| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu mai multe despre religia islamica. Cum te convertesti, ce trebuie sa faci dupa, cum te imbraci, etc. Cine ma poate ajuta. Imi puteti da un link catre un site care explica toate aceastea sau ma puteti contacta.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai ceva interesant aici.
https://www.youtube.com/watch?v=sdt5oaHXrBw&nohtml5=False

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi sa nu te caute antitero pe acasa

| suffarstar a răspuns:

Baga-ti mintile-n cap, femeie.

| MistretulPufos a răspuns:

Pune-ti un val pe cap si roaga-te 23/24 si restul' ia-ti bataie de la sotul tau care mai are alte 6 neveste, mult succes

| Idris a răspuns:

Pentru orice fel de intrebare cu privire la islam, ma poti contacta pe privat.

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

Isis, ceva? Geez...

| Idris a răspuns (pentru KodrutZ):

Isis este departe de islam, iar intre Islam si aceasta organizatie nu este nici un fel de legatura sau asemanare. Insa esti spalat pe creier de mass-media si ma tem ca nu vei intelege.

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

O fi departe de islam, dar folosesc islamul ca pretext pentru ceea ce fac. Plus ca si islamul, si biblia, atunci cand sunt interpretate de cretini, rezulta ce rezulta. Si nu imi zi mie ca femeile au vreo valoare in islam, ca devii penibil. Una e sa pui egal intre islam si isis, ceea ce e evident eronat, dar e cu totul alta sa consideri ca islamul e o religie ok daca e luata ad literam/radicalizata, cum se intampla in multe zone.

| Idris a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu sunt musulman, imi practic religia si am o viata islamica. Eu imi iau religia ad literam pentru ca daca as interpreta-o in alt mod, asta ar insemna sa fiu un ipocrit si un inovator, lucru ce este interzis in islam. Chiar daca imi iau religia ad literam, asta nu inseamna ca sunt terorist sau extremist. Traiesc o societate non-musulmana si ma port exemplar atat cu vecinii mei, cat si cu ceilalti cetateni si niciodata nu am deranjat, nu am inselat si nu am facut nici un rau la nimeni. Da, femeile au o foarte mare valoare in islam. Islamul a ridicat statutul femeii si i-a oferit femeii drepturi pe care aceasta nu le avea inainte, deoarece inainte, acestea erau injosite si folosite ca obiecte ale placerii. Dar pentru a intelege mai bine uitete la ce se intampla in civilizatia babiloniana, in civilzatia greaca, in civilizatia romana si egipteana si chiar in arabia preislamica. Mai mult decat atat, femeile au fost cele care au dat nastere profetilor trimisi de Allah Azzawajal. Chiar si o Surah(capitol) din Quran poarta numele unei femei, Surah Maryam (Maria). Cand un barbat a venit la Profetul Muhammed (saw) si l-a intrebat cine este persoane de care acesta ar trebui sa aiba cea mai mare grija, sa o ia ca cel mai bun companion si sa aiba cel mai bun comportament fata de ea, profetul Muhammed sallalahu alayhi wassalam a spus: Mama ta. Omul a intrebat: Apoi cine?, Mama ta. Apoi cine? Mama ta, Apoi cine? Tatal tau. Deci cam asta este valoare femeii in islam. Islamul le permite femeilor sa isi pastreze numele de dinainte de casatorie, banii lor castigati sa ii cheltuie dupa cum doresc si le cere barbatilor sa aiba grija de ele si sa fie protectorii lor. Nu islamul, ci unii bărbați musulmani sunt cei care subjugă femeile astăzi. Acest lucru se datorează obiceiurilor lor culturale sau ignoranței cu privire la religia lor. Fie ca Allah sa ne calauzeasca pe toti pe drumul cel drept, Inshallah.

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

"Mai mult decat atat, femeile au fost cele care au dat nastere profetilor trimisi de Allah Azzawajal." Era misto sa fie altfel...
Ce parere ai in contextul celor spuse de tine de Arabia Saudita? Sunt ei musulmani ok sau niste ticniti complet sariti de pe fix care fac islamul de rusine? Ce crezi despre aplicarea legii islamice ca si cod penal?
Si inca una bonus, si ma duc - ce ai face daca fiica ta ar vrea sa se casatoreasca cu un ateu/agnostic/crestin/orice altceva decat musulman?

| Idris a răspuns (pentru KodrutZ):

Majoritatea musulmanilor din Arabia Saudita sunt musulmani ok, atata timp cat faptele lor reflecta islamul. Nu vreau sa generalizez. Despre aplicarea legii islamice (Sharia) ca si cod penal cred ca acesta este singurul si cel mai sigur mod de a ajunge la pacea si libertatea pe care toata lumea de pe acest glob pretinde ca o doreste, deoarece scopul legilor islamice este acela de a proteja drepturile fundamentale ale omului, care includ dreptul la viață, la proprietate, libertatea politică și religioasă și protecția drepturilor femeilor și a minorităților, plus ca pe langa asta, Sharia ne îndrumă, arătându-ne modurile prin care să dobândim dreptatea și să eliminăm răul din viaţa noastră personală sau socială. Islamul ţine cont de firea naturală a omului și de complexitatea societăţii umane. Islamul înseamnă călăuzire, oferită de chiar Allah Însuşi. Așadar, islamul se numește, de asemenea, dīn-ul-fitrah (religia firii naturale a omului).
La intrebarea bonus, voi incerca sa fiu scurt. Momentan nu am copii, sunt destul de tanar. Dar in cazul in care as avea o fata, in islam nu este permis ca o fata sa fie data de sotie unui nemusulman pana cand acesta nu renunta la idolatrie, politeism si necredinta, daca fata in cauza nu ar respecta aceasta, eu nu am nici o putere asupra ei ca parinte, pot doar sa ii indic ce ar fi bine pentru ea, dar in nici un caz sa o fortez, insa cu siguranta ca va da socoteala in fata lui Allah Subhana wa ta'ala in Ziua aceea, daca ea nu va respecta ceea ce El a spus. Si Allah stie cel mai bine.

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

Arabia Saudita protejeaza dreptul la viata prin pedeapsa capitala aplicata intr-o veselie pentru tot felul de chestii ridicole? Gen violezi o femeie, aia infinge un cutit in tine, si ea sfarseste executata?

| Idris a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce spui tu aici, suna a legitima aparare, fapt ce este incurajat si sustinut de islam. Orice om are dreptul de a se apara pe sine, pe familia sa, bunurile sale, religia sa etc. Nu am cunostinta de acel caz si nici de cine a judecat acest caz, ca sa pot avea o parere obiectiva, iar eu ma feresc de banuieli. De aceea evit sa imi dau cu parerea, mai ales pe stirile publicate de mass-media occidentala care instiga la islamofobie.

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

Http://www.dailymail.co.uk/......ashes.html
Sunt multe stiri de genul asta, cu mult dinainte de atacurile din Paris.

| Idris a răspuns (pentru KodrutZ):

Repet, nu stiu cine a judecat aceste cazuri, dar in Quran Allah ne spune: "O, voi cei care credeti! Fiti faptuitori neclintiti ai dreptatii, ca martori inaintea lui Allah, chiar impotriva voastra, impotriva parintilor si rudelor voastre–fie bogat sau sarac-caci Allah cunoaste cel mai bine ce este spre binele lor! Nu urmati poftei (din inimile voastre), ca sa nu va abateti [de la dreptate]! Iar daca voi faceti o marturisire mincinoasa sau va sustrageti (refuzati sa depuneti marturie),[sa stiti ca] Allah este Binestiutor[Khabir] a ceea ce faceti!",, Allah va porunceste sa inapoiati ceea ce vi s-a dat in pastrare si daca judecati intre oameni sa judecati cu dreptate[...]''. Oricine se abate de la acestea va da socoteala intr-o zi. Pana atunci, noi suntem neputiinciosi. Tot ce putem sa facem este sa fim noi insine exemple pozitive si de urmat pentru altii, sa reflectam tot ceea ce este bun prin, fapte, vorbe si purtare. Poate ca acele femei ii va oferi Allah rasplata in Viata de Apoi, aceasta fiind curatata de pacatul adulterului prin pedeapsa primita. Iar despre barbat, acesta isi va primi si el dupa masura.

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

Lasam tampeniile cu viata de apoi deoparte. Cert e ca in tari ca Arabia Saudita sau Iran, in viata asta, coranul e aplicat fix de-andoaselea - sau se aplica doar partile cretine. E la fel ca la biblie, poti sa cladesti o lume cu mult mai buna pe baza scrierilor din ea, sau una a la 1984.

| Idris a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca tu crezi ca viata de apoi e tampenie, e fix problema ta. Iar in tari recum Arabia Saudita si Iran, Quran-ul nu e aplicat de-andoaselea ci e aplicat asa cum se cere. Inca ceva, sa stii ca nu exista in istoria islamului o inregistrare care sa spuna ca cineva a fost pedepsit la omorarea cu pietre cu exceptia acelora care si-au recunoscut fapta si au cerut ei in mod express aceasta pedeapsa pentru a se purifica pentru pacatul comis. Si mai exista varianta ca cei implicati sa scape de pedeapsa daca acestia se caiesc si se intorc la Allah, insa ramane la aprecierea fiecaruia. Iar in ceea ce priveste lapidarea si loviturile de bici, lapidarea este aplicata cazurilor de adulter atunci cand persoana este casatorita, iar daca nu e casatorita se aplica loviturile de bici.

| KodrutZ a răspuns (pentru Idris):

Recunoasterea faptei in urma torturii tot recunoasterea faptei se cheama din punct de vedere "juridic" in tarile respective. Ce era inchizitia inainte e legea bazata pe coran acum. Cum poti considera normal asa ceva, ma depaseste complet. Sa zicem ca esti in Arabia Saudita, esti crestin/orice altceva, si te caiesti. La ce Allah sa te intorci ca sa scapi de pedeapsa? In raspunsul tau anterior ai lasat sa se inteleaga ca in cazul unui viol, femeia desi e victima comite adulter. Si asta ti se pare normal?

| Idris a răspuns (pentru KodrutZ):

In Arabia Saudita crestinilor li se ofera dreptul de a-si practica propria religie, dar cand vine vorba de legi, acestia trebuiesc sa respecte legea tarii respective, care este in acest caz Sharia. Astfel inainte de a comite o asa fapta, trebuie sa iti asumi si consecintele ei. In raspuns nu am lasat sa se inteleaga ca in cazul unui viol victima comite adulter. Violul si adulterul sunt doua fapte separate, diferite. Insa, trebuie dovedit faptul ca a fost viol, sau adulter. Abia dupa stabilirea faptei, se stabileste si pedeapsa. Nu e chiar asa, la gramada cum s-ar spune si cum se vede la prima vedere printre non-musulmani.

| Wajiha_Adriana_Ayesha_1987 a răspuns:

Pai daca vrei te pot pune in tema cu o sora care chiar stie islam, in islam, in islam totul este interzis si aproape totul este acceptat