| fokker a întrebat:

Vreau sa renunt la religie, cum fac asta? Sunt ortodox.

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Pe ce plan?
Poti renunta moral la crestinism, spui pur si simplu: Nu mai cred asa ceva!, sau social: Iti iei frumos certificat de debotezare, il semnezi, faci actele si Uraa!, nu mai esti crestin.

| Scarbo a răspuns (pentru ErrorFound):

De la ce varsta o pot face si in acte?

| ErrorFound a răspuns (pentru Scarbo):

18. 16 cu acordul parintilor, mi se pare.

21 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

In numele tatalui, al fiului si al sf. dus, te declar fara religie.

| Narcis2007 a răspuns:

Pur si simplu spui ca nu mai esti ortodox ce mare lucru?

| mODIN a răspuns:

In ce sens sa renunti? Sa nu mai crezi sau sa nu mai apari crestin in acte?

| Ađřıαηηα a răspuns:

Dupa parerea mea mai bine renunti moral si gata. Nu te complica pe plan social. Daca ai hotarat ca de acum incolo numai vrei sa crezi atunci numai crede si punct. Asa am facut si eu si imi e foarte bine. happy

| Felys a răspuns:

Si eu sunt atee de cand ma stiu,crezi ca are vreo importanta pentru un ateu real un document in care sa ateste acest lucru,aiurea,pierdere de timp,nu te obliga nimeni sa crezi atata timp cat nu doresti, nu te obliga nimeni sa treci pe la biserica, exista crematorii, deci ce nevoie ai de acte ca nu esti credincios, e doar un moft

| Exilee a răspuns:

Nici sa nu te gandesti! Nu te refugia sa cauti argumente in mediul virtual! Aici doar se discuta opinii, dar NU TREBUIE SUB NICIUN CHIP Sa-TI AFECTEZE CREDINTA!
http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com/category/ortodoxia/

Ce inseamna sa fii tanar ortodox?

MAI
A fi tânăr ortodox nu înseamnă a nu mai asculta muzică, ci a asculta muzică bună. Bună pentru suflet, cel prin firea sa însetat de liniştire, de despătimire, de limpezime interioară, de care are nevoie pentru a putea iubi curat…

A fi tânăr ortodox nu înseamnă a nu te distra, ci a nu te arunca, în numele divertismentului, în mocirla păcatului…

A fi tânăr ortodox nu înseamnă a nu avea prieteni, ci a nu te face prin ceilalţi prieten cu păcatul…

A fi tânăr ortodox nu înseamnă a nu face voia părinţilor, ci a refuza cu o fermitate smerită doar ceea ce e păcătos în ea…

Într-un cuvânt, tânărul ortodox face orice, dar fără de păcat …

El nu-şi refuză părinţii sau prietenii, ci păcatul… Căci păcatul desparte de Hristos… Iar despărţirea de Hristos e despărţire de adevăr şi lumină… Şi ce viaţă e aceea lipsită de adevăr şi lumină?

Blog-ul poe care ti l-am trimis sper sa te ajute sa mai reflectezi. Nu lua aceasta decizie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te ras-botezi.
Problema este ca acum ai mai crescut si nu mai incapi in cristelniță.
Ghinion.

| Dumniezău a răspuns:

Ba esti nebun? Cum sa renunti la religie? Pai daca numarul ateilor creste eu de ce dracu' mai exist? Nici sa nu te gandesti sau te bag in cazan!

| 1DeadMemories a răspuns:

Inseamna ca depuneai ceva efort sa fi religios, faceai ceva in sensul asta, de ce consideri abia acum ca e o povara religia?

| Duhovnicul a răspuns:

E mai complicat putin...
Trebuie sa depui o cerere la biserica de care apartii, in care sa specifici ca nu mai apartii cultului in care ai fost botezat.

| ErrorFound a răspuns (pentru Duhovnicul):

Neah. Nu-i bine. Stiu persoane care au facut asta si preotul venea la ei la usa si le cerea bani pentru nu stiu ce tampenie de-a lor pentru necredinta sau ceva de genu.

| Duhovnicul a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu stiam... asa am auzit ca se procedeaza.
Oricum, partea nasoala e ca, vrei nu vrei, tot ar trebui sa dai bani in cazul in care ai sa zicem un membru al familiei care e credincios, si va dori sa fie inmormantat crestineste, altfel nu ti se face slujba.

| ErrorFound a răspuns (pentru Duhovnicul):

Ma rog... poate. Totusi, de cand e inmormantarea crestineasca? Sau de cand e cimitirul al bisericii crestine?(aici nu ma refer la cimitirul din curtea bisericii-nu includ si cazurile in care biserica este un curtea cimitirului :)) )

Eu nu as vrea ca eu sau o alta ruda de a mea sa fie inmormantata "crestineste". Tot calvarul ala mi se pare de prost gust, scump si fara rost. N-as vrea ca cineva cand moare, sa fie plimbat pe strada cu masina, n-as vrea sa mai fie plans de toate babele care-l injurau cand traia ca nu le dadea locul in autobuz sau chestii de genu, nu vreau sa-l mai vad pe preot platit sa spuna ca acea persoana a fost un om bun sau cumsecade.
Nu suport nici pe cei care spun ca inmormantarea este crestineasca.
As putea numara pe degete tot ce este cu adevarat crestinesc.

In fine...http://youtu.be/JevlWrVa6hs?t=2m33s (ti-am setat si timpul, ce dragut).

| dogee92 a răspuns (pentru Duhovnicul):

Saracul sad... a fost botezat cu forta, cand era copil...
Ce ziceti parinte, e corect asa? big grin

| krazzy a răspuns:

Prietene cauta mai intai sa vezi din ce cauza vrei sa renunti si sa vezi daca nu cuva faci o greseala, caci poate chiar daca nu stii tu, dar Dumnezeu este adevarat!

| Sethu a răspuns:

Sa-ti deschizi mintea si sa te gandesti ca religia e de la om si credinta e de la Dumnezeu. Daca vrei sa renunti din cauza ca ai vazut ca biserica ortodoxa e o afacere, sau unii oameni sunt prea ignoranti si fac numai pe dos unele lucruri, e rau.E totusi interesant ce te-a determinat sa pui intrebarea asta. Oricum daca citesti asta, gandeste-te bine, pentru ca mass-media NU o sa-ti rezolve mica "problema". Foloseste internetul ca sa evoluezi si nu pierde mult timp pe el! Hai, o seara faina! Salut!

| Zazka a răspuns:

E pacat foarte mare sa renunti la religie si mai ales la una atit de frumoasa precum e Religia Ortodoxa..nu te'as sfatui sa faci asa ceva pentru ca o sa fie un pas gresit, peste ceva timp o sa-ti para rau..roagate Domnului sa te ajute, poate ca acuma treci prin asa o perioada, o sa-ti treaca cu ajutorul rugaciunii..nu renunta la credinta!

| Cirjan_Adrian_1963 a răspuns:

Probabil ca oripilarea de preoti ne face pe multi sa credem ca facind un act official ne putem falii ca nu isi mai bat joc de noi si putem fi exemplu pentru altii. E clar ca biserica manevreaza populatia, un fel de Dragnea la nivel Macro.