| LoveToHate a întrebat:

Vreau sa ma calugaresc,sa ma retrag la o manastire,sa fiu nevasta lui Dumnezeu,sa fiu credincioasa,sa fac fapte bune,sa fiu blanda si calma,sa-mi uit prietenii cu care merg la film si mai pacatuiesc din cand in cand, sa-mi uit familia, sa ma dedic trup si suflet lui Dumnezeu.Ce ar trebui sa fac? Se face facultate sau ceva de genul asta? Se da spaga preotilor?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Daca vrei sa faci fapte bune,trebuie sa ramai in civilizatie si sa ajuti oamenii nevoiasi.
Iisus a stat in centrul multimii si a facut fapte bune,nu s-a retras in salbaticie,nu a fugit de tentatii,le-a tinut piept.
Un crestin adevarat se conformeaza timpurilor in care traieste.
Poti sa lucrezi la Crucea Rosie daca chiar vrei sa faci cu adevarat bine,actiuni pentru curatarea mediului,impartit alimente nevoiasilor, de plantat pomi, doctor, asistenta, psiholog..etc.
Relatia cu Dumnezeu este strict personala si directa,este stabilita prin rugaciune si NU are nevoie de intermediari!
Daca fugi de pacate,asta nu inseamna ca esti in stare sa le tii piept!
Daca te retragi la manastire,acolo nu sunt multe tentatii.
Daca esti cu adevarat puternica si vrei sa nu faci pacate,ramai in civilizatie.
Cand tii post,te poti angaja intr-o macelarie,atunci ii demonstrezi lui Dumnezeu si tie ca esti credincioasa si puternica!
Ajuta pe toata lumea cum poti tu mai bine si ramaii in civilizatie,nu trebuie sa fugi de tentatii, trebuie sa le tii piept!
Nu trebuie sa traiesti la manastire pentru a avea o relatie cu Dumnezeu, pentru ca repet, este strict personala si directa!\
Sunt multi care au nevoie de ajutorul tau, te rog nu fugii de responsabilitatile crestine!

| ManStrong a răspuns (pentru Zenit313):

Acesta este cel mai corect raspuns pina acum.Cer premiu pentru el Dar nu stiu cum sa procedez.

| Zenit313 a răspuns (pentru ManStrong):

Multumesc pentru ca imi apreciezi parerea! happy
Sper ca si fata care a pus aceasta intrebare, sa ia in considerare raspunsul meu!
Nici eu nu stiu cum sa procedez!laughing

| ManStrong a răspuns (pentru Zenit313):

Tu ti ai fact datoria. Asta am spus si eu dar cu mai putine cuvinte.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Da,insa numai cei care s-au retras in pustie lau cunoscut cu adevarat pe Dumnezeu.Cine zice ca in pustie nu vin ispite? Sunt multe cazuri de ispite in pustie de la diavol
Cine spune ca fiind pustnic nu ajuti oamenii? Acestia se roaga pentru toata lumea aceasta, iar daca sunt aproape de o manastie, acestia de multe ori coboara la manastire unde se intalnesc cu credinciosii si i ajuta. Vezi cazul parintelui Paisie Aghioritul de pe Muntele Athos.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Doua maini care muncesc sunt mai folositoare ca 1000 care sunt impreunatepentru rugaciune"
Te rog, incearca sa intelegi motivul pentru care am spus aceste lucruri si felul happy

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Acest aspect nu este unul crestinesc, si este normal atata timp cat te-ai declarat ateu.Rugaciunile pustnicilor, si ales Sfintilor nestiuti, mai tin pamantul acesta, de la atatea pacate incat este mai spurcat decat Sodoma si Gomora.Aceasta este teologia noastra ortodoxa.

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

Ce te face sa crezi ca nu sunt multe tentatii la manastire? Cat timp ai trait intr-o manastire ca sa poti afirma astfel de lucruri?
Cat despre faptul ca trebuie sa tii piept tentatiilor, asa e; dar nu in toate cazurile. Parintii filocalici si cei de la Pateric avertizeaza asupra unor ispite de care e mai bine sa fugi. Sa stii insa ca a merge la manastire nu inseamna a fugi de ispite. Cititi despre monahism si vedeti ce inseamna el, nu va mai dati importanta fiind pe langa subiect.
Iar daca relatia cu Dumnezeu nu are nevoie de "intermediari", cum le spui, de ce a avut Hristos Apostoli. De ce au hirotonit Apostolii episcopi si preoti?
E adevarat ca omul poate face mult bine si ramanand in societate; dar Dumnezeu nu obliga, ci fiecare alege. Depinde si de sufletul omului. Monahi nu sunt doar oameni cu 4 clase, ci si doctori in stiinta, profesori universitari, actori s.a.m.d.

| Zenit313 a răspuns (pentru tasmania):

In manastire este viata grea,dar esti izolat de societate,nu sunt multe tentatii daca vrei sa facem o comparatie happy
Iisus a avut apostoli si ei la randul lor pentru ca sa fie raspandit mesajul lui.
Relatia cu Dumnezeu este directa si strict personala,spiritula si este stabilita numai prin rugaciune happy
Lucrurile materiale nu ajuta cu absolut nimic.(biserica,icoane, cruci, traditii, obiceiuri, preoti..etc.)
Este o legatura spirituala, nu materiala, nu tine de aceasta lume happy

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

Si daca au raspandit mesajul, nu se numesc intermediari? big grin
Cum sa nu ajute materialul? Pai, poti sa te saturi daca doar iti inchipui o masa bogata? Sau trebuie sa si bagi ceva pe sub nas?
Desi este o legatura spirituala, materialul este ajutorul nostru - e tot creatia lui Dumnezeu. El ne-a lasat-o. Ca omul e si trup si suflet. Hristos S-a rugat, dar a si muncit, a mancat, s.a.m.d.
Si nu, la manastire nu esti izolat de societate. In primul rand, traiesti tot intr-o societate (mai mica, ce e drept - dar nu fara ispite); apoi, oamenii nu stau chiar asa departe de manastiri. Si nici de rugaciunile care se fac acolo. Numai ascetii/sihastrii sunt (aproape) complet izolati de ceea ce numesti societate - si ei vin adesea la manastire, sa se spovedeasca si sa se impartaseasca.

| Zenit313 a răspuns (pentru tasmania):

Ai dreptate, nu pot sa zic ca nu, dar nu in totalitate si este foarte mult de discutat in legatura cu acest subiect happy

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

Absolut. Ne mai auzim.

81 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Greu va prindeti...

| zdrangoi a răspuns:

Cel mai bine citeste aici :
http://en.wikipedia.org/wiki/House_of_Borgia

| LoveToHate explică (pentru zdrangoi):

Nu-i nevoie sa-mi arati stiu despre ce e vorba.

| zdrangoi a răspuns (pentru LoveToHate):

Se scrie :
Nu-i nevoie sa-mi arati, [virgla] stiu despre ce e vorba! [semnul exclamarii]

| LoveToHate explică (pentru zdrangoi):

De fapt corect romaneste se scrie:Nu-i nevoie să-mi arăți, știu despre ce e vorba! Ma rog...

| zdrangoi a răspuns (pentru LoveToHate):

Adevarat!
cu diacritice.
multumesc.

| RAY a răspuns (pentru LoveToHate):

Hai ma esti rea

| zdrangoi a răspuns (pentru zdrangoi):

Esti si ranchiunoasa!
Nu ma vrei ca prieten.

| epurel a răspuns:

Eu când eram mic voiam să devin măicuţ.

| BeastMaster a răspuns:

Îmi și imaginez ce petrecere ai da cu popii și măicuțele dacă ai sta într-o mănăstire mai mult de...o ora.

| RAY a răspuns:

Auzi ma nu vrei sa fi nevastea mea nu trebuie sa mergi la manastire te scutesc de ea

| LoveToHate explică (pentru RAY):

Pai asa? Fara inel de logodna?

| RAY a răspuns (pentru LoveToHate):

Las ca vine si el, auzi mai esti virgina se pune emas nasa daca esti

| LoveToHate explică (pentru RAY):

Ah,ma simt jignita.

| RAY a răspuns (pentru LoveToHate):

Ahhhhhhhh eu nu deloc

| LoveToHate explică (pentru RAY):

Nici nu ma asteptam la altceva din partea ta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca esti sincera, du-te si stai la manastire 2 luni si vezi daca ti se potriveste.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Da' vezi ca Dumnezeu daca te vede inapta pentru nevoile lui, te da la preoti!

| LoveToHate explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Ce nevoi ar avea Dumnezeu? La manastire o sa ma rog pentu copii sarmani, vaduve, oamenii necajiti, etc.

| ManStrong a răspuns (pentru LoveToHate):

Nu cu rugaciunea sa i ajuti ci cu fapta.mai bine te duci si muncesti, si cu banii ajuti pe cei nevoiasi.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru LoveToHate):

Mai bine te-ai duce la un azil de batrani.
Sau la un spital de nebuni, de ce nu?
La manastire e prea greu.

| Zenit313 a răspuns (pentru LoveToHate):

"Doua maini care muncesc, sunt mai folositoare ca 1000 care sunt stranse pentru rugaciune"
Te rog sa iei in considerare raspunsul meu anterior happy

| LoveToHate explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu,nu vreau sa ma duc nicaieri, era o gluma, dar se pare ca unii nu inteleg. Oricum, noapte buna!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru LoveToHate):

Si eu am glumit.Se subintelege : "se da spaga preotilor?" laughing
E amuzant cu cata seriozitate se ajunge la asemenea intrebari.

| Jardelin a răspuns:

Sictir!

| LoveToHate explică (pentru Jardelin):

Daca nu-ti convine, dispari de aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Borgia, mi-a trecut si mie prin cap asta acum cativa ani cand eram foarte deceptionata de societatea noastra si m-am apucat sa citesc multe carti religioase. Odata chiar m-am dus la o manastire cu gandul sa ma calugaresc si vreau sa iti spun ca o sa ai incercari destul de grele. Eu am fost pusa de proba si oamenii din biserica se comportau ca niste maimute, mi-au ars parul cu lumanarile, ca deh, se imbulzeau sa ia lumina 'sfanta' si m-au calcat in picioare, ma inghionteau. Asculta, nu fa prostia asta. Eu am devenit atee dupa ce m-am mai trezit putin la realitate, nu ai nici un motiv sa te duci acolo daca vrei sa nu te imbolnavesti psihic. Citeste Sam Harris sau cauta niste video-uri cu el pe youtube, poate o sa te convingi de ce religia e foarte rea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nib-o va ti calugaresc eu di vreo doua trii ori.crestineste.ca tot iubesti ura.io no sa ti urasc.doar ti calugaresc di cativa ori.si gata.mai citeste-ti si celelalte intrebari.si dupa ce cujeti vreo cativa ani, mai intrebi odata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti proasta, de ce pur si simplu iti bati joc inca odata de Dumnezeu prin intrebarea asta? Sa fi nevasta lui Dumnezeu? Sa dai spaga la preoti?

| CryChristiAN a răspuns:

Nu este asa de simplu sa te calugaresti.
Pentru a deveni monah, trebuie sa astepti o perioada intre o luna si chiar 3 ani maximum. De ce? In primul rand,, odata ce te-ai dus la manastira respectiva, vei deveni un fel de ucenic pentru 1 staret. Iar apoi, daca vede ca esti vrednica de a te lua in monarhism, vei depune 3 voturi:
- vot de feciorie/ castitate( deci numai ai voie deloc sa intretii relatii sexuale)
- saracie de buna voie
-ascultarea neconditionata de superiori.
BIneinteles, ca vei primi botezul cuvenit si GARANTAT ca ti se va da un nou nume.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Fara suparare, trebuie sa te tampesti.

| rocco09 a răspuns:

Ai o imaginatie bogata, sau te-ai uitat la prea multe filme!

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

Hmm,ma cam plictisesc, sper sa gasesc actiune la manastire.laughing

| rocco09 a răspuns (pentru LoveToHate):

Cred ca ai avea alte variante mai bune sa iti omori plictiseala decat ironizand actiunile sau crezurile altcuiva

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

Nu,eu vreau sa-mi omor plictiseala pe TPU.

| rocco09 a răspuns (pentru LoveToHate):

Atunci sa nu-ti sara mustarul daca o sa fii tratata in acelasi mod

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

Pai,cum va tratez? Nu-mi bat joc de voi, eu doar am pus o intrebare.

| ManStrong a răspuns:

Nu trebuie sa te calugaresti ca sa slujesti lui Dumnezeu.Calugaria nu este o slujba placuta lui Dumnezeu. Dumnezeu vrea ca oamenii sa traiasca in societate bine inchegata, in strinsa legatura unii cu altii sa stii sa ajuti si sa stii sa ierti. Toate acestea unii impreuna cu altii.Ttrebuie sa ai copii ca este porunca de la Dumnezeu sa te casatoresti. Dumnezeu nu are placere de suferinta unui om ca are nevoie de sotie sot si el vrea sa fie sfint pe alte cai. Dumnezeu nu cunoaste o astfel de sfintenie.A fi sfint insemneaza altceva.Am text direct din Scriptura ce inseamna a fi sfint.

| BrokenArrow a răspuns:

Mai bine îţi pui capăt zilelor. Pare mult mai distractiv. thinking

| LoveToHate explică (pentru BrokenArrow):

Pai da, dar Dumnezeu zice sa nu ne sinucidem.

| Indestructible a răspuns (pentru LoveToHate):

Şi dacă dumnezeu ar zice să te sinucizi, ai face-o fără să eziţi sau să te gândeşti de două ori?

| chazz a răspuns:

Daca vrei sa devii calugarita..doar ceri sa ramai acolo, Dupa minim 4 ani, prin care esti incercat daca dai ascultare, participi la treburi gospodaresti, la randuiala bisericeasca si toate cele.
Se face o ceremonie prin care depui juramant, primesti un nou prenume.Nu este obligatoriu ca dupa 4 ani de stat sa depui juramantu, se poate si dupa 6.
Odata depus juramantu, nu mai poti pleca, acesta este intelegerea ta facuta in fata Lui Dumenezeu ca renunti la cele lumesti, renunti la tine pentru Dumnezeu si cei din jurul tau.
Inchei cu : "Calugarul este cel care despartindu-se de toti, s-a unit cu toti"

daca vrei preoteasa trebuie sa urmezi un liceu teologic.
Numai bine!

| Dumitru73 a răspuns (pentru chazz):

Asa ar trebui, dar in practica nu se intampla asa. Mai ales la masastirile de maici.
In maxim un an de zile te-a "imbracat".

Răspuns utilizator avertizat
| Miza a răspuns:

În primul rînd nu poţi fi nevasta lui Dumnezeu. Îi poţi fi doar slujitor. Nu, nu cred că ai nevoie de aşa ceva, cred că te poţi retrage la o mănăstire. tongue

| ManStrong a răspuns (pentru Miza):

Ar fi cea mai mare greseala.
Manastirile ar fi trebuit sterse de pe fata pamintului acum 1700 de ani.

| minahrs a răspuns (pentru ManStrong):

De ce pentru ca esti tu ateu strong si "faci ce vrea muschii tai"?

| Miza a răspuns (pentru ManStrong):

De ce? Eşti păgîn?

| ManStrong a răspuns (pentru minahrs):

Eu nu sint ateu.Dar tu nu stii ce e aia Tanach, sau asa zisul V Testament si nu stii ce inseamna Dumnezeu.

| ManStrong a răspuns (pentru Miza):

De unde ai tras aceasta concluzie? Tu nici macar nu stii ce inseamna pagin.Paginismul era o religie la fel de puternica si cu la fel de multi zei ca si crestinismul ortodox.

| minahrs a răspuns (pentru ManStrong):

Eu nu stiu ce e ala Vechiul Testament? Mai baiatule, nu stii ce vorbesti. Asadar esti cu V.T si tu vrei ca toate manastirile sa fie temple?

| ManStrong a răspuns (pentru minahrs):

Vad ca stii ce e acela V testament.Tocmai de aceea se mai construieste si Catedrala neamului, ca lipsesc manastirile in Romania.
E singurul lucru care lipseste la romani manastiri si catedrale.
Sa ti spun una buna.
Am trait multi ani intr un orasel mic aproape de Alba Iulia.
Era un complex comercial frumusel, unde erau de toate.Am revnit dupa multi ani din strainatate si am amutit cind in parcarea unde mi parcam masina totdeauna linga o librarie vad un mastodont de catedralaIn stinga compexul la 10 metri in dreapta blocurile de locuinta la alti 10 metri.
Am sta si m am gindit, oare cu ce mina sa mi fac cruce? ca eu nu mi-am facut cruce -n viata mea.
Oare chiar nu s au gasit dealuri destule (Zau ca sint si chiar multe siu frumoase)sa faca o catedrala?
Numai hciar in parcarea de masini
a nu se supere nimeni pe mine dar apare exact ca un hoit intr o stina de oi.

| Miza a răspuns (pentru ManStrong):

Paganii nu cred in d-zeu

| minahrs a răspuns (pentru ManStrong):

Pai nu inteleg ce e rau ca a ridicat o biserica.

| ManStrong a răspuns (pentru minahrs):

Nu e rau sa ridici o biserica.Si nu e treaba mea.Dar au ridicat-o intr un loc unde nu i se potriveste.
E un spatiu comercial, si abia aveau loc masinile de parcare.
Acuma cind o privesti intre niste blocuri de locuinte de tip Ceausist si complex te apuca greata.

| ManStrong a răspuns (pentru Miza):

Paginismul a fost un cult dedicat unui zeu ca si crestinismul. Poate te documentezi.

| minahrs a răspuns (pentru ManStrong):

Tot nu inteleg de ce esti suparat. Care e problema ta?

| ManStrong a răspuns (pentru minahrs):

Cind m aivazut tu suparat?
Pe mine practic nu ma intereseazanimic, dar avind cunostinte din original vreau sa maicorectez cite ceva, daca cineva vrea sa stie.
Altfel fiecare face ce i place.
N o sa traiesti zile sa ma vezi tu pe mine suparat.

| minahrs a răspuns (pentru ManStrong):

E nu!? Vrajeala.

| ManStrong a răspuns (pentru minahrs):

Pai daca ti spun; crede ma.

| passarisMB a răspuns:

Daca vrei sa deti si vreo functie prin manastire atunci iti trebuie sa faci un seminar dar daca optezi doar pentru a te calugarii nu ai nevoie de scolarizare.totusi mergi la o manastire si intreaba pe staretul de acolo si el va fi mai in masura ca mine sa-ti raspunda la intrebari.succes pe mai departe

| ManStrong a răspuns (pentru passarisMB):

Cu ce e mai sfint un calugar, calugarita, decit in om normal care se comporta in socitate ca om? Sare in ajutor aproapelui si respecta vointa divina? Asa vrea Dumnezeu sa fie oamenii. Dumnezeu l a facut pe om jumatate ce a alta jumate suspina dupa prima.Nu trebuie pentru asta multe cuvinte.Asa a gssit Dumnezeu cu cale.De ce te impotrivesti tu planul.lui divin/?

| Iulian922 a răspuns:

Ar trebui sa-i dovedesti lui Dumnezeu ca esti facuta pentru asta prin fapte bune.

| abcabcabc a răspuns:

Daca vrei sa te retragi la o manastire ti-as sugera manastirea din localitatea Durau, judetul Piatra neamt, in apropiere de Ceahlau, muntele sfant al romanilor.
In incinta manastirii este o tabara crestin-ordodoxa "Licar de Lumina "
Locul este magnific, am fost odata acolo si dupa ce am plecat am avut o senzatie de parca imi iese inima din piept

| minahrs a răspuns:

Foarte bine, dar ma indoiesc. Deoarece acum cateva minute i-ai dat o funda unui ateu si te-ai suparat pe mine din cauza unui raspuns cat se poate de corect.
Asadar, nu trebuie sa faci nicio facultate trebuie doar sa te pezinti la episcopul locului si sa-i prezinti cererea si daca iti da binecuvantare poti merge la manastirea indicata de dansul.

| LoveToHate explică (pentru minahrs):

Era o gluma, n-as rezista intr-o manastire mai mult de o zi.

| JustLikeHeaven a răspuns:

Eu nu stiu daca intrebarea ta e una serioasa in adevaratul sens al cuvantului sau un mod de a scapa de plictiseala.Din cunostintele mele a te calugari nu inseamna a fi nevasta lui Dumneze, mi se pare absurd.De ce vrei sa iti uiti familia? Datorita carui motiv ai gandurile astea? Daca vrei sa te dedici credintei fata de Dumnezeu este minunat dar mi se pare ca exagerezi putin.Sa dai spaga la preot? Doamne.Fa-ti curat in ganduri si alege cu sufletul!

| Dumitru73 a răspuns:

Iti spun eu ce sa faci.
Te duci sa traiesti o saptamana intr-o manastire. Fara sa le spui ca vrei sa te calugaresti. Te duci ca pelerin.
Vei uita de gandul tau.
Viata din manastire nu coincide aproape deloc cu imaginea pe care o avem noi mirenii.
Vei gasi acolo esenta rautatii, a ipocriziei, lasitatii, etc.

| Olimpia001 a răspuns:

Daca vrei sa faci bine ajuta oamenii nu te vei obisnui repede cu viata de calugar vei mai avea obiceiuri de ale tale asa ca nu-ti parasi familia si prietenii nu este pacat

| gabaon a răspuns:

Iti doresti un lucru bun.Problema e ca DOMNUL are Mireasa nu nevasta si mireasa trebuie sa fie CURATA IN SANGELE LUI ISUS