti recunoscator.Dar stii f bine astea, le constientizezi, insa caracterul tau e cum am spus.Deci ai mers asa, ai lasat lucrurile asa de la sine, nu ai avut un cerc de apropiati de la care sa inveti singur sa iti stabilizezi energia care se pare este cam agitata si din belsug.Cu alte cuvinte esti o persoana energica, dar nitel cam agitata.De aia nici nu poti dormi bine.Ce poti sa faci este sa iti cauti apropiati ceva mai la relanti,sa ii accepti, sa fii bun prieten cu ei, sa nu poti cumva sa ii iei la bataie daca cumva apar discutii mai aprinse.Dar toate astea nu au a face cu religia.Tu ai avut de ales si ai ales ceea ce esti. Putea altcineva sa aleaga pentru tine si acum poate ai fi fost o alta persoana, dar poate nu mai aveai masina, nu mai avea laptopuri si asa mai departe. Vorba aia in viata nu le poti avea pe toate. Spui ca au aparut de 2 luni.Ei asa apar unle chestii, sentimente, reactii etc. Uite eu pina la 18 ani aveam o gindire,dupa deodata brusc am avut o alta viziune asupra vietii in general, pur si simplu brusc, dar poate pe fondul a ceva, a faptului ca am citit f mult in acea priaoda, dar de simtit asa am simtit ceva brusc si asta nu a venit de nicaeri ci din mine.Depinde cum am spus si de cine te inconjuri, de ce te inconjuri, ceva ce te poate face mai maleabil, mai linistit.Ia si tu lucrurile mai usor, incepe sa iti tii promisiunile chiar alea facute doar in mintea ta si o sa fie mai bine.Cum ai spus chestia cu munca tu singur vrei poate sa ramii fara munca.La munca trebuie sa inveti un lucru, ca de altfel sin relatiile cu oamenii.NU te abala sa iei decizii pe moment, rapid pentru ca ceva sau cineva tea deranjat cumva, ori poate simti tu ca ai fost umilit, ori nedreptatit.Nu te enerva si nu reactiona, lasa lucrurile asa, lasa de la tine si asteapta sa vezi in timp ce se intimpla.Cind faci chestii asa la minie, la nervi tot pentru tine va fi rau mai tirziu.Niciodata nu rupe realtiile indiferent care ar fi ele cu rautate, sau cu cearta, daca e sa le rupi fa-o ca si cum ai ramine prieten.Asta poate or sa ti se para cam aiurea dar asculta ce zic e spre binele tau. Poate acum ti se par ceva gen umilinte dar nu este adevarat,acum nu gindesti atit de matur,nu vzi lucrurile exact asa cum ar trebui sa fie pentru ca nu ai poate experienta de viata,deci nu e pentru ca ai fi prost ci pentru ca nu ai experienta.E multa vorbarie dar asa stau lucrurile. Spun din ce am vazut,la altii, la mine.E mai bine sa taci chiar daca ceva din tine iti spune sa vorbsti, sa taci si sa te certi in mintea ta, pentru ca mai tirziu vei vedea, gindi altfel decit o faci acum.Nu are absolut nici o treaba religia, biserica cu faptul ca tu ai crescut, ai devenit o persoana adulta etc.Nu te urmareste nimeni, nu iti face rau nimeni de sus.Dzeu pe de alta parte gindeste mai relax, el ce face? Insusi prin definitie dzeu este o persoana buna, el nu face rau nimanui indiferent daca acea persoana ar gresi fata de altii, fata de el, deci nici chair de ar vrea sa faca rau cuiva nu ar putea so faca.Bine eu vorbesc acum din toate pctele de vedere, eu nu cred in zei in povesti, dar incerc sa arata toate laturile gindirii unui om, sa le aduc la suprafata sa le gindim logic.Nu te gindii ca Dzeu asta al religiei ori altu de unde o mai fi tia stricat tie masina, ori laptopul ca nu mai crezi tu in el.Astea sint povesti.Fii mai atent, las-o mai moale cu toate si lucrurile or sa se aseze.Tu crezi daca mergi la biserica nu or sa ti se mai strice calculatorul? sau nu te mai certi cu prietena? Chiar de no sa te mai certi asa verbal dar in mintea ta tot nemultumit vei fi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Incearca sa faci pace cu dumnezeul din capul tau, ca de acolo ti se trag toate problemele.
Sufletul tau este adevaratul dumnezeu.
Si nu trebuie sa i te inchini.
Trebuie doar sa comunici.

| sabin89 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

"Sufletul tau este adevaratul dumnezeu."
În sfârșit, aflu și eu cine e adevăratul dumnezeu!

| Miauti a răspuns:

Atunci cand ai o credinta te simti nemuritor si nu iti faci griji mai ales cand esti copil.

Pe parcurs ce ne maturizam vin problemele. Stres, nevoie de bani si familie...

1.crezi in ce vrei nu te obliga nimeni.
2. Dzeu nu pedepseste, asta nu inseamna ca nu permite ca raulsa intervina (relatat din biblie)
3. Ai auzit de karma -_-
4...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/......ml.citeste si poate te ajuta.dar si eu am facut o prostie, am postat pe o pagina satanista, Fericirile si stihirile fericirilor.Am visat noaptea o mana urata iesind printr-o ferestra neagra si strigand cu o voce foarte urata, facandu-mi cu degetul; Nu vii tu pe mana mea? de atunci ocolesc asemenea pagini.

| JusTPauL explică:

Multumesc celor care au raspuns, fiecare a avut partea lui de adevar... bune raspunsuri chiar mi-ati fost de ajutor. Mersi.

| JusTPauL explică:

@relian| In mare parte ai dreptate..este exact cum ai spus
Inca nu sunt o perosana agresiva, poate putin mai agitat si mai nelinistit ca pana acum ceva timp..am nevoie de o schimbare, nu mai pot continua asa...am ajuns la un nivel la care, daca cineva m-ar enerva indeajuns de tare as putea sa-l lovesc fara sa-mi pese sau sa realizez ca e grava.
Uneori ma gandesc daca am fost mereu nebun sau a venit cu timpul.
Persoane de la care am avut de invatat sunt..doar ca nu stau mereu in acelasi loc..fiecare cerc de oameni e cu ideile si caracterele lor. unii sunt prea agitati/energiti, altii linistiti si totul devine haotic cand trec dintr-o parte in alta.
Legat de decizii, mi-am dat seama doar dupa ce am terminat liceul ca daca alegeam una din cele doua variante acum sigur eram altfel..asa au ales altii penteu mine si consider ca am pierdut timpul degeaba. De atunci am facut doar cum am vrut si in mare deciziile sunt mai bune decat cele venite din partea altora.
Ca venii vorba de relatii.mi-a luat ceva timp sa ma gandesc daca o sa-i zis cateva sefului meu sau sa o las balta...am ajuns la ideea ca apropiatii lui il influentiaza si n-are rost sa terminam o prietenie din cauza altora.are nevoie de ordine in viata lui mai mult ca mine.
Oricum ar fi o sa incerc sa ma controlez mai bine si sa iau deciziile bune.
Mersi fain de ajutor, m-ai ajutat mult.

| Caddyi a răspuns:

Daca crezi in acel dumnezeu nu o sa mai patesti nimic rau? Sa fim seriosi! Ieri a dat masina peste o batrana, la mine in sat, fix pe trecerea de pietoni, in fata bisericii. Esti om... GANDESTE!